نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

غذاهاي لهستاني مثل غذاهاي گرجستان و تركيه، خوشمزه و رنگارنگ است و مي‌تواند نظر سلايق مختلف را جلب كند. لهستان، يكي از ديدني ترين مقصدهاي گردشگري تاريخي اروپا در بلوك شرق بوده و در منطقه شنگن قرار دارد. با داشتن ويزا گردشگري يا تجاري يا ديداري لهستان، مي‌توان تا ۹۰روز در اين كشور اقامت كرد و به آساني به ۲۶ كشور حوزه شنگن رفت. لهستان، به نسبت برخي از كشورهاي اروپايي، ارزان و براي تحصيلي مقطع كارشناسي ارشد و دكترا و حتي طي كردن دوره‌هاي كوتاه مدت و بلند مدت فني و مهندسي و هنر، مقصدي ارزان و مطلوب محسوب ميشود.اگر در ژانويه ۲۰۱۹ يا نوروز ۱۳۹۸ به دنبال يك مقصد گردشگري و ديدني و البته ارزان هستيد، سفر به ورشو و گدانسك را فراموش نكنيد. صدها هزار ميزبان مهمان نواز لهستاني در كوچسرفينگ، آماده ميزباني رايگان لهستان گردها هستند. هم‌چنين براي آشنايي با صدها مقصد توريستي تاريخي، طبيعي و تجاري اين كشور، از لهستان گردهاي تريپ ادوايزر كمك بگيريد. دريافت ويزا گردشگري لهستان در تهران كار سختي نيست اما با مدارك قوي امكان پذير است.برخي از مقصدهاي گردشگري اروپا مثل ليون فرانسه، مقصد شكم گردهاست تا با جشنواره اي از خوردني و نوشيدني هاي لذيذ آشنا شوند. به هر حال، غذا بخشي مهم از تجربه سفر است و سفر به ورشو هم بدون امتحان كردن غذاهاي اين شهر لطفي ندارد. بسياري از غذاهاي لهستاني به كشورهاي ديگر هم راه پيدا كرده اند و در كشورهايي مثل روسيه، جمهوري چك، ليتواني و … هم وجود دارند. در ادامه نگاهي داريم به خوشمزه‌هاي لهستان.

• سوپ ROSOL

يكي از غذاهاي معروف لهستان، سوپ روسول است.آن راا غذاي ملي لهستان مي‌نامند. شبيه به يك نوع سوپ نودل مرغ است. نكته مهم در تهيه اين سوپ تازه بودن تمام مواد اوليه است و معتقدند كه طعم بي نظير سوپ هم به همين دليل است. البته مدل گياهي اين سوپ هم بدون مرغ تهيه مي شود و كره را جايگزين آب مرغ مي كنند. روسول يكي از محبوب ترين غذاهاي لهستاني است و در مناسبت هاي ويژه و ضيافت هاي خاص مثل مراسم ازدواج اين سوپ سرو مي شود.

• پيروگي Pierogi

پيروگي يكي از معروف ترين و لذيذ ترين غذاهاي لهستاني است كه به شكم گردهاي لهستان پيشنهاد مي شود. در سفر به ورشو حتما آن را امتحان كنيد. پيروگي يك نوع پيراشكي يا دامپلينگ است كه در كشورهاي اروپاي شرقي مركزي مثل لهستان رواج زيادي دارد. براي تهيه پيروگي، مواد اغلب شيرين را داخل خمير قرار مي دهند و بعد آن را از يك طرف تا مي كنند. بعد پيروگي ها را در آب جوش قرار مي دهند تا بپزد و بعد به عنوان غذاي اصلي يا در كنار غذاهاي ديگر سرو مي كنند.

• سوسيس و كالباس

سوسيس و كالباس لهستاني با پوره سيب زميني، بخشي از فرهنگ صبحانه خوري لهستاني ها است.

• دلمه كلم پيچ يا گوومكي Gołąbki

اگر چه به خوشمزه‌گي دلمه هاي بانوان كدبانوي ايراني نيست، اما يكي از پر طرفدارترين غذاهاي لهستاني دلمه كلم پيچ بوده كه در زبان لهستان گوومكي ناميده مي شود. براي تهيه دلمه كلم، برگ هاي كلم پخته مي شوند و بعد داخلشان با برنج، پيازداغ و گوشت چرخكرده (بوقلمون، گاو و …) پر مي كنند. اگر تا به حال اين دلمه را امتحان نكرده ايد و ميانه خوبي با كلم نداريد پيشنهاد مي كنيم در سفر به لهستان و ورشو حتما اين غذا را امتحان كنيد.

• بيگوس Bigos

از ديگر غذاهاي خوشمزه و معروف ديار لهستان است. لهستاني ها به كلم پيچ علاقه زيادي دارند، چرا كه يكي ديگر از معروف ترين غذاهاي لهستاني باز هم با كلم تهيه مي شود. اين غذا را در زبان انگليسي و كشورهاي غربي گاهي «خوراك شكارچي» هم مي نامند! بيگوس از گوشت ريز شده با كلم پيچ خرد شده و قارچ و مواد ديگر تهيه مي شود و علاوه بر لهستان در كشورهاي بلاروس، اوكراين و ليتواني هم كاربرد دارد. بيگوس را معمولا با سس تند گوجه فرنگي هم سرو مي كنند.

• سوپ ژورك | Zurek

سوپ ژورك مثل سوپ روسول، يكي ديگر از محبوب ترين غذاهاي لهستاني است و به ويژه در ايام جشن EASTER سرو مي شود. در حقيقت سوپ ژورك را مي توان ابداعي خلاقانه براي استفاده از تخم مرغ هاي جشن ايستر دانست. جالب است بدانيد كه لهستاني ها سوپ ژورك را معمولا در وعده صبحانه مي خورند و به طور سنتي در صبح روز جشن استر هم آن را سرو مي كنند. البته پيدا كردن ناني كه اين محتوا داخل آن ريخته شود ،كار سختي در ورشو نيست.

اگر قصد تحصيل در رشته‌هاي مهندسي، پزشكي، هنر و علوم انساني در دانشگاه هاي لهستان داريد، حتما به ليست دانشگاه هاي ارزشيابي شده لهستان توسط اداره كل دانش آموختگان وزارت علوم توجه كنيد. داشتن مدرك آيلتس ۶ تا ۶.۵ براي دريافت ادميشن، الزامي است. اگر تجربه خوردن غذاهاي لهستاني فوق الاشاره را داريد، نظرات وديدگاه هاي خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

منبع:
http://www.ghatreh.com/news/nn45767645/%D8%A8%DB%8C%DA%AF%D9%88%D8%B3-%DA%A9%D9%88%D9%BE%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D8%A7-%D8%B4%DA%A9%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D9%84%D9%87%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.