نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

تحصيل رايگان در اروپا و اينكه در كدام كشورهاي اروپايي و يا آمريكايي نظام تحصيل رايگان هنوز وجود دارددر اين مقاله مورد بررسي قرار داده شده است در اين بخش با ۶ كشور ديگر كه‌ داراي دانشگاه‌هاي رايگان ياكم هزينه هستند آشنا مي‌شويم.با ديبا همراه باشيد.
وجود كيفيت و امكانات در دانشگاه هاي اروپايي و يا آمريكايي اين فكر را براي بعضي از دانشجويان ايجاد ميكند كه چگونه و يا در كدام يك از اين كشورها مي‌توان با هزينه‌ي كم و يا رايگان تحصيل كرد به طوري كه امكان تحصيل در آنها مقدمات موفقيت‌هاي بزرگتر را براي آنها ايجاد كند از اين رو در بخش دوم مقاله به كشورهاي ديگري كه در اين زمينه امكاناتي را فراهم كرده اند پرداخته ايم.

تحصيل رايگان (يا با هزينه اندك) در يونان
تمام دانشجويان از كشورهاي اتحاديه اروپا و كشورهاي منطقه اقتصادي اروپا مي‌توانند به طور رايگان در تمام دانشگاه‌هاي دولتي يونان (به‌جز برخي از دوره‌هاي كارشناسي ارشد) تحصيل كرده و تمام كتاب‌هاي درسي‌شان را نيز رايگان دريافت كنند. دانشجويان بين المللي هم واجد شرايط تحصيل در مراكز آموزش عالي با هزينه كم نزديك به ۱۵۰۰ يورو (۱۶۰۰ دلار آمريكا) در سال هستند. يونان كمترين هزينه زندگي در اتحاديه اروپا را دارد.

تحصيل رايگان (يا با هزينه اندك) در ايتاليا
اگرچه دانشگاه‌هاي خصوصي ايتاليا با شهريه‌هاي به نسبت بالايشان شناخته مي‌شوند، دانشگاه‌هاي دولتي اين كشور با شهريه‌هايي نزديك به ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ يورو در سال (۹۰۰ تا ۱۰۶۰ دلار آمريكا) براي تحصيل در مقطع كارشناسي، به طور قابل توجهي ارزان‌تر هستند. دانشجويان اروپايي نيز مانند دانشجويان ايتاليايي واجد شرايط ويژه مالي مانند وام‌ها، كمك‌هزينه‌هاي تحصيلي، بورسيه‌ها و چشم‌پوشي از هزينه‌هاي تحصيلي هستند. هزينه زندگي در ايتاليا هم به‌اندازه‌اي كه ممكن است انتظار داشته باشيد بالا نيست و سالانه نزديك به ۱۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ يورو (۱۲۷۶۰ تا ۱۹۱۴۵ دلار امريكا) را شامل مي‌شود. ميلان در رتبه‌بندي بنياد QS از بهترين شهرهاي دانشجويي جهان در رتبه سي و هشتم و رم، پايتخت ايتاليا، در رتبه شصت و يكم قرار دارد.

تحصيل ارزان در اسپانيا
مانند دانشجويان اسپانيايي، دانشجويان اروپايي نيز نبايد شهريه‌هاي تحصيلي بالايي در اين كشور بپردازند. در عين حال دانشجويان بين المللي مي‌توانند با پرداخت هزينه ۶۸۰ تا ۱۴۰۰ يورو (۷۲۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمريكا) در سال، در دانشگاه‌هاي دولتي اسپانيا تحصيل كنند. شهريه‌ها بر پايه واحدهاي درسي دريافت مي‌شوند و ممكن است در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا افزايش پيدا كنند. براي زندگي در اسپانيا بايد سالانه بين ۱۰۸۰۰ تا ۱۳۲۰۰ يورو (۱۱۵۰۰ تا ۱۴۰۵۰ دلار آمريكا) هزينه كنيد. مادريد و بارسلونا در رتبه‌بندي بنياد QS از بهترين شهرهاي دانشجويي ۲۰۱۶، به ترتيب در رده‌هاي بيست و دوم و سي‌ام قرار دارند.

تحصيل ارزان در آرژانتين
درحالي‌كه دانشگاه‌هاي آرژانتين براي دانشجويان اين كشور سراسر رايگان است، دانشجويان بين المللي بايد بهايي جزئي براي ورود به دانشگاه‌هاي دولتي آرژانتين پرداخت كنند. از سوي ديگر، شهريه موسسه‌هاي خصوصي آرژانتيني ممكن است سالانه تا ۵۰۰۰ دلار آمريكا برسد. در رتبه‌بندي موسسه QS از بهترين شهرهاي دانشجويي ۲۰۱۶، بوئنوس آيرس، پايتخت آرژانتين، در رتبه سي و دوم قرار دارد

تحصيل ارزان در هند
در هند، دانشجويان بين المللي به طور معمول شهريه‌اي بيشتر از ۷۳۰۰ دلار آمريكا در سال نخواهند پرداخت، هرچند كه شهريه دانشگاه‌هاي خصوصي و مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا ممكن است بيشتر باشد. هزينه‌هاي زندگي در هند براي اكثر دانشجويان بسيار وسوسه‌انگيز است بر پايه آمار Numbeo شاخص قيمت كاربر در اين كشور تا ۱۸۷٪ و قيمت كرايه خانه تا ۳۷۳٪ از كشور انگلستان كمتر است. روي هم رفته، شما مي‌توانيد با مبلغ كمي نزديك به ۵۰۰ دلار آمريكا به سادگي در اين كشور زندگي كنيد.

تحصيل ارزان در تايوان
در تايوان، در برابر شهريه كمي كه مي‌پردازيد خدمات تحصيلي ارزشمندي در بهترين دانشگاه‌هاي دولتي دريافت خواهيد كرد. براي نمونه، دانشگاه ملي تايوان (NTU)، بهترين دانشگاه اين كشور كه در رتبه‌بندي موسسه QS از دانشگاه‌هاي جهان در سال ۲۰۱۶ رتبه شصت و هشتم را به خود اختصاص داده، در سال گذشته تنها ۱۰۰۹۲۰ تا ۱۲۴۲۰۰دلار تايوان( ۳۱۷۵ تا ۳۹۰۰ دلار آمريكا) را به عنوان شهريه از دانشجويان مقطع كارشناسي خود دريافت كرده است. شهر تايپه‌ تايوان، در جايگاه بيست و سوم رتبه‌بندي موسسه QS از بهترين شهرهاي دانشجويي ۲۰۱۶ و در رتبه پنجم شهرهاي ارزان براي دانشجويان قرار دارد.
هزينه مهاجرت تحصيلي در ارزان ترين كشور چقدر آب مي خورد؟
فكر رفتن به خارج و ادامه تحصيل اين روزها ممكن است در سر هر كسي بچرخد؛ به خصوص از زماني كه مقطع كارشناسي را به قصد يافتن يك كار متناسب با رشته تحصيلي پشت سر بگذاري و هر چقدر كه در كارت پيش بروي نياز بيشتري را به ارتقا مدارج علمي بالاتر احساس كني.
به گزارش افكارنيوز، فكر تحصيل در دانشگاهي كه هم از لحاظ علمي معتبر باشد و هم مدركش آن قدر با ارزش كه فرد پس از خروج از دانشگاه از تحصيل خود احساس رضايت كند، به تنهايي مي تواند اغوا كننده باشد. چه برسد به آگهي هايي كه مدام آدم را وسوسه مي‌كند و فكر رفتن را پر رنگ‌تر.
در گزارشي كه در سوم فروردين ماه امسال منتشر شد ۱۴ درصد از شركت­ كنندگان در افكار سنجي به اين سوال كه آيا مي­ خواهيد براي ادامه­ تحصيل از ايران خارج شويد پاسخ منفي دادند. ۲۳ درصد هنوز در اين باره برنامه ­ريزي نكرده ­اند، ۲۹ درصد تنها در صورت پيش آمدن فرصتي مناسب مهاجرت خواهند كرد و ۳۴ درصد تصميم خود را براي مهاجرت از ايران گرفته­ اند. علاوه نتايج برگرفته از خوداظهاري، تحليل شيوه­ انتخاب پاسخ سوالات بيان­گر اين بود كه ۶۴ درصد دانشجويان قصد مهاجرت از كشور دارند، ۲۳ درصد تمايل به ماندن و ۱۳ درصد دچار ترديد ميان ماندن و رفتن­ند. از اين رو آمارها و ارقام نشان مي دهند كه دانشجويان فكر تحصيل در خارج را در سر دارند و هر آن شايد اين تصميم را به عمل تبديل كنند.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.