نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

همه ما با شنيدن نام ونيز، به ياد آب هايي كه درون كوچه و خيابان هاي شهر جريان دارند مي افتيم. بنوعي نام ونيز با شهر آبي در ذهن ما عجين شده است. اما بهتر است بدانيم كه ايده كانال هاي آب درون شهري منحصر به ونيز نيست و در شهرها و روستاهاي ديگر دنيا نيز چنين حالتي وجود دارند.

در خصوص ونيز، شيوه ساخت ساختمان ها و بناهاي آن جالب توجه است. در حقيقت بايد گفت ونيز، شهري است كه بر روي آب ساخته شده، نه آنكه آب در كانال هايي مجزا در كوچه و خيابان هاي آن جريان دارد! اين شهر مجمع الجزايري است كه با هم فاصله هاي بعضا كوتاه دارند. در كمتر نقطه اي از اين جزاير، خاك ديده مي شود و اغلب نقاط خشكي ونيز در زير عمق كمي از آب قرار گرفته اند. همين مسئله باعث شده تا قرن ها قبل، عده اي به فكر ساختن خانه هايي بر روي الوارهاي چوبي بيوفتند. درست مانند اسكله هاي ساحلي كشور كه سازه هاي چوبي وجود دارد(مانند تصوير بالا). سازندگان بناها، تعداد زيادي از الوارها را به صورت عمودي و با فواصل كم در كنار هم، بعنوان پي ساختمان، درون خشكي زير آب فرو مي برند و آن را در همان نقطه محكم مي كنند. به اين ترتيب با هزاران ديرك چوبي، شهر كامل ونيز بر روي آب ساخته شد!

در ادامه هشت شهر و روستا از مناطقي كه آب در آن ها جريان دارد و حداقل براي جابجايي در قسمت هايي از شهر بايد با قايق رفت و آمد كرد را مختصرا حضورتان معرفي مي كنيم.

۱. روستاي خيتورن (Giethoorn)، شمال هلند

خيتورن، به ونيز هلند نيز مشهور است. شهري كه حتي از ونيز نيز جلوتر است و تمام جاده هاي آن آبي است! و براي سفر در آن به ماشين يا موتور سيكلت نيازي نيست. بلكه براي گردش بايد ابتدا وسيله نقليه خود را در بيرون از روستا پارك كنيد و سپس با قايل درون شهر به گردش بپردازيد. يكي از سياست هاي ستودني كه در اين شهر اجرا شده است، عدم اجازه ترديد قايق هاي ديزلي است. اين كار براي كنترل ميزان سر و صداي درون روستاست. بطوري كه به ادعاي مسئولين آن، بلندترين صداهاي قابل شنيدن، صداي پرندگان است! به همين منظور فقط از قايلهاي الكتريكي و پارويي استفاده مي شود.

همچنين گفتني است كه اخيرا مكاني براي دوچرخه سواري در اين شهر نيز ساخته شده و غير از آن از كوچه و خيابان عادي خبري نيست. تعداد اهالي اين روستا به ۲ هزار و چند صد نفر مي رسد. از ديگر نكات جالب توجه اين روستا، سرسبزي و زيبايي فزاينده آن بدليل وجود محيطي سبز و روح انگيز است كه در قسمت هاي زيادي از روستا و در حياط اكثر خانه ها به چشم مي خورد.
اين روستا با وجود تعداد اندك ساكنين، سالانه فقط چند صد هزار گردشگر توريست را از كشور چين ميزباني مي كند. اين روستاي ديدني در نزديكي شهر آمستردام قرار دارد و فاصله آن با ماشين كمتر از ۲ ساعت است.

۲. شهر سوژو (Suzhou) - چين

سوژو در شرق كشور چين واقع شده است. فاصله آن تا غرب شهر شانگهاي، با تاكسي حدودا ۱.۵ ساعت مي باشد. سوژو جزو يكي از شهرهاي هدف گردشگري در چين بحساب مي آيد. همچنين اين شهر به ونيز شرقي نيز مشهور است.

در كنار جاده هاي آبي اين شهر و لذت گشت و گذار با قايق درون شهر، ديدني هاي قابل توجه ديگري نيز در شهر سوژو وجود دارد. از جمله آنها، وجود باغ هاي قديمي و بسيار سرسبز و شگفت انگيزي است كه از قرن ها قبل تا كنون باقي مانده اند. در پاره اي از قسمت ها، سرسبزي باغ ها و طبيعت اين شهر، انسان را خيره مي كند و احساس حضور در مكاني رويايي به انسان دست مي دهد. درخت هايي با رنگ سبز روشن! به دليل اهميت تاريخي آن، اين باغ ها در سازمان جهاني يونسكو ثبت جهاني شده اند. علاوه بر باغ ها و طبيعت سبز، پل هاي سنگي به سبك سنتي نيز جلوه گر است. همچنين بافت و معماري مخصوص چيني با تزئينات مخصوص كشورهاي شرقي، در اين شهر جلوه خاصي به آن داده است. گفتني است در كنار راه هاي آبي، راه هاي خشكي و معماري امروزي نيز به چشم مي خورد.

۳. شهر خنت، شمال بلژيك (Gent, Ghent, Gand)

شهر خِنت، گِنت يا گان شهري با جمعيت ۲۳۳ هزار نفر در شمال كشور بلژيك است.[۲] در گنت علاوه بر خشكي، در قسمت هايي از شهر، آبراه هايي وجود دارد كه آب درون آن جريان دارد و مسافران به دور از هياهوي ماشين ها و شلوغي هاي درون شهري، مي توانند با آرامش بيشتري به قايق سواري بپردازند. علاوه بر معماري مدرن شهر خنت، ساختمان هايي با قدمت چند قرن، نيز در شهر خودنمايي مي كنند و جزو جاذبه هاي گردشگري خنت محسوب مي شوند.

يكي از بناهاي مورد توجه در گردشگري خنت، كليساي خنت مي باشد. اين كليسا با وجود ۵۵ هزار لامپ، در شب جلوه جالب توجهي به خود مي گيرد. يكي ديگر از بناهاي ديدني گنت، بناي تاريخي قلعه كُنت خنت مي باشد. قرن ها قبل، اين قلعه بناي مورد استفاده كنت هاي منطقه بود. در گذر زمان قسمت هايي از اين بنا خراب شد اما سرانجام در قرن نوزدهم، توسط شهردار خريداري و مرمت شد و آن را بعنوان يك اثر تاريخي معرفي كرد. بناي تاريخي ديگر موجود در شهر، بورج بوكن گيت يا برج دانايي است. قدمت اين برج به چند ده سال قبل بر مي گردد. علت نام گذاري اين برج به دانايي، نگهداري بيش از ۳ ميليون كتاب كتابخانه گنت در آن مي باشد.
امروزه به دليل وجود تعداد زياد دانشگاه ها، موزه ها و جشنواره ها در اين شهر، خنت جزو شهرهاي فرهنگي هنري بحساب مي آيد و هر كدام از اين موارد جزو جاذبه هاي اين شهر محسوب مي شوند.

۴. روستاهاي صراخيه و رُگبه در شادگاه خوزستان!

پس از معرفي ونيزهاي خارجي شايد برايتان عجيب باشد! اين بار با معرفي ونيز ايراني در خدمتتان هستيم. روستهاي صراخيه و رگبه در شهرستان شادگان و در استان خوزستان واقع شده اند. تالاب شادگان، همان طور كه از نام آن پيداست در شهرستان شادگان واقع شده است. بنابر رده بندي يونسكو، تالاب شادگان كه بزرگترين تالاب ايران نيز هست، در رتبه پنجم جهاني قرار دارد.
علارغم موقعيت ممتاز اين دو روستا، متاسفانه و صد افسوس كه تاكنون اقدام قابل توجهي براي حفظ اين ۲ روستا كه قابليت تبديل شدن به روستاهاي گردشگري بين المللي را دارند انجام نشده است. بافت اين ۲ روستا بسيار ساده و به شكل سنتي خانه هاي جنوبي است و هنوز هم بافت قديمي خود را حفظ كرده. در اين روستا هيچ امكاناتي به چشم نمي خورد و زندگي مردم اين روستا بسيار ساده مي گذرد. از آنجا كه اين روستا ها درون تالاب شادگان قرار گرفته اند، خيابان ها و جاده هاي درون روستايي و بين روستاييشان آبي است و براي سفر از قايق هاي چوبي و موتوري ديزلي استفاده مي كنند.

علارغم خدمت رساني مردم روستا به گردشگران، عملا خبري از گردشگر خارجي نيست و گردشگران داخلي بسيار كمي از اين ۲ روستا ديدن مي كنند. اگر همين موقعيت ممتاز طبيعي، در بسياري از كشورهاي ديگر دنيا قرار داشت، وضعيت آن اينگونه باقي نمي ماند. حتي در برخي از كشورها براي شبيه سازي ونيز، بصورت مصنوعي محوطه اي را شبيه به محيط ونيز ساخته اند تا از اين طريق گردشگر بيشتري بتوانند جذب كنند. واقعا جاي افسوس دارد.

۵. شهر تايگر در آرژانتين (Tigre)

تايگر، نام شهري كوچك است كه در شمال استان بوئنوس آيرس آرژانتين قرار گرفته است. اين شهر در دلتاي پارانا قرار دارد. در گذشته بخاطر واردات ميده از اين شهر، تايگر بخاطر بازارهاي ميوه اش مشهور بوده است اما امروزه بخاطر افزايش توجه به گردشگري اين منطقه، به شهري گردشگري مشهور است.

يكي از دلايل توجه گردشگران به اين منطقه، هواي خنكتر آن نسبت به ساير نقاط گرمسير آرژانتين است. هنگامي كه هوا در تابستان گرم مي شود، گردشگران آرژانتيني به اين منطقه براي رها شدن از گرماي هوا سفر يا بهتر است بگوييم گردش ۱ روزه مي كنند. براي گردش در اين منطقه از ۲ راه مي توان اقدام كرد. ۱-تهيه بليط قايق تفريحي، كه در آن راهنماي سفر هم وجود دارد يا راه ارزان تر :۲-تهيه تاكسي آبي كه البته بدون راهنماي سفر است.

۶. شهر استكهلم، كشور سوئد (Stockholm)

شهر استكهلم پايتخت كشور سوئد و بزرگترين شهر اين كشور است. در استكهلم علاوه بر راه هاي خشكي، آب راه ها و كانال هاي متعددي كه آب دريا در آن جريان دارد نيز در سطح شهر با نقشه پيچيده اي وجود دارند. شهر استكهلم يكي از پر رونق ترين و روبرشد ترين پايتخت هاي اروپا محسوب مي شود و آينده نگري مسئولان آن قابل توجه است. يكي از سياست هاي مسئولين اين شهر، ترغيب مردم به استفاده از دوچرخه و وسايل نقليه پاك است كه مورد توجه است.

علاوه بر گشت و گذار با قايق در سطح شه، از ديگر جاذبه هاي گردشگري سوئد، شهر قديمي Gamla Stan است. در اين شهر ساختمان هايي با معماري قرن سيزدهم يافت مي شود و محيط رنگي آن با ساختمان هاي قديمي اش حس خوبي از نشاط را به آدم القا مي كند. همچنين در اين ناحيه، ساختماني مربوط به قرن ۱۹ ام با ۶۰۰ اتاق وجود بعنوان كاخ سلطنتي پادشاه سوئد نيز قرار دارد كه همچنين درون آن چند موزه نيز قرار دارد.
از ساير مكان هاي ديدني سوئد مي توان به پارك شهر سلطنتي، موزه مدرن، سالن شهر، موزه فضاي باز اسكانس، موزه واسا و... نام برد.

۷. ايالت كرالا در شبه قاره هند (Kerala)

ايالت كرالا، شهري است طويل در كنار دريا كه ساحل طولاني اي نيز با دريا دارد. اين ايالت از لحاظ فرهنگي داراي باسواد ترين مردم هند مي باشد. در درون اين ايالت كيلومترها راه هاي آبي وجود دارد كه در گذشته به منظور رفت و آمد ميان نقاط مختلف درون ايالت از آن استفاده مي شده اما امروزه بيشتر جنبه توريستي دارد. علاوه بر شبكه آبي درون منطقه اي، اين منطقه داراي طبيعت بسيار زيبا و مثال زدني اي است كه در سفر به اين منطقه بعنوان يكي از خاطرات سفر به اين شهر در يادها خواهد ماند. علاوه بر جنگ ها و درختان و محيط سر سبز، كوه ها و مزرعه هاي زيادي نيز در اين منطقه وجود دارد و بر زيبايي هاي اين منطقه افزوده است. خط ساحلي طولاني اين شهر، در برخي نقاط داراي سواحلي رويايي و به ياد ماندني است. علاوه بر اين ها، براي طبيعت دوستان، پارك پرندگان و دهكده توريستي در دسترس است.

علاوه بر مواهب طبيعي فراوان و مثال زدني، همچنين اين شهر داراي بناهاي تاريخي مانند قلعه، معبد، كليسا و انواع عبادتگاه نيز هست كه ديدن هر كدامشان صفاي خاصي دارد. اين شهر در زمينه هاي فرهنگي هنري نيز عقب نمانده و هر ساله چند جشنواره مختلف و نمايش هم اجرا مي شود. سفر به كرالا، دست كمي از سفر به بهشت ندارد!

۸. شهر آنسي فرانسه (Annecy)

شهر آنسي، شهر كوچكي است كه در جنوب شرقي كشور فرانسه قرار دارد. اين كوه در نزديكي رشته كوه هاي آلپ واقع شده است و فاصله آن تا شهر پاريس بيش از ۵ ساعت با خودروي شخصي يا تاكسي است.
از درون اين شهر، دو كانال و آب رودخانه تيو عبور مي كنند و فرصت مناسبي را براي عبور و مرور با قايق درون شهر بوجود آورده. اقتصاد اول مردم منطقه بر پايه توريسم مي چرخد. سفر به اين منطقه بدون لذت نخواهد بود.كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.