نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

تسنيم نوشت: مديركل نظارت و ارزيابي گردشگري از سفر سه ميليون و ۱۴۰ هزار و سه نفر به ايران از فروردين‌ تا مردادماه ۹۷ خبر داد و گفت: سفر اروپايي‌ها در اين بازه زماني به ايران ۲۲ درصد كاهش داشته است.

محمد ثابت اقليدي با تاكيد بر اين‌كه اين آمارها از پليس مهاجرت دريافت شده و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هيچ دخل و تصرفي در آن ندارد، اظهار داشت: «جمعيت مسافران ورودي در مدت زمان مشابه سال گذشته 2ميليون و 159 هزار و 882 نفر بوده است كه در مقايسه با دوره زماني مشابه سال 95 كه دو ميليون و 183هزار و 422 نفر به ايران سفر كردند، حدود يك درصد رشد منفي داشته است.»

• آمار ورود گردشگران خارجي در پنج ماه نخست سه سال آخر

پنج ماه سال ۹۷: ۳.۱۴۰.۰۰۳
پنج ماه سال ۹۶: ۲.۱۵۹.۸۸۲
پنج ماه سال ۹۵: ۲.۱۸۳.۴۲۲

به گفته او عراقي‌ها با يك ميليون و ۲۶۳ هزار نفر درصدر جدول گردشگران ورودي به ايران در اين پنج ماه قرار دارند كه جمهوري آذربايجان با ۶۱۹ هزار و ۵۷۰ نفر، افغانستان با حدود ۴۰۰ هزار نفر و تركيه با ۳۳۰ هزار نفر به ترتيب در جايگاه‌هاي بعدي قرار گرفته‌اند و اين مدت بيشترين رشد را داشته‌اند.

• جمعيت تقريبي مسافران وارد شده در ۵ ماه نخست سال ۹۷

عراق: ۱.۲۶۳.۰۰۰
جمهوري آذربايجان: ۶۱۹.۵۷۰
افغانستان: ۴۰۰.۰۰۰
تركيه: ۳۳۰.۰۰۰

او با بيان اين‌كه سفر اروپايي‌ها در اين بازه زماني به ايران متوسط ۲۲ درصد كاهش داشته است، افزود: «بيشترين ريزش در بازار آلمان تجربه شده است. پنج ماه نخست سال ۹۶ نزديك به ۳۱ هزار آلماني به ايران سفر كردند درحالي‌كه امسال جمعيت آلماني‌هاي مسافر با ۳۲ درصد افت به ۲۱ هزار نفر رسيده است.»

ثابت افزود: «امسال تعداد گردشگران فرانسوي ۱۶ هزار نفر بود، درحالي‌كه پنج‌ماه نخست پارسال ۲۱ هزار نفر از فرانسه به ايران سفر كردند. از فروردين تا مردادماه سال ۹۶ نيز ۱۱ هزار تن از اتباع امارات به ايران آمدند كه تعداد آن‌ها امسال به ۱۱ هزار نفر رسيده است. جمعيت گردشگران هلند نيز با ۲۵ درصد افت از ۱۲ هزار نفر به ۹ هزار نفر رسيد.»

مديركل نظارت و ارزيابي گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سپس به مقايسه آمار كلي گردشگران و مسافران ورودي به ايران در سال‌ها گذشته پرداخت و افزود: «در سال ۹۶ جمعيت گردشگران، پنج ميليون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ نفر بود كه در مقايسه با سال ۹۵ با چهار ميليون و ۹۰۱ هزار و ۸۴ نفر مسافر، ۴.۲۳ درصد رشد مثبت را تجربه كرد.»

او در واكنش به انتقادهايي كه به آمار گردشگران ورودي امسال و ۴۵ درصد رشد آن درشرايطي كه سال‌هاي گذشته رشد منفي را تجربه مي‌كرد و امسال با افزايش قابل توجهي روبرو شده است، گفت: «آمارها حكايت از تغييرات گسترده در جمعيت مسافر از كشورهاي همسايه دارد. مثلا تعداد سفر عراقي‌ها به ايران در پنج ماه نخست امسال تحت تاثير نوسانات ارز برابر با كل سال ۹۶ بوده است. پارسال يك ميليون و ۳۵۶ هزار و ۱۸۵ عراقي به ايران سفر كردند كه رشد آن در مقايسه با سال ۹۵ با يك ميليون و ۳۹۸ هزار و ۲۰۱ نفر مسافر نيز منفي ۳.۱ درصد بوده است.» ‌

او اضافه كرد: «اين رشد منفي سال‌هاي قبل در بازار جمهوري آذربايجان نيز تجربه شده درحالي‌كه فرايند ورود اتباع اين كشور به ايران امسال با رشد مثبت همراه است. سال ۹۵ جمعيتي در حدود ۹۸۱ هزار و ۲۰۰ نفر از آذربايجان به ايران آمدند كه سال ۹۶ با رشد منفي ۲.۲ درصد اين آمار به ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ نفر رسيد.»

ثابت معتقد است: «ريزش آمار مسافران از كشورهايي همچون عراق به خاطر فعاليت واسطه‌ها و دلال‌ها بوده كه به نارضايتي اتباع آذري و عراقي منجر شد.»

او همچنين باور دارد: «در شرايطي كه آمريكا تبليغات منفي گسترده‌اي را عليه ايران آغاز كرده و روي سفر گردشگران اروپايي و حتي برخي كشورهاي آسايي اثر منفي گذاشته است بايد كشورهاي ديگري كه ظرفيت بالقوه دارند از جمله همسايه‌ها را جايگزين كرد.»

به گفته مديركل نظارت و ارزيابي گردشگري ‌كل جميعت گردشگراني كه از اتحاديه اروپا در سال ۹۶ به ايران سفر كردند ۲۵۷ هزار و ۲۱۹ نفر بود كه اين عدد در سال ۹۵ كمي بيشتر و به تعداد ۲۸۹ هزار و ۱۴۸ نفر بود.

اين مقام مسؤل در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اعتقاد دارد: «درآمدزايي گردشگران كشورهاي همسايه با توجه به رشدي كه در اين پنج ماه داشتند، ريزش آمار گردشگران اروپايي را جبران مي‌كند، چرا كه آمارها نشان مي‌دهد تعداد گردشگران اتحاديه اروپا در سال‌هاي گذشته به ۳۰۰ هزارنفر هم نرسيده درحالي‌كه جمعيت گردشگران كشورهاي همسايه بيش از دو سه ميليون نفر بوده است.»

او افزود: «طبق گزارش سازمان جهاني جهانگردي متوسط هزينه‌كرد هر گردشگر در جنوب غرب آسيا ـ منطقه‌اي كه ايران در آن قرار داده شده ـ ۱۳۴۰ دلار است كه اين ميان برخي گردشگران مثل آلماني‌ها ولخرج‌تر از سايرين هستند، برخي هم مثل فرانسوي‌ها بسيار صرفه‌جو و يا حتي برخلاف تصورها و گزارش‌هاي جهاني، عراقي‌هاي مسافر در ايران به مراتب از چيني‌ها ولخرج‌تر شده‌اند. اين‌ها موضوعاتي است كه بايد در برنامه‌ريزي‌ها به آن توجه كرد.»

او همچنين در پاسخ به انتقادهايي كه اين مدت به شيوه سفر عراقي‌ها در ايران شده است، گفت:‌ «عراقي‌ها به واسطه زندگي عشيره‌ايشان عادت دارند خانوادگي و پر جمعيت سفر كنند، آن‌ها معمولا مدت زمان زيادي را در يك منطقه مي‌مانند براي همين هتل‌ و يا خانه‌ايي را طولاني‌مدت اجاره مي‌كنند، اما موضوع مهم‌تر درباره گردشگران عراقي اين است كه ديگر فقط براي زيارت به ايران سفر نمي‌كنند و علاوه‌بر اصفهان و شيراز به نقاط كمتر شناخته شده‌اي همچون چهارمحال و بختياري هم مي‌روند. حتي هزينه‌كردشان نسبت به چيني‌ها و ساير گردشگران در ايران بيشتر است. اكثر عراقي‌ها با انگيزه درمان به ايران سفر مي‌كنند و ضرورتا دوره‌اي را براي نقاهت سپري مي‌كنند بنابراين بيشتر هزينه مي‌كنند.»

ثابت ادامه داد: «عراقي‌هايي كه از مرزهاي مهران و شلمچه به مناطق آزاد ايران وارد مي‌شوند و مايحتاجشان را مي‌خرند بالاخره كاسبي را منتفع مي‌كنند. اقتصاد گردشگري زنجيره‌اي است وقتي رونق اقتصادي در منطقه‌اي شكل بگيرد جمعيت و كسب و كارهاي زيادي از آن نفع مي‌برند. به هر حال آن عراقي كه سفري كوتاه به ايران انجام مي‌دهد تا كالايي را بخرد، پول خرج مي‌كند آن كالاها را كه مفتي از ايران خارج نمي‌كند. اگر نگراني‌هايي براي خروج كالاهاي ضروري و يا آن محصولاتي كه ارز دولتي دريافت كرده‌اند داريم بهتر است قوانين را اصلاح كنيم. مي‌توان براي خروج اين كالاها از مرز ايران تمهيداتي سنجيد تا براي بوميان مرزي مشكلي پيش نيايد.»

او همچنين درباره سياست و برنامه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي افزايش تعداد تورهاي گردشگري كه برخلاف جمعيت گردشگران انفرادي درحال كاهش است، اظهار كرد: «اولين مولفه در جذب گردشگر تامين امنيت است. متاسفانه تبليغات سوء عليه ايران بسيار است، بنابراين تمركز روي بازارهاي كمتر تاثير پذيرفته از سياست‌هاي آمريكا و تبليغات منفي در اولويت كاري سازمان قرار گرفته كه به نتيجه رسيدن آن زمان‌بر است.»

ثابت خاطرنشان كرد: «ايران به خاطر نوسانات ارز به كشور ارزاني براي سفر تبديل شده اما اطلاع‌رساني خوبي در اين‌باره نشده است، توراپرتورهاي ايراني‌مي‌توانند با تغيير رويه و ارائه نرخ‌هاي واقعي‌تر جامعه ذي‌نفع را مطلع كنند تا تعداد تورها از ساير كشورها نيز افزايش يابد.»

منبع:
https://www.khabaronline.ir/news/805184/%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88%D9%84%D8%AE%D8%B1%D8%AC-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AF
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.