نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

از وقايعي مانند فروپاشي امپراتورهاي باستاني گرفته تا تغيير نام كشورهاي مختلف، باعث شده اند كه نقشه كنوني دنيا با نقشه اي كه يك قرن پيش از آن در دست بود، تفاوت بسياري كرده باشد. در ليست ما با ۱۵ كشور يا امپراتوري آشنا خواهيد شد كه ديگر نام آنها بر نقشه هاي جهاني چاپ نمي شود!

- يوگسلاوي (Yugoslavia)

يكصد سال پيش، زخم هاي جنگ جهاني اول ويراني هاي بسياري بر كشورهاي اروپايي تحميل كرد. كشور يوگسلاوي كه در سال ۱۹۱۸ ابتدا به عنوان «پادشاهي صربستان، كرواتي و اسلونيا» در جنوب شرقي قاره اروپا پا به عرصه وجود نهاده بود، يك دهه بعد نامش را به «يوگسلاوي» تغيير داد و شامل سرزمين هايي با فرهنگ و اقوام گوناگون مي شد كه پيش از آن قسمتي از امپراتوري «اتريش – مجارستان» محسوب مي شدند.

ملت جديد از كشورهاي كنوني «اسلونيا»، «كرواتي»، «بوسني و هرزگوين»، «صربستان»، «مونته نگرو»، «كوزو» و «مقدونيه» تشكيل شده بود. اما يوگسلاوي درگيري هاي بيشتري را در قرن بيستم در پيش رو داشت: شكست و اشغال در جنگ جهاني دوم، اتحاد دوباره تحت رهبري يك نظام كمونيستي بعد از جنگ، جنگ هاي داخلي در دهه ۱۹۹۰.

اكنون كه ديگر از كشور «يوگسلاوي» نام و نشاني در ميان نيست، منطقه آرامش بيشتري را تجربه مي كند. يكي از شهرهاي ساحلي كرواتي به نام «دوبرونيك» كه محل فيلمبرداري قسمتي از سريال تلويزيوني مشهور شبكه HBO به نام «بازي تاج و تخت» (Game of Thrones’ King’s Landing - محل حكومت خانواده لنسترها) بود به حدي مشهور و مورد استقبال توريست ها قرار گرفته است كه مجبور شد براي ورود تعداد بازديدكنندگان محدوديت در نظر بگيرد.

كشور اسلواني نيز يكي از مقاصد گردشگري ارزان قيمت نسبت به مقاصد ديگر گردشگري در جهان محسوب مي شود.

- تبت (Tibet)

اگرچه نام تبت يادآور راهبان صلح جوي بودايي و رهبر معنوي اش «دالاي لاما» است، اما در طول قرن هاي گذشته همواره بر سر تصاحب اين منطقه كه در شمال شرقي هندوستان قرار گرفته است جنگ هايي در جريان بوده است.

تبت عملا تنها از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۵۱ به عنوان يك كشور مستقل وجود خارجي داشت و از آن سال به بعد به كشور چين ضميمه شد. تلاش ها براي «تبت آزاد» همچنان ادامه دارد و دالاي لاما كه سابقه بردن جايزه صلح نوبل را هم در كارنامه اش دارد، اگرچه ديگر حسابي پا به سن گذاشته و بازنشسته شده، اما همچنان در تبعيد و در هندوستان زندگي مي كند.

از آنجا كه مرتفع ترين نقاط سطح زمين در تبت قرار گرفته است، اين كشور مقصد مورد علاقه ماجراجويان و كوهنورداني است كه به خاطر قله ۸۸۴۸ متري «اِورست» كه نزديك مرز اين كشور با كشور نپال قرار گرفته است راهي آنجا مي شوند.

- مورسنت بيطرف (Neutral Moresnet)

تا به حال نام «مورسنت بيطرف» را نشنيده ايد؟! شما تنها نيستيد. اين كشور منحصر به فردِ حتي كوچكتر از يك مايل مربع (كوچكتر از يك سوم پارك جنگلي چيتگر تهران) از توافقنامه اي بين هلند و پروسيا در سال ۱۸۱۶ سر برآورد، چرا كه هر دو كشور مي خواستند در صلح و صفا به معادن مس آن دسترسي داشته باشند.

مورسنت بيطرف پرچم خودش را داشت و حتي براي خودش سكه ضرب مي كرد. حتي تلاش هايي صورت گرفت كه با رايج كردن زبان جهاني «اسپرانتو»، به اين ملت كم تعداد هويت كشوري واقعي ببخشند اما در نهايت طعمه جنگ جهاني اول شد و پس از جنگ ضميمه بلژيك گشت. البته ساكنان كنوني اين منطقه هنوز هم سالگرد تشكيل كشور «مورسنت بيطرف» را جشن مي گيرند!

- نيوفاندلند (Newfoundland)

ممكن است درباره جزيره ناهموار «نيوفاندلند» اين گونه بينديشيد كه قسمتي از كشور كانادا است، اما هميشه اين طور نبوده است. جزيره واقع در شمال شرقي قاره آمريكا پيش از اين يكي از كلوني هاي كشور انگلستان محسوب مي شد اما جدا افتادگي آن باعث شد كه فرهنگي متمايز از مناطق همسايه خويش پيدا كند.

بدين ترتيب نيوفاندلند از سال ۱۹۰۷ تا ۱۹۳۴ يك ملت خودمختار بود، اگرچه همچنان تحت حاكميت انگلستان به حساب مي آمد؛ اما پس از «ركود اقتصادي جهاني»، داوطلبانه تصميم گرفت كه از خودمختاري صرف نظر كند و دوباره كلوني شود. نيوفاندلند در سال ۱۹۴۹ به يكي از استان هاي كانادا تبديل شد و در حال حاضر به عنوان استان «نيوفاندلند و لابرادور» شناخته مي شود. (جالب است كه هر دو اين اسامي به دو نژاد از سگ ها نيز اطلاق مي شود.) اين استان در حال حاضر يكي از مقاصد مشهور گردشگري در كانادا محسوب مي شود.

- ابي سينيا (Abyssinia)

اين نام شاعرانه در حقيقت يك لقبِ عربي – اروپايي بود كه صدها سال پيش از اين، كشور «اتيوپي» را به آن مي شناختند. در انتهاي قرن نوزدهم ميلادي كه كشورهاي قدرتمند اروپايي در تبِ مستعمره سازي قاره آفريقا مي سوختند، ايتاليا تلاش كرد آن را مستعمره خود كند اما نتوانست حكومت محلي آن را سرنگون سازد. در حقيقت اين كشور هرگز مستعمره نشد و يكي از انگشت شمار مناطق مستقل آفريقا باقي ماند تا اين كه در نهايت مقاومت اش توسط قدرت نظامي «ايتالياي موسوليني» در اواخر دهه ۱۹۳۰ ميلادي در هم شكست.

پس از پايان جنگ جهاني دوم، اتيوپي يكي از كشورهاي بنيانگذار «سازمان ملل متحد» بود. تاريخ غني اين كشور همچنين دربردارنده كهن ترين فسيل انساني تاريخ است كه تا به حال پيدا شده است. چشم انداز درياچه گدازه اي در اتيوپي يكي از بكرترين و دورافتاده مناطق جهان است كه در نزديكي دهانه آتشفشاني قرار گرفته است، نام ديگرش «دروازه جهنم» است و در آن مرز واقعيت و خيال از بين مي رود!

- چكسلواكي (Czechoslovakia)

اين كشور اروپاي شرقي يكي ديگر از آميزه هاي مختلف قومي بود كه در سال ۱۹۱۸ و پس از پايان جنگ جهاني اول پاي به عرصه وجود نهاد. چكسلواكي متشكل از نواحي تاريخي «موراويا»، «اسلواكيا» و «بوهميا» (منطقه اي از پادشاهي اسلاوي) بود.

اشغال شدن كشور چكسلواكي توسط آلمان نازي، اروپا را به ورطه جنگ جهاني دوم افكند؛ پس از اين كه توسط نيروهاي شوروي از زير چكمه هاي نازي بيرون آمد، در نيمه قرن بيستم به كشورهاي بلوك شرق پيوست.چكسلواكي نهايتا در سال ۱۹۹۳ به صورت مسالمت آميز به دو كشور «جمهوري چك» و كشور «اسلواكي» تقسيم شد. امروزه جمهوري چك يكي از مقاصد دلرباي گردشگري است كه گويي از دل افسانه ها بيرون آمده است!

- سيلان (Ceylon)

احتمالا اين جزيره بزرگ در جنوب هند را به نام «سريلانكا» مي شناسيد، اما تا سال ۱۹۷۲ «سيلان» ناميده مي شد.اين نامي بود كه اروپايي ها قرن ها پيش و پس از مستعمره كردنش به آن دادند! تا سال ۱۹۴۸ مستعمره انگلستان بود و از آن سال از زير يوغ استعمار بيرون آمد، «جمهوري سيلان» ظهور يافت و نهايتا در سال ۱۹۷۲ لقب استعماري خود را نيز زباله دان تاريخ انداخت و به «سريلانكا» تغيير نام يافت.

پس از ۳۰ سال جنگ هاي داخلي (با نيروهاي جدايي طلب ببرهاي تاميل) كه در سال ۲۰۰۹ با پيروزي نيروهاي دولتي به پايان رسيد، اكنون به آرامش و سكون رسيده است و از سال ۲۰۱۱ تصميم گرفته شد نام «سيلان» از عنوان هر سازمان دولتي حذف شود تا تمامي لكه هاي دوران استعمار را از دامن خود پاك كند. اكنون سريلانكا يكي از مقاصد محبوب توريستي آسيا محسوب مي شود.

- باستوالند (Basutoland)

اين كشور پس از استقلالش از انگلستان در سال ۱۹۶۶ اكنون به نام «لسوتو» ناميده مي شود. باستوالند در قرن نوزدهم ميلادي تحت رهبري پادشاه «موشوشو اول» شكل گرفت. اين پادشاه مدتي بعد براي دفع نيروهاي مهاجم دست به دامان انگلستان شد.

يكي از سه كشور جهان است كه به طور كامل توسط يك كشور ديگر احاطه شده است (دو كشور ديگر عبارتند از «واتيكان» و «سان مارينو» كه هر دو در خاك كشور ايتاليا قرار دارند)، باستوالند در ناحيه اي قرار داشت كه اكنون كشور «آفريقاي جنوبي» ناميده مي شود. «لسوتو» هنوز هم نظام پادشاهي خود را حفظ كرده و يك كشور سلطنتي مشروطه محسوب مي شود. شاهزاده هري كه علاقه بسياري به اين كشور دارد موسسه خيريه خويش براي كودكان آفريقايي به نام «سنتِبال» را به همراهي شاهزاده لسوتويي، «شاهزاده سيزو» در اين كشور بنا كرده است. كشور لسوتو نيز يكي از مقاصد گردشگري مشهور در قاره آفريقا محسوب مي شود.

- امپراتوري عثماني (Ottoman Empire)

برخلاف «امپراتوري اتريش – مجارستان»، «امپراتوري عثماني» از جنگ جهاني اول جان سالم به در برد و تا سال ۱۹۲۰ ميلادي هنوز شامل كشور تركيه كنوني و برخي از سرزمين هاي اطراف آن بود. اما اوضاع براي مدت زيادي بر اين منوال باقي نماند و با از دست دادن بيشتر سرزمين هاي خود در سال ۱۹۲۳ به «جمهوري تركيه» تغيير نام داد.

پيش از جنگ جهاني اول امپراتوري عثماني براي بيش از ۶۰۰ سال بر سرزمين هايي مشتمل بر قسمت هايي از اروپاي شرقي، شمال آفريقا و خاورميانه حكمراني مي كرد و هنوز هم تاثيرات فرهنگي و معماري خود را بر كشور تركيه حفظ كرده است. براي اين كه از نزديك شاهد اين تاثير ديرينه باشيد بايد گردشي در «بازار بزرگ» استانبول كنيد كه از سال ۱۴۵۵ ميلادي مغازه داران را به وجد آورده است.

تركيه همچنين يكي از مقاصد بي نهايت فريبنده گردشگري است كه از سراسر دنيا توريست هاي زيادي به آن سرازير مي شوند.

- سيكيم (Sikkim)

آيا تا به حال نام اين منطقه كوچك كوهستاني در هيماليا را شنيده ايد؟ «سيكيم» از سال ۱۶۴۲ به عنوان كشوري پادشاهي وجود داشت تا اين كه در سال ۱۹۵۰ تحت الحمايه هند شد و نهايتا در سال ۱۹۷۵ به عنوان يك استان جديد به آن كشور ضميمه شد.

اين كشور كه با بوتان و ناحيه خودمختار تبتِ چين و كشور نپال كنوني هم مرز بود. سرزمين كوه هاي سر به فلك كشيده و پوشيده از برف است كه ساكنانش به آنها به عنوان «خدا» يا «جايگاه خدايان» احترام مي گذارند.

ادعا شده است كه در سال ۱۹۴۸ ردِ پاي «يتي» (غول برفي خشمگين) در «سيكيم» كشف شده است!

- پارس (Persia)

نام «پارس» برگرفته از امپراتوري باستاني واقع در منطقه خاورميانه اي است، يكي از قديمي ترين تمدن هاي تاريخ. پس از زمان اوج اقتدارش در دوران باستان، مورد هجوم اقوام مختلف قرار گرفت ولي همچنان لقب خويش را در تمام اين دوران طويل تا سال ۱۹۳۵ ميلادي كه به طور رسمي به «ايران» تغيير كرد، حفظ كرده بود.

اگرچه امروزه اكثرا هنگامي به ياد كلمه «پارس» مي افتيم كه صحبت از «فرش پارسي» و «گربه هاي نژاد پارسي» باشد، اما همچنان فرهنگ خود را زنده و پويا نگه داشته است.

«كوير لوت» ايران يكي از جذاب ترين مقاصد گردشگري ماجراجويانه دنيا است!

- سيام (Siam)

هر كس كه نمايش موزيكال «پادشاه و من» را ديده باشد، ممكن است تعجب كند كه «پادشاه سيام» (پادشاهي از نژاد مغول كه از ۱۸۵۱ تا ۱۸۶۸ ميلادي حكمراني كرد) واقعا كجا مي زيست؟ پاسخ كشور «تايلند» كنوني است كه نام جديدش را از سال ۱۹۳۹ به خود اختصاص داد.

«سيام» كشوري بود كه هيچ گاه مستعمره كشورهاي اروپايي نشد و هميشه داراي حكومت پادشاهي مطلقه بوده است. پس از ناآرامي هايي كه در قرن بيستم تجربه كرد، در حال حاضر داراي حكومت «پادشاهي مشروطه» مي باشد.

با داشتن صدها جزيره، آب هاي ساحلي زلال و شفاف و سواحل جذابش يكي از مقاصد گردشگري مشهور دنياست.

- پروس (Prussia)

درست خوانديد: «روس» نه؛ «پروس»! اين كشور وسيع كه در ناحيه مركزي و شرقي اروپا قرار داشت و قلمرو اش شامل كشورهاي كنوني آلمان و لهستان هم مي شد، هميشه به نوعي در طول تاريخ حضور داشته است اما سال ۱۹۴۷ نقطه پاياني آن بود!

پادشاهي پروس در قرن هجدهم ميلادي موفقيت هاي زيادي را تجربه كرد اما در قرن نوزدهم ميلادي شروع به از دست دادن سرزمين هاي خود كرد تا اين كه امپراتوري آلمان در سال ۱۸۷۱ ظهور كرد. البته اين موضوع قدري پيچيده است كه دقيقا از كجاي تاريخ «پروس» خاتمه يافت و «آلمان» شروع شد، اما شكست در جنگ جهاني اول، كلا تاثيرات فرهنگي حكومت سلطنتي پروس را نيز از بين برد.

البته «پروس» هنوز به عنوان يكي از استان هاي آلمان به حيات خود ادامه مي داد تا اين كه دو پاره شدن آلمان هيتلري پس از شكست در جنگ جهاني دوم، به اين حيات مختصر هم خاتمه داد و نام «پروس» براي هميشه از نقشه هاي دنيا حذف شد.

البته جالب است كه نوادگان پادشاهي بر باد رفته همچنان عناوين سلطنتي خود را حفظ كرده اند! هم اكنون شاهزاده «جرج فردريك فرديناندِ پروس» بزرگِ خاندانِ خانواده حكمران سابق است.

- زنگبار (Zanzibar)

جزاير زنگبار، مجمع الجزايري است در ساحلي شرقي قاره آفريقا، نام جذابِ عجيب و غريبي كه انسان را به ياد ادويه، كاشفان و ماجراجويي مي اندازد. و البته كه اين منطقه يكي از بنادر محلي مهم جهت تجارت بود و حكومت سلطاني خود را در قرن نوزدهم ايجاد كرد، اگرچه به زودي مجبور شد كه تحت الحمايه انگلستان قرار گيرد ولي با اين وجود سلاطين محلي تا سال ۱۹۶۴ بر آنجا حكومت كردند.

البته آنها استقلال كامل شان از انگلستان را يك سال پيش از آن و در سال ۱۹۶۳ به دست آورده بودند اما در سال ۱۹۶۴ با كشور «تانگانيكا» كه در مجاورت شان و در سرزمين اصلي قاره آفريقا قرار داشت ادغام شدند و كشور كنوني «تانزانيا» را تشكيل دادند.

براي ديدن بلندترين نقطه آفريقا بايد به ديدن كوه كليمانجارو در تانزانيا برويد و همچنين بهشت استوايي را مي توانيد در سواحل جزاير آنجا تجربه كنيد. تانزانيا يكي از درياچه هاي كمياب دنيا را كه به صورت طبيعي صورتي رنگ هستند در خود جاي داده است!

- ساراواك (Sarawak)

ساراواك كه اكنون به عنوان يكي از استان هاي كشور مالزي در جزيره «بورنئو» (Borneo) واقع شده است، سرزميني است پر از زيبايي هاي طبيعي. پادشاهي ساراواك كه در دهه ۱۸۴۰ ميلادي توسط ماجراجويي به نام «جيمز بروك» تاسيس شد، توسط خاندانش اداره مي شد تا اين كه در جريان جنگ جهاني دوم توسط ژاپن اشغال شد و پس از شكست ژاپن در جنگ تسليم انگلستان شد.

در سال ۱۹۶۳ ساراواك جزيي از كشور تازه تاسيس مالزي شد. جالب توجه است كه اگرچه بروك خودش يك انگليسي بود اما با استعمار انگلستان مبارزه مي كرد كه همين باعث محبوبيت بسيارش در كشور مالزي شد. كتاب «روديارد كيلينگ» به نام «مردي كه پادشاه مي شود» (و نيز فيلمي كه بر اساس آن ساخته شد) به احتمال زياد از شخصيت بروك الهام گرفته بود و نيز فيلم «مهاراجه سفيد» كه در دست توليد است. خانواده بروك همچنان از طريق سازمان خيريه «بروك تراست» در ساراواك فعال است.

سفر به بورنئو ارزان نيست، در حقيقت يكي از گران ترين مقاصد گردشگري دنيا محسوب مي شود!

منبع:
https://www.rd.com/culture/countries-that-dont-exist-anymore/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.