نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

تبليغ تورهاي نوروز 98 درحالي آغاز شده كه با كاهش ارزش پول ملي در برابر ارزهاي خارجي، قيمت سفرهاي خارجي نجومي شده است؛ به طوري كه يك سفر 17 روزه به كانادا حدود 100 ميليون تومان آب مي خورد و ماجراجويي با كشتي كروز معمولي در فاصله تركيه تا يونان حدود 33 ميليون تومان تمام مي شود و سفر به قطب شمال بدون تماشاي وال و خرس قطبي متوسط 55 ميليون تومان خرج دارد.

سفرهاي پرطرفدار تركيه، قونيه، ارمنستان، گرجستان، هند، مالزي و تايلند كه شرايط هماهنگ تري با دهك هاي درآمدي متوسط جامعه دارند نيز بين 2 تا 10 ميليون تومان قيمت خورده اند.

به گزارش ايسنا، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اعلام كرده كه آمار سفرهاي خارجي ايراني ها در پنج ماه نخست امسال حدود 11 درصد كمتر شده است. انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي اما ريزش بيشتري را تخمين زده، عددي در حدود 50 درصد. با اين حال برخي آژانس هاي گردشگري براي نوروز تورهاي متفاوتي را برنامه ريزي كرده اند تا شايد جماعت دل برگرفته از سفرهاي خارجي را سر ذوق آورند، اگرچه كه افزايش نرخ ارز، اين سفرها را به كالايي لوكس بدل كرده و باعث شده از سبد بسياري از خانوارهاي ايراني بيرون آورده شود.

بسياري از آژانس ها در شرايطي كه دعواي دو نرخي شدن بين هتل ها و مجريان تورهاي گردشگران خارجي بالا گرفته است، بي صدا واحد نرخ گذاري سفرهاي خارجي را از ريال به دلار و يورو تغيير داده اند تا در مقابل نوسانات هر روز ارز براي خود سپري ساخته باشند و از شوكه شدن و عقب نشيني مسافر در مقابل قيمت هاي ريالي نجومي جلوگيري كنند. هرچند كه همين تورها موقع حساب و كتاب به نرخ روز بازار ارز محاسبه و با مشتري ايراني به ريال تسويه مي شود.

علاوه بر افزايش نرخ ارز، توقف فعاليت برخي ايرلاين هاي خارجي كه تا پيش از بازگشت تحريم هاي آمريكا به ايران پرواز مستقيم داشته اند نيز در روند صعودي قيمت اين سفرها بي تاثير نبوده است.

در اين شرايط بديهي است تورهاي كانادا، قطب شمال و جنوب، استراليا، ژاپن و برزيل جزو گران ترين ها باشند. از تورهاي آمريكا كه قيمت آن معمولا هم رده با كانادا است، درحال حاضر اثر كمتري در تبليغات ديده مي شود كه به وضعيت صدور ويزا از سوي دولت آن كشور براي اتباع ايراني برمي گردد.

جدول زير حاوي نمونه نرخ تورهاي خارجي براي نوروز 98 است كه كيفيت امكانات آن ها در حد 4 يا 5 ستاره است. قيمت ها آن ها نيز با ارز روز شنبه 26 آبان ماه (به قيمت هر يورو 13680 تومان و هر دلار 11850 تومان) محاسبه شده است. تعداد روز سفر، اتاق مسافر و وعده هاي غذايي از ديگر پارامترهاي تعيين كننده در قيمت اين تورها است. در قيمت اين تورها بليت پرواز از مبدا تا مقصد محاسبه نشده است.

منبع:
http://namnak.com/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%84%D8%A7%DA%A9%DA%86%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC.p33460
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.