نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

سال ۲۰۱۸ ميلادي نيز همچون سال گذشته با اتفاقاتي مهم در عرصه باستان‌شناسي و همچنين اكتشافاتي بزرگ در محوطه‌هاي تاريخي همراه بود. در ادامه اين مقاله با برخي از اين اكتشافات آشنا مي شويم:

* كشف قديمي‌ترين نقاشي انساني در غاري در جنوب شهر كيپ‌تاون در آفريقاي جنوبي را از مهم‌ترين يافته‌هاي باستان‌شناسي سال ۲۰۱۸ مي‌توان دانست. اين نقاشي كه شامل سه خط قرمز كه با توسط شش خط جدا هاشور زده شده‌ است، حدود ۷۳ هزار سال پيش به صورت آگاهانه بر روي پوسته سيليكايي بر روي بدنه يك غار كشيده شده و داراي قدمت به مراتب بيشتري از ديگر يافته‌هايي مشابه در آفريقا، اروپا و جنوب شرق آسياست كه قدمت آنها حداقل به ۳۰ هزار سال پيش بازمي‌گردد.

* قديمي‌ترين كشتي غرق‌شده كه قدمت آن به ۲۴۰۰ سال پيش بازمي‌گردد توسط باستان‌شناسان در درياي سياه و در نزديكي سواحل بلغارستان (پيش‌تر، به‌اشتباه بلژيك درج شده بود) كشف شد. اين كشتي يكي از ۶۰ لاشه كشتي كشف شده در اعماق درياي سياه است كه در راستاي اجراي پروژه باستان شناسي اين دريا شناسايي شده‌اند. گفته مي‌شود. اين كشتي‌ غرق شده تجاري كه عنوان قديمي ترين كشتي جهان را يدك مي كشد. گفته مي‌شود ۴۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح، درياي سياه يكي از راه آب‌هاي پررونق تجاري و از مستعمرات كشور يونان بوده است. محققان پس از كشف قطعه كوچكي از كشتي در عمق ۲۰۰۰ متري درياي سياه كه به كربن تبديل شده بود، بقيه بخش هاي آن را شناسايي كردند. در چنين عمقي ميزان اكسيژن اندك است و امكان حفظ ساختار يك جسم براي هزاران سال وجود دارد.

* به لطف جديدترين فناوري‌ها در عرصه باستان‌شناسي فضايي و تصويربرداري هوايي، باستان‌شناسان موفق به يافتن خطوط جديد و اسرارآميز نازكا و پاراكاس در كشور پرو شدند. برخي از اين خطوط كشف شده كه هنوز علت دقيق كشيده شدن آنها مشخص نيست به فرهنگ نازكاها بازمي‌گردد، با اين وجود محققان معتقدند قدمت بسياري از اين خطوط به سال ۵۰۰ قبل از ميلاد تا ۲۰۰ پس از ميلاد بازمي‌گردد. اين خطوط كشف شده كه برخي از آن‌ها به شكل حيوانات از جمله ميمون و پليكان هستند به خوبي با استفاده از تصاوير هوايي قابل تشخيص هستند، با اين وجود برخي از اين خطوط بر اثر گذشت زمان تا حدود زيادي محو شده‌اند.

* محققان دانشگاه توبينگن آلمان در جريان كاوش‌هاي باستان‌شناسي خود يك ماسك طلايي متعلق به جسد موميايي يك كشيش را در سقاره، محوطه بزرگ و باستاني براي به خاك سپاري مردگان در مصر باستان كشف كردند. اين ماسك متعلق به دودمان بيست‌وششم، واپسين دودمان بومي مصر باستان است كه به دست هخامنشيان در ۵۲۵ پيش از ميلاد بود فتح شد. باستان‌شناسان در گورستان باستاني سقاره مصر كه عمق برخي از گورهاي آن به ۳۰ متر مي‌رسد، يك سازه مستطيلي ساخته شده از خشت و بلوك‌هاي آهكي غيرمعمول نيز كشف كرده‌اند كه گفته مي‌شود كارگاه موميايي كردن اجساد بوده است.

* كشف مجموعه‌اي از گورهاي رنگ‌شده در در سكونتگاه باستاني كوماي ايتاليا نيز يكي از ديگر از يافته‌هاي باستان‌شناسي جذاب سال ۲۰۱۸ ميلادي است.اين آرامگاه‌هاي دفن اجساد از سنگ‌هاي آتش‌فشاني خاص منطقه كوماي ساخته شده‌ند و داراي يك در ورودي نيز هستند. اين آرامگاه‌ها در قرن ۱۹ ميلادي مورد غارت قرار گرفته اند اما باستان‌شناسان با استفاده از بقاياي به جامانده قدمت آن‌ها را به قرن دوم پيش از ميلاد مرتبط مي‌دانند و نوع طراحي و رنگ‌آميزي اين گورها نيز نشان از جايگاه بالاي اجتماعي دفن‌شدگان درون آن دارد.

* در يك محموطه باستان‌شناسي در شمال شرقي كشور اردن نيز بقاياي يك نان كشف شد كه بيش از ۱۴ هزار سال پيش توسط گروهي از بوميان در آن محل پخته شده است. اين يكي از شواهد مستقيمي است كه تاكنون درباره پخت نان يافت شده است و تاريخ تخميني ظهور كشاورزي را حداقل ۴ هزار سال پيش به عقب برگرداند. يافته‌ها حاكي از آن است كه پخت نان از غلات، بوميان را به كشت غلات تشويق كرده كه در نهايت به انقلاب كشاورزي در دوره نوسنگي انجاميد.

* زلزله مهيب ۷.۱ ريشتري در مكزيك به‌رغم خساراتي كه به بارآورد منجر به كشف معبد تلالوك (خداي باران)، زير هرم تئوپانزالكو در شهر كورناواك مكزيك شد. اين اكشتفاف در حالي روي داد كه باستان شناسان مشغول بررسي راداري هرم براي برآورد خسارت‌هاي وارد شده به آن بر اثر وقوع زلزله بودند. تخمين زده مي‌شود اين معبد كشف‌شده متعلق به ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ پس از ميلاد باشد و احتمالا به تمدن «Tlahuica» تعلق دارد.

* يكي از دردناك‌ترين اكتشاف‌هاي باستان‌شناسي سال جاري در شهر پمپئي روي داد؛ جايي كه باستان‌شناسان بقاياي انساني فردي را يافتند كه در حال فرار از آتش‌فشان وزوو در شهر پمپئي بوده است اما به وسيله سنگي بزرگ كه روي سرش افتاده جان باخته است. در ابتدا گمان مي‌شد مردم شهر پمپئ به خاطر گازهاي سمي حاصل از آتشفشان كشته شده‌اند اما پژوهشهاي ديگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان باخته‌اند. برخي ديگر نيز بر پايه نامه‌هايي كه ۲۵ سال پس از اين ماجرا نوشته شده، به اين نتيجه رسيدند كه مردم به خاطر استشمام خاكسترهاي آتشفشان خفه شده‌اند. اين شهر پس از آتشفشان، زير چهار تا شش متر خاك و خاكستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد و به صورت كاملاً اتفاقي در سال ۱۵۹۹ ميلادي كشف شد. اين شهر تاريخي كه جزو ميراث جهاني يونسكو محسوب مي‌شود با بيش از دو ميليون و پانصد هزار بازديد كننده در سال يكي از جاذبه‌هاي مهم ايتاليا به‌شمار مي‌آيد.

* محققان دانشگاه توبينگن آلمان با ترجمه نوشته‌هاي آشوري روي الواح تاريخي به زبان ميخي از رازي سر به مهر در تاريخ پرده پرداشتند كه بر اساس آن منطقه باستكي در منطقه كردستان عراق در واقع همان شهر سلطنتي ماردامان است. نام شهر باستاني مارادمان بين‌النهرين در متون كهن موجود است اما باستان‌شناسان از محل دقيق آن باخبر نبودند. اين شهر در سال‌هاي ۲۲۰۰ ات ۱۲۰۰ سال قبل از ميلاد وجود داشته و در برهه‌هايي از تاريخ به عنوان پايتخت استاني چندين بار مورد حمله و غارت قرار گرفته است.

* باستان‌شنايان ايراني نيز يك دندان متعلق به كودك نئاندرتال را براي نخستين‌بار در پناهگاه صخره‌اي "باوه يوان" در استان كرمانشاه كشف كردند. اين نخستين بار است كه بقاياي يك انسان نئاندرتال به صورت قطعي در ايران كشف مي‌شود. اين دندان شيري متعلق به كودكي شش ساله است كه به همراه دست‌افزارهاي سنگي مربوط به دوره پارينه سنگي مياني در كاوش‌هاي علمي به‌دست آمده است و بر اساس آزمايش‌هاي سن‌سنجيِ مطلقِ راديو كربن ۱۴، داراي سني بين ۴۲ تا ۴۵ هزار سال است، بنابراين نئاندرتال كشف شده متعلق به جوامع نئاندرتال نزديك به عصر حاضر محسوب مي‌شود. دندان كشف شده از پناهگاه صخره‌اي باوه يوان، از جمله دندان‌هاي نادر شيري كودك نئادرتال است كه به شكل علمي در جهان ثبت شده است.

منبع:
https://www.isna.ir/news/97092412116/%D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D9%81-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B8
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.