نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

نمايشگاه موسوم به «بازار جهاني گردشگري»‌ كه با بيش از ۵ هزار غرفه در لندن برگزار شد، فرصتي براي آشنايي با روندهاي اصلي بازار گردشگري و ترويج «گردشگري پايدار»‌ است. اين نمايشگاه محلي مناسب براي ترويج و توسعه مفاهيم جديد صنعت روبه‌رشد گردشگري است كه قرار است تجارب سفرهاي ما در آينده را شكل دهد.

• گردشگري پايدار و رونق گردشگري

گردشگري منبع مهمي براي درآمد كشورهاي مختلف است. صنعت گردشگري نيز يكي از صنايع رو به رشد است. بازار گردشگري با ارزش حدود ۸هزار ميليارد دلار بيش از ۳۰۷ ميليون شغل ايجاد كرده است. مفهوم «گردشگري پايدار»‌ طي سال‌هاي اخير وارد حوزه گردشگري شده است. هدف از توسعه پايدار گردشگري توجه به محيط زيست و حفظ ارزش‌هاي محلي و بومي است.

نمايشگاه جهاني بازار گردشگري، رويدادي پيشرو در حوزه صنعت گردشگري است. بيش از ۵۱ هزار از اين نمايشگاه كه از پنجم تا هفتم نوامبر ۲۰۱۸ ميلادي ( ۱۴ تا ۱۶ آبان‌ ماه ۱۳۹۷)‌ در پايتخت بريتانيا برگزار شد، بازديد كردند.

اين نمايشگاه مكان مناسبي براي آشنايي با روند اصلي بازار گردشگري است كه تجارب آينده ما در سفر را شكل خواهند داد. يورونيوز به اين نمايشگاه رفته است و با وزيران و مسئولان عالي‌‌رتبه چند كشور كه از مقاصد مهم گردشگري به شمار مي‌‌آيند گفتگو كرده است.

• نقش فناوري‌هاي نوين و دنياي ديجيتال بر توسعه گردشگري پايدار در هند

هند به واسطه ميراث فرهنگي غني، يكي از مقاصد گردشگري است. كساني كه به اين كشور سفر مي‌كنند به دنبال كسب تجارب جديد و ماجراجويي هستند. اما آنچه چشم‌انداز صنعت گردشگري هند را تغيير داده، ديجيتالي‌شدن آن است.

راشمي ورنا، وزير گردشگري هند مي‌گويد:‌ «فناوري‌هاي نوين و دنياي ديجيتال گردشگران را به مقاصد جديد مي‌برد. اين امر به گردشگري پايدار نيز بسيار كمك مي‌كند، زيرا گردشگران نزد مردم بومي اقامت مي‌كنند و نياز به ساخت تأسيسات تازه نيست. در واقع توريست‌ها اطلاعات مربوط به اين مناطق را از طريق اينترنت به دست مي‌آورند و بر اساس اين اطلاعات براي تعطيلاتشان برنامه ريزي مي‌كنند.»

به نظر مي‌رسد كه گردشگري پايدار كه قرار است تاثير مثبتي بر محيط‌ زيست، جامعه و اقتصاد محلي داشته باشد،‌ با گردشگري اخلاقي همراه است.

وزير گردشگري هند مي‌افزايد:‌ «گردشگران امروز از جهاتي بسيار هوشيار هستند: به رعايت اخلاق و احترام به محيط زيست در گردشگري توجه مي‌كنند؛ خواستار مشاركت بيشتر جامعه محلي هستند و نمي‌خواهند مردم محلي مورد بهره برداري قرار بگيرند. اين امر يكي از جنبه هاي مهم تعيين مقاصد گردشگري است. زيرا توريست‌ها نمي‌خواهند تنها از سايت‌ها يا اماكن گردشگري بازديد كنند. هدف‌شان اين است كه فرهنگ سنتي و غذاهاي محلي را تجربه كنند. به همين دليل هم مشاركت اجتماع‌هاي محلي در بخش گردشگري بسيار مهم است.»

• تجربه منحصر به‌‌فرد گردشگري پايدار براي مسافران جزيره موريس

اين نكته در قلب اقيانوس هند، در جزيرهٔ موريس كه امسال پنجاهمين سالگرد استقلالش را جشن مي‌گيرد، بسيار مشهود است. اين مكان گردشگري پرطرفدار، مقصدي پنج‌ستاره براي بسياري از گردشگران شده است.

از نظر وزير گردشگري اين كشور صنعت گردشگري بايد با مردم و محله‌هايي كه در حال پيشرفت و تحول هستند، روابط نزديكتري برقرار كند.

آنيل گايان، وزير گردشگري جزيره موريس به يورونيوز مي‌گويد: «گردشگري پايدار بدون مشاركت جوامع محلي امكان پذير نيست. صنعت گردشگري بدون محافظت از محيط زيست موفق نمي‌شود. در نتيجه ما از محيط زيست و از جوامع محلي حمايت مي‌كنيم. آنها را در توسعه عناصر فرهنگي، سرگرمي، كشاورزي و ماهيگيري در گردشگري شريك مي‌كنيم تا نسبت به اين صنعت احساس تعلق كنند. مشاركت و تعهد جوامع محلي براي بقاي گردشگري پايدار ضروري است.»

وزير گردشگري جزيره موريس همچنين معتقد است كه مشاركت جوامع محلي در گردشگري،مي تواند تجاربي ناب و منحصر به فرد را براي توريست‌ها رقم بزنند. او در اين باره مي‌گويد:‌ «توريست‌ها بايد بدانند كه تجربه سفر به كشور ما چه دستاوري برايشان دارد. اين تجربه تنها مربوط به چشيدن غذاهاي محلي و سنتي نيست. گردشگر بايد با سبك زندگي مردم آشنا شود و بفهمد مردم ما علي‌رغم كمبودهاي زندگي، شاد و خوشحال زندگي مي‌كنند. به نظرم اين ويژگي اصلي مردم كشور ماست.»

• نقش سفرنامه‌نويسان اينترنتي در رونق صنعت گردشگري گرجستان

گرجستان يكي از كشورهايي است كه در آن گردشگران در توسعه بازار گردشگري نقش دارند. در گردشگري پايدار در گرجستان، روي آموزش جوامع محلي نيز تاكيد مي‌شود.

آنا ككليا، معاون هيات توريسم در گرجستان درباره اين نكته اينگونه توضيح مي‌دهد:‌ «در گرجستان، هشتاد درصد بودجه مربوط به صنعت گردشگري مختص شبكه‌هاي اجتماعي است. سعي ما بر اين است تا وبلاگ نويس‌ها را وارد صنعت گردشگري كنيم. سال گذشته كمپين بسيار جالبي درباره پست‌هايي كه در سال ۲۰۱۷ درباره سفر به گرجستان در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شده بود، يه راه افتاد. با جمع‌آوري اين پست‌ها يك راهنماي ديجيتال سفر به گرجستان ايجاد ايجاد كرديم.»‌

وي همچنين در ادامه مي‌گويد:‌ «آموزش جوامع محلي براي صنعت گردشگري مهم است. بايد به مردم محلي آموخت كه گردشگري پايدار اهميت زيادي دارد.»

• ژاپن؛ برگزاري رويدادهاي ورزشي فرصتي براي توسعه صنعت گردشگري است

ژاپن قصد دارد با ورزش گردشگري را متحول كند. اين كشور طي دو سال‌ آينده ميزبان دو رويداد ورزشي است: جام جهاني راگبي در سال ۲۰۱۹ ميلادي و المپيك تابستاني ۲۰۲۰ ميلادي. اما سرزمين آفتاب تنها ورزش‌دوستان را به‌سوي جذب نمي‌كند.

صنعت گردشگري ژاپن با فرهنگ و تاريخ غني به‌طور بي سابقه‌اي در حال رشد است. برگزاري جام جهاني راگبي قرار است يك ميليون و هشتصد هزار نفر را به ژاپن بكشاند و فرصت رشد۲ ميليارد دلاري را براي اقتصاد كشور فراهم كند.

از سوي ديگر براي مسافران ژاپن انگيزه‌هايي براي تثبيت اصول گردشگري پايدار و اخلاقي ايجاد شده است:‌ گردشگران به مقاصدي سفر مي‌كنند كه با سفرهاي شناخته‌شده و معمولي فرق دارد.

• «اكسپو ۲۰۲۰» و تجربه‌اي ماندگار براي گردشگران دبي

رونق صنعت گردشگري منحصر به رويدادها يا مسابقات ورزشي نيست. برگزاري نمايشگاه جهاني موسوم به «اكسپو ۲۰۲۰» در دوبي باعث شده كه همه نگاه‌ها به تغيير و تحولات چشم‌انداز گردشگري در اين شهر دوخته شود.

اولين بار است كه اين نمايشگاه جهاني در خاورميانه برگزار مي‌شود. يكصد ميليون نفر براي بازديد از اكسپو ۲۰۲۰ به دوبي سفر خواهند كرد.

گيليان همبرگر، معاون ارشد اكسپو ۲۰۲۰ در دبي مي‌گويد:‌ «براي ما اكسپو ۲۰۲۰ فرصتي شش ماهه براي خوشامدگويي به مردم نقاط مختلف جهان است. اما مي‌خواهيم به آنها بقبولانيم آنقدر امكانات متنوع در امارات متحده عربي وجود دارد كه لازم است بارها و بارها به اينجا باز گردند. گردشگري ما گردشگري پايدار است و امكانات منحصربه‌فرد و متنوعي به توريست عرضه مي‌كند. »

دوبي قرار است تا سال ۲۰۲۰ به لطف نسل پنجم اينترنت و زيرساخت‌هاي ديجيتال به يكي از اولين شهرهاي آينده در سراسر جهان تبديل شود. اما برنامه طولاني مدت اين شهر رقم زدن تجربه اي منحصر به فرد و ماندگار براي گردشگران است.

معاون ارشد اكسپو ۲۰۲۰ در دبي مي‌افزايد: «كساني كه به اينجا مي‌آيند به دنبال تجربه‌هاي جديد هستند. قصدشان تنها عكس گرفتن از مكان‌هاي تاريخي يا سلفي گرفتن نيست. سفر برايشان فرصتي براي غوطه‌ور شدن در فرهنگ است. اين كار را مي‌توانند با شركت در كلاس آشپزي يا رصد كردن ستاره‌ها در دل كوير انجام بدهند. مي‌خواهيم براي گردشگران تجربه‌اي همه جانبه رقم بزنيم تا بعد از سفر بگويند: چيزي ياد گرفتيم.»

منبع:
https://fa.euronews.com/2018/11/12/tourism-is-increasingly-ethical-and-sustainable
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.