نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

روش‌هاي مختلفي براي سفر وجود دارد و اغلب افراد براي رهايي از برنامه‌ريزي اوليه براي سفر، مراجعه به آژانس‌هاي مسافرتي را ترجيح مي‌دهند. ولي چگونه يك آژانس مسافرتي حرفه‌اي را پيدا كنيم؟

افرادي كه اهل سفر هستند از روش‌هاي مختلفي مانند كوله‌گردي، سفر جاده‌اي، سفر هوايي، سفر با كشتي‌هاي لوكس در دريا و... استفاده مي‌كنند؛ ولي در اين ميان عده‌اي نيز هستند كه براي صرفه‌جويي در وقت و رهايي از دردسرهاي رزرو بليط و هتل، تهيه پكيج تور را از آژانس‌هاي مسافرتي ترجيح مي‌دهند.

شايد جالب است بدانيد كه براي اولين بار در سال ۱۸۴۱ بود كه فردي به نام توماس كوك تصميم گرفت تا گروهي را به طور دسته جمعي به سفر ببرد. از آن به بعد ديري نگذشت كه اين روش از سفر كردن در بين عموم مردم جا افتاد و صنعت پررونق و جذابي به نام توريسم را در دنيا به وجود آورد و به اين ترتيب بود كه آژانس‌هاي مسافرتي در گوشه و كنار جهان و از جمله ايران تاسيس شدند و تا به امروز در اين زمينه‌ي مهم در حال فعاليت و برگزاري تورهاي متنوع هستند.

- اما سوالي كه مطرح مي‌شود اين است كه ويژگي‌هاي آژانس مسافرتي خوب چيست و چگونه مي‌توان كيفيت خدمات آژانس‌ها را تشخيص داد؟

براي پاسخ به اين سوال‌ها بهتر است تا در ابتدا با تعريف آژانس مسافرتي آشنا شويم. آژانس مسافرتي شركتي است كه در زمينه ارائه خدمات عمومي در حوزه گردشگري مانند تورهاي مسافرتي داخلي و خارجي، فروش بليط ايرلاين‌ها، قطارها، شركت‌هاي اتوبوسراني، رزرو هتل و... فعاليت مي‌كند. در واقع، آژانس‌هاي مسافرتي با ايجاد تورهاي تفريحي، سياحتي، زيارتي، فرهنگي و هنري، تجاري، ورزشي، آموزشي، نمايشگاهي، پزشكي و غيره، امكاني را به‌وجود آورده‌اند تا مردم به‌راحتي سفر كنند.

- مزاياي آژانس‌هاي مسافرتي

شايد در تصور عموم چنين شكل گرفته است كه هزينه‌ d تهيه تور يا بليط در آژانس‌هاي مسافرتي گران‌تر باشد، ولي در عمل صحت ندارد؛ زيرا آژانس‌هاي مسافرتي داراي مزاياي متعددي هستند:

• صرفه‌جويي در زمان و هزينه‌
آژانس‌‌هاي مسافرتي به دليل برخورداري از روابط كاري قوي با هتل‌ها و شركت‌هاي حمل و نقل و همچنين، به واسطه سيستم‌هاي آنلاين از آخرين وضعيت بليط‌ها و هتل‌ها در مقصدها اطلاع دارند.

• پشتيباني از مسافران
براي آژانس‌هاي مسافرتي رضايت و خواسته مسافران در الويت قرار دارد و در هر شرايطي درصدد دفاع از حقوق مسافران خود هستند.

• تضمين امنيت و سلامت مسافران
از آنجايي‌كه امنيت يكي از اساسي‌ترين فاكتورهاي سفر محسوب مي‌شوند، آژانس‌هاي مسافرتي با تهيه بيمه مسافرتي معتبر، سلامت و امنيت مسافران را در سفر تضمين مي‌كنند.

• آشنايي با مقصد‌ها
آژانس‌هاي مسافرتي مجرب به دليل برگزاري تورهاي مختلف و استفاده از ليدرهاي متخصص در كنار راهنماهاي محلي، به كليه شرايط مقصد مانند نقاط امن براي گردش، خريد، تبديل ارز و... آشنايي دارند.

- ويژگي‌هاي آژانس مسافرتي معتبر

وظيفه آژانس‌ها فقط محدود به رزرو هتل يا بليط نيست، بلكه آژانس خوب مجموعه‌اي است كه بتواند علاوه بر موارد ياد شده مشاوره كافي به مسافر ارائه و او را براي تصميم‌گيري در مورد پكيج سفر راهنمايي كند. به عبارت ديگر، آژانس خوب آژانسي است كه با پرسيدن سوالات هدف‌دار، حتي در مورد جزئيات سفر، به علايق و سليقه مسافر پي ببرد و بهترين پكيج سفر را به او ارائه كند. از ديگر ويژگي‌هاي آژانس مسافرتي مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

• سابقه كار آژانس
هر چه سابقه شركت بالاتر باشد يعني دامنه فعاليت‌ها و مسافران اين شركت گسترده‌تر بوده و باعث پايداري شركت تاكنون شده است. همچنين، داشتن سابقه طولاني در زمينه‌اي باعث مي‌شود كه آن شركت تخصص ويژه‌اي در اين زمينه به‌دست بياورد.

• حوزه تخصصي آژانس مسافرتي
يكي ديگر از مواردي كه بايد در هنگام خريد تور از آژانس مسافرتي مورد نظر به آن توجه ويژه كرد، تخصص آن شركت در برگزاري تور مورد نظر است. براي مثال، بعضي از آژانس‌ها در زمينه برگزاري تورهاي نمايشگاهي فعاليت مي‌كنند.

• فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي و نظرات كاربران
خوشبختانه دسترسي آسان به اينترنت و شبكه‌هاي اجتماعي اين امكان را براي كاربران فراهم كرده است تا به‌راحتي گزارش‌هايي از فعاليت‌‌هاي آژانس و نظرات كاربران را مطالعه كنند. در اين رابطه، مطالعه نظرات كاربران و امتيازهاي آن‌ها به خدمات آژانس از اهميت بالايي برخوردار است؛ زيرا بيشتر اين افراد قبلا از تور‌ها و خدمات آژانس استفاده كرده‌اند و تجربه خود را در قالب نظرات به ديگرات انتقال مي‌دهند.

• معرفان
هميشه معرف نشانه بسيار خوبي در مورد شهرت خوب يا بد يك آژانس مسافرتي محسوب مي‌شود و به جاي نظرسنجي از طريق شخص سوم، مي‌توانيد مستقيماً با كساني كه مشتري آن آژانس بوده‌اند، ارتباط برقرار كنيد.

• مشتري‌مداري
در اين مورد مي‌توانيد به صورت تصادفي به آژانس مراجعه كرده و رفتار آن‌ها با ساير مشتريان را زير نظر داشته باشيد. براي مثال، اگر در ابتداي صحبت و در حالي كه نماينده آژانس هيچ گونه ايده‌اي از خواسته‌هاي شما براي سفر به دست نياورده، صحبت از سفرهاي ارزان قيمت را آغاز كند، علامت خوبي نيست.

در مجموع، انتخاب يك آژانس مسافرتي معتبر، تركيبي است از ارزيابي موقعيت اجتماعي آژانس از نقطه نظر ديگران، همراه با برداشت‌هاي شخصي شما در هنگام اولين برخورد با كاركنان آژانس‌ها و سابقه آژانس در برگزاري تورهاي مورد نظر.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.