نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

دولت تركيه با تغيير بعضي از قوانين مهاجرتي، شرايط كسب شهروندي اين كشور براي اتباع خارجي را آسان‌تر كرده است.

اين قوانين عمدتا به متقاضياني مربوط مي‌شود كه قصد دارند از طريق سرمايه‌گذاري يا خريد ملك شهروندي تركيه را كسب كنند.

تغييرات جديد كه در شماره امروز (چهارشنبه ۲۸ شهريور) "روزنامه رسمي" اين كشور به چاپ رسيده حاكي از آن است كه مقدار پول لازم براي سرمايه‌گذاري به عنوان يكي از شروط اصلي كسب شهروندي، به شدت كاهش يافته است.

در اين قوانين سپرده‌هاي بانكي متقاضيان كه پيش از اين سه ميليون دلار بود به ۵۰۰ هزار دلار تقليل پيدا كرده.

بر اساس تغييرات جديد، ميزان سرمايه‌گذاري ثابت هم از دو ميليون دلار به ۵۰۰ هزار دلار رسيده است.

متقاضيان همچنين پيش از اين بايد خانه‌هايي به ارزش حداقل يك ميليون دلار مي‌خريدند تا بتوانند شهروندي تركيه را كسب كنند كه حالا اين رقم به يك چهارم يعني ۲۵۰ هزار دلار كاهش پيدا كرده است.

آخرين تغيير مربوط به تعداد كارمندان كارفرمايان خارجي است.

پيش از اين كارفرمايان خارجي بايد ۱۰۰ شهروند تركيه را در استخدام مي‌داشتند تا بتوانند شهروندي اين كشور را به دست آورند و حالا با تغيير قوانين تعداد كارمندان به ۵۰ نفر كاهش پيدا كرده است.

تغيير شرايط كسب شهروندي در تركيه در حالي است كه در سال‌هاي اخير فرار سرمايه از ايران از طريق سرمايه‌گذاري و بخصوص خريد ملك در كشورهاي همسايه از جمله گرجستان و تركيه شدت گرفته است.

يكي از دلايل افزايش تعداد ايراني‌هاي خريدار خانه در تركيه، اخذ مجوز اقامت يا شهروندي و حفط ارزش دارايي‌ها با توجه به افزايش شديد قيمت ارز در ايران بوده است.

بر اساس اعلام مركز آمار تركيه، شهروندان ايراني در هشت ماهه اول سال جاري ميلادي ۱۶۵۹ خانه در تركيه خريده‌اند كه اين رقم نسبت به پارسال حدود ۴ برابر شده است.

پارسال (۲۰۱۷) در هشت ماه اول سال ايراني‌ها ۴۲۴ خانه در اين كشور خريده بودند.

بر اساس داده‌هاي رسمي دولت تركيه، امسال شهروندان ايراني، بعد از عراقي‌ها بيشترين تعداد خانه را در مقايسه با ساير اتباع خارجي در اين كشور خريده‌اند.

• شهروندان كدام كشورها بيشترين تعداد خانه را در تركيه خريده‌اند؟

هشت ماهه اول سال ۲۰۱۸ ميلادي:

ايران يكي از پنج كشوري است كه بيشترين مسافر به تركيه را دارد.

تسهيل شرايط كسب شهروندي تركيه براي اتباع خارجي در حالي است كه در ماه‌هاي اخير ارزش لير تركيه در برابر دلار آمريكا به‌شدت كاهش يافته و ظرف يكماه اخير پول ملي اين كشور حدود ۴۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمريكا از دست داده است. نرخ تورم هم در تركيه افزايش يافته است.

روند سقوط ارزش لير تركيه زماني آغاز شد كه حدود يك ماه پيش دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا اعلام كرد تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم از تركيه را دو برابر بالا مي‌برد.

منبع:
http://www.bbc.com/persian/business-45574805
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.