نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷
موسسه مالي و بانكي "اچ‌اس‌بي‌سي" در گزارشي كه روز دوشنبه دوم ژانويه (۱۳ دي) منتشر كرده بهترين كشورهاي جهان براي زندگي مهاجران متخصص را معرفي كرده است.
اين گزارش كه در سال ۲۰۱۶ ميلادي تهيه شده، برگرفته از نتيجه نظرسنجي بيش از ۲۷۰۰۰ مهاجري بوده كه در ۱۹۰ كشور مختلف جهان زندگي مي‌كنند.
سئوال‌هاي عمده‌اي كه از شركت‌كنندگان در نظرسنجي پرسيده شده شرايط كار و زندگي در كشوري بوده كه به آن مهاجرت كرده‌اند.
گزارش "اچ‌اس‌بي‌سي" فاكتورهاي مختلفي نظير پيشرفت كاري، مزيت‌هاي شغلي و تعادل ميان كار و زندگي را مد نظر قرار داده است. در اين گزارش ميزان درآمد هم لحاظ شده اما دستمزد الزاما عامل تعيين‌كننده براي نتيجه‌گيري نبوده است.
درآمد متوسط در اين گزارش، فقط كساني را شامل مي‌شود كه در نظرسنجي شركت كرده‌اند.
اين گزارش بهترين كشورهاي جهان براي مهاجران را به ترتيب زير اولويت‌بندي كرده است. منظور از مهاجر در اين گزارش، افرادي بوده كه بر اساس "تخصص" و "مهارت" جذب صنايع مختلف كشور ميزبان شده‌اند.

كريستين كالين كارشناس تابعيت در موسسه حقوقي هنلي و شركا كه به مشتريان خود در مورد بهترين كشور براي خرج كردن پول نقدشان مشاوره مي دهد، مي گويد كه هرسال چندين هزار نفر از شهروندان كشورهاي مختلف براي گرفتن پاسپورت دوم و يا سوم خود حدود دو ميليارد دلار خرج مي كنند.
او مي افزايد:"درست مثل تنوع بخشيدن به حوزه هاي سرمايه گذاري، افراد تلاش مي كنند كه بر تعداد و تنوع پاسپورت هاي خود بيافزايند. به نظر مي رسد كه شهروندان چين، روسيه و كشورهاي خاورميانه بيش از همه از اين روش استفاده مي كنند."
كشورهاي فقير و محتاج پول نقد نيز اين نكته را دريافته اند. فقط طي سال گذشته در كشورهاي آنتيگوا و باربودا (جزايري در حاشيه درياي كارائيب)، گرنادا ( در شرق درياي كارائيب)، مالت در درياي مديترانه، هلند و اسپانيا مقررات جديدي وضع شده كه در مقابل انتقال پول نقد و سرمايه گذاري در اين كشورها به متقاضيان متمول تابعيت مستقيم مي دهند و يا راه سريعي را براي دادن تابعيت به آنها مي گشايد.
به همين خاطر نگراني ها در مورد شفافيت و حسابرسي در اين زمينه و پيامدهاي مالي و قانوني آن افزايش يافته است. درماه ژانويه امسال ويويان ردينگ معاون كمسيون اروپا در سخنراني خود گفت:" شهروندي و تابعيت را نبايد فروخت."
ولي در حال حاضر به نظر مي رسد كه شانس با كساني همراه است كه پول نقد فراوان دارند. چندين كشور جهان در مقابل انتقال پول و يا سرمايه گذاري در كشور خود به افراد تابعيت دائم داده و يا بدون هيچ شرطي اجازه اقامت مي دهند.
در نتيجه مي توان گفت كه اين نوع از شهروندي ها در حقيقت فروخته مي شوند.
1-سوئيس
براي دومين سال متوالي سوئيس رتبه اول ليست كشورهايي را به خود اختصاص داده است كه مهاجران "متخصص" قصد زندگي در آنجا را دارند. بر اساس نظرسنجي "اچ‌اس‌بي‌سي" اين كشور كوچك اروپايي با مهيا كردن شرايطي نظير پس‌انداز مناسب، تعادل خوب ميان كار و زندگي و فرهنگ كاري شايسته توانسته در سال ۲۰۱۶ ميلادي هم بر اساس نظر افرادي كه در نظرسنجي شركت كرده‌اند، رتبه اول را از آن خود كند.
بر اساس اين نظرسنجي، درآمد متوسط يك "مهاجر متخصص" در سوئيس سالانه بيش از ۱۸۸ هزار دلار آمريكاست.
سوئيس داراي يكي از مدرن‌ترين سيستم‌هاي‌حمل و نقل عمومي و همچنين خدمات خوب پزشكي در جهان است. فرانك سوئيس يكي از قوي‌ترين‌ ارزهاي معتبر جهاني است و صادرات بالا و بازار كار رو به رشد سوئيس، اين كشور را حتي در زمان تلاطم اقتصادي در كشورهاي حوزه يورو، به يكي از با ثبات‌ترين كشورها تبديل كرده است. هزينه زندگي در سوئيس البته در مقايسه با ساير كشورهاي اروپايي بالاست.
2-آلمان
براي مهاجراني كه به دنبال "امنيت شغلي" هستند شايد آلمان بهترين گزينه باشد. ارتقاي شغلي و به دست آوردن مهارت‌هاي جديد در بازار كار اين كشور، آلمان را به يكي از مقصدهاي اصلي "مهاجران متخصص" تبديل كرده است.
۷۰ درصد كساني كه در نظرسنجي شركت كردند، با اعلام رضايت از زندگي خود در آلمان گفته‌اند امنيت شغلي در كشور جديد ميزبان به مراتب بهتر از كشوري بوده كه در آن متولد شده‌اند.
بر اساس اين نظرسنجي، درآمد متوسط سالانه مهاجران متخصص در آلمان حدود ۹۸ هزار دلار است.
بازار كار اين كشور صنعتي، موقعيت‌هاي شغلي فراواني را پيش روي مهاجران "متخصص" قرار مي‌دهد. استاندارد بالاي زندگي و زيرساخت‌هاي مناسب، آلمان را از بسياري از كشورهاي ديگر اروپايي متمايز كرده است. هر چند هزينه زندگي در آلمان بالاست، اما تقريبا با متوسط هزينه در كشورهاي غرب اروپا يكسان است.
3-سوئد
يكي از مهم‌ترين شاخص‌ها براي مهاجراني كه در سوئد زندگي مي‌كنند شرايط "خوب" كاري است. بيش از ۷۰ درصد از كساني در نظرسنجي شركت كردند، گفته‌اند فرهنگ كاري در اين كشور اسكانديناوي در مقايسه با كشوري كه در آن متولد شده‌اند به مراتب بهتر است.
بر اساس اين نظرسنجي، درآمد متوسط هر مهاجر متخصص در سوئد نزديك به ۸۵ هزار دلار در سال است.
سوئد داراي ثبات بالاي اقتصادي است و سيستم رفاه اجتماعي "سخاوتمند" اين كشور، تعداد زيادي را در سال‌هاي‌اخير به اين كشور كشانده است. به گفته بسياري از مهاجران، سوئد كشوري است كه براي شهروندانش اهميت زيادي قائل است.
محيط كاري در سوئد "كم‌تنش" ولي حرفه‌اي است. مديران به خوبي كارمندان را حمايت مي‌كنند‌ و فرصت‌هاي كاري زيادي پيش روي مهاجران متخصص (به خصوص در حوزه‌هاي مهندسي معدن و پزشكي) وجود دارد.
هواي سوئد در زمستان بسيار سرد است و در نقاط شمالي اين كشور به منفي ۳۰ درجه يا كمتر هم مي‌‍رسد.
4-امارات متحده عربي
مهمترين شاخص‌هايي كه مهاجران به عنوان مزيت زندگي در امارات متحده عربي به آن اشاره كرده‌اند كمك هزينه مسكن و خدمات درماني و بهداشتي در اين كشور است.
دوبي و ابوظبي مقصد سنتي تعداد زيادي از مهاجران كاري بوده است اما در سال‌هاي اخير متقاضيان كار در شارجه هم افزايش يافته است.
بر اساس اين نظرسنجي، متوسط درآمد سالانه يك مهاجر متخصص در اين كشور حوزه خليج فارس نزديك به ۱۱۳ هزار دلار است.
موقعيت استراتژيك اين كشور در خاورميانه، سيستم بانكي قوي و تنوع اقتصادي، امارات را به مقصد بسياري از سرمايه گذاران و مهاجران كاري تبديل كرده است.
4-نروژ
بيشتر افرادي كه به نروژ مهاجرت كرده‌اند ارتقاي "تعادل ميان كار و زندگي" در مقايسه با محل قبلي زندگي را مهمترين شاخص زندگي در اين كشور دانسته‌اند و به همين دليل اين كشور در ليست ده كشور اول گزارش "اچ اس بي سي" درباره شرايط كار و زندگي قرار گرفته است.
بر اساس اين نظرسنجي، متوسط درآمد سالانه يك مهاجر متخصص در نروژ حدود ۹۷۵۰۰ دلار برآورد شده است.
بيشتر كساني كه به نروژ مهاجرت مي‌كنند علت مهاجرت خود را ارتقاي شغلي و بهبود بخشيدن به كيفيت زندگي عنوان كرده‌اند. منابع طبيعي فراوان و همچنين ذخاير زياد نفت و گاز، نروژ را تبديل به يك اقتصاد قوي و باثبات در جهان كرده است.
5-سنگاپور
سنگاپور با اينكه كوچكترين كشور جنوب شرقي آسياست اما شرايط زندگي در اين كشور تعداد زيادي از مهاجران كاري را به سوي خود كشانده است.
به گفته كساني كه به سنگاپور رفته‌اند، اين كشور جاي مناسبي براي ارتقاي شغلي محسوب مي‌شود هر چند تعادل ميان كار و زندگي از جذابيت خاصي در اين كشور برخوردار نيست.
بر اساس اين نظرسنجي، متوسط درآمد سالانه يك مهاجر متخصص در سنگاپور حدود ۱۳۹ هزار دلار است.
حدود ۶۲ درصد از كساني كه در نظرسنجي شركت كردند از ارتقاي شغلي خود در اين كشور رضايت داشتند.
سنگاپور، پايتخت جمهوري سنگاپور يكي از امن‌ترين و تميزترين شهرهاي دنياست و اين كشور داراي زيرساختارهاي بسيار مدرن‌ و پيشرفته‌ است.
يكي از نكاتي كه مهاجراني كه به اين كشور رفته‌اند از آن انتقاد مي‌كنند هزينه بالاي زندگي در اين كشور است چون سنگاپور يكي از گران‌ترين كشورهاي جهان براي زندگي است.
7-اتريش
اين اولين باري است كه اتريش در گزارش "اچ اس بي سي" در ليست ده كشور برتر جهان قرار مي‌گيرد. مهمترين شاخص‌هايي كه مهاجران به عنوان مزيت زندگي در اين كشور به آن اشاره كرده‌اند، تعادل بالاي ميان كار و زندگي، فرهنگ مناسب محيط كار و پيشرفت محسوس شغلي آنها در مقايسه با كشور قبلي بوده است. بر اساس اين نظرسنجي، متوسط درآمد سالانه يك مهاجر متخصص در اتريش حدود ۸۵ هزار دلار است. سيستم حمل و نقل عمومي در اتريش بسيار پيشرفته و در عين حال ارزان است.8-هنگ كنگ
هنگ‌كنگ با بيش از هفت ميليون نفر جمعيت يكي از مهم‌ترين بازارهاي مالي و تجاري در جهان است.
به گفته مهاجران اين كشور زمينه‌هاي مناسبي براي ارتقاي شغلي پيش روي افراد قرار داده است اما اين الزاما به معني بهبود كيفيت زندگي نيست.
سطح درآمد مهاجران در هنگ‌كنگ در مقايسه با ساير كشورها بسيار بالاست. بر اساس اين نظرسنجي، بطور متوسط هر مهاجر متخصص در اين كشور سالانه نزديك به ۱۷۰ هزار دلار دريافت مي‌كند.
بيش از نيمي از كساني كه در نظرسنجي شركت كردند، گفته‌اند تعادل ميان كار و زندگي آنها پس از مهاجرت به اين كشور بسيار بدتر شده است.
هنگ‌كنگ داراي امكانات بسيار پيشرفته و لوكس براي زندگي است اما هزينه مسكن در اين كشور بالاست.
9-بريتانيا
بريتانيا هم مانند اتريش، براي اولين بار در گزارش "اچ اس بي سي" در ليست ده كشور برتر جهان براي مهاجران كاري قرار گرفته است.
مهمترين شاخص‌هايي كه مهاجران كاري به عنوان مزيت زندگي در اين كشور به آنها اشاره كرده‌اند كسب مهارت‌هاي جديد و پيشرفت كاري بوده است. بايد توجه داشت كه اين نظرسنجي پيش از رفراندوم بزرگ بريتانيا براي ماندن يا خروج از اتحاديه اروپا(تابستان ۱۳۹۵) انجام شده است.
بر اساس اين نظرسنجي، متوسط درآمد سالانه يك مهاجر متخصص در بريتانيا حدود ۸۳ هزار دلار است.
بريتانيا يكي از بالاترين نرخ توليد ناخالص ملي را در مقايسه با ساير كشورها دارد و اقتصاد قوي اين كشور به همراه تنوع فرهنگي، بسياري از مهاجران را به اين كشور جذب كرده است. هر چند ارزش پوند استرلينگ پس از رفراندوم اين كشور كاهش يافت.
هزينه زندگي در لندن، پايتخت اين كشور و همچنين شهرهاي بزرگ بريتانيا بالاست. هزينه حمل و نقل عمومي هم در اين كشور در مقايسه با بسياري از كشورهاي ديگر اروپايي گران است.
10-بحرين
كيفيت بالاي زندگي و امكان پس‌انداز ‌بالاي درآمد، بسياري را به اين كشور كشانده است. تنوع اقتصادي در بحرين زياد است و بسياري از شركت‌هاي چند مليتي در اين كشور شعبه دارند.
از جمله نكاتي كه مهاجران به عنوان مزيت زندگي در بحرين به آن اشاره مي‌كنند "روشن بودن" آينده فرزندان براي والدين خانواده‌هاست. بيش از هفتاد درصد از كساني كه در نظرسنجي شركت كرده‌اند مي‌گويند كيفيت زندگي فرزندانشان در بحرين، در مقايسه با كشوري كه قبلا در آن زندگي مي‌كردند، بهتر است. بعضي ديگر خدمات پزشكي و بهداشتي اين كشور را از مزيت‌هاي‌ بزرگ زندگي در بحرين برشمرده‌اند.
بر اساس اين نظرسنجي، متوسط درآمد سالانه هر مهاجر متخصص در بحرين حدود ۹۹ هزار دلار است.
در بحرين، بخش‌هاي ساخت و ساز و همچنين امور مالي مهمترين حوزه‌هايي هستند كه مهاجران در آن جذب كار شده‌اند.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.