نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷
"آقا جان ايراني هستي؟" هر شبي كه در خيابان استقلال يا بعضي ديگر از مناطق توريستي استانبول قدم مي‌زنم، چند بار با اين پرسش مواجه مي‌شوم.
اين سوال را معمولا مردان جواناني مي پرسند كه با چشمان جستجوگر چشم به راه مسافران خارجي هستند تا با وعده شبي خوش، آنها را با خود به يكي از كلوب‌هاي شبانه ببرند.
اما گاهي تنها خاطره‌اي كه از آن شب خوش براي گردشگران خوش خيال باقي مي‌ماند، خاطره نقره داغ شدن و احيانا دريافت چند سيلي محكم است.
امروز در خبرها آمده بود كه پنجشنبه گذشته، دو مرد ايراني ۴۰ و ۲۹ ساله در يك كلوب شبانه در محله فاتح استانبول به خاطر اعتراض به رقم بالاي صورت حسابشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و يكي از آنها در اثر ضربات چاقو جانش را از دست داده است. آن طور كه خبرگزاري دوغان گزارش داده، پليس پيگير ماجرا شده و با بررسي تصوير دوربين‌هاي مداربسته، شش نفر را به اتهام حمله به اين افراد بازداشت كرده است. جزييات بيشتري از حادثه منتشر نشده است.در بيشتر موارد حمله به مسافران خارجي در اين گونه مكان‌ها منجر به قتل نمي‌شود و مسافران فريب‌خورده هم كه جيبشان به زور خالي شده، به خاطر آشنا نبودن به زبان تركي و قوانين تركيه، از شكايت كردن منصرف مي‌شوند.يك بار نگهبان ايراني يكي از كلوب‌هاي شبانه استانبول برايم تعريف مي‌كرد كه "معمولا مسافران ايراني بيشتر از ديگران بي‌خيال شكايت مي‌شوند چرا كه عمدتا از مراجعه به پليس براي شكايت از بدرفتاري در يك عرق فروشي مي‌ترسند." به هر حال،‌ معمولا مراجعه به پليس ممكن است بي‌فايده باشد چرا كه كلاهي كه بر سر مسافر بي‌خبر گذاشته شده، بسيار موجه و قانوني است.داستان از اين قرار است كه مسافري كه به داخل كلوب شبانه دعوت شده، ممكن است به بهانه كمبود جا، سر ميزي نشانده شود كه چند زن جوان دورش نشسته‌اند. گاهي هم بعد از اين كه مسافر خارجي پشت ميزي مي‌نشيند،‌ چند دختر اطراف همان ميز مي‌نشينند. زماني كه فرد صورت حسابش را مي‌خواهد و با رقم كلاني مواجه مي‌شود و به مبلغ اعتراض مي‌كند، به او گفته مي‌شود كه آن خانم‌ها مهمان او بوده‌اند و حساب آنها پاي اوست. البته در آن زمان، آن خانم‌ها ديگر رفته‌اند و خبري از آنها نيست. اگر مشتري بر اعتراضش پافشاري كند، جوابش را نگهبان‌هاي درشت هيكل كلوب خواهند داد. مشتري معترض ممكن است كتك هم بخورد و در نهايت جيبش هم خالي مي‌شود. در يك مورد، يكي از مسافران ايراني را در كلوب نگه داشتند تا دوستانش مبلغ قبض را از هتل برايش بياورند. هميشه اين اتفاق نمي‌افتد و قرار نيست در همه كلوب‌هاي شبانه يا مكان‌هاي مشابه از مشتري‌هاي خارجي كلاهبرداري شود.در ضمن اين اتفاق يا اتفاق‌هاي مشابه ممكن است در هر شهر يا كشوري رخ دهد و عمده مسافراني كه براي تفريح به استانبول سفر مي‌كنند، با كوله‌باري از خاطرات خوش اين شهر را ترك مي‌كنند. به هر حال، تجربه به من نشان داده كه اگر در يك شهر خارجي يك نفر با لهجه عجيب به شما نزديك شد و به فارسي پرسيد كه ايراني يا افغانستاني هستيد يا به بهانه گرفتن فندك و كبريت، سر صحبت را باز كرد و از زيبايي خيابان لاله زار تهران يا پارك زرنگار كابل داد سخن سر داد،‌ بهتر است كمي مراقب باشيد.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.