نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

در لحظه‌اي‌ كه انتظار دوساله‌ جان پال آمريكايي براي گرفتن ويزاي ايران به پايان رسيد، او در پوستش نمي‌گنجيد. اين جهانگرد ۳۹ ساله تاكنون به ۱۷۵ كشور جهان سفر كرده، اما هيچ كشوري را به اندازه ايران دوست ندارد. ايران، كشور محبوبش؛ شيراز و قرمه‌سبزي هم شهر و غذاي محبوبش در ايران است.

جان پال سلوا كه با نام مختصر "جي‌پي" شناخته مي‌شود، متولد پورتوريكو ولي ساكن شهر اورلاندو فلوريدا و شهروند آمريكا است. مي‌گويد پانزده سال به عنوان مهندس نرم‌افراز در آمريكا كار كرد و پس از سر هم كردن درآمد و پس‌اندازش، هفت سال پيش تصميم گرفت به سفر دور دنيا برود و ۱۹۵ كشور جهان را ببيند.

جي‌پي در گفت‌وگويي با بي‌بي‌سي فارسي گفت از دوستانش كه به ايران رفته بودند حرف‌هاي خوبي درباره اين كشور شنيده بود ولي آنچه در رسانه‌ها مي‌ديد و مي‌شنيد بيشتر توصيف‌هاي منفي درباره اين كشور بود. به اين دليل مي‌خواست خودش اين كشور را ببيند و درباره‌اش بداند.

او قبل از اين كه به ايران سفر كند به بيش از صد كشور ديگر سفر كرده بود. بعد از سفرش به ايران اما هر آنچه نسبت به ايران در ذهن داشت كاملا عوض شد.

او درباره نخستين دقايق ورودش به ايران در فرودگاه تهران مي‌گويد:

"وقتي در فرودگاه تهران رسيدم. خيلي خيلي نگران بودم. در صف ايستاده بودم كه گذرنامه‌ام را چك كنند ولي به افرادي كه پشت سر من ايستاده بودند مي‌گفتم از من جلوتر بروند تا آن كه آخرين نفر خودم ماندم و گفتم حالا ديگر بايد بروم و با نگراني رفتم و گذرنامه‌ام را به مامور مهاجرت فرودگاه تحويل دادم. او به من نگاه كرد و گفت: ها آمريكايي هستي! گفتم، بله آمريكايي هستم. لبخند زد و خيلي خوشحال بود كه من ايران آمده بودم و متعجب بود كه چطور يك آمريكايي به ايران آمده است."

"فكر مي‌كردم ساعت‌ها طول خواهد كشيد ولي فقط چند سوال پرسيد و به فارسي گفت: "خوش آمدي. از همانجا فكر كردم كه شروع سفرم كه اينگونه خوش بگذرد، بقيه اش هم خوش خواهد گذشت"

او اما پس از تمام شدن مدت ويزايش به جزيره كيش رفت؛ او براي بار دوم ويزاي ايران گرفت و اين بار كه وارد ايران شد، پس از يك ماه در داخل ايران ويزايش را براي سه ماه ديگر تمديد كرد.

جزيره كيش منطقه آزاد تجاري در جنوب ايران است كه شرايط سهل‌تري براي گردشگران و تاجران خارجي دارد.

• اينستاگرام؛ پل ارتباط با ايراني‌ها

جي‌پي از جريان سفرهايش به كشورهاي مختلف در صفحه اينستاگرامش عكس و ويديو مي‌گذارد.

او با پست عكسي از ايران در اينستاگرامش اصطلاحي عوامانه فارسي را به‌كار برد و اين باعث تعجب ايراني‌ها شد و به همين دليل پستش در ميان كاربران ايراني فراگير (وايرال) شد. اصطلاح مورد استفاده وي در ايران براي توصيف موردي قابل توجه و عجيب و ابراز تعجب به كار مي‌رود.

همان اصطلاح به هشتگي هم تبديل شد كه از سوي كاربران زيادي استفاده شد. جي‌پي مي‌گويد به كار بردن آن او را در ايران خيلي مشهور كرد.

اينستاگرام از معدود شبكه‌هاي اجتماعي است كه در ايران فيلتر نيست.

صفحه اينستاگرام او ده‌ها هزار دنبال‌كننده دارد و به گفته خودش بيشتر از شصت درصد دنبال‌كننده‌هايش ايراني هستند. به همين دليل پست‌هاي او در اينستاگرام معمولا متن فارسي وانگليسي دارد. خودش تلاش كرده فارسي را ياد بگيرد اما مي‌گويد در حد چند كلمه بلد است بنويسيد. متن‌هاي انگليسي اينستاگرامش را دوستان ايراني‌اش به فارسي برايش ترجمه مي‌كنند.

اينستاگرام همچنين به او كمك كرده است كه با ايرانيان زيادي در ارتباط باشد. او حتي در كشورهاي ديگر كه سفر مي‌كند، با ايراني‌ها ديدار مي‌كند. معمولا هم كلاهي بر سر دارد كه در آن ايران نوشته شده است. جي‌پي مي‌گويد كه "اين كلاه حالا ديگر برند من شده است".

• چند ماه در خانه ايراني‌ها

جي‌پي مي‌گويد مهمان‌نوازي ايراني‌ها در جهان نظير ندارد. او بار اول همين طور كه در خيابان‌هاي تهران با كوله‌پشتي‌اش راه مي‌رفت، چند نفر نزد او آمدند و از او پرسيدند كه اهل كجاست.

"داستانم را به آنها مي‌گفتم و برخي باور نمي‌كردند و بعدش مي‌گفتند به كشور ما خوش آمدي...بار اول كه همين گونه قدم مي‌زدم چند نفر با من حرف زدند، ‌پرسيدند كجا زندگي مي‌كنم، ‌گفتم كه دنبال مسافرخانه مي‌گردم. گفتند نه نه بيا با ما و خانواده ما بمان."

به همين ترتيب، جي‌پي در سه بار سفرش به ايران يك شب هم در هتل يا مسافرخانه سپري نكرد.

"همين طوري شروع شد. خانه يكي بودم و بعد مي‌پرسيدند سفر بعدي كدام شهر خواهد بود و مي‌گفتم نمي‌دانم شايد اصفهان بروم. بعد مي‌گفتند آها عالي، آنجا پسر عموي من در اصفهان است و مي تواني بروي خانه‌اش بماني و به همين ترتيب در شهرهاي ديگر."

او شمار دقيق شهرها و مناطقي را كه در حدود پنج تا شش ماه در سه بار سفرش به ايران ديده، نمي‌تواند به ياد بياورد ولي مي‌گويد شايد بيست تا سي شهر ايران را ديده است.

"تمام ايراني‌ها مهربان و مهمان نواز هستند اما چيز متفاوتي درباره مردم شيراز هست كه حتي بيشتر از ديگر مردم ايران ويژه هستند كه در كلماتم نمي‌گنجد و ديگر اين كه من فالوده شيرازي را خيلي دوست دارم."

• مردم ايران و آمريكا مشكلي با هم ندارند.

برخورد خوب مردم ايران با او به خصوص با توجه به اين كه يك آمريكايي است، اين جهانگرد را تحت تاثير قرار داد.

"وقتي ديدم با وجود اين همه تنش‌هاي سياسي ميان دو كشور، مردم ايران از من چنين استقبالي مي‌كنند و چقدر حضور من در آنجا را دوست داشتند، تاثير بزرگي روي من گذاشت."

آمريكا در چند سال گذشته بارها به شهروندانش توصيه كرده از سفر به ايران حذر كنند. روابط دو كشور پس از از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئيس‌‌جمهوري آمريكا و پس از بازگشت تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران، پرتنش‌تر از قبل شد.

جي‌پي اما بر اين باور است كه مردم دو كشور با هم مشكلي ندارند:

"مايه تاسف است كه سياست در برابر شناخت مردم دو كشور قرار مي‌گيرد. به خاطر تنش هاي سياسي بين سياست مداران ايراني و آمريكايي در چهل سال گذشته اين فرصت از مردم گرفته شده كه مردم دو كشور همديگر را بيشتر بشناسند مثل اين كه من ايراني‌ها را شناختم و آنها مرا."

او در انتقاد به دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريكا پست‌هايي منتشر كرد.

برخي از عكس‌هاي او در ايران بحث‌برانگيز شد و از جمله عكس‌هايي كه در كنار دختران ايراني ديده مي‌شد. به همين دليل برخي او را به درنظرنگرفتن حساسيت‌هاي جامعه ايران متهم كردند و بر او در شبكه‌هاي اجتماعي تاختند.

• سفر به افغانستان

جي‌پي همچنين براي چند روزي به افغانستان سفر كرده است. او از مرز تاجيكستان وارد بدخشان شده و عكس‌هايي از روستاهاي مرزي در اينستاگرامش منتشر كرده است. او مي‌خواسته زميني از بدخشان به كابل برود اما يك افسر امنيتي در مسير راه به او اجازه نداده به كابل برود.

"در مسير راه خودرو ما را متوقف كردند و يك نظامي پرسيد آمريكايي هستي اينجا چه مي‌كني و مرا دوباره برگرداند و گفت در مسير راه طالبان هست و تو نمي تواني (زميني) بروي. مي‌خواستم كابل بروم ولي مرا نگذاشتند."

دومين كشور محبوب او بعد از ايران، فيليپين است و كشوري كه گفت مي‌گويد خوشش نيامد و شايد نخواهد دوباره به آنجا سفر كند، بنگلادش است.

براي جي‌پي مهم‌ترين چيز در هر كشور، مردم آن است.

"شايد در كشوري بروم كه خيلي مناظر زيبا داشته باشد و همه چيز عالي باشد و زيرساخت داشته باشد. اگر نتوانم با مردمش ارتباط برقرار كنم بقيه چيزها برايم معنايي ندارد."منبع:
http://www.bbc.com/persian/iran-features-46173202
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.