نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

عمان، كشور مردمان مهربان و دوستدار ايرانيان است كه مردم و مسئولان آن به ايران و ايراني ها علاقه مند و تمايل شديدي به داشتن روابط حسنه و گسترده با ايران از خود نشان مي دهند؛ به طوري كه نام بزرگترين و بين المللي ترين هتل مسقط را به زبان فارسي و گلستان گذاشته اند! هر كجاي عمان كه سفر كنيد، مهمان نوازي آنها را در بهترين حالت خواهيد ديد.

سلطان نشين عمان كشوري است پادشاهي در شرق شبكه جزيره عربستان و جنوب درياي عمان. مرزهاي اين كشور از شرق و جنوب شرق به درياي عرب، از شمال غرب به امارات متحده عربي و از جنوب غرب به يمن محدود است. پايتخت اين كشور مسقط و مشتمل بر چهار استان مسقط، مسندم، طفار و بريمي است.

پادشاهي عمان از سال هاي دور از جاذبه هاي كم نظير و فراوان گردشگري برخوردار بوده است كه تا چند دهه ناشناخته مانده بود. برخي از اين امكانات جنبه تاريخي دارد همانند قلعه ها، دژها و مساجد كه ساخت آن به شش قرن گذشته مي رسد. موقعيت استراتژيكي پادشاهي عمان موجب شده تا اين كشور در طول تاريخ نقشي حياتي و سازنده در گسترش دامنه روابط تجاري سياسي با كشورهاي گوناگون جهان به ويژه پيرامون خود داشته باشد.

همانند ساير كشورهاي عربي خليج فارس، منبع اصلي درآمد كشور نفت است. هر چند نسبت به همسايگان، اين كشور توليدكننده متوسطي است. كشاورزي و ماهيگيري نيز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جايگزين ديگر، توريسم است.

يادتان باشد عماني ها به رعايت نظم و قانون اهميت مي دهند. نكته ديگر اينكه عمان يك كشور كويري است و فضاي سبز حكم كيميا را دارد و مردم تعصب بسيار زيادي در حفظ و نگهداري آنها و استفاده درست از آنها نشان مي دهند.

• غذاهاي متفاوت عربي

عموم غذاهاي عماني عربي، لبناني، تركي و هندي است اما عماني ها بر اين نكته تاكيد دارند كه غذاهاي آنها با غذاهاي عربي تفاوت دارد و با غذاهايي كه از گذشته در سراسر شبه جزيره طبخ مي شده فرق دارد. عموم غذاهاي عماني دريايي هستند مانند ماهي.
شيريني محلي عماني مشهور به حلواي عمان است كه نيمه جامد است و با كمي عسل و با قاشق خورده مي شود.

غذاهاي آمريكايي نيز در شهرهاي بزرگ مانند مسقط و سلاله به آساني يافت مي شود مانند كي اف سي، مك دونالد و برگر كينگ.

خبز عماني (نان ملي عمان) كه در خارج از عمان به راحتي يافت نمي شود در آتش روي صفحات فلزي بزرگ پخته و با انواع غذاهاي عماني مثل شير داغ و چاي براي صبحانه خورده مي شود.

شوا شامل گوشت بره و برنج معطر جزو غذاهاي ملي عمان به شمار مي رود.

عماني ها از گذشته هاي دور به كار تجارت ادويه مي پرداختند و شوا را به عنوان غذاي ملي خود معرفي كرده اند. در پخت شوا، سمتي از گوشت پاي بره را همراه با استخوان برداشت و شكاف هاي عميقي روي گوشت ايجاد مي كنند. سپس مقداري سير خرد شده، زنجبيل، فلفل سياه، زيره، تخم گشنيز پودر شده، مقداري ميخك، سركه، كمي ليمو، نمك و روغن را مخلوط كرده و گوشت را در آن مي خوابانند بعد گوشت را همراه ادويه ها درون برگ درخت موز قرار داده و آن را مي پيچانند. پس از آن بسته را بين 24 تا 48 ساعت در يخچال قرار مي دهند.

• هتل

عمان هتل هاي خوب و لوكس زيادي دارد، خصوصا هتل هاي كلبه اي در بيابان كه از درخت خرما ساخته شده اند. عمان در سال هاي اخير تلاش كرده با ايجاد هتل هاي 5 ستاره و هتل هايي با قيمت هاي مناسب در مسقط و ساير شهرها به جلب توريست بپردازد.

• سوغات عمان

نشان ملي عمان خنجر غلاف شده است. اين خنجرها در انواع و قيمت هاي مختلف در مغازه ها موجود است كه حداقل هر مغازه چند مدل از آنها را دارد و آنها عموما ساخت هند يا پاكستان هستند كه به سفارش عمان ساخته مي شوند. نقره عماني هم يك شوغات مشهور است كه از آب نقره ساخته مي شود و كوچك است. عموما جواهرات عماني روي آن عمان حك مي شود و نشان دهنده اعتبار آن محصول است وگرنه محصولاتي بدون اين نام نيز يافت مي شوند.

كالاهايي هم مختص مردان عماني وجود دارد كه كوما ناميده مي شود و عموما در مراكز مختلف به فروش مي رسد، خصوصا بازار ماتراه در مسقط. حلواي عماني يا همان مسقطي هم يكي از مشهورترين محصولات مسقط پايتخت كشور عمان است كه شهرت بين المللي دارد.

بسياري از مردم ايران و حتي سراسر جهان فكر مي كنند مسقطي محصولي ايراني و از سوغاتي هاي مشهور شهر شيراز است. اگر اندكي در نام اين خوراكي خوش طعم دقت كنيم رابطه تنگاتنگي با نام پايتخت كشور عمان دارد. مسقطي يكي از مهم ترين محصولاتي است كه در اين كشور شهره بين المللي پيدا كرده است.

هر چند مسقط اين روزها از لحاظ گردشگري و البته در بخش هاي ديگري چون ماهيگيري و طلاسازي در جهان شهره است اما اين خوراكي خوشمزه يكي از جاذبه هاي مهم اين پايتخت زيبا در حاشيه درياي عمان است. بسياري از افرادي كه پا در عمان مي گذارند اين قضيه را تاييد مي كنند كه مسقطي حتي يكي از ويژگي هاي اين كشور براي جذب توريست است.

• رونق گردشگري

عمان با بهره بردن از تنوع جانوري و گياهي از جمله زيستگاه يك گونه نادر از آنتلوپ به نام «گاو آهوي عربي» و منطقه زيباي «ظهار»، سالانه ميزبان هزاران طبيعت گرد از سراسر جهان است و در سال هاي اخير نيز برنامه هاي متنوعي شامل تورهاي قايق سواري، اسب سواري، صخره نوردي، شكار و حضور در جشنواره هاي غذاهاي سنتي براي جذب گردشگران در اين كشور به اجرا درآمده است.

دولت عمان همچنين قصد دارد با توسعه زيرساخت هاي فناوري اطلاعات، گردشگري الكترونيك را در اين كشور رونق داده و براي پذيرايي از 12 ميليون گردشگر در سال 2020 آماده شود. آب و هواي اين كشور در بخش بياباني و مناطق داخلي گرم و خشك بوده و در امتداد دريا در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل و كمي خنك است.

در بخش هاي جنوبي و جنوب غربي شرايط آب و هوايي موسمي همراه با ريزش باران حاكم است. درجه حرارت در فصل تابستان از 48 درجه سانتيگراد تجاوز مي كند. به جز استان ظفار كه از اواخر شهريورماه در اثر بارش باران هاي موسمي اقيانوس هند سرسبز و سيراب مي شود، بقيه مناطق شاهد بارندگي اندك و نامنظم است.

عمان از منظر گردشگري در سال هاي اخير يكي از موفق ترين كشورهاي منطقه بوده است. مسقط در سال 2012 به واسطه انتخاب به عنوان «پايتخت گردشگري عرب» ميزبان ده ها جشنواره بود كه اين امر نقش چشمگيري در جذب گردشگران داشت.

از روستاهاي آرام و كوهستاني تا قلعه هاي باشكوه ثبت شده در يونسكو، مزارع بزرگ خرما و سواحل زيبا، نمونه هايي از جاذبه هاي اين كشور شگفت انگيز است. در اين كشور قلعه هاي زيبا و چشمگير زياد هستند، تعداد بيش از 2000 قلعه (تعدادي از آنها در ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است) با دقت بازسازي شده اند.

• جالب ترين بندر دنيا

استان مسقط در بخش جنوبي ساحل استان باطنه شمالي و بين خلج عمان و كوه حجر شرقي واقع شده است و يكي از بنادر مهم عمان به شمار مي رود و شايد يكي از جالب ترين بنادر جهان باشد. اين بندر به شكل خليج مدوري است كه دور آن را كوه هاي خشك و بدون هيچ گونه پوشش نباتي با صخره هاي درشت و درخشنده احاطه كرده است. اين كوه ها با وجودي كه مانند ديوار سنگي مدوري بندر مسقط را احاطه كرده اند، غالبا از هم جدا هستند و از طريق فواصل آنها مي توان به پشت كوه ها راه يافت.

مسقط و بخش هاي تابعش قلب كشور عمان را تشكيل مي دهند. تمام نهادهاي بزرگ دولتي در مسقط قرار دارند. شهر مسقط يكي از قديمي ترين شهرهاي عمان است.

در دورن قديم كشور عمان را سلطنت مسقط و عمان مي ناميدند. بر فراز كوه هاي مسقط چند قلعه تاريخي وجود دارد كه مشهورترين آنها قلعه ميراني و قلعه جلالي هستند.

به جز قلعه هاي ميراني و جلالي از ديگر مكان هاي ديدني مسقط مي تواند بلده السفه، ديوار مسقط، خانه هاي آتري، الخيران، ساحل قنتب، موزه خانه الزبير و موزه اسكناس و سكه عماني را نام برد. پيشه مردم مسقط تجارت، صناعت تجاري و ماهيگيري است.

پيشه هايي مانند طلاسازي، نقره سازي و صنايع دستي مسقط مشهور است. همچنين ساخت حلواي عماني (مسقطي) در اين منطقه زياد رايج است. صيد ماهي نيز در طول ساحل مسقط به چشم مي خورد و تمام مردم ساحل نشين ماهيگيري مي كنند.

• هم صخره نوردي هم كويرگردي

عمان طيف گسترده اي از جاذبه ها را در خود جاي داده است؛ از صخره نوردي در كوهستان ها تا گردشگري در كوير.

بيشتر عمان كوهستاني است و در بيشتر بخش هاي آن رشته كوه هاي بزرگ و سخت گذر حجر وجود دارد. در مناطق داخلي نيز كوه هاي متعددي به چشم مي خورد. بلندترين قله اين رشته كوه هاي بزرگ كه از اين مناطق عبور مي كند كوه حجر ناميده مي شود. در اين حال، شركت هاي مسافرتي تورهاي منحصر به فرد گردشگري در كوير را هم به مشتريان خود پيشنهاد مي دهند. ثبت نام كنندگان در اين تورها چند روزي را در دل كوير و در درون خيمه هايي با تمام امكانات رفاهي سپري مي كنند.

قطعا اين سفر براي بسياري از گردشگران ماجراجو مي تواند تجربه اي متفاوت به شمار آيد. شترسواري در كوير، كمپينگ لوكس در زير ستاره ها و سافاري با جيپ تنها تعداد كمي از ماجراجويي هايي هستند كه انتظار شما را در عمان مي كشند. در كويرهاي داخلي در يك پس زمينه دلربا مي توانيد سفري با شتر داشته باشيد و در زير آسمان پرستاره كوير در يكي از چندين اردوگاه شب را به روز برسانيد.

• جاذبه هاي عمان

* مجسمه كندرسوز

كندرسوز يكي از محصولات عمده عمان است و مجسمه اي از يك ظرف دود كردن كندر بر بالاي تپه اي بر فراز پارك عمومي ريام قرار دارد كه از نمادهاي عمان محسوب مي شود. كندر و روغن به دست آمده از آن خواص مفيد سلامتي و پزشكي دارد و حتي در برخي مناطق به خاطر قدرت معجزه آسا و اسرارآميز آن مورد توجه قرار گرفته است.

* غار مجلس الجن

اين غار از عجيب ترين و زيباترين غارهاي جهان است. همچنين جزو عميق ترين غارها نيز هست. عمق اين غار از يك ساختمان 50 طبقه هم بيشتر است. نام وحشت زاي آن بر جذابيت هاي گردشگري آن افزوده است. اين غارت كه در فلات «سلما» در كشور عمان واقع شده در سال 1983 ميلادي توسط «دان ديويدسون»، زمين شناس مشهور، كشف شد كه اكنون عنوان دومين غار عميق جهان را به خود گرفته است. دسترسي به اين غار عميق از طريق يك دهانه باريك است كه افراد بايد با طناب به درون آن بروند. عمق اين غار بين 120 تا 150 متر است و به گفته كارشناسان هرم جيزه مصر كاملا درون اين غار جا مي گيرد.

* قلعه نخل

يكي از محكم ترين قلعه هاي كشور پادشاهي عمان است. اين قلعه در شهرستان نخل و در منطقه باطنه واقع شده است. قلعه نخل يكي از محبوب ترين قلعه هاي كشور پادشاهي عمان است. «قلعه نخل» يكي از بارزترين نقاط گردشگري عمان به شمار مي رود كه از موقعيت بسيار عالي و سوق الجيشي برخوردار است.

* مسجد باشكوه سلطان قابوس

يكي از زيباترين بناهاي دوران معاصر اين كشور، مسجدي است باشكوه كه در پايتخت آن، شهر مسقط احداث شده است. اين مسجد در سال 2001 بنيان نهاده و خيلي زود به يكي از جاذبه هاي گردشگري معروف و پرطرفدار اين كشور تبديل شد.

يكي از مهمترين جذابيت هاي غيرقابل انكار اين مسجد، فرش دستباف ايراني است كه وزن آن 24 تن بوده و چهار سال زمان صرف بافت آن شده است. طرح اين فرش كه در حدود 5 هزار متر مربع مساحت دارد و از اتصال 48 قطعه كوچك و بزرگ به يكديگر تشكيل شده از نقشه گنبد مسجد شيخ لطف الله اصفهان و تركيب طرح افشان شاه عباسي و ساير نگاره هاي تزييني ايراني و اسلامي الهام گرفته است. ديگر نكته جالب و قابل توجه اين مسجد لوستر بزرگ و باشكوه آن است كه در نمازخانه اين مسجد آويخته شده است.

* كوهستان سبز

جبل اخضر به معني كوهستان سبز نام كهي است در كشور پادشاهي عمان. اين كوه يكي از مشهورترين كوه هاي عمان است و يكي از نقاط ديدني سلطنت عمان به شمار مي آيد. «جبل اخضر» در رشته كوه هاي بزرگ حجر واقع شده است. ارتفاع جبل اخضر در حدود 3075 متر مي باشد اما ارتفاع قله اين كوه به حدود 9 هزار و 900 قدم مي رسد. در اين كوه ميوه هاي سردسير و چشمه هاي گوناگوني در جريان است. دره هاي پر فراز و نشيبي در اين كوه به وجود آمده است.

در حاشيه جبل اخضر براي كشاورزي مناسب است و باغ هاي مركبات و مزارع نخيل زيادي در دامنه اين كوه وجود دارد. جبل اخضر داراي زمين هاي حاصل خيز كشاورزي و آب شيرين است و شغل بيشتر مردم روستاهاي آن كشاورزي است و باغ و محصولات كشاورزي زيادي در روستاهاي قله كوه و پايه كوه است. ساكنان اين منطقه كوهستاني در كنار كشاورزي از كوه هاي اطراف روستاهاي خود عسل نيز جمع آوري مي كنند و مي فروشند، عسل اين مناطق طعم مخصوصي دارد و گران قيمت است.

* پاييز پر جاذبه ظفار

در سفر به عمان حتما از استان ظفار در جنوب ديدن كنيد. سواحل طولاني شني طفار با درختان نخل و پرواز پرندگان واقعا ديدني است.

استان ظفار يكي از زيباترين استان هاي سلطنت عمان است و در حوزه بازاريابي و گردشگري و معرفي خود به عنوان مهمترين جاذبه گردشگري كشورهاي شبه جزيره عربستان موفق بوده است. به ويژه در ماه هاي 7 و 8 ميلادي كه سالانه جشنواره طفار و صلاله كه به جشنواره پاييزي صلاله معروف است، در اين شهر ساحلي برگزار مي شود. شهر صلاله پايتخت استان ظفار، مركز فعاليت هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي، اقتصادي و گردشگري عمان به شمار مي آيد.

استان ظفار با در اختيار داشتن ساختارها و امكانات فراوان گردشگري و اقتصادي و برخورداري از آب و هواي مناسب در فصل پاييز به صورت يك منطقه پر جاذبه گردشگري درمي آيد. آب و هواي استان ظفار از نيمه دوم ماه ژوئن تا اواخر ماه سپتامبر پاييزي است و اين شرايط بي نظير استان ظفار را به ييلاق دل انگيز تبديل مي كند. در اين چهار ماه از سال، گياهان و درختان سرسبز كوهستان ها و دشت هاي ظفار را مي پوشاند و در طول شبانه روز فضاي نشاط انگيز و با طراوت خاصي ايجاد مي كند.

* استان ظاهره

شهرهاي قديمي مانند شهر بريمي و شهر محضه و منطقه خريمه، از مناطق گردشگري استان ظاهره است. در اين استان مناطق تاريخي بي شماري وجود دارد كه از جمله آنها بازار تاريخي عبري، قنات العراقي، قلعه الخندق، حصون، عبول، قلعه بريمي و الخصيب را مي توان نام برد. همچنين خانه هاي تاريخي و چشمه هاي آب شيرين در اين استان توجه گردشگران زيادي را به خود جلب كرده است.

* قنات هاي آب

پنج قنات آبي دريس، الخطمين، الملكي، الميائر و الجيلاء كه بيش از 2000 سال قدمت دارند و جزء قديمي ترين سيستم هاي آبياري منطقه به شمار مي روند، امروزه نيز يكي از مهمترين منابع آبي بسياري از شهرها و روستاهاي عمان هستند. به خاطر سيستم آب منحصر به فرد اين پنج قنات در سال 206 به عنوان ميراث جهاني ثبت شدند.

* وادي شب

وادي شب يكي از محبوب ترين مناطق گردشگري در عمان است كه پر از مزارع درختان خرما و استخرهاي طبيعي آب است. بسياري از اين استخرها براي شنا و قايق سواري نيز استفاده مي شود.

جريان آب در تمام سال در بركه هاي آبي اين منطقه جريان دارد و از تنگه هاي باريكي از ميان نخلستان ها عبور مي كند. وجود بوته هاي سرسبز و درخت هاي خرزهره كه پرندگان و پروانه ها را به خود جذب مخي كند، فضايي رويايي به اين منطقه داده است.

منبع:
http://www.bartarinha.ir/fa/news/313793/%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B4%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.