نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

در آغاز سده بيستم ميلادي، وقتي برج‌هاي نيويورك، سر به فلك مي‌كشيدند و چشم‌ها را خيره مي‌كردند، استالين و رهبران اتحاد جماهير شوروي نيز قصد كردند سهم خود را از فلك داشته باشند.

۱. طرح ساخت هتل «اوكراين» به اوايل دهه ۱۹۵۰ باز مي‌گردد. اين ساختمان، يكي از هشت بنايي بود كه روس‌ها بين ۱۹۴۷ و ۱۹۵۰ طرح ساخت آن‌ها را ريختند. از اين هشت خواهر، يكي بعدها گم شد...

۲. استالين قصد داشت نشان دهد كه جنگ جهاني كشورش را از ثروت و مكنت تهي نكرده‌است. هتل «لنين‌گرادسكايا» اوايل دهه ۱۹۵۰ از جمله به همين منظور ساخته شد.

۳. هتل لنين‌گرادسكايا در تصويري از سال ۲۰۱۱؛ حال از استالين خبري نيست و اين هتل بخشي از هتل‌هاي زنجيره‌اي هيلتون است و در سوييت شاهانه آن بايد شبي ۱۳۰۰ دلار پرداخت.

۴. ساختمان كـُتـِلنيچـِسكايا هم در اوايل دهه ۱۹۵۰ ساخته شد؛ بخشي از كارگران ساختمان را زندانيان به بي‌گاري گرفته‌شده تشكيل مي‌دادند.

۵. كـُتـِلنيچـِسكايا «شهر در شهر» بود؛ در زمان شوروي، محل مورد علاقه سياست‌مداران، پليس مخفي و نيروهاي امنيتي روس.

۶. مشهور است كه استالين گفته بود «مردم به آمريكا مي‌روند و دهانشان باز مي‌ماند كه "واي چه ساختمان‌هاي عظيمي". حال بگذاريد بيايند اينجا و ببينند ما چه داريم». ساختمان «وزارت خارجه» در اين تصوير در سال ۱۹۷۲.

۷. علاقه استالين به سبك گوتيك به بناي ساختمان «وزارت خارجه» و خواهرهاي ديگر آن انجاميد. اما شايد كم‌تر بنايي به اندازه اين ساختمان شبيه فيلم‌هاي بتمن است.

۸. هتل اوكراين در اين تصوير از سال ۱۹۸۳.

۹. به گزارشي، نيكيتا خروشچف مي خواست كه سالروز ۳۰۰ امين سال از زمان ملحق شدن اجباري اكراين به امپراطوري روس را نشان بگذارد. ژست ناخوشايندتر در همان سال، تصميم او براي "هديه دادن" شبه جزيره كريمه به جمهوري سوسياليستي شوروي اوكراين بود.

۱۰. ژاز ميان «هفت خواهري» كه بنايشان به فرجام رسيد، ساختمان دانشگاه مسكو، با ۲۴۰ متر، بلندترين است.

۱۱. در زمان شوروي يك فيلم تبليغاتي دولتي از روند بناي دانشگاه مسكو ساخته شد. بنا بر گزارش‌ها، با پولي كه هزينه اين ساختمان شد، مي‌شد شهري ساخت كه ۴۰ هزار نفر را در خود جاي دهد.

۱۲. ساختمان «دروازه سرخ» با ۱۳۳ متر، احتمالا كم‌فروغ‌تر از شش خواهر ديگر جلوه مي‌كند.

۱۳. «دروازه سرخ» براي كارمندان دولت ساخته شد؛ با ورودي مستقيم به مترو.

۱۴. «ساختمان چهارگوش كودرينسكايا» زماني محل سكونت خلبان‌ها، دانشمندان فضايي و ديگر ستارگان عصر شوروي بود. در اين تصوير بناي ساختمان در سال ۱۹۵۸.

۱۵. «ساختمان چهارگوش كودرينسكايا»

۱۶. و اما «خواهري كه ناپديد شد»؛ قرار بود ساختمان هشتمي ساخته شود، عظيم‌تر و باشكوه‌تر از بقيه. ساخت اين بنا نيز آغاز شده بود كه استالين درگذشت و خروشچف به زندگي آن پايان داد.

۱۷. در محلي كه قرار بود «خواهر هشتم» بنا شود، خروشچف دستور به ساخت «هتل روسيه» داد. هتلي كه در سال ۱۹۶۷ ساخته شد. در جريان حريق سال ۱۹۷۷ ده‌ها نفر در آن جان خود را از دست دادند و معلوم شد ساختمان در ورودي و خروجي چنداني ندارد كه بشود از آن گريخت... در سال ۲۰۰۶ دولت روسيه به عمر آن پايان داد و بناي آن پايين كشيده شد.كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.