نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

«مايكل كر»در ديلي تلگراف با مروري بر كتاب‌هاي جديد در بخش سفر و مسافرت، هديه كتابي بي‌نظيري براي علاقه‌مندان اين حوزه در كريسمس آماده كرده كه باهم مرور مي‌كنيم:

- دلداري‌هاي جنگل / سيلوين تسو

فرار از زندگي و هرج‌ومرج روزمره و كشف مجدد يك تنهايي لوكس! را با سفر به سيبري وزندگي 6 ماهه در يك كلبه در كتاب «دلداري‌هاي جنگل» مي‌توان يافت. سيلوين تسو با اين كتاب برنده جايزه ادبي مديسي فرانسه شد كه با اين كتاب سعي كرد آرامش واقعي را كشف كند!

سيلوين كلبه‌اي چوبي در حاشيه درياچه بايكال پيدا كرد، بافاصله‌اي به‌اندازه يك روز از اولين همسايه ممكن، چند سگ و چند نوشيدني از فوريه تا جولاي را سپري كرد و معناي واقعي «وقت آزاد» را پيدا كرد، صميميت و همدلي با جنگل و طبيعت را تجربه كرد. نويسنده در اين كتاب« دانش آرامش» را آموزش مي‌دهد.

اين كتاب برنده جايزه كتاب سفر دولمن 2014 را نيز از آن خود كرد.

- چهار زمين / تيم دي

فيناليست جايزه 2014 اونداجي كه نويسنده مخاطب خود را به چهارنقطه از چهار سرزمين مي‌برد: ازكمبريج شاير (نزديك خانه نويسنده) تا مزرعه استعماري در زامبيا، مونتانا و علف‌زاري نزديك رآكتور هسته‌اي چرنوبيل. حركت از يك نقطه به نقطه‌اي ديگر با روح شاعرانه نويسنده انجام مي‌شود و كاربر را به دنبال خود مي‌كشاند.

- يادداشت‌هايي از يك شهر مخفي / ايستر ولف‌سون

يكي ديگر از فيناليست‌هاي جايزه اونداجي 2014 كه از حيات وحش در زندگي شهري و از كبوتر تا موش را در داستان خود روايت مي‌كند. آنچه در اين كتاب مي‌خوانيد پرتره‌اي از شهر آبردين - شهر خاكستري رنگ‌شده با دريا- است.

- عمق دريا با كشتي / هوراتيو كلر

نويسنده و روزنامه‌نگار متولد 1973 كه تهيه‌كننده بي‌بي‌سي 4 است سوار بر كشتي باري شده و دست به سفر دريايي زده و از آنچه برايش رخ‌داده - از كشي ها و اقيانوس‌هايي كه مي‌بيند – نوشته است. «هوراتيو» مي‌خواست درباره ملوان روي عرشه كه دنيا را با كشتي مي‌پيمايد، بنويسد اما درنهايت درباره خودش مي‌نويسد و سفري كه به اعماق دريا رفته است.

- سوت قطار / اندرو مارتين

مارتين، پسر كارمند راه‌آهن به ياد روزهاي طلايي قطارهاي معروف مانند belle پنج سفر قطاري را در پنج مسير خاطره‌انگيز انجام مي‌دهد و ماحصل آنچه مي‌بيند را در كتاب خود مي‌آورد.

- امپراتور بسيار دور / ديويد اي‌مر

نزديك 92 درصد چيني‌ها از «هان» هستند و حدود 100 ميليون نفر نيز جزو «هان» نيستند. اي‌مر با سفر به مرزهاي چين به صورت گزارش مشاهده‌اي حاشيه‌هاي كشوري عظيم را مي‌نويسد و از ناشناخته‌هاي اين كشور كه با چشم خود ديده، مي‌گويد. ضرب‌المثل چيني مي‌گويد: كوه‌ها در بالا هستند و امپراتورها بسيار دور!

- پياده‌روي مرزي: سفر بين اسكاتلند و انگليس / ايان كرافتون

در قرن 21 و مشكل تاريخي بين انگليسي‌ها و اسكاتلندي‌ها و ايان كرافتون كه نه خيلي انگليسي است و نه خيلي اسكاتلندي كه در طول سفر خود به صورت پياده‌روي، تاريخ و ادبيات دو سرزمين را برسي و قضاوت مي‌كند.

- سفر با اپيكوروس / دانيل كلين

در سن 73 سالگي و با وجود كتاب‌هايي مانند «1000 مكاني كه بايد تا قبل از مرگ ببينيد» با كوله‌پشتي به جزيره هيدرا در يونان رفته و مشاهدات خود را از جزيره و آدم‌هايش به تصوير مي‌كشد.

- جانوردرنده خو / اسكارمارتينز

مارتينز متولد السالوادور و روزنامه‌نگاري است كه بين 2007 الي 2010 هشت بار مسير مكزيك و امريكا را طي مي‌كند و داستان مهاجران غيرقانوني از آلتار مكزيك به ساسابي آريزونا را روايت مي‌كند.داستان ربوده شدن 300 مهاجر و سرنوشت آن‌ها را بررسي مي‌كند.

شهر زوريخ به خاطر ويژگي هايش مسافران را از همه جاي دنيا جذب مي كند. جاذبه هاي اصلي اين شهر، موزه ها و گالري هاي هنري اي هستند كه در هر گوشه اي پيدا مي شوند. در كنار همه اينها، زوريخ شب هاي پر انرژي، تفرجگاه ها در مناطق لوكس گردشگري و مكان هايي فوق العاده براي صرف غذا دارد كه براي مسافرين لذت بخش هستند.

- زمين شاهد من است / آرت ولف

آرت ولف عكاسي است با 5 دهه سابقه كه به بسياري از نقاط جهان سفركرده است. در سياتل نشسته اما هيچ‌كس به‌اندازه وي سفر نرفته و عكس نگرفته است. از اولين عكاسان مستند است كه تمام جنوب و شمال را گشته است و از مردمان بومي و سرزمين‌هاي وحشي عكاسي كرده است.آنچه در اين كتاب مي‌خوانيد و مي‌بينيد حاصل كار وي است.

- ايسلند، بالا و پايين : عكاسي به وسيله هانس استرند

هانس استرند عكاس سوئدي از 1995 بدين سو بيش از 20 بار به ايسلند سفركرده است. صحنه‌هايي كه از سفرهاي خود در قاب تصويري خود آورده و آنچه بيش از همه در تصاوير كتاب ديده مي‌شود صحنه‌هاي زيبا و بي‌بديل از فوران آتش‌فشان‌هاي فعال در ايسلند و طبيعت بكر اين كشور نزديك قطب است.

هانس با تمركز روي جزييات تصويري توانسته نه‌تنها مناظر بزرگ را به تصوير بكشد، بلكه مثلاً با ادغام شاخه‌هاي به هم متصل رودخانه‌اي قالبي به صورت عروس دريايي پديد آورده و يا منطقه برفي را به شكل دم نهنگ نشان دهد.

- عكاس مسافري سال : سفر ششم

مجموعه‌اي مبتني بر تصاوير شركت داده‌شده در مسابقه سال عكاسي در انگليس را مي‌توان در كتاب سفر شمم يافت. فرهنگ‌ها و رنگ‌هاي مختلف تا مسابقه اسكيت در كلكته و شكار در مغولستان سرد و يخ‌زده در اين كتاب شما را به سفري تصويري در سرزمين‌هاي ناشناخته مي‌برد.

- عكس‌هاي چشم‌انداز سال: مجموعه هشتم

آلبوم تصويري ديگر از عكاسان معروف با تصاويري از چشم اندازهاي زيبا و رويايي، البته از نقاط كمتر ديده‌شده خشكي و دريايي انگليس!

- سفر به قطب جنوب / جرج لووي و هوو لوئيس جونز

مجموعه تصويري منتشرنشده (1958) از فتح كننده اورست - لووي- از سفرهاي برفي وي در كوهستان‌ها و منطقه قطب و ....

- زمان سرگرداني: همراه با پياده‌روي / دونكن مينشول

يك‌ضرب المثل اسپانيايي: بايد راه رفت تا گنج را پيدا كرد!

تهيه‌كننده ارشد در بي‌بي‌سي از گام‌هاي ادبي همراه با نويسندگان مشهور آستن، ولف، برونته ، تويبين، بروس چتوين و ورنر هرزوگ و ... در مجموعه‌اي كه تهيه‌كرده نوشته است.

- لينگو: راهنماي زباني سفر به اروپا / گستون دورن

دو زبان در يك سر؟ شايد كسي تواند بدين سرعت آن را به انجام رساند! اين جمله كمدين مشهور ادي ايزارد است. دورن به 6 زبان صحبت مي‌كند و 9 زبان را مي‌خواند.اما در كتابش از 50 زبان عجيب‌وغريب در اروپا مي‌نويسد و مي‌گويد زبان گاليسي كه 3 ميليون نفر به آن تكلم مي‌كنند مادر زبان پرتغالي است كه 200 ميليون نفر به آن صحبت مي‌كنند. وي همچنين از دليل سخت تلفظ شدن كلمات لهستاني مي‌گويد....

- باغبان باغ

براي عشاق به باغباني و باغ‌هاي زيبا.

مجموعه تصويري-توضيحي از 250 باغ در سراسر دنيا در اين كتاب گردآوري‌شده است. هم فال است هم تماشا تا ديدن باغ قرن سيزدهمي معبد توفوكو در كيوتوي ژاپن تا هاي لاين منهتان را از دست ندهيد.

- توردوراروپا با موتور / كولت كلمن

بيش از 25 سال است كه كلمن سوار بر موتور دنيا را با نگاه روي دوچرخ ابزاري خود كاوش كرده است. در اين كتاب برگزيده مسافرتي خود را از قلل برفي نروژ تا منطقه خوشبوي فرانسوي ري وي يرا را آورده تا شما به بهترين گشت و گذار ممكن دعوت كند و همه آنچه براي سفر نياز داريد را در اختيار شما قرار داده است.

- اطلس خوراكي: دور دنيا با 39 غذا / مينا هول‌اند

هنگامي‌كه غذا مي‌خوريم، درواقع سفر مي‌كنيم! و هول‌اند با معرفي 39 غذاي معروف جهان شما را به دور كره زمين مي‌برد و با تاريخ و ادبيات موردنظر هر غذا و فرهنگ آشنا مي‌كند.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.