نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

تاكسي كه از قديمي‌ترين و راحت‌ترين وسايل نقليه شهري است، در اغلب شهرهاي دنيا راه گراني براي عبور و مرور در شهر است؛ با اين حال در بعضي از شهرهاي دنيا، هزينه تاكسي‌سواري ارزان‌تر از حدتصور است.
در اكثر كشورهاي دنيا بالا بودن هزينه سوخت باعث مي‌شود كه استفاده از تاكسي و وسيله نقليه شخصي صرفه اقتصادي نداشته و در الويت اول مردم قرار نگيرد؛ از سوي ديگر گسترده و مناسب بودن سيستم خدمات حمل و نقل عمومي نظير مترو، تراموا و اتوبوس يا استفاده از وسيله راحت و ارزاني مانند دوچرخه مزيد بر علتِ عدم استفاده از وسيله‌اي همچون تاكسي مي‌شوند؛ با اين حال هنوز شهرهايي مانند نيويورك هستند كه به تاكسي‌هاي زردرنگِ معروف‌شان شهره‌اند.
شايد يكي از دلايل زنده ماندن تاكسي‌ها در شكل قديمي يا جديد خود (سيستم‌هايي مانند اوبر) يكي رفاه و آساني استفاده براي مسافرين و ديگري ظرفيت اشتغال‌زايي آن است كه اجازه محو كامل‌ِ آن را نمي‌دهد. به هر حال گراني تاكسي در كشورهاي دنيا مانعي جدي بر سر استفاده از آن‌ها است.
در دنيا، از تاكسي‌هاي زرد و سياه كلاسيك گرفته تا توك‌توك‌ها و سه‌چرخه‌هايي كه همين كارآيي را با قيمت كمتري دارند، حق انتخاب و تنوع براي مسافران وجود دارد؛ اما «تاكسي‌ها» به خصوص در مواقعي كه به شهري غريب و ناآشنا سفر مي‌كنيد، مي‌توانند بسيار كارآمد و مفيد واقع شوند؛ با اين وجود بهاي اين كارآمدي مي‌تواند، سنگين باشد و هزينه زيادي را به شما تحميل كند!
اما خبر اميدواركننده آن است كه حداقل در اين مورد، آسمانِ تمام دنيا به يك رنگ نيست! برطبق گزارشي كه سايت Silverdoor Apartments منتشر كرده و هزينه سفر يك مايلي با تاكسي (۱.۶۰۹ كيلومتر) مبناي آن قرار گرفته، ۵۰ پايتخت-شهر براي برآوردي از قيمت تاكسي در جهان مورد بررسي قرار گرفته‌اند كه ۱۰ شهرِ ارزان اين فهرست را در ادامه ملاحظه خواهيد كرد:


از طرفي قاهره پايتخت مصر، ارزان‌ترين هزينه تاكسي در دنيا را دارد، هزينه يك مايل سواري تاكسي در اين شهرِ شمال آفريقا كمي كمتر از نيم دلار با رقمي معادل ۰.۴۵ دلار است، از ديگر سو شهرِ برن پايتخت سوييس، بيشترين هزينه تاكسي به ازاي يك مايل را از آن خود كرده است؛ با رقمي معادل ۱۳.۹۵ دلار!
شهر مكزيكوسيتي، پايتخت مكزيك، دومين هزينه ارزان را بعد از قاهره به خود اختصاص داده است؛ براي يك مايل سواري در اين شهر متحمل هزينه ۰.۸۵ دلار مي‌شويد. شهر دهلي نو در هند با تنها يك سنت كمتر از يك دلار، يعني رقم ۰.۹۹ دلار، در جايگاه سوم ارزان‌ترين شهرها قرار گرفته و بخارست پايتخت روماني با هزينه ۱.۱۰ دلار به ازاي يك مايل رتبه چهارم را دارد.
مانيل و هانوي دو شهر در شرق آسيا به ترتيب رتبه‌هاي پنجم و ششم را به خود اختصاص داده‌اند؛ در مانيلِ فيليپين، به ازاي يك مايل سواري با تاكسي، ۱.۱۴ دلار از شما اخذ شده و در هانويِ ويتنام به ازاي همين مسافت، ۵ سنت بيشتر، يعني ۱.۱۹ دلار بايد پرداخت كنيد.

صوفيه بلغارستان در رتبه هفتم قرار گرفته و بانكوك تايلند رتبه بعدي را به خود اختصاص داده است؛ هزينه تاكسي در صوفيه به ازاي يك مايل، ۱.۲۳ دلار برآورد شده و چنين رقمي براي سرويسِ مشابه در بانكوك، به ۱.۳۶ دلار مي‌رسد تا اين شهر رتبه هشتم را به خود اختصاص دهد.
شهر رباط در مراكش هم در ليست ارزان‌ترين‌هاي هزينه تاكسي قرار گرفته؛ رقم ۱.۳۷ دلار، بهايي است كه براي يك مايل سواري با تاكسي، در اين شهر مي‌پردازيد و نهايتا آنكارا پايتخت تركيه با هزينه ۱.۸۵ دلاري، غافلگيري بزرگ اين فهرست بوده و بهايي ۱۵ سنت كمتر از ۲ دلار را به شما تحميل مي‌كند.

در يك جمع‌بندي ۷ شهر اول اين ليست، قيمتي كمتر از ۱.۳۱ دلار به ازاي يك مايل سواري با تاكسي داشته كه خبر خوبي براي گردشگران اين شهرها محسوب مي‌شود؛ در حقيقت هنگامي كه ساعت‌هاي متمادي براي بازديد از يك شهر و كشف ناشناخته‌هاي آن با «پاي پياده» وقت مي‌گذاريد، هيچ چيز بهتر از اين نيست كه مسير بازگشت را با يك تاكسي راحت طي كنيد، به خصوص اگر دستي پر از خريد و سوغاتي‌هاي مختلف داشته باشيد!
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.