نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

نويسندگان سري كتاب‌هاي Lonely planet هفته‌هاي متوالي را در جاده‌ها مي‌گذرانند تا زيبا‌ترين و خاطره‌انگيز‌ترين مناطق دنيا را پيدا كنند. اما بر خلاف تصور ما، همه‌ي كار آن‌ها فقط نوشيدن يك شربت خوشمزه در منظره غروب ساحل دريا نيست. گم شدن چمدان، پنچر شدن لاستيك ماشين، مسموميت غذايي، افراد عجيب و غريب در اتوبوس، سر وقت به جايي رسيدن و انجام دادن يك سري كارهايي كه شايد دوست ندارند هم جزو اتفاقاتي است كه براي نويسندگان Lonely Planet رخ مي‌دهد. اما اتفاقات ناگواري كه براي اين نويسندگان رخ مي‌دهد بي فايده هم نيستند؛ آن‌ها اشتباهاتي مرتكب مي‌شوند كه ديگر نياز نيست ما در سفرها آن‌ها را تكرار كنيم.

در ليستي كه در ادامه‌ي مقاله مي‌بينيد، نويسندگان Lonely Planet بيست و پنج نكته‌ي مفيد براي مسافرت كه كاملاً آزمايش شده است را با شما به اشتراك گذاشته‌اند. اگر مي‌خواهيد راحت‌تر سفر كنيد و دوست داريد با صرف كم‌ترين زمان و هزينه بيشترين لذت را از سفر ببريد، به اين نكات توجه كنيد:

۱. مواظب غذاهايي كه اسم عجيب و غريب دارند باشيد. گاهي اوقات غذاها آن چيزي نيستند كه اسمشان نشان مي‌دهد. پس حتماً پيش از سفارش دادن يك غذاي محلي ناآشنا درباره‌ي مواد تشكيل دهنده‌ي آن سوال كنيد يا اينكه خودتان را براي يك ماجراجويي غذايي آماده كنيد.


.۲ يك صندلي در يك كافه براي خود پيدا كنيد. اگر نتوانسته‌ايد در يك رستوران امروزي براي خود يك ميز رزرو كنيد، وقت خود را با انتظار كشيدن هدر ندهيد و روي يك صندلي بنشينيد. يك امتياز مثبت  نشستن در كافه يا رستوران به دست آوردن اطلاعات محلي مفيد از اطرافيان و افرادي است كه كنار شما نشسته‌اند.
۳. حتماً پيش از سر زدن به جايي ساعت‌هاي باز و بسته بودن آن مكان را چك كنيد تا با در بسته روبرو نشويد. اكثر رستوران‌ها و موزه‌هاي كوچك در ايالات متحده و اروپا روزهاي دوشنبه تعطيل هستند. پس مواظب باشيد كه برنامه‌ي سفر خود را به خاطر چك نكردن ساعت‌هاي كار مكان‌هاي مورد نظرتان خراب نكنيد.
۴. خواندن و ذخيره كردن راهنماهاي سفر از سايت ديبا يا استفاده از اپليكيشن ‌هاي موجود، همواره راه مناسبي براي به دست آوردن اطلاعات ضروري، مشاوره‌هاي متخصصان و نقشه راه خواهد بود.
۵. از اينكه بعضي كارها درست پيش نروند هراس نداشته باشيد، هميشه ممكن است اتفاقاتي برخلاف خواست و برنامه‌ي شما باشند. ممكن است ترافيك، آب‌وهوا، بسته شدن جاده و خيلي عوامل ديگر حتي بهترين برنامه‌ريزي براي يك سفر را به هم بريزند. هميشه يك برنامه‌ي جايگزين داشته باشيد و يادتان باشد كه اتفاقات ناگهاني هميشه بهترين خاطره‌ها را مي‌سازند.
۶. آب آشاميدني خود را تصفيه كنيد. اگر برنامه‌ي سفر خارج از شهر داريد و آب كافي همراه خود نداريد، يك دستگاه تصفيه آب كوچك مي‌تواند بسيار كارآمد باشد. مزيت اين دستگاه‌هاي تصفيه‌ي كوچك اين است كه برخلاف قرض‌هاي تصفيه‌ي آب خيلي سريع عمل مي‌كنند و روي مزه‌ي آب هم اثري نمي‌گذارند.


۷. اگر با همسر يا دوست خود سفر مي‌كنيد حتماً يك بعد از ظهر از هم جدا بشويد و سراغ كارهايي برويد كه هم‌سفرتان دوست ندارد انجام بدهد و شما مي‌خواهيد حتماً آن‌ها را انجام دهيد. مطمئن باشيد از اين زمان لذت مي‌بريد و ماجراهاي زيادي خواهيد داشت كه سر ميز شام درباره‌ي آن‌ها با يكديگر صحبت كنيد.
۸. هميشه يك بسته‌ي كمك‌هاي اوليه شامل پماد آنتي باكتريال، آنتي هيستامين، آسپرين، پدهاي تاول، مسكن و كرم ضد آفتاب همراه داشته باشيد تا در موارد ضروري بتوانيد خودتان را مداوا كنيد.
۹. مطمئن باشيد كه بيمه‌ي سلامت شما مخارج اورژانس پزشكي و درمان شما را پوشش مي‌دهد. حتماً بررسي كنيد كه مقصد شما تحت پوشش بيمه مسافرتي كه خريداري كرده‌ايد قرار داشته باشد. همچنين چك كنيد كه بيمه‌ي شما مواردي مثل گم شدن چمدان يا لغو شدن پرواز را پوشش مي‌دهد.
۱۰. به برنامه‌هاي مشتريان وفادار هتل‌ها بپيونديد. با اين كار امتيازاتي به دست مي‌آوريد كه ممكن است بتوانيد چند شب اقامت رايگان به دست بياوريد يا با پرداخت هزينه‌ي كمتر اتاق بهتري اجاره كنيد يا از اينترنت پر سرعت مجاني استفاده كنيد.
۱۱. هميشه يك باتري يا منبع انرژي قابل حمل با خود داشته باشيد.اگر از موبايل خود به عنوان دوربين هم استفاده مي‌كنيد و اكثر عكس‌هاي سفر را با استفاده از موبايل مي‌گيريد، باتري موبايلتان خيلي زود خالي مي‌شود. شارژرهاي همراه زيادي هستند كه سايز كوچكي دارند و نياز شما را برطرف مي‌كنند.
۱۲. اگر به جاهاي خيلي سرد نمي‌رويد به جاي حمل لباس‌هاي جاگير و سنگين، براي محافظت خود در برابر سرما چند لايه لباس بپوشيد.

۱۳. پيش از اين كه تنهايي به سر برويد به يكي از دوستانتان اطلاع بدهيد. شايد هدف شما از مسافرت فرار كردن از دنيا و هرج و مرج‌هاي آن باشد، ولي خصوصاً هنگامي كه تنهايي به جنگل يا طبيعت مي‌رويد، حتماً اجازه بدهيد يك نفر از مقصد شما مطلع باشد.
۱۴. اگر با يك تور به شهري عجيب و غريب و ساكت رفته‌ايد، با كمال آرامش از آن لذت ببريد. چنين تورهايي بهترين راه براي آشنا شدن با گذشته‌ي يك جامعه‌ي خاص و شناخت رمز و رازهاي آن منطقه است.

۱۵. برنامه‌ي سفر خود را بيش از حد شلوغ نكنيد. يك برنامه‌ي شلوغ هميشه به شما استرس عقب ماندن از برنامه را القا مي‌كند. اگر حس مي‌كنيد به بخشي از اين برنامه نمي‌رسيد خيلي راحت مقصد آخر را فراموش كنيد و از مكاني كه در آن هستيد لذت ببريد.
۱۶. اتومبيل خود را خارج از محل‌هاي تعيين شده توسط هتل پارك كنيد. قيمت پاركينگ هتل‌ها در شهرهاي بزرگ ممكن است تا ۲۰٪ از قيمت اجاره اتاق برسد. بنابراين تصميم عاقلانه‌تر اين است كه قيمت‌ پاركينگ‌هاي نزديك به هتل را بررسي كنيد.
۱۷.هميشه هنگامي كه مي‌خواهيد لباس خود را در چمدان قرار بدهيد آن‌ها را تا كنيد. تا زدن لباس باعث مي‌شود فضاي كمتري در چمدان اشغال شود و لباس‌هاي شما هم چروك نمي‌شود.


۱۸. سعي كنيد پيش از ترك هر جا، رسم و رسوم محلي را فرا بگيريد. پوشيدن لباس‌هاي محلي و عكاسي با ژست‌هاي مردم محلي، سفر خاطره‌انگيزي براي شما رقم مي‌زند.
۱۹. پيش از آغاز سفر نياز به ويزا و مواردي كه بايد درباره‌ي گذرنامه‌تان بدانيد را بررسي كنيد. بعضي كشورها از شما مي‌خواهند كه هنگام سفر به كشور آن‌ها حداقل ۶ ماه تا تاريخ انقضاي پاسپورت شما مانده باشد.
۲۰. هميشه يك دفترچه داشته باشيد و پيش از آن كه اتفاقاتي كه براي شما رخ داده يا افراد جالبي كه ديده‌ايد را فراموش كنيد، لحظه‌هاي جالب سفر خود را در آن يادداشت كنيد. باور كردني نيست كه اگر يادداشت نداشته باشيد چقدر زود همه چيز را فراموش مي‌كنيد.
۲۱. يك كپي از مدارك سفر و پاسپورت خود داشته باشيد. اين فتوكپي‌ها را در كيفي جداگانه قرار بدهيد تا در موارد ضروري بتوانيد از آن‌ها استفاده كنيد.
۲۲. هميشه يك دستمال يا روبان به چمدان خود ببنديد تا موقع تحويل گرفتن، بتوانيد آن را به راحتي از چمدان ديگران تشخيص بدهيد.
۲۳. مدارك واكسن تب زرد را همراه داشته باشيد. اين بيماري كه از طريق نيش پشه منتقل مي‌شود بسيار خطرناك است و در مناطق آفريقايي و آمريكاي جنوبي وجود دارد. تقريباً تمام كشورهايي كه تحت تأثير اين بيماري قرار دارند پيش از ورود به كشورشان از شما درخواست مدرك واكسيناسيون خواهند داشت.
۲۴. كابل‌ها، لوازم آرايشي و بهداشتي و لباس‌هاي زير خود را در يك كيف شفاف جدا قرار بدهيد تا در مواقعي كه عجله داريد آن‌ها را سريع‌تر پيدا كنيد.

شما در هنگام سفر به چه نكاتي توجه مي‌كنيد؟ اگر نكته‌ي خاصي به ذهنتان مي‌رسد كه مي‌توان به اين موارد اضافه كرد آن‌ها را با ما به اشتراك بگذاريد.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.