نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷


شهر رنگارنگ كولمار، ميراثي استثنائي از تاريخ هزار ساله‌ي اروپا به بازديدكنندگان ارائه مي‌دهد كه مانند قدم زدن در يك فيلم سينمايي بزرگ هيجان انگيز و تماشايي خواهد بود.
«كولمار» (Colmar) دهكده‌اي به بزرگي يك شهر در ايالت «آلزاس» (Alsace) در فرانسه است. اين دهكده‌ در طول زمان تغيير و توسعه زيادي پيدا كرده است؛ اما هنوز هم مي‌توانيد از قدم زدن در خيابان‌هاي قديمي آن لذت ببريد و عاشق خانه هاي رنگارنگ و تزئينات چوب و الوار آن شويد و خود را صدها سال قبل‌تر در آلزاس تصور كنيد.

بازديد از شهر قديم
بهترين نقطه براي شروع بازديد از كولمار، قسمت بازمانده از دوران قرون وسطي است. اين نقطه‌ي تاريخي جاذبه‌هاي گردشگري متعددي دارد. بخش پرطرفدار آن با خانه‌هايي دلربا در حاشيه‌ي رودخانه، «ونيز كوچك» ناميده مي‌شود. در «خيابان دباغ‌ها» (Tanners Street) خانه‌هاي بسيار بلندي را مي‌بينيد كه در گذشته مردم در آن‌جا به دباغي مشغول بودند. «خيابان ماهيگيران» (Quai of the fishermen) و «گمرك مركزيِ» قرن چهاردهمي با پنجره‌هاي رنگي و سقف كاشي‌ شده هم از جاذبه‌هاي ديدني اين منطقه هستند.

بناهاي مذهبي
همانطور كه از يك شهر مهم فرانسه انتظار مي‌رود، كولمار چندين كليساي ديدني هم دارد. يكي از جذاب‌ترين‌ِ آن‌ها، صومعه‌ي قرن سيزدهمي دومينيكن‌ها است كه كليسا و ايوان‌هاي سرپوشيده در خود دارد. دومينيكن‌ها نقش مهمي در ثبت و حافظت از تاريخچه‌ي شهر در قرون وسطي داشتند كه به عنوان «سالنامه دومينيكن‌ها» از آن ياد مي‌شود. نقاشي مشهور «مريم مقدس در باغ رز» اثر «مارتين شونگاور» (Martin Schongauer) را بر ديوار اين كليسا خواهيد ديد. همچنين «مقبره سن متيو» (Temple Saint Mathieu) را در كولمار مي‌بينيد؛ كليساي فرانسوي ارزشمندي كه در سال ۱۲۳۴ ميلادي ساخته شد.

در ادامه از «كليساي علوم ديني سن مارتين» (Church Saint Martin) ديدن كنيد. اين كليسا به سبك گوتيك ساخته شده كه سه ناو، پنجره‌هاي رنگي و سر در اصلي آن بسيار قابل توجه است. طرح‌هاي برجسته كه به چشم مي‌خورند نمايشي از «پرستش سه مُغ» -در روايت تولد مسيح اولين شخصيت‌هاي مذهبي بودند كه پس از تولد به ديدن او آمدند- و طرح تابلوي مشهور «آخرين قضاوت» را نشان مي‌دهند. در محراب كليسا يك صليب چوبي ارزشمند هم از قرن چهاردهم هم وجود دارد. كليساي سن مارتين در يك آتش‌سوزي آسيب ديد و در سال ۱۵۳۶ ميلادي بازسازي شد و براي مدت‌ها محل عبادت پروتستان‌ها بود.

موزه ها
مهم‌ترين موزه در كولمار كه نبايد از دست بدهيد، «موزه آنترليندن» (Unterlinden Museum) است. اين موزه ۲۰۰,۰۰۰ بازديدكننده در سال دارد و دومين موزه‌ي پربازديد هنرهاي زيباي منطقه‌اي در فرانسه محسوب مي‌شود. موزه در قسمتي از كليساي سابق دومينيكن‌ و طاق گوتيك بنا شده است و مجموعه‌اي از نقاشي‌ها، مجسمه‌ها، اشياي تزئيني، هنرهاي بومي و مدرن و آثار باستان شناسي را در اختيار دارد. بازديدكنندگان از سراسر دنيا براي ديدن تابلوي تحسين برانگيز «گرونوالد» (Grünewald)، به نام «عيسي بر صليب» (the Isenheim Altarpiece) به اين موزه مي‌آيند. پس از اين موزه، به ديدن خانه‌اي كه «آگوست بارتولدي» (Auguste Bartholdi)، سازنده‌ي مجسمه آزادي، در آن متولد شد برويد. اين خانه كه امروز تبديل به «موزه بارتولدي» شده است، مدل‌هايي از آثار او در شهرهاي مختلف مانند مجسمه آزادي و «شير بلفورت» (Lion of Belfort) را به نمايش مي‌گذارد. بخشي از وسايل بارتولدي و لوازم زندگي خانواده هم در خانه وجود دارد.

«موزه اسباب بازي»، ديگر موزه‌ي ديدني كولمار است كه براي كودكان و بزرگسالان جذابيت دارد. انواع اسباب بازي‌ها مانند ماشين‌، عروسك‌، قايق‌، هواپيما، قطار و غيره در اين موزه بازديدكنندگان را به وجد مي‌آورد و مي‌توانيد از سه طبقه‌ي آن بازديد كنيد. اين موزه يادآور جادوي قصه‌هاي «پرو» (Perrault) و حكايات «فونتن» (Fontaine) در خاطرات كودكي فرانسوي‌ها است و نمايش‌هاي عروسكي كه با كامپيوتر كنترل مي‌شوند، لذت خاصي براي شما خواهد داشت. دوست داران قطارها از ديدن شبكه‌ي قطار يك كيلومتري و لوكوموتيو اين موزه نيز شگفت‌زده خواهند شد.

رويدادها
بهار بهترين موقعيت براي بهره‌مندي از اولين تابش‌هاي خورشيد در كولمار است و سال‌هاست كه در كولمار جشني به مناسبت آن برگزار مي‌كنند. ميدان‌هاي شهر با سبد گل‌هاي رنگارنگ احاطه مي‌شوند و دانش آموزان خانه‌هاي كوچك را تزئين مي‌كنند. در ميدان‌هاي سمبليك كولمار، دو بازار فصلي برپا مي‌شود كه ۷۰ غرفه‌دار با اشياي سنتي عيد پاك و ديگر محصولات بهاري انتظار شما را مي‌كشند. رويداد ديدني ديگر در اين شهر، كريسمس است كه همه جا مانند قصه‌هاي پريان دكور مي‌شود. نماهاي تاريخي با تزئينات نوراني كريسمس، جذابيت سحرآميز به دست مي‌آورند و چراغ‌ها ميراث شهر را بهتر نمايان مي‌كنند كه فضايي رويايي را تداعي مي‌كند.

شكم گردي
رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌هاي زيادي در كولمار وجود دارند كه انتخاب‌هاي بي‌شماري از صرف ناهار تا يك قهوه سريع را خواهيد داشت؛ به علاوه‌ مي‌توانيد غذاهاي آلزاسي‌ مانند كلم ترش سنتي، «فليشناكا» (fleischnacka)، نوعي پاستاي گوشت پخته شده در آب آن و غذاهاي مخصوص بر پايه ماهي را امتحان كنيد.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.