نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

سال ۲۰۱۹ درحالي آغاز شده كه بررسي‌ها نشان مي‌دهد الگوي سفر در اين سال با تغييراتي همراه خواهد بود. با توجه به تغيير شيوه‌هاي زندگي، امروزه گردشگران از روش‌هاي متنوع و جديدي براي سفرهاي تفريحي و كاري خود بهره مي‌برند كه به آنها اجازه مي‌دهد سبك جديدي از سفرها را در نقاط مختلف جهان تجربه كنند.

به گزارش دنياي‌اقتصاد، نشريه «فوربس» در گزارشي پيرامون سبك‌هاي نوين در صنعت گردشگري نوشته‌ است كه برنامه‌ريزي براي سفرهاي طولاني در تعطيلات مي‌تواند به يك موضوع استرس‌زا بدل شود. به باور لوئيس دنيل، يك كارشناس صنعت گردشگري، به همين دليل است كه اكنون مسافران با ناديده گرفتن مسافرت‌هاي يك‌هفته‌اي در طول تابستان به انجام سفرهاي تفريحي كوتاه‌تر و متعدد روي آورده‌اند.

بر اساس گزارش «فوربس»، در سال جاري ميلادي گردشگران بيشتر به سفرهاي يك‌روزه خواهند رفت. همچنين اينستاگرام و ديگر شبكه‌هاي اجتماعي به اثرگذاري بيشتر در توسعه مقاصد گردشگري ادامه خواهند داد. گردشگران در سال جاري، بيشتر به سفرهاي سلامتي و تندرستي اهميت خواهند داد و در نهايت، به تدريج مرزهاي بين گردشگري تجاري و تفريحي از بين خواهد رفت.

- گردشگران يك روزه

طبق گزارش مذكور، افزايش مسافراني كه به دنبال انجام سفرهاي كوتاه هستند را مي‌توان به معناي افزايش رونق كسب‌و‌كارهاي محلي دانست؛ به‌‌ويژه در زمان‌هايي كه افراد سفرهاي كوتاه داخلي و محلي در فضاهاي غيرمعمول نظير چادر و فضاي باز را ترجيح مي‌دهند. بر اساس آمار كلوك، يك شركت ثبت اطلاعات سفر با ۸۰۰ كارشناس در ۱۶ كشور، راهكارهايي براي افزايش هدفمندي مسافرت‌هاي محلي وجود دارد. در همين راستا مي‌توان به يك تور پياده‌روي براي ديدار از بازارهاي خياباني پر زرق و برق در منطقه «مونگ‌كوك» هنگ‌كنگ رفت يا آنكه پارك پرندگان و باغ‌هاي پروانه در يك تور چند ساعته در كوالالامپور مي‌تواند مقصد جذابي براي افراد باشد.

- تعطيلات اينستاگرامي

از سوي ديگر، اين يك‌واقعيت است كه امروزه اينستاگرام به‌طور فزاينده‌اي در زمينه انتخاب مقصد گردشگران نقش‌آفريني مي‌كند. بيش از ۴۰ درصد افرادي كه در يك‌ نظرسنجي شركت كردند، اينستاگرام را مهم‌ترين عامل‌ در انتخاب مقصد تعطيلات خود عنوان كردند. انتظار مي‌رود در سال ۲۰۱۹، شبكه‌هاي اجتماعي تاثير قابل‌توجهي در صنعت گردشگري برجاي بگذارد. در سال ۲۰۱۹ يكي‌از مقاصد جالب براي گردشگران حضور در نمايشگاه هنري است كه هر سه سال يك‌بار در بيش از ۱۰ جزيره واقع در منطقه دريايي ستو در ژاپن برگزار مي‌شود. سفر به جنگل‌هاي كينتاماني در منطقه بالي در اندونزي يا تجربه عكاسي در پوكت تايلند از ديگر مقاصد تفريحي براي سال ۲۰۱۹ خواهند بود.

- بهبود سلامتي

براساس گزارش «فوربس»، انتظار مي‌رود گردشگري با هدف بهبود تندرستي در طول سال‌هاي آتي به سرعت رشد داشته باشد. از همين رو موسسه جهاني تندرستي پيش‌بيني كرده كه سرعت رشد اين نوع گردشگري تا دو برابر نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش يابد. بر اساس آمار اين موسسه ارزش اين نوع از گردشگري در سال ۲۰۲۲ به ۹۱۹ ميليارد دلار مي‌رسد؛ اين در حالي است كه اين رقم ‌در سال ۲۰۱۷ معادل ۶۳۹ ميليارد دلار بوده است‌. اقامتگاه‌هاي داراي مراكز تندرستي، هتل‌هاي همراه با استخر و سونا و جكوزي، از اين دست مراكز هستند. اين‌چنين تجربه‌هايي مجالي را براي مسافرت همراه با روش‌هاي سبك‌زندگي بهتر ميسر مي‌كنند. براي مثال، اين سبك از گردشگري را مي‌توان در جزيره ميامي تجربه كرد.

در اين مكان افراد مي‌توانند در فستيوال‌هاي موسيقي، مسابقات حيوانات خانگي و ساير برنامه‌هاي تفريحي شركت كنند. در سفر به منطقه «آلايا بليز» نيز مي‌توان تجربه به يادماندني از غواصي و ماهيگيري روي صخره‌ها را كسب كرد. همچنين در منطقه «فيتزرويا» لندن مي‌توان به برنامه‌هاي سلامت روح و جشن‌هاي شگفت‌انگيز آتش‌بازي پيوست.

- تفريح در كنار تجارت

طبق اين گزارش، يكي از مهم‌ترين سبك‌هاي جديد سفر براي گردشگران در سال ۲۰۱۹ كه به‌طور فزاينده‌اي در حال افزايش است، مسافرت‌هايي است كه در آن افراد علاوه بر انجام امور تجاري، به تفريح نيز مي‌پردازند. بر اساس نظرسنجي اخير موسسه كرايه خودرو آويس، ۸۷ درصد از گردشگراني كه با هدف انجام كار مشخصي به سفر رفته‌اند، تاكيد كرده‌اند كه مايل هستند در همين زمان به سفر خود رنگ‌و‌بويي تفريحي بدهند. با توجه به اينكه ۹۲ درصد از شركت‌كنندگان در اين نظرسنجي تاييد كردند كه در سفرهاي تفريحي خود به انجام برخي از امور كاري نيز مي‌پردازند اين آمار تعجب‌برانگيز نيست؛ اين در حالي است كه ۵۶ درصد از گردشگراني كه فرزندان خود را به‌همراه داشتند نيز اعلام كرده‌اند كه در سفرهاي كاري خانواده را نيز با خود همراه مي‌كنند.

در چنين شرايطي مرز ميان سفرهاي تفريحي و كاري به‌طور روزافزوني در حال محو شدن است. در اين نوع مسافرت‌ها مي‌توان از هتل‌هايي كه در نزديكي مراكز تجاري اداري و همچنين تفريحي قرار دارند استفاده كرد. حالا سال ۲۰۱۹ قرار است با سبك‌هاي جديدي از سفر همراه باشد؛ سبك‌هايي كه هر كدام مي‌توانند به ايجاد روندهاي جديدي در گردشگري منجر شوند. گردشگران ايراني نيز به احتمال زياد از اين فرآيند جا نخواهند ماند. مرور اين سبك‌ها شايد بتواند به سياست‌گذاري‌ها در امر سفر كمك كند.

منبع:
https://www.sarpoosh.com/society/environment-tourism/environment-tourism971003985.html
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.