نمایش مشروح خبر

بهارگردشگري تبريزآغاز شد/«تبريز۲۰۱۸»مهم‌ترين رويدادگردشگري اسلامي


تبريز پايتخت گردشگري جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ ميلادي است؛ اين رويداد فرصتي است براي معرفي پتانسيل‌هاي گردشگري كل كشور، اما آنطور كه شايسته اين رويداد است، هنوز اقدام كافي صورت نگرفته است.
خبرگزاري مهر، گروه استان‌ها – بهنام عبداللهي: با تحويل سال ۲۰۱۸ ميلادي، پيش‌بيني مسئولان درست از آب درآمد: «مسافران چمدان به دست، از مرزها روانه تبريز نشدند»؛ اين جمله را مسئولان شهري و استاني در پايان هر جلسه‌اي در پاسخ به انتقادات مردم و كارشناسان از عدم آمادگي شهر براي «تبريز ۲۰۱۸» مطرح مي‌كردند. سال ۲۰۱۸ ميلادي از راه رسيده است و به همان اندازه كه انتظار مي‌رفت، تبريز همان تبريز است؛ با روزهايي سرد و كم رونق، شب‌هايي خلوت و ايام تعطيل مرده. كسي با گشت‌وگذار چندساعته در تبريز نمي‌تواند پي ببرد اين شهر به‌عنوان پايتخت گردشگري جهان اسلام، بين ۵۷ كشور اسلامي در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است. تبريز در سكوتي كامل قدم به سال ۲۰۱۸ گذاشت. به‌جز تعدادي اندك، پوستر يا بنري در شهر نيست كه بگويد اين شهر امسال با سال‌هاي قبل و بعد، با شهرهاي دور و نزديك تفاوت‌هايي دارد.
انتظارهاي بيجا! محمدرضا نعمت‌زاده، رئيس افتخاري ستاد ملي تبريز ۲۰۱۸ بارها در جلسات استاني و ملي اين ستاد، با لحني تند از عدم تبليغات كافي براي تبريز۲۰۱۸ انتقاد كرده است: «حتي در هواپيمايي كه متعلق به تبريز است، هيچ بنري نديدم كه تبليغات «تبريز۲۰۱۸» روي آن درج شده باشد، چگونه انتظار داريم در شهرهاي ديگر ايران و جهان اسلام اين رويداد اطلاع‌رساني شود؟» اين روزها تلويزيون را كه باز مي‌كنيم، بيش‌تر با جاي خالي «تبريز۲۰۱۸» در اخبار سراسري و شبكه‌هاي مختلف مرتبط مواجه مي‌شويم، اين‌ها در حالي است كه كارشناسان حوزه گردشگري معتقدند تبليغات و اطلاع‌رساني، حرف اول را در جذب گردشگر مي‌زنند و براي تبريز۲۰۱۸ لازم بود حتي رسانه‌هاي بين‌المللي روي كار مي‌آمدند. «تبريز زمستان‌هاي سرد و كم‌رونقي دارد. براي همين بهتر است اين بخش از سال را براي تبريز۲۰۱۸ ناديده بگيريم.» طبق تصميم مسئولان، قرار است مراسم افتتاحيه رسمي تبريز۲۰۱۸، در نوروز سال ۹۷ با حضور شخصيت‌هاي برجسته ملي در تبريز برگزار شود، اين يعني عملاً ۳ماه از رويداد ملي «تبريز۲۰۱۸» از دست مي‌رود. اما عده‌اي نيز معتقدند آغاز رويداد تبريز ۲۰۱۸ از نوروز ۹۷، چندان هم فكر بدي نيست. علي محسن‌زاده يك شهروند فعال تبريزي در حوزه گردشگري، به خبرنگار مهر مي‌گويد: «تبريز زمستان‌هاي سرد و كم‌رونقي دارد. براي همين بهتر است اين بخش از سال را براي تبريز۲۰۱۸ ناديده بگيريم.» او همچنين معتقد است درصورتي‌كه عوامل اجرايي و اداري استان و مخصوصاً تبريز كارهاي عقب‌مانده زيادي داشته باشند، مي‌توانند اين ۳ماه را غنيمت بشمارند و دست‌به‌كار شوند.
تفاوت نظري كه بين مسئولان و شهروندان در مورد تبريز۲۰۱۸، وجود دارد، بيش‌تر دراين‌باره است كه تبريز ۲۰۱۸ آيا يك آغاز است يا پايان؟ براي تبريز۲۰۱۸ بايد كارهاي ظاهري و سطحي انجام داد يا كارهايي ماندگار و محتوايي؟ متوليان اصلي تبريز۲۰۱۸ مردم هستند يا دستگاه‌هايي همچون شهرداري و ميراث فرهنگي؟ «ما بايد با تورهاي قوي خارجي و داخلي تعامل داشته باشيم. آژانس‌هاي پيشنهاددهنده بايد در اين سال تبريز را به عنوان مقصد به گردشگران معرفي كنند كه اين مي‌تواند بسيار مفيد باشد.» رضا خليلي، رئيس سازمان توسعه گردشگري شهرداري تبريز در گفتگو با خبرنگار مهر توضيح مي‌دهد: وقتي مي‌گوييم «تبريز ۲۰۱۸»، منظورمان اين نيست كه گردشگر خارجي پاسپورت به دست پشت مرزها ايستاده تا سال ۲۰۱۸ ميلادي تحويل شود و او به سمت تبريز بدود. به نظر او اين رويداد يك فرصت است كه تبريز در زمينه زيرساخت‌هاي گردشگري توسعه يابد. همچنين به‌وسيله تبليغات گسترده‌اي كه در شهرهاي مختلف جهان رخ مي‌دهد، معرفي شود. رئيس سازمان توسعه گردشگري شهرداري تبريز، هماهنگي با تورهاي جهاني را ازجمله اقدامات مهم براي «تبريز ۲۰۱۸» مي‌داند و مي‌گويد: «ما بايد با تورهاي قوي خارجي و داخلي تعامل داشته باشيم. آژانس‌هاي پيشنهاددهنده بايد در اين سال تبريز را به‌عنوان مقصد به گردشگران معرفي كنند كه اين مي‌تواند بسيار مفيد باشد.» نگاهي نو به موضوع تبليغات لازم است او يادآور مي‌شود كه تبليغات صرفاً با روش‌هاي روشن و معلومي كه سال‌هاست مي‌شناسيم صورت نمي‌گيرد: «مثلاً ما چرا نبايد در شهرهاي مختلف ايران و جهان فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي داشته باشيم كه سوغات و محصولات تبريز را عرضه مي‌كنند؟ وقتي كسي مي‌رود در يك نمايشگاه خارجي فرش تبريز را مي‌فروشد بايد از او حمايت كنيم چراكه او سوغات تبريز را آنجا برده و تبليغ مي‌كند كه اين بسيار ارزشمند است.»
اغتششات داخلي، ضربات جبران‌ناپذير به «تبريز۲۰۱۸» همان‌قدر كه تبليغات مثبت به‌روش‌هاي مختلف مي‌تواند از كاه كوه بسازد و موردتوجه گردشگران جهان قرار بگيرد، اندكي تبليغ منفي در رسانه‌هاي قدرتمند جهان نيز مي‌تواند در شكل‌گيري ذهنيتي ناصحيح و زشت از يك‌ شهر در اذهان عمومي تأثيرگذار باشد. شهرام دبيري، عضو شوراي شهر تبريز معتقد است امنيت، اولين موضوع مهم براي يك گردشگر در جهت انتخاب مقصد سفر است. او به خبرنگار مهر مي‌گويد: «ما براي اينكه در مجامع جهاني بتوانيم تبريز را به‌عنوان پايتخت گردشگري جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ بشناسانيم، تلاش‌هاي بسياري كرده‌ايم و حالا بايد تمام فعاليت‌هايمان در آن جهت باشد كه تبريز را هرچه بيش‌تر و بهتر به دنيا معرفي كنيم.» بيش‌تر نگاه‌ها براي تبريز ۲۰۱۸ به سمت شهرداري تبريز است. بيش‌تر مردم معتقدند شهرداري براي اين رويداد اقدام خاصي انجام نداده است و به قول خودشان «كدام تبريز ۲۰۱۸؟»
پنجاه‌وششمين شهردار تبريز، ايرج شهين باهر كه به‌تازگي شروع به كار كرده است، همچون شهردار سابق اين شهر اولين مسئله در مورد «تبريز ۲۰۱۸» را همكاري مردم مي‌داند. او معتقد است قرار نيست تغيير خاصي در تبريز رخ دهد و مجامع بين‌المللي تبريز را همان‌گونه كه هست به‌عنوان پايتخت گردشگري جهان اسلام انتخاب كرده‌اند. شهين‌باهر در دوازدهمين جلسه ستاد استاني تبريز ۲۰۱۸ نيز مدعي شد هيچ اعتبار دولتي براي اين رويداد اختصاص نيافته است پس با اين اوضاع شهرداري و بدهي‌هاي آن، نبايد انتظار بيش‌تري داشت. همچنان انتظار... مجيد خدابخش، استاندار آذربايجان شرقي در جلسه استقبال از «تبريز۲۰۱۸» مي‌گويد: به مردم قول مي‌دهم در طول يك‌سال شاهد تفاوت‌هاي بزرگ و اساسي درمورد توسعه گردشگري از لحاظ نرم‌افزاري و سخت‌افزاري در تبريز خواهيم بود. او همچنين با تاكيد بر اينكه يك‌سال در تبريز بهار گردشگري جاري خواهد بود، از تمام ملت ايران و جهان براي حضور در تبريز و ديدن داشته‌هاي ميراث فرهنگي و تاريخي آن دعوت مي‌كند. ديروز هم مسعود پزشكيان نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم تبريز در مراسم استقبال از رويداد بين‌المللي «تبريز ۲۰۱۸» كه با حضور شخصيت‌ها و مسئولان ملي و استاني برگزار شد، اظهار كرد: رويداد «تبريز ۲۰۱۸» يك آغاز است نه پايان. وي مراجعه مسئولان به توانايي‌هاي داخل شهر و استان را لازمه موفقيت رويداد بين‌المللي «تبريز۲۰۱۸» عنوان و با بيان اينكه وقتي به خود برمي‌گرديم، زنده مي‌شويم، تاكيد كرد: ما در موضوع تبريز ۲۰۱۸ چشم‌مان را به بالا دوخته بوديم ولي خبري نبود، نتيجه اين است كه بايد به خودمان برگرديم. در عين حال سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از رويداد تبريز ۲۰۱۸ به عنوان فرصتي براي بهره گيري از مزيت هاي تبريز و آذربايجان در مسير توسعه منطقه و كشور نام برد و اظهار داشت: تبريز و آذربايجان همواره كانون توسعه ايران بوده و امروز هم مي تواند و بايد كانون توسعه ايران باشد. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: يكي از مزيت هاي عمده تبريز حوزه فرهنگ و مفاخر و ادب اين منطقه است و بايد از اين مزيت استفاده كرد. گفته مي‌شود تقريباً براي هرروز سال ۲۰۱۸ ميلادي در تبريز، يك برنامه و رويداد فرهنگي، ورزشي، اجتماعي و... در سطح ملي و بين‌المللي در نظر گرفته شده است اما هنوز اسامي برنامه‌ها و روزشمار اين رويدادها از سوي هيچ اداره‌اي منتشر نشده است. تبريز۲۰۱۸ با تمام بي‌برنامگي‌ها و سكوت‌هاي معنادارش آغاز به كار كرده و چند روز از آن سپري شده است. حالا بايد منتظر بود و ديد آيا در روزهاي باقي‌مانده، همين روال ادامه پيدا خواهد كرد يا دست‌كم اقداماتي براي شناساندن عبارت «تبريز۲۰۱۸» در داخل كشور صورت مي‌گيرد؟
کد خبر: 13740
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.