نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

چه كسي تصميم مي‌گيرد روي آسمان‌خراش‌ها جنگل بكارد؟ البته كه معماران. دو طراح جسور كه هر يك در گوشه‌اي از زمين مشغول كار هستند به شكلي فعال، مزارع، باغات و جنگل‌هايي طراحي مي‌كنند كه قرار است بر ساختمان‌هاي عظيم مسكوني نصب شوند كه با نام جنگل هاي عمودي معرفي مي‌شوند.

اين پروژه بسيار فراتر از قرار دادن چند گياه خانگي در دفتر كار بوده و قصد دارد در پاك‌سازي هوا، كاهش مصرف انرژي تا صفر مطلق و همچنين افزايش توليد غذا و كيفيت زندگي كمك‌رساني كند.

- زندگي در اين جنگل هاي عمودي واقع در ميلان، ايتاليا شيرين است

يكي از اين پروژه‌ها پيشاپيش به سرانجام رسيده است. Bosco Verticale (به ايتاليايي جنگل عمودي) پروژه‌ي يك آسمان‌خراش دوگانه است كه استفان بوئِري آن را طراحي كرده است. بيش از ۲۱۰۰۰ گونه‌ي گياهي اين آسمان‌خراش‌ها را پوشانده‌ اند؛ اين ميزان از سبزي چيزي معادل بيش از پنج هكتار جنگل است كه در مساحت ۱۲۰۰ متر مربع توزيع شده‌اند.

پروژه جنگل هاي عمودي به سرعت توانست عنوان يكي از بهترين ساختمان‌هاي بلند جهان را به خود اختصاص دهد. اين پروژه عبارت است از يك طراحي كاملاً سبز كه حتي از زيست‌بوم متوسط خود نيز كه حاوي بيش از بيست گونه پرنده است حمايت مي‌كند. اين حجم بالا از زيست گياهي قادر است آلودگي متعادل سنگاپور و ميزان كربن دي اكسيد آن را كاهش داده و هوا را پاكيزه كند. زندگي گياهي همچنين مي‌تواند آلودگي صوتي را كاهش داده و ميزان اكسيژن در هوا را افزايش دهد؛ كه در نتيجه باعث مي‌شود دماي ميان دو برج تنظيم شود. يك سيستم آبياري پيچيده كه درون ساختمان‌ها تعبيه شده، آب استفاده شده را دوباره به تراس‌هاي جنگلي بازمي‌گرداند تا هم توليد زباله را كاهش دهد و هم حيات گياهي را زنده نگه دارد.

بوئري در وبسايت خود اينگونه توضيح مي‌دهد: “جنگل هاي عمودي مدلي براي ساختمان‌هاي مسكوني بادوام هستند، پروژه‌اي براي جنگل‌كاري دوباره در كلان‌شهرها كه به افزايش وسعت آن‌ها فكر نمي‌كند و تنها قصد دارد به باززايي محيط زيست و تنوع زيستي در شهر كمك كند. اين پروژه يك مدل براي متراكم‌سازي عمودي طبيعت درون شهر است. جنگل عمودي تنوع زيستي را گسترش مي‌دهد، بنابراين در آنِ واحد به يك مغناطيس و سمبل براي استعمار دوباره و خود به خوديِ شهر به واسطه‌ي حيات گياهي و جانوري تبديل مي‌شود.”

با ارائه‌ي اين طرح مفهومي در سال ۲۰۱۴، بوئري توانست جايگاه دوم را در جايزه‌ي آسمان‌خراش اِمپوريس به دست آورد و بيش از ۱۲۰ شركت‌كننده‌ي رقيب از جمله ساختمان ليدن‌هال در لندن، برج KKR در مالزي و برج محمد بن رشيد در ابوظبي را شكست دهد. تنها آسمان‌خراش سه‌گانه‌ي وانگ جينگ سوهو در پكن توانست طرح بوئري را پشت سر بگذارد؛ به هر رو، بوئري توانست مقام دوم را به پاس “بهره‌وري عاليِ انرژي و طراحي متفاوت‌اش كه به مجتمع تكانه‌اي هماهنگ و ارگانيك مي‌دهد” كسب كند.

با اين حال، اين طرحِ كامل، تنها پروژه‌ي گياه-محور بوئري نيست؛ وي در سراسر جهان نمونه‌هاي متعددي از پروژه‌هاي بالقوه و در حال اجرا در دست دارد كه از حيات گياهيِ شهري شده سود مي‌جويند تا دنيا را براي مردمي كه در آن ساختمان‌ها زندگي و كار مي‌كنند به مكاني بهتر تبديل كنند.

بوئري برنامه‌هايش را در خصوص پروژه‌ي دو جنگل عمودي در نانجينگِ چين، “شهر جنگلي ليوژو” در قطعه‌ي اصلي چين، برج مسكوني واندروودز در هلند و همچنين هتلِ جنگلي تپه‌ايِ گوييژو كه به صورت پراكنده در جنوب چين ساخته خواهد شد، اعلام كرده است. پروژه‌ي جديد او تحت عنوان “برج سدرها” يك برج ۳۶ طبقه در لوزانِ سوئيس است كه با حدود ۲۰۰۰۰ گياه و ۱۰۰ درخت ساكنانش را از آلودگي و گرد و خاك محافظت مي‌كند.

بوئري اخيراً به خبرگزاري Mashable گفته است: “تمام اين پروژه‌ها براي ما مهم‌اند؛ بسيار مهم است كه شكل توسعه‌ي شهرهاي جديد را به كل تغيير دهيم. در اين زمينه جنگل‌كاري شهري براي من بسيار حائز اهميت است و اين نه تنها به معناي پارك‌ها و باغ‌ها است، بلكه همچنين به اين معناست كه ساختمان‌هايي داشته باشيم كه درخت دارند.”

- طراحي كشتزارهاي هواييِ شهري

يكي از عظيم‌ترين پروژه‌هاي ساختماني جهان هم‌اكنون به شكل همزمان در حال توسعه يافتن است، استوديوي طراحي آپريلي اسن كه در بروكلين واقع شده و در حال طراحي يك كشتزارِ هوايي شهري است كه قرار است در سئول، كره‌ي جنوبي استقرار يابد؛ اين مزرعه گنجايشي بالغ بر ۲۵ هكتار خواهد داشت كه از آن مي‌توان براي كاشتن درختان، گوجه‌فرنگي و ديگر غلاتي كه توانايي پايداري داشته باشند استفاده كرد.

نمونه‌ي ابتدايي اين ساختمان از طرح نمادين يك درخت گرفته شده و بخش‌هاي مختلف درخت از جمله “ريشه،” “تنه،” “برگ‌ها” و “شاخه‌ها” در آن تعبيه شده‌اند تا هر كدام ابعاد متفاوت عمليات پايدار كشت را در خود جاي دهند.

“تنه‌ي” كشتزار هوايي شهري حاوي يك مزرعه‌ي هيدروپونيكِ داخلي است، در حالي كه “ريشه‌ها” فضايي وسيع و سازگار با محيط زيست را در اختيار كشاورز مي‌گذارد تا از آن براي بازار و رويدادهاي عمومي استفاده كند. توربين‌هايي كه در بالاي برج نصب شده‌اند قادر‌ند تا در يك محيط صفر مطلق انرژي لازم را براي سوخت‌رساني به عمليات ساختماني و فضاهاي زراعي توليد كنند. اين ساختمان حتا مي‌تواند آب باران را جمع كند، با استفاده از يك تالاب مصنوعي آب را تصفيه كند و در نهايت آب شيرين را به رودخانه‌اي در همان حوالي بريزد.

دو معمار به نام‌هاي استيو لي و سون يون پارك اخيراً به فست كمپاني گفته‌اند: “با حمايت فناوري كشاورزي هيدروپونيك، فضاي مذكور به حداكثر كارآمدي رسيده و قادر خواهد بود بيش از ۵۰۰۰ درخت ميوه را در خود جاي دهد. كشاورزي عمودي بسيار فراتر از توجيه اقتصادي است، چراكه اين امكان را به ما مي‌دهد تا در قياس با متوسطِ پارك‌هاي شهري درختان بيشتري بكاريم و در نتيجه به ما كمك مي‌كند تا مسائل زيست‌محيطي شهري از جمله آلودگي هوا، رواناب و اثر جزيره‌ي گرما را مرتفع ساخته و تعادل را به زيست محيط شهري بازگردانيم.”

عليرغم پرجمعيت بودن سئول، كشتزار هوايي شهري از طريق توليد انرژي‌هاي تجديد‌پذير و بهبود كيفيت هوا تحت عنوان ماشيني زنده‌ عمل خواهد كرد.

بازسازي ساختار زيست‌شناختي يك درخت، برتري‌هاي محرزي به اين طرح جنگل هاي عمودي مي‌دهد؛ چرا كه برخلاف وزن كم‌اش مي‌تواند فضاي كافي را براي فعاليت‌هاي متنوع زراعي در اختيارمان بگذارد. اين طرح همچنين برنامه دارد تا از توليد گرما، رواناب باران و كربن دي اكسيد بكاهد.

معماران بر اين باور‌اند كه طرحشان قادر است از صدها پروژه‌ و تجربه‌گريِ محيطي حمايت كرده و در آينده به الگويي براي طراحي، ساخت و استفاده از ساختمان‌ها تبديل شود.

لي و پارك مي‌گويند “اميدواريم كشتزار هوايي شهري بتواند تحت عنوان طرحي اوليه و پيشنهادي بخشي از مباحثات را به خود اختصاص دهد. كشاورزي در جنگل هاي عمودي نه تنها راه حلي عالي براي مشكلات كمبود غذا در آينده بلكه همچنين راهبردي فوق‌العاده براي پرداختن به مسائل متعدد محيطي است كه در اثر شهري شدن به وجود آمده‌اند.”

- ساختن باغ‌ها در آسمان

بوئري و آپريلي پيشروترين چهره‌هاي اين تجربه‌ي وحشي و سبز‌اند، با اين حال، شركت‌هاي ديگري نيز وجود دارند كه به اين موضوع فكر مي‌كنند كه طرح‌هاي ملهم از فضاي سبز و حيات درختي چگونه مي‌توانند به بهبود زندگي مالكان و مستأجران سراسر جهان كمك كنند.

معمارانِ وُ ترانگ نگيا در حال ساختن مجتمعي عظيم در جنوب شرقي آسيا در شهر هو چو مين هستند كه واجد تسهيلاتي به مساحت ۹۰۰۰۰ فوت مربع و باغي بر روي سقف است. اين شركت همچنين در حال همكاري با دانشگاه FPT براي ساختن يك محيط دانشگاهي درخت‌كاري شده است كه در صورت تكميل مي‌تواند در فضاي ۱۴ مايل مربعي دانشگاه جنگلي معلق به وجود آورد.

يك پارك مركزي در سيدني درختان انگور بسيار بزرگي دارد كه علاوه بر حدوداً ۲۰۰ گونه‌ي‌ گياهي بومي از چهره‌ي ساختمان نيز بالا مي‌روند.

حال سري به سواحل غربي بزنيم، جايي كه شركت رولكس اخيراً براي ساخت دفتر مركزي‌اش در دالاس شروع به خاك‌برداري كرده است و اين ساختمان شامل تراس‌هايي رو به منظره و يك فضاي اجتماعي درخت‌كاري شده بر روي سقف است. اين طرح زيبا و ظريف كار معماري به نام كنگو كوما است كه ملهم از قلعه‌هاي ژاپني است.

در لس آنجلس نيز ۶۷۰ مسكيت در حال ساخت است كه پروژه‌اي چند كاربرده با ۲.۶ ميليون فوت مربع وسعت است؛ اين پروژه شامل دو مكعب غول‌پيكر است كه تراس‌هايي رو به منظره دارند. اين نخستين پروژه‌ي بياركه اينگِلس، معمار هلندي در لس آنجلس است.

معماران ديگر نيز در تلاش‌اند تا با پيمودن سرحدات امكان‌ها و نهايت‌ها را افزايش دهند. هارمونيا ۵۷ نام ساختماني در برزيل به طراحي تريپ‌تيك است كه به گفته‌ي طراحان در واقع نفس مي‌كشد و عرق مي‌كند. گياهانِ قرار گرفته در سازه‌هاي بتني متخلخل با مِه آبياري مي‌شوند و اين مه كاري مي‌كند كه ما تصور كنيم ساختمان دارد به طبيعت باز مي‌گردد.

اضافه شدن تمام اين فضاي سبز حواس‌پرتي‌اي دلپذير از تراكم محيط‌هاي شهري است، با اين وجود، اين طراحان همچنين در حال بازتعريف مفهوم زيستن در منظره‌اي شهري هستند – و شانسي نوين به ما مي‌دهند تا محيط‌هاي پايدار شهري بسازيم كه به كاهش آلودگي كمك كرده و در عين حال انرژي، تنوع جانوري و هوايي پاك توليد كنند.كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.