نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

ابوزيدآباد با آثار ارزشمند باستاني و جاذبه‌هاي طبيعي مي تواند به يكي از قطب‌هاي گردشگري تبديل شود. گردشگران مي توانند در ايام تعطيلات تابستان از اين شهر كه به پايتخت گويش هاي كهن ايران لقب گرفته بازديد نمايند.

ابوزيد آباد از شهرهاي تابعه آران و بيدگل در 30 كيلومتري شمال شرق اين شهرستان قرار دارد. شهرستان آران و بيدگل با 103 هزار نفر جمعيت در فاصله 215 كيلومتري شمال اصفهان واقع است.
ابوزيدآباد و روستاهاي اطراف آن حسين آباد، قاسم‌آباد، يزدلان، كاغذي، امين‌آباد، محمدآباد، ريجن، علي‌آباد، شهرياري و فخره در ۳۰ كيلومتري شرق (جنوب شرقي) كاشان در يك منطقه بياباني (تپه‌هاي ماسه‌اي) در منطقه‌اي جلگه‌اي كم ارتفاع شهرستان كاشان قرار دارد كه بين ۳۳ درجه و ۵۰ دقيقه تا ۳۳ درجه و ۵۵ دقيقه عرض شمالي و همچنين ۵۱ درجه و ۴۰ دقيقه تا ۵۱ درجه و ۵۲ دقيقه طول شرقي قرار دارد كه با اين ترتيب حسين‌آباد شيباني در جنوبي‌ترين و شرقي‌ترين قسمت اين محدوده واقع شده‌است. ريجن و شهرياري و فخره، شمالي‌ترين و امين‌آباد غربي‌ترين مرز اين محدوده را تشكيل داده‌اند. مردم اين منطقه به گويش بيذوي صحبت مي‌كنند كه يكي از گويش‌ها در شاخهٔ زبانهاي ايران مركزي است. نام اين منطقه در زبان محلي، بيذُوُي مي‌باشد و مردم كاشان و فارسي زبانان اطراف كاشان تا دليجان آن را بوزآباد مي‌خوانند. بوز در زبان دري زرتشتيان يزد به معني «بوي» است. بنابراين بيذوي به معني بوي آباد است.از آثار تاريخي ابوزيدآباد و بخش كويرات كه كمتر به آنها اشاره شده مي‌توان قلعهٔ كرشاهي را نام برد.

بقاع متبركه، مساجد، آب‌انبار، حمام، قلعه، كاروانسرا و خانه‌هاي تاريخي و جاذبه‌هاي طبيعي اعم از كوير ، تپه‌هاي بلند، ريگزارها، گونه‌هاي گياهي متنوع كويري و حيات وحش از جمله جاذبه‌هاي گردشگري ابوزيدآباد است.ابوزيدآباد چون گنجي آرميده بر كرانه كوير مركزي ايران داراي پيشينه تاريخي درخشان و شكوهمندي است و با آنكه طبيعت قباي سبزش را از پهنه اين سامانه به در افكنده، اما سرشت مردمانش كه آميزه‌اي از جوهر اخلاص و صداقت است سبزينه‌اي ديگر آفريده‌است.با آنكه از رود خروشان و چشمه جوشان در اين كوير تفتيده خبري نيست تا تشنه‌كامان را سيراب كند درياي صفا و محبت كويريان دريادل امواجي از احسان و نجابت را پيشكش مشتاقان ديدار تمدن‌ها و آثار باستاني تاريخي اين منطقه مي‌كند.

كاشان- ايرنا- شهردار ابوزيدآباد گفت: اين منطقه زيبا با برخورداري از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي گوناگون در شهرستان آران و بيدگل آماده پذيرايي از ميهمانان و دوستداران طبيعت بكر كويري ايران است.

به گزارش ايرنا، سيد حسين سيدين خبرنگاران گفت: شهر ابوزيدآباد و 10 روستايي آن در بخش كويرات شهرستان آران و بيدگل از ظرفيت هاي گردشگري استان اصفهان است و تعداد گردشگران نسبت به سال گذشته 3.5 برابر رشد داشت.

وي افزود: كوير زيباي سيازگه و رمل هاي ماسه اي، ارتفاعات كوه هاي يخاب با آب و هوايي مطبوع در كنار تركيب بكر كوير و مزرعه هاي بيشه تصويري زيبا از منطقه ابوزيدآباد به وجود آوردند كه در كمترين نقطه اي از كشور تلفيق اين چنيني از اقليم كويري و كوهستاني به چشم مي خورد.

شهردار ابوزيدآباد بيان كرد: نقاط مذهبي و زيارتي مانند آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) اين شهر، امامزاده سلطان صالح (ع) روستاي كاغذي، ‌امامزاده سلطان حسين و زين الدين (ع) روستاي يزدلان در كنار اثرهاي تاريخي مانند قلعه خشتي كرشاهي به عنوان دومين سازه خشتي ايران، كاروانسراي شاه عباسي، مجموعه چند منظوره خواجه زين الدين،‌ خانه هاي تاريخي و آب انبارها مي تواند روزهاي خوبي براي گردشگران و مسافران نوروزي فراهم كند.

او با اشاره به رواج گويش باستاني راژي (كه ريشه در زبان پهلوي دوره اشكاني دارد) در ابوزيدآباد گفت: صنايع دستي از جمله گليم بافي، خورجين بافي و چادر شب بافي در كنار امكان رصد ستاره ها و كهكشان ها در آسمان شب هاي كوير از ديگر جاذبه هاي اين منطقه به شمار مي آيد.

سيدين ادامه داد: كوير زيبا و بكر سيازگه با رمل هاي ماسه اي و تپه هاي شني در فاصله پنج كيلومتري مركز شهر ابوزيدآباد به عنوان پايتخت گويش هاي كهن ايراني فرصت بي مانند در اختيار مسافران داخلي و گردشگران خارجي قرار مي دهد.

- جاذبه هاي گردشگري ابوزيدآباد

• آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع)

بقعه و بارگاه مقدس امامزاده عبدالله بن علي(ع) و اسحاق و اسماعيل(ع) از فرزندان امام موسي بن جعفر(ع) با شبستاني زيبا و صحني سنتي كه اطراف آن با طرح هاي معماري سنتي غرفه بندي شده است و رواق‌هاي مزين به آينه كاريهاي بسيار زيبا همراه با گنبد و گلدسته طلايي رنگ و گلزار شهداي مجاور آن اين مركز را به يكي از جاذبه هاي گرشگري ابوزيدآباد تبديل كرده‌است.

• كاروانسراي شاه عباسي

كاروانسراي شاه عباسي ابوزيدآباد به مثابه گنجي پربها در گذشته به علت قرار داشتن بر راههاي اصلي كاشان ، يزد از يك سو و اصفهان از سوي ديگر داراي اهميت بسيار زيادي بوده است .كاروانسراي ابوزيدآباد با پلاني چهار ايواني وبا بيش از چهار قرن قدمت، مربوط به دوران صفوي مي باشد . ورودي اين كاروانسرا نسبت به نماي بيروني تو رفته و گود است و اين شيوه ساخت ورودي به ندرت در كاروانسراهاي ديگر ديده مي شود .گوشه هاي دو ضلع شرقي ساده و بدون برج مي باشد اما در دو ضلع جنوب شرقي و شمال شرقي چهار پشت بند برج مانند قرار دارد .سقف پشت بام را با آجر پوشش داده اند و براي حفظ و نگهدار بيشتر روي آن را با كاه گل پوشانده اند . حياط مركزي كاروانسرا به ابعاد 32 در 27 متر در مركزيت يك حجم مستطيل شكل قرار دارد. هشتي ورودي كاروانسرا نيز جلوه خاصي به اين بنا داده است.اين بنا در يك طبقه بنا شده و بخش شترخان و اصطبل ها از چهارگوشه محوطه وسط كاروانسرا كه به شيوه زيبايي به هم دسترسي و ارتباط يافته اند. ارتفاع ديوارهاي اين كاروانسرا به هشت متر مي رسد و مساحت دو هزار و 200 متر و شامل 17 غرفه و سكو دارد. كاروانسرا داراي هشت برج و بارو به عنوان حايل ديوار ها، چهار انبار يا اصطبل بزرگ و يك اتاق مهماني براي نشيمن خان ها و روساي قبايل در گذشته و دو تنور است كه در گذشته براي نانوايي و پخت و پز كاروانيان مورد استفاده قرار مي گرفته است. اين كاروانسرا در ابتداي ساخت براي كاروان‌ها و مركب‌هايشان به عنوان مكان استراحت بوده و تا 60 سال گذشته شتربانان از يزد، اصفهان و شهرهاي ديگر در اين كاوانسرا اطراق مي كردند.كاروانسراي شاه عباسي ابوزيد آباد در ت‍‍اري‍خ‌ بيست و سوم م‍رد‌اد س‍‍ال‌ 1378ب‍ه‌ ش‍م‍‍اره‌ دو ‌ه‍ز‌ار و 371، در ف‍‍ه‍رس‍ت‌ ‌آث‍‍ار م‍ل‍‍ي‌ ك‍ش‍ور ث‍ب‍ت‌ شد.

• كوير ابوزيدآباد

1) سيازگه

"سيازگه" پهنه اي گسترده در دامن ريگزار هاي شمال ابوزيد آباد است.جاده اي كويري را كه به سمت شمال دنبال كنيد در حصار تپه ماهور ها به مساحتي هموار و بكر بر مي خورديد كه در تلاقي با ناهمواري ريگزار، بسيار جذاب مي نمايد.

2) بيابان پشت ريگ

بيابان پشت ريگ قسمتي (شرق) از بيابان بزرگ بندريگ واقع در شمال شرقي كاشان و شمال ابوزيدآباد واقع در استان اصفهان است. اين بيابان از شرق با محدوده پارك ملي كوير از شمال به درياچه نمك قم (آران و بيدگل) از غرب به بيابان مرنجاب و بيابان بندريگ و از جنوب به ابوزيدآباد و روستاهاي حاشيه آن در يك نوار مرزي شرقي غربي محدود مي شود.اين بيابان در نواحي غربي و مجاورت مرنجاب پوشيده از تپه هاي ماسه اي تثبيت شده و در نواحي مركزي خاكهاي قليايي با پوشش گياهي اندك مي باشد. در مناطق شرقي ارتفاعات يخاب و كوه هاي يخاب و كوه لطيف واقع شده اند و در قسمت شمال شرقي ارتفاعات كوه عقاب قرار دارد.در واقع پشت ريگ مكاني است كه تپه هاي شني بيابان بندريگ معروف به مرنجاب از سمت شرق پايان ميگيرد. ريگ در گويش مردمان محلي به معناي مكانهاي پوشيده از شن و رمل است و پشت ريگ به معناي مكاني در پشت تپه هاي شني مي باشد.پوشش گياهي در مناطق شني درختان تاق و بوته هاي اسكنبيل و نسي و در مناطق استپي تاق، درمنه، جگن، رشمه، شور الوان، شور بياباني و اشنان قابل مشاهده است. در سالهاي اخير جهت شكستن باد و تثبيت شنهاي روان در مناطق جنوبي، جنگلهاي تاق به صورت دست كاشت قرار گرفته اند.به دليل دسترسي سخت تر نسبت به منطقه مرنجاب اين منطقه بكر باقي مانده است. از اين رو حيات وحش اين منطقه از امنيت نسبتا بهتري نسبت به منطقه مرنجاب برخوردارند. پوشش جانوري منطقه عبارت است از : شاهين، عقاب، خرگوش، روباه شني، گربه شني، شغال، گرگ، جرد، هوبره انواع آگاما و مار، لاسرتاي مرنجابي، پامسواكي و...

• قلعه كرشاهي

قلعه كرشاهي از شاهكارهاي معماري دوران مشروطه(قاجار)، بنايي ديدني است كه در قسمت شمال شهر ابوزيدآباد موقعيت جغرافيايي ۳۳ درجه شمالي و ۵۲ درجه شرقي، واقع در جنوب بندريگ، و در نزديكي ارتفاعات كوه يخاب قرار دارد. مساحت قلعه بيش از ۴۰۰۰ متر مربع است و گفته مي‌شود كه شالوده آن در زمان قبل از اسلام ساخته شده است.در مجاورت قلعه سكونتگاهي وجود دارد كه به ده كرشاهي معروف است تا چند سال پيش هم ساكناني داشت كه از آب قنات موجود در اين محل كشاورزي مي كردند.اين مردمان زحمت كش اصالتا ابوزيدآبادي بوده و هم اكنون در ابوزيدآباد سكونت دارند. اين بنا كاملأ با خشت خام احداث گرديده وداراي 5 برج بزرگ ديده باني است. قلعه داراي غرفه‌ها واتاقكهاي تودرتواست ودور تا دور آن را خندق بزرگ با روش مهندسي زيبائي بنا كرده اند تااز نفوذ دشمن به آن جلوگيري شود.حياط بزرگ مياني قلعه كه در ميان آن، انبار حوض بزرگي وجود دارد و اتاق‌هاي شاه‌نشين زمستاني و تابستاني، انبار، اصطبل‌هاي طويل و بزرگ و برج‌هاي ستبر و بلند را جانمايي كرده با تركيب و در هم‌گسيختگي فضاهاي مختلف، طراحي منحصر به فرد اين قلعه را به رخ مي‌كشاند.

• مجموعه تاريخي خواجه

مجموعه تاريخي خواجه در مركز شهر ابوزيدآباد، شامل مسجد، دو باب حمام، رخت شويخانه و آب انبار با قدمت ششصد سال مي باشد.

• خانه هاي تاريخي

خانه هاي تاريخي ابوزيدآباد يكي از منابع پرارزش معماري ايراني هستند كه در بافت اين شهر و در ميان تغييرات كالبدي آن در طي ساليان اخير و در كنار خانه ها و ساختمان هايي شبيه به آنچه كه در سراسر شهرها و استان هاي كشور و به صورتي غيراصولي و غيرمعمارانه ديده مي شود، هنوز رنگ بويي از هويت پرسابقه و غني اين شهر را به نمايش مي گذارد. هويتي از آنچه معماري ايراني ، در قالب رموز و معناهاي نهفته در آن، نام گرفته است و رو به ويراني است.خانه هاي تاريخي كه بعضا آميخته با باورهاي معنوي مردم است، مي تواند براي ما نمادي از اين هويت رو به ويراني باشد. از مهمترين خانه هاي تاريخي ابوزيدآباد مي توان خانه‌هاي مرتضوي، بيغمي، غلامي، باقري،فتاحي، سرافرازي، بي بي جاني را نام برد.

• آب انبارها

آب‌انبار يكي از كهن‌ترين پديده‌هاي معماري در مناطق خشك و كم‌آب دنياست. آب‌انبار، حوض و يا استخر سرپوشيده‌اي است كه در قديم براي ذخيره آب و در زير زمين ساخته مي‌شده است و آب آشاميدني را براي روزهاي كم آبي فراهم مي‌كند.از آب انبارهاي موجود در ابوزيدآباد مي‌توان آب انبار خواجه،آب انبار بيغمي و آب انبار گز را نام برد.

• كوه يخاب

در شمال كاروانسراي كرشاهي قرار دارد. ارتفاع كوه در حدود 1800 متر از سطح آب هاي آزاد است و صعود به آن مي تواند يك برنامه مفرح ورزشي در سفر به ابوزيدآباد باشد.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.