نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

يكي از اصول اخلاقي در صنعت گردشگري حيوانات، رعايت حقوق آن‌ها و آسيب نرساندن به محيط زيست‌شان است. با سفر به مقاصد برتر گردشگري حاميان حيوانات، علاوه بر لذت بردن از همراهي با اين موجودات دوست‌داشتني، در بهبود زندگي آن‌ها سهيم شويد.ديدار با خرس هاي قطبي
علاقه‌مندان به خرس‌هاي قطبي، براي تماشاي اين حيوانات خزپوش در زيستگاه اصلي خودشان، مي‌توانند به كانادا سفر كنند. «زيستگاه طبيعي خرس‌هاي قطبي كاكرن» (Cochrane Polar Bear Habitat) از جالب‌ترين مقاصد گردشگري براي حاميان حيوانات محسوب مي‌شود. اين زيستگاه شامل ۷ هكتار محيط طبيعي است كه در جنوب قطب شمال قرار دارد و بزرگ‌ترين زيستگاه حفاظت شده براي خرس‌هاي قطبي به‌شمار مي‌رود.

اين زيستگاه، درياچه‌اي بزرگ را دربردارد كه سطح يخزده‌اش در طول ۷ ماه از سال، محيط خوبي را براي زندگي طبيعي خرس‌هاي قطبي فراهم آورده است. اين منطقه هيچ شباهتي به باغ‌ وحش با نرده‌هاي فلزي و حيوانات اسير ندارد و تنها به تحقيق و نگهداري از خرس‌هاي ‌قطبي اونتاريو شمالي اختصاص يافته است. براي بازديد از اين زيستگاه مي‌توانيد به‌عنوان داوطلب در برنامه‌هاي حفاظت و نگهداري شركت كنيد و از تماشا و مراقبت از اين خرس‌هاي سفيد و پشمالو لذت ببريد.
مراقبت از لاك‌پشت‌هاي دريايي در كاستاريكا
كاستاريكا مقصد گردشگري گرم‌تري براي حاميان حيوانات است؛ جايي كه «مركز حفاظت از حيوانات اوسا» (Osa Conservation) شانس داوطلب شدن براي نگهداري از لاك‌پشت‌هاي دريايي را در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌دهد. ماموريت اين مركز حفاظت از گونه‌هاي مهم و متنوع آبزي و خشكي‌زي در شبه‌جزيره كاستاريكا است. اين ماموريت شامل نظارت بر اكوسيستم، افزايش درك علمي از رفتار گونه‌ها، ارائه آموزش و ايجاد فرصت‌هاي درآمدزايي بدون آسيب زدن به محيط زيست حيوانات مي‌شود. مركز حفاظت اوسا پروژه‌هاي حفاظت از حيوانات گوناگوني را در برنامه‌هاي خود دارد كه متشكل از قورباغه‌ها، گربه‌ سانان و نخستي‌ها است. با داوطلب شدن در برنامه‌هاي مراقبت از لاك‌پشت‌هاي دريايي مي‌توانيد در برنامه‌هاي جوجه‌كشي و برچسب زدن لاك‌پشت‌ها شركت كنيد.
تماشاي ببرها در هند
تايلند اصلي‌ترين مقصد براي گردشگراني است كه تمايل دارند به ببرها نزديك شوند و رابطه‌اي شخصي با آن‌ها برقرار كنند. اما اين صنعت سودجويانه آسيب‌هاي زيادي به اين حيوانات وارد كرده است، تا آنجا كه آوازه مركز معروف «مركز نگهداري ببر تايگر كينگدام» (Tiger Kingdom) در تايلند با سواستفاده و رسوايي آلوده شده است. خوشبختانه امروزه در هند مكان‌هايي وجود دارد كه مي‌توان بدون آزار ببرها، از تماشاي اين حيوانات لذت برد. شما مي‌توانيد از كمك موسسه راهنمايان طبيعت رانتامبور بهره ببريد و با تاريخ طبيعي غني هند و حيات وحش «پارك ملي رانتامبور» (Ranthambore National Park) آشنا شويد. در اين بازديد، بدون صدمه رساندن به ببرها، به منطقه حفاظت شده آن‌ها وارد خواهيد شد.
شنا با كوسه‌نهنگ‌ها در مكزيك
در ليست مقاصد برتر گردشگري حيوان دوستان، شنا با كوسه‌نهنگ‌ها از گزينه‌هاي اصلي محسوب مي‌شود. اما پيدا كردن مكاني مناسب كه بدون آسيب زدن به كوسه‌نهنگ‌ها بتوان با آن‌ها آبتني كرد، مهم‌ترين اولويت به شمار مي‌رود. «مركز كوسه‌نهنگ مكزيك»، موسسه‌اي تحقيقاتي براي مطالعه الگوهاي مهاجرت كوسه‌نهنگ‌ها در خليج كاليفرنيا است. اين موسسه همكاري نزديكي با دولت مكزيك دارد و برنامه‌هاي آن شامل مديريت امور در حفاظت از كوسه‌نهنگ‌ها در آب‌هاي مكزيك مي‌شود. همچنين اين مركز با برگزاري برنامه‌هاي آموزشي براي موسسه‌هاي توريستي، به ايجاد فرصت‌هاي درآمدزايي بدون آسيب زدن به محيط زيست پرداخته است. علاقه‌مندان مي‌توانند به سفرهاي تحقيقاتي اين مركز بپيوندند.
پرستاري از فيل‌هاي نجات يافته در تايلند
پيش از اين گردشگران به محض ورود به تايلند، با تعداد زيادي از برنامه‌هاي توريستي مواجه مي‌شدند كه شامل سواري گرفتن از فيل‌ها، برنامه‌هاي سيرك، نقاشي روي فيل‌ها و ديگر فعاليت‌هاي گردشگري بود. متاسفانه بسياري از گردشگران حيوان دوست هيچ اطلاعي از رنج غيرقابل تصور فيزيكي و ضربه‌هاي روحي كه با برگزاري چنين برنامه‌هايي به اين حيوانات بزرگ‌ جثه و مهربان وارد مي‌شد، نداشتند. در ميان خيل عظيمي از افتضاح‌هايي كه توريسم حيوانات موجب شده، خوشبختانه «پارك طبيعي فيل‌ها» (Elephant Nature Park) در چيانگ‌ماي توانسته است، با رعايت حقوق حيوانات محيطي مناسب را براي گردشگران حاميان حيوانات فراهم آورد.
هدف پارك ملي فيل‌ها، مبارزه با ظلم عليه اين حيوانات و حفظ آن‌ها است. مسئولين اين موسسه با جمع‌آوري فيل‌ها در پناهگاه خود كه در شمال تايلند قرار دارد، تلاش مي‌كنند تا محيطي آسوده را براي زندگي اين جانوارن فراهم آورند. در اين پارك خبري از سواري‌ گرفتن، شيرين‌كاري يا اجراهاي اجباري آن هم تنها براي گرفتن سلفي نيست؛ بلكه به جاي آن مردم مي‌توانند اوقاتي آرام را با فيل‌ها بگذارنند و با دادن هندوانه با آن‌ها، در بهبود زندگي اين حيوانات سهمي هر چند كوچك داشته باشند. گزينه‌هاي متنوع براي گردشگران شامل بازديد يك‌روزه، اقامت به مدت يك شب و همچنين شركت در پروژه‌هاي داوطلبانه در پناهگاه‌هاي فيل، گربه يا سگ به مدت يك هفته است. پارك طبيعي فيل‌ها، نمونه‌اي عالي براي توريسم حيوانات به شمار مي‌رود و خوشبختانه در اين اواخر صنعت توريسم حيوانات در تايلند نيز به معيارهاي اخلاقي بيشتر نزديك شده است.
بازديد از اورانگوتان‌‌هاي وحشي در پارك ملي تانجانگ پوتينگ
بورنئو يكي از مقاصد فوق‌العاده براي علاقه‌مندان به حيات وحش و حاميان حيوانات است و مناظر جادويي جنگل‌هاي پوشيده در مه آن در عكس‌هاي نشنال جئوگرافي و كانال ديسكاوري بسياري را شيفته خود مي‌كند. متاسفانه هر چند رشد صنعت روغن نخل و قطع درختان جنگلي خطري جدي براي زندگي اورانگوتان‌هاي بورنئو به شمار مي‌رود؛ اما «پارك ملي تانجانگ پوتينگ» (Tanjung Puting National Park) پناهگاهي حفاظت شده براي اين گونه دوست‌داشتني است. شما مي‌توانيد در تورهاي محلي شركت كنيد، با قايق‌هاي رودخانه‌اي وارد پارك ملي شويد و در «كمپ لكي» (Camp Leakey) كه موسسه‌اي تحقيقاتي اورانگوتان در اعماق جنگل‌‌ است، اقامت كنيد. در مسير نيز مي‌توانيد از تماشاي اورانگوتان‌هاي وحشي، ميمون‌هاي دماغ دراز و بسياري ديگر از حيوانات لذت ببريد.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.