نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

«متاسفانه مردم جامعه ما نسبت به جوامع ديگر كمتر به امر تفريح و ورزش توجه مي كنند بطوريكه امر مسافرت و سفر در بين بسياري از خانواده ها تعريف نشده و جايگاهي ندارد اين در حالي است كه در كشورهاي پيشرفته مردم به اوغات فراغت خود بسيار اهميت مي دهند.»

دكتر محمد حسين جعفري روانشناس در يادداشتي اختصاصي براي شفقنا به نقش تفريج و مسافرت بر سلامت روح و روان انسان اشاره كرده و آورده است: با توجه به انواع دغدغه ها، مشكلات فكري و روحي در نتيجه زندگي هاي صنعتي و ارتباطي جامعه امروزي، مسافرت و تفريح مي تواند نقشي بسيار موثري در پيشگيري، كنترل و حتي رفع انواعي از مشكلات و دل مشغولي هاي فكري انسان داشته باشد،

در واقع صنعتي شدن و رشد انواعي از تكنولوژي هاي ارتباطي در جوامع امروزي ضمن فراهم نمودن زمينه هاي توسعه، از فشارهاي يدي و جسماني انسان تا حدود بسيار زيادي مي كاهد اما با توجه به اينكه اين نوع پيشرفت ها بر پايه فكر و ذهن انسان ترسيم و نيازمند تلاش هاي فكري افراد است طبيعي است كه فشارها، خستگي هاي ذهني، استرس هاي ناشي اين پيشرفتها نيز نسبت به گذشته افزايش يافته است، در اين شرايط سفر كردن و تفريحات سالم انسان را از يكنواختي خارج كرده و باعث مي شود انسانها با سفر كردن براي مدتي هر چند كوتاه از دغدغه ها و مشكلات زندگي رها شود.

بسياري از بيماري هاي جسماني انسان ريشه و منشا رواني دارد.

امروزه بسياري پزشكان معتقد هستند: اختلالات روحي و رواني منشا بسياري از بيماري هاي جسماني اعم از بيماري ها قلبي و عروقي، گوارش و غيره در انسان است و در درمان آن بايد ابتدا روح و روان انسان را درمان كرد، در واقع پرداختن به تفريح و ايجاد يك فضاي شاد و هيجان برانگيز مي تواند در انسان اثر درماني و رهايي از تنش را داشته باشد. سفر و مسافرت هر چند كوتاه مدت مي تواند فرصتي طلايي براي رسيدن به شادي، بازنگري در گذشته وتغيير رفتار مناسب در انسان باشد.

بطور كلي مي توان گفت؛ نياز است انسان در تعاملات اجتماعي خود زمان هايي را براي خود در نظر بگيرد كه از اين طريق به آرامش روحي و فكري دست يابد، در واقع دست يابي به آرامش روحي در افراد به طرق مختلف حاصل مي شود گاهي اين كار را مي توان با ورزش كردن، مسافرت و تفريح هاي موقتي انجام داد.

از ديدگاه قرآن يكي از مهم ترين روش هاي كسب آرامش، رفتن به مسافرت است.

انسان آنقدر دچار درگيري هاي روزمره است كه نياز دارد روح خود به طرقي كه مي تواند آرامش دهد، به همين دليل در قرآن نيز به اهميت تفريح و مسافرت سفارش شده است كه مي فرمايد هرازگاهي به خارج از محدوده ، زندگي رفته و به كوه ها و ديگر زيبايي هاي زمين توجه كنيم. بنا بر اين يكي از روش هاي رسيدن به آرامش تفريح كردن ورفتن به مكان هاي خاص يا به عبارت دقيق تر، سفر كردن است.

مردم جامعه ما نسبت به جوامع ديگر كمتر به امر تفريح و ورزش توجه مي كنند.

فرهنگ مسافرت در بين خانواده هاي ايراني نهادينه نشده است

متاسفانه مردم جامعه ما نسبت به جوامع ديگر كمتر به امر تفريح و ورزش توجه مي كنند بطوريكه امر مسافرت و سفر در بين بسياري از خانواده ها تعريف نشده و جايگاهي ندارد اين در حالي است كه در كشورهاي پيشرفته مردم به اوغات فراغت خود بسيار اهميت مي دهند و همواره در آغاز هفته شروع به برنامه ريزي در خصوص نحوه پر كردن تعطيلات آخر هفته خود مي افتند، اما متاسفانه اين فرهنگ در بسياري از خانواده هاي ما نهادينه نشده است و مردم و حتي افراد مرفع نيز تفريح و مسافرت را در اولويت هاي آخر برنامه هاي زندگي خود جاي مي دهند.

- مهم ترين تاثيرات روحي و رواني مسافرت

اگر بخواهيم به مهم ترين تاثيرات مسافرت و تفريح اشاره كنيم مي توان گفت، كاهش استرس ها و دغدغه هاي روحي و رواني، خارج شدن از حالت روزمرگي، احساس شادابي روحي و نشاط، رفع خستگي، دست يابي به تنوع ديداري و شنيداري، كسب تجربه، افزايش حس صميميت، تحكيم بنيان خانواده، دست يافتن به حس روحيه جمعي و مشاركت مي تواند از جمله تاثيرات مسافرت و تفريح در بين افراد و خانواده ها باشد.

مسافرت و تفريح روحيه مشاركت جمعي را در بين افراد تقويت مي كند.

با توجه به اينكه مفهوم كار گروهي و حس مشترك بخوبي در بين افراد و خانواده هاي جامعه ما تعريف نشده است، بنابراين مسافرت موقعيت خوب و مناسبي براي نزديك شدن اعضا به يكديگر فرصت مناسبي براي شكل گيري ارتباطات صميمي و سالم بين اعضا است، بنابر اين مسافرت مي تواند ضمن فراهم نمودن آرامش دروني آنها، منجر به تقويت روحيه جمعي و مشاركت بين اعضاي اين خانواده شود.

- مهم ترين فوايد فردي مسافرت

سفر علاوه بر ايجاد نشاط در افراد و فوايدي اجتماعي كه ذكر شد مي تواند از لحاظ فردي نيز باعث بالاتر رفتن اعتماد به نفس، عزت نفس، بهبود شخصيت، ايجاد انگيزه، خودشناسي، كاهش تنش هاي دروني افراد شده و اين خود نقشي درماني خوبي دارد، به شرط آن كه آن ها در اين لحظات تنهايي به دغدغه ها و مشكلات آينده خود فكر نكنند، بلكه به توانمندي و زيبايي استعدادشان فكر كنند.

مسافرت زماني نتيجه مطلوب روحي و رواني دارد كه با برنامه ريزي قبلي صورت بگيرد.

البته بايد توجه داشت سفر و مسافرت وقتي مي تواند به نتيجه مثبت در افراد منجر شود كه بتوان براي مسافرت خوداز قبل برنامه ريزي و هدف تعيين كرد، متأسفانه بسياري از مردم جامعه ما براي رفتن به سفر و گذران اوقات فراغت برنامه ريزي قبلي را ندارند. خانواده‌ها بدون در نظر گرفتن تقويم خانوادگي و اقتصادي يك شبه تصميم به مسافرت مي گيرند در نتيجه اين نوع مسافرت ها نه تنها آرامش روحي براي آنها ايجاد نمي كند بلكه استرس ها و دغدغه هاي روحي آنها را افزايش مي دهند.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.