نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

استروپ وافل‌هاي لذيذ هلندي از دسرهاي محبوبي هستند كه احتمالاً در طي سفرتان به آمستردام حداقل يك بار تجربه خواهيد كرد.

براي درست كردن «استروپ وافل» (Stroopwafel) سنتي هلند، شيريني‌پزها دو وافل ويفري نازك را كه بينشان لايه‌اش از شربت كاراملي خوشمزه قرار دارد به هم پرس مي‌كنند تا دسري كوكي‌ مانند و بسيار لذيذ را كه طعمي باورنكردني دارند درست كرده و مشتريان آن را به همراه يك فنجان قهوه تازه نوش جان كنند. در اين راهنما برخي از بهترين نقاط آمستردام كه استروپ وافل‌هاي عالي به مشتريان تحويل مي‌دهند را معرفي كرده‌ايم.

استروپ وافل در «خائودا» (Gouda) در زماني بين قرن هجدهم و نوزدهم ابداع شد. بنا بر افسانه‌هاي محلي، شيريني‌پزهاي شهر باقيمانده كوكي‌ها را با هم تركيب مي‌كردند تا به خميري نرم برسند و سپس آن را به شكل وافل در مي‌آوردند. براي شيرين كردن اين خوراكي خوشمزه، آن‌ها وافل‌ها را با شربت شكري به هم مي‌چسباندند تا اسنكي كوچك و لذيذ با مواد اوليه‌اي كه ممكن بود دور ريخته شود درست كنند. در نهايت شيريني‌پزهاي ديگري در هلند دست به كار شدند و اين دسر را به نوعي خوراكي ملي تبديل كردند.

اگر چه استروپ وافل‌هاي تازه اغلب گرم و چسبناك هستند، بسته‌بندي‌هاي متنوعي از آن‌ها هم فروخته مي‌شود كه اندكي ترد‌تر هستند اما به همان اندازه خوشمزه‌اند. مردم براي آنكه اين وافل‌هاي خريداري شده از مغازه را تازه كنند، آن را روي فنجان‌هاي داغ قهوه و چاي مي‌گذارند تا با گرماي بخار نرم و گرم شود. اين اسنك‌هاي شيرين و دلپذير تقريباً در تمام شيريني فروشي‌ها، كافه‌ها و فروشگاه‌هاي كشور هلند وجود دارند ولي برخي نقاط شهر آمستردام هستند كه در اين زمينه بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرند.

- لانسكرون

«لانسكرون» (Lanskroon) با قدمتي زياد، در آمستردام مركزي واقع شده و استروپ وافل‌هايي بزرگ درست مي‌كند كه به راحتي در دست جا نمي‌گيرند. اين ماموت‌هاي ترد معمولاً با موادي مختلف پر مي‌شوند كه از كارامل معمول تا شربت قهوه متغير هستند. اين شيريني‌پزي چندين نسل توسط همين خانواده اداره شده و دسرهاي باورنكردني ديگري هم درست مي‌كند. براي مثال لانسكرون بيش از ۲۰ طعم مختلف بستني دارد و انواع شيريني‌هاي اروپاي غربي را هم به مشتريانش پيشنهاد مي‌كند. مشتريان مي‌توانند دسر انتخابي خود را در سالن چاي زيباي اين شيريني‌پزي كه اتفاقاً به كانال «سينگل» (Singel) هم مشرف است نوش جان كنند.

- اشتاخ

«اشتاخ» (Stach) ده شعبه مختلف در آمستردام دارد كه همگي نان و شيريني‌هاي تازه يا نوشيدني‌هاي غير الكلي عالي مي‌فروشند. اين فروشگاه‌هاي كوچك و جذاب گلچيني از دسرهاي بسيار خوشمزه دارند كه شامل استروپ وافل‌ها و كوكي‌هاي به اندازه مشابه هم مي‌شود. يك بسته ۱۰ تايي استروپ وافل حدود ۳ يورو قيمت داشته و مي‌توانيد آن را به همراه يك قهوه تازه يا شيريني‌هاي ديگر بخريد. حتي خوراكي‌هاي لذيذي براي ناهار هم در اينجا پيدا مي‌شود.

- كروسان فروشي اخستورف

شيريني فروشي جذاب «اخستورف» (Egstorf) در طبقه همكف يك ساختمان آردكويي خيره‌كننده واقع شده و جداي از بهترين كروسان‌هايي كه در كل شهر درست مي‌كند، خوراكي‌هاي سنتي هلندي شامل استروپ وافل هم به مشتريانش عرضه كرده و اغلب آن‌ها را به صورت بسته‌هاي كوچك با بسته‌بندي دستي ارائه مي‌كند. اين شيريني فروشي از ساعت ۶:۳۰ صبح آغاز به كار كرده و اكثر روزهاي هفته باز است. با اين حساب براي كساني كه سحرخيز هستند و دنبال يك شيريني تازه مي‌گردند مي‌تواند گزينه خوبي باشد.

- اورجينال استروپ وافلز

مؤسس اين دكه استروپ وافل افسونگر، مهارت‌هاي وافل سازي خود را در خائودا كامل كرده و دستور پخت سري خاص خود را از يكي از برجسته‌ترين شيريني‌پزهاي شهر ياد گرفته است. از آن زمان، او اين دستور تهيه را به كار گرفته تا وافل‌هايي اصيل به سبك خائودا درست كرده و در كنار ساير اعضاي خانواده‌اش در يك ماشين قديمي و جذاب اغذيه‌فروشي آن‌ها را به مشتريانش در آمستردام عرضه كند. وافل‌هاي او كه به «اورجينال استروپ وافلز» (Original Stroopwafels) شهرت پيدا كرده‌اند، مستقيماً از روي حرارت به صورت تازه به مردم فروخته مي‌شوند. اين خوراكي‌هاي لذيذ و چسبناك تنها ۱.۵۰ يورو قيمت دارند و مي‌توانيد بسته‌هاي ۱۰ تايي آن‌ را هم تهيه كنيد.

- فن وندرن

«فن وندرن» (Van Wonderen) برخلاف فروشندگان سنتي استروپ وافل دستور تهيه‌هايي تجربي را ابداع كرده كه از تركيب مواد مختلف و روكش‌هاي جذاب تشكيل مي‌شوند. مشتريان اين فروشگاه مي‌توانند وافل خود را از ميان طراحي‌ها و روكش‌هايي رنگارنگ و متنوع انتخاب كرده و حتي با اضافه كردن لايه‌هاي شكلات، مارشمالو و آبنبات آن را لوكس و هوس انگيزتر كنند. اين فروشگاه در حدود ۱۰۰ متري بازار گل شناور آمستردام واقع شده و در يكي از معروف‌ترين خيابان‌هاي خريد شهر يعني «كالفر اشترات» (Kalverstraat) قرار دارد.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.