نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

تلفن‌هاي هوشمندي كه امروز در دست ماست بارها قوي‌تر از كامپيوتري است كه فضاپيماي اوريون در اختيار داشت؛ همان كامپيوتري كه انسان را به ماه برد. وقتي كامپيوترهاي ضعيف‌تر ما را به خارج از اين كره خاكي برده‌اند، پس موبايل‌هاي قوي‌تر بايد بتوانند ما را به هر كجاي زمين كه مي‌خواهيم ببرند. چرا كه نه؟ ده‌ها هزار نرم‌افزار در دنيا ساخته شده است كه اين راه را هموار مي‌كند اما كدام‌ يك نياز شما را برطرف مي‌كند؟ ما مفيدترين اپليكيشن‌‌‌هاي سفر را براي شما گلچين كرده‌ايم تا به راحتي از آن‌ها استفاده كنيد.

معرفي ضروري‌ ترين اپليكيشن‌ هاي مسافرتي

۱. Flush نزديك‌ترين سرويس بهداشتي عمومي كجاست؟

حتما مي‌پرسيد چرا با اين عنوان شروع كرديم. پاسخ ساده است: ما به دنبال مفيدترين اپليكيشن‌هاي سفر بوديم و اين يكي هر چند كمتر شناخته شده ولي يكي از كاربردي‌ترين اپليكيشن‌ها در سفر است. بالاخره آدميزاد است ديگر، گاهي وقت‌ها زياد مي‌نوشد يا سردي‌اش مي‌كند. نبايد كه آبرويش برود!

فلاش به شما كمك مي‌كند تا هرجايي كه هستيد نزديك‌ترين سرويس بهداشتي عمومي را پيدا كنيد. البته كه در همه جاي دنيا مي‌توانيد روي پايانه‌هاي مسافري، مراكز خريد، پارك‌ها و … حساب كنيد. حتي بسته به مردم يك شهر و فرهنگ و عرف آن جامعه، ميان مغازه‌دار‌ها و رستوران‌ها هم آدم بامعرفت پيدا مي‌شود كه حساب حال آدم را بكند. اما اگر آن هم نبود، و در شانزه ليزه پاريس ميان كلي آدم اهل مد ثروتمند گير كرده بوديد، يا در بلوار رامبلاي بارسلونا كسي حتي به شما و وضعيتي كه در آن قرار داريد توجه نمي‌كرد، مهم نيست. به گوشي‌تان مراجعه كنيد و خيال‌تان راحت باشد كه حتي كامپيوترهاي ضعيف‌تر از اين، آدميزاد را به فضا برده‌اند،‌ ديگر دستشويي كه جاي خود دارد!

براي دانلود اپليكيشن Flush اينجا را كليك كنيد.

۲. اينترنت رايگان در سفر با Wifi Map

بدون شك سوال درباره اتصال اينترنت، يكي از پنج سوال اولي است كه در سفرهاي خارجي يا جاهايي كه اينترنت موبايل نداريد، از افراد خواهيد پرسيد. پس چه چيزي بهتر از يك نقشه كه واي‌فاي‌هاي اطراف شما، نزديك‌ترين واي‌فاي رايگان و اطلاعاتي از اين دست را در اختيارتان بگذارد؟ در اين اپليكيشن بيش از ۱۲۰ ميليون واي‌فاي رايگان در سراسر جهان توسط كاربران ثبت شده است كه شما مي‌توانيد به آنها متصل شويد. همچنين مي‌توانيد نظرات كاربران را درباره‌ اينترنت‌هاي رايگان اطراف خود بخوانيد،‌ از سرعت‌شان مطلع شويد و … .

خود اپليكيشن اينطور ادعا مي‌كند كه با استفاده از آن هزينه‌هايتان بهينه مي‌شود چرا كه احتياجي به خريد سيم‌كارت ديتا يا شارژ آن نخواهيد داشت. حالا اگر اين اندازه هم نه، ولي كمك موقتي خوبي است تا وقتي كه تازه وارد يك شهر شده‌ايد و هنوز سيم‌كارت جديد نيز نخريده‌ايد و به اينترنت دسترسي نداريد، از شبكه جهاني محروم نمانيد.

براي دانلود اپليكيشن Wifi Map اينجا را كليك كنيد.

۳. تهيه چك‌ليست سفر با Packpoint

حتما پيش آمده كه يكي از وسيله‌هايتان را پيش از سفر جاگذاشته باشيد و در سفر يا لنگ مانده‌ايد يا مجبور شده‌ايد هزينه‌ گزافي براي تهيه آن بپردازيد. اين اپليكيشن دقيقا همينجا به كارتان مي‌آيد. جايي كه در حال بستن چمدان يا كوله‌پشتي خود هستيد و هرآنچه نياز داريد را ابتدا ليست مي‌كنيد و اپليكيشن به شما يادآوري مي‌كند كه چه چيزي را هنوز برنداشته‌ايد يا فراموش كرده‌ايد. از آن مهم‌تر، پك‌پوينت به شما مي‌گويد با توجه به سفري كه در پيش داريد، چه چيزهايي بايد برداريد.

مثلا به آن مي‌گوييد كه در چه تاريخي به جنگل يا كوير يا يك شهر خاص مي‌رويد و با توجه به آب‌وهواي آن زمان، مدل سفر و اقليم كلي منطقه، تمام وسايلي را كه ممكن است در طول سفر به آن نياز داشته باشيد، براي شما ليست مي‌كند. براي مقاصدي كه براي اولين بار به آن سفر مي‌كنيد چه چيزي از اين بهتر؟

براي دانلود اپليكيشن PackPoint اينجا را كليك كنيد.

۴. دريافت اطلاعات به روز حمل و نقل عمومي درون‌شهري با City Mapper

سيتي‌مپر اپليكيشني است كه به طور اختصاصي به حمل‌ونقل عمومي درون شهر مي‌پردازد. تخمين زماني كه طول مي‌كشد تا با پاي پياده يا با دوچرخه، با اتوبوس يا مترو از نقطه‌اي از شهر به نقطه ديگر برويد. همينطور وضعيت آنلاين مترو و اتوبوس‌ها كه در چه نقطه‌اي هستند، كي مي‌رسند و … از امكاناتي است كه اين اپليكيشن سفر در اختيار شما مي گذراد. از برخي جهات سيتي‌مپر خدماتي مثل گوگل‌مپس ارائه مي‌كند.

اگر بيشتر به دنبال استفاده از نقشه هستيد،‌ بدون شك گوگل‌مپس انتخاب بهتر و كارآمدتري است. اما اگر كم‌خرج سفر مي‌كنيد و حمل‌ونقل عمومي برايتان اهميت ويژه‌اي دارد، بدون شك سيتي‌مپر راه‌حل شماست. چرا كه گوگل‌مپس با تمام قدرتش در بسياري از شهرهاي جهان از جمله شهرهاي اروپايي، يا به روز نيست يا در بعضي موارد اطلاعات دقيقي ارائه نمي‌دهد.

براي دانلود اپليكيشن City Mapper اينجا را كليك كنيد.

۵. ليست كامل رستوران‌ها و مراكز تفريحي نزديك شما در Foursquare

تا حالا شده كه در يك رستوران محلي و نه‌چندن معروف تعداد نسبتا زيادي توريست ببينيد و برايتان سوال شود كه اينجا را از كجا پيدا كرده‌اند؟ خب يكي از جواب‌ها مي‌تواند همين فوراسكوئر باشد. اپليكيشني كه كمك مي‌كند تا مراكز تفريحي و خصوصا رستوران‌ها، كافه‌ها، پارك و امثال آن را در يك شهر پيدا كنيد. تمام مطالب اين اپيليكيشن از سوي كاربران توليد مي‌شود و به همين دليل است كه در آن مي‌توانيد خاص‌ترين مكان‌‌ها را پيدا كرده و مثل يك بومي، در شهر گردش كنيد.

با اين اپليكيشن مي‌توانيد دقيقا آنچه را كه مي‌خواهيد پيدا كنيد و با جستجوي جزئيات بيشتر، مكان دلخواه‌تان را بر اساس نمره،‌ قيمت،‌ مسافت يا… مشاهده كنيد. همچنين مي‌توانيد بهترين‌هاي شهر را در يك دسته‌بندي مشخص (مثلا پيتزافروشي) به ترتيب مشاهده كنيد،‌ نظرتان را بنويسيد،‌ دوستان‌تان را دنبال كنيد و خلاصه آنطور كه مي‌پسنديد در هر شهري كه خواستيد گردش كنيد. بدون نياز به اين كه براي راهنماي محلي هزينه كنيد!

براي دانلود اپليكيشن FourSquare اينجا را كليك كنيد.

۶. دريافت به روز نرخ ارز و تبديل آن به ارزهاي معتبر با XE Currency

ابزاري راحت‌ براي اطلاع از نرخ تبديل ارز‌ها به يكديگر و همينطور دانستن اينكه مقدار پول شما، در يك واحد پولي ديگر چقدر مي‌شود. اين اپليكيشن، بيشترين استفاده را هنگام خريد ارز دارد و وقتي در صرافي‌هاي خارج از كشور مي‌خواهيد پول خود را تبديل كنيد. نرخ جهاني را به شما نشان مي‌دهد و مي‌توانيد بر اساس آن به سراغ صرافي كه بهترين قيمت را پيشنهاد مي‌دهد برويد.

حتي اگر حوصله دودوتا چهارتا كردن نداريد، محاسبه قيمت نهايي خريد خود به دلار و يورو و ديگر ارزهاي رايج را به XE Currency بسپاريد. مثلا لباسي كه مي‌خواهيد بخريد و ۲۰۰ پزو قيمت دارد،‌ به يورو يا دلار تغيير دهيد و با تبديل به ريال ببينيد كه آيا به صرفه است يا نه؟

براي دانلود اپليكيشن XE Currency اينجا را كليك كنيد.

۷. محاسبه دونگ سفر گروهي با Splitwise

مديريت هزينه‌هاي مشترك يا دونگ در سفرهاي گروهي، جمعي و دوستانه،‌ يكي از پردردسرترين بخش‌هاي ماجراست. خصوصا براي ما ايراني‌هاي اهل تعارف. با اسپليت‌وايز ديگر نه لازم است كسي مادرخرج شود، نه اگر شد، ضرر مي‌كند. اين اپليكيشن تمام هزينه‌ها را (كه شما وارد برنامه مي‌كنيد) ثبت و سهم هركس را محاسبه مي‌كند. بعد در يك جدول ساده به شما مي‌گويد كه در مجموع چقدر طلبكار يا بدهكار هستيد يا چقدر بايد از هر يك از همسفران‌تان پول بگيريد يا به آن‌ها پول بدهيد.

اگر گروهي سفر مي‌كنيد نه فقط براي خودتان كه براي همسفرهايتان هم اين اپليكيشن را بريزيد و هزينه‌ها را روزانه وارد و خيال خود و بقيه را بابت مديريت جيب‌تان راحت كنيد.

براي دانلود اپليكيشن Splitwise اينجا را كليك كنيد.

۸. Trip Advisor نرم افزار حرفه‌اي راهنماي سفر

اين كله جغد سبزرنگ را به احتمال فراوان ديده‌ايد. حتي در برخي از هتل‌ها و رستوران‌هاي داخلي هم لوگوي آن ديده مي‌شود كه به عنوان «مقصد برگزيده» توسط كاربران انتخاب شده‌اند. تريپ ادوايزر مطرح‌ترين اپليكيشن راهنماي سفر و گردشگري در دنياست. اين اپليكيشن به شما كمك مي‌كند تا نقاط توريستي مقصدتان را شناسايي كنيد، نظر ديگر گردشگران را درباره آن بخوانيد، عكس‌هايش را ببينيد، روي نقشه پيدا يا ذخيره‌اش كنيد و حتي اگر خواستيد تورهاي تفريحي آن نقاط را خريداري كنيد.

علاوه‌بر اينها Trip Advisor خدمات رزرو هتل و پرواز هم انجام مي‌دهد كه البته در اين زمينه به پاي مهارتش در راهنمايي سفر نمي‌رسد. اگر در سفر از اين اپليكيشن استفاده كرديد،‌ نظرتان را درباره مكان‌هايي كه رفتيد بنويسيد تا به توريست‌هاي ديگر هم كمك كرده باشيد. در عوض با امتيازهايي كه به دست مي‌آوريد آرام آرام از سوي تريپ‌ادوايزر به عنوان يك گردشگر حرفه‌اي و معتبر شناخته مي‌شويد.

براي دانلود اپليكيشن Trip Advisor اينجا را كليك كنيد.

۹. Google Maps مسيرياب حرفه‌اي در سفر

گوگل‌مپس نياز به معرفي ندارد. هرجاي دنيا كه بخواهيد برويد، چه داخلي و چه خارجي نياز داريد بدانيد كجاي شهر قرار داريد، فرودگاه يا ايستگاه راه‌آهن كجاست و تا هتل، محل اقامت، محل كار يا غيره چقدر راه داريد و بهترين مسير چيست؟ همه اينها را گوگل‌مپس به شما مي‌گويد. از آن مهم‌تر وضعيت آنلاين ترافيك شهر را نشان‌ مي‌دهد. در كشورهاي ديگر گوگل‌مپس به حمل‌ونقل عمومي شهر هم متصل است و به شما اطلاع مي‌دهد كه از جايي كه هستيد چگونه (با اتوبوس، مترو يا تاكسي) مي‌توانيد به مقصد برسيد. همينطور زمان رسيدن قطار يا اتوبوس بعدي را نشان مي‌دهد.

اگر جايي رفتيد كه اينترنت موبايل نداشتيد،‌ پيشنهاد ما اين است كه يك بار نقشه را دانلود كنيد و بعد از آن بگذاريد اپليكيشن باز باشد تا از طريق GPS، هر لحظه و بدون اينترنت از موقعيت مكاني خود مطلع شويد.

براي دانلود اپليكيشن Google maps اينجا را كليك كنيد.

۱۰. يافتن بهترين و كوتاه‌ ترين مسيرهاي گردشگري با Waze

ويز هم كه معرف حضور كوچك و بزرگ هست. حتي شايد در ايران آن را بيشتر از جاهاي ديگر دنيا بشناسند. فيلترينگ و ماجراهايي كه اين اپليكيشن با يكي از تاكسي‌هاي اينترنتي داشت، سبب شده است تا كمتر نياز باشد در معرفي اين اپليكيشن بنويسيم. اگر با ماشين شخصي سفر مي‌كنيد ويز نياز اول‌تان است چرا كه نه فقط در داخل شهر و براي فرار از ترافيك و رفتن از كوچه پس‌كوچه‌‌ها به درد مي‌خورد، كه حتي خارج از شهر هم در اين زمينه به كمك‌تان مي‌آيد و راه‌هايي كه به عمرتان نرفته‌ايد را از خاكي و مالرو و آسفالت، پيش پاي‌تان مي‌گذارد.

علاوه‌بر آن به علت اينكه خود مردم محتواي آن را توليد مي‌كنند، به روزترين اطلاعات در دسترس‌تان است؛ از دوربين كنترل سرعت گرفته تا تصادف و ترافيك و جايگاه سوخت و حتي پليس و جاي پارك.

براي دانلود اپليكيشن Waze اينجا را كليك كنيد.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.