نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

يك كارشناس مسائل حوزه قفقازگفت: متاسفانه برخي از افراد و شركت‌هاي ايراني سودجوي مقيم گرجستان به منظور كسب سود بيشتر براي ارائه خدماتي همچون فروش و يا اجاره منزل، اخذ اقامت و يا تاسيس شركت در معرفي ظرفيت‌هاي گرجستان به مردم ايران اغراق كرده، تمامي حقايق را بازگو نكرده و تبليغات دروغين فراواني را انجام داده اند و تحت همين تبليغات گسترده و در جستجوي بهبود شرايط و زندگي بهتر، بسياري از هموطنان فقط به اميد آينده اي ايده‌آل و غافل از مشكلات بعدي، گرجستان را به عنوان محل اقامت انتخاب كرده‌اند .

به گزارش ايسنا، علي اسكندري در يادداشتي با عنوان«آيا گرجستان براي مهاجرت مناسب است؟ » نوشت: در هفته‌هاي اخير مجددا شاهد موج جديد جلوگيري از ورود اتباع ايران به گرجستان هستيم. به طوري كه يكي از رسانه‌هاي كشورمان به نقل از سخنگوي وزارت خارجه توصيه كرد ايرانيان تا اطلاع ثانوي از سفر به گرجستان خودداري كنند كه در اين يادداشت سعي مي شود، دلايل بروز اين معضل بررسي شود.

گرجستان با جمعيتي حدود چهار ميليون نفر در حوزه تمدني ايران قرار دارد و ميان مردم ايران و گرجيان از گذشته‌هاي دور روابط تاريخي و فرهنگي وجود داشته است. وجود بيش از پنج‌هزار كلمه فارسي در زبان گرجي و همچنين وجود شهروندان ايراني گرجي تبار در بخشهاي مختلف مركزي و شمال كشور دال بر اين مدعا است. به سبب همين قرابت‌ها ايران جزو اولين كشورهايي بود كه استقلال گرجستان را به رسميت شناخت و از تماميت ارضي اين كشور حمايت كرد .

به سبب قرابت‌هاي تاريخي و فرهنگي دو كشور و استقبال دولت و بخش‌هاي خصوصي گرجي، گرجستان به عنوان يك مقصد گردشگري براي ايرانيان در سال‌هاي اخير بوده است. اگر نگاهي به آمار سفر گردشگران ايراني به گرجستان داشته باشيم مي‌بينيم كه در سال 2014 پس از وقفه يك ساله در اجراي موافقت‌نامه لغو رواديد ميان ايران و گرجستان از سوي تفليس، سفر گردشگران ايراني به گرجستان به شدت افزايش يافت به طوري كه در سال 1396 از مرز 325 هزار نفر فراتر رفت.

از جمله دلايل اين رشد سريع مي‌توان به رژيم لغو رواديد، نزديكي گرجستان (متوسط زمان پرواز يك ساعت و سي دقيقه)، هزينه بليط نسبتا ارزان، ارزان بودن هزينه‌هاي مسافرتي در اين كشور و امنيت در گرجستان اشاره كرد. البته نقش آژانس‌هاي گردشگري در معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري گرجستان را نبايد از نظر دور داشت.

در ابتداي اين دوره، گرجستان از رشد سفر گردشگران ايراني استقبال بي‌سابقه‌اي مي‌كرد. پس از چهار كشور همسايه گرجستان يعني روسيه، آذربايجان، ارمنستان و تركيه، بيشترين گردشگران وارد شده به گرجستان از ايران بوده‌اند. به تعبيري ديگر، ايرانيان در ميان كشورهاي غير همسايه گرجستان رتبه اول گردشگري در اين كشور را به خود اختصاص مي‌دادند.

پس از چندي به تدريج واكنش‌هايي در سطوح مختلف جامعه و مامورين گرجستان نسبت به حضور پررنگ خارجي‌ها و به خصوص مسلمانان و بيش از همه نسبت به ايرانيان بروز كرد.

فراموش نشود كه جمعيت گرجستان در سال 2018 به 3.5 ميليون نفر كاهش يافت. اين درحالي است كه جمعيت گرجستان تا چند سال قبل 4.3 ميليون نفر بوده است. بدين ترتيب نزديك به 800 هزار نفر از اهالي اين كشور براي كسب شغل و آينده بهتر، زندگي در خارج را انتخاب و مهاجرت كرده‌اند.

متاسفانه برخي از افراد و شركت‌هاي ايراني سودجوي مقيم گرجستان به منظور كسب سود بيشتر براي ارائه خدماتي همچون فروش و يا اجاره منزل، اخذ اقامت و يا تاسيس شركت در معرفي ظرفيت‌هاي گرجستان به مردم ايران اغراق كرده و تمامي حقايق را بازگو نكردند و تبليغات دروغين فراواني را آغاز كردند. تحت همين تبليغات گسترده و در جست‌وجوي بهبود شرايط و زندگي بهتر، بسياري از هم‌وطنان فقط به اميد آينده‌اي ايده‌آل و غافل از مشكلات بعدي، گرجستان را به عنوان محل اقامت انتخاب نمودند، در صورتي كه اگر هم‌وطنان فقط به برخي از اين واقعيت‌ها و تذكرات مسئولين دولتي و غير دولتي مربوطه توجه مي‌كردند، به طور حتم در انتخاب خود تجديد نظر مي‌كردند از جمله اين تذكرات مي‌توان به مصاحبه سيد جواد قوام شهيدي سفير كشورمان در گرجستان در فروردين ماه سال جاري كه هنوز موج استقبال براي اقامت در گرجستان شدت نگرفته بود، اشاره كرد. وي طي مصاحبه در اين زمينه اظهار كرد : "خريد ملك در گرجستان لزوما تضميني براي اخذ اقامت طولاني مدت اين كشور نيست. ايرانياني كه اقدام به خريد ملك در گرجستان مي‌كنند، ابتدا اقامت (رواديد) يك‌ساله به آنها اعطا مي‌شود اما اين به معناي تضمين اقامت اين افراد در سال‌هاي بعد نيست. مگر آنكه فرد، كار مولد و مشخصي در گرجستان داشته باشد و بتواند ثابت كند كه يك شهروند مفيد و مولد براي اين كشور است. بسياري از شهروندان ايراني كه در گرجستان اقامت يك ساله گرفته‌اند "موفق به تمديد آن نشده‌اند."

يُوسِبْ چاخْواشْويلي سفير گرجستان در ايران نيز چندي پيش در همين رابطه هشدار داده بود. وي طي سخناني در رابطه با سخت‌تر شدن شرايط اخذ اقامت در گرجستان اعلام داشت : «دولت گرجستان ديگر به اين سادگي بابت خريد مسكن اقامت نمي‌دهد. به هيچ كسي نمي‌دهند نه فقط به ايراني‌ها. يعني چنان‌چه يك شهروند خارجي فقط يك منزل با قيمت بيش از 35 هزار دلار خريداري نمايد و فعاليت اقتصادي ديگري انجام ندهد نمي‌تواند اقامت خود را تمديد كنند.»

درواقع دو هدف اصلي گرجستان براي لغو رواديد با ايران يكي جذب گردشگران ايراني و ديگري جذب سرمايه‌گذاران ايراني براي خريد ملك و يا سرمايه‌گذاري در گرجستان بود.

شايان ذكر است در سال‌هاي گذشته بسياري از ايرانيان فقط با ثبت شركت آن هم با هزينه‌اي كمتر از يكصد دلار ضمن ارائه طرح و برنامه اقتصادي خود به اداره مهاجرت گرجستان اقامت شش ماهه و يك ساله دريافت مي‌كردند، اما سپس معلوم شد كه از چند هزار شركت ثبت شده فقط نزديك به دويست شركت فعاليتي قابل قبول داشته و ديگر شركت‌ها فقط بر روي كاغذ موجوديت داشته‌اند. اين‌گونه اقدامات و تاسيس شركت‌هاي غير فعال در آن كشور موجب ترديد جدي در ميزان موفقيت طرح اوليه دولت گرجستان و همچنين تجديد نظر در چگونگي پذيرش ايرانيان شد.

طبق آمار غيررسمي تعداد ايرانياني كه در حال حاضر مجوز اقامت گرجستان را دارند حدود 14 هزار نفر مي‌باشد. البته برخي از هم وطنان مدت‌ها است بدون كسب اقامت در گرجستان زندگي مي‌كنند و هر 45 روز از يكي از مرزهاي كشور خارج شده و بلافاصله دوباره به گرجستان باز مي‌گردند. تجربه ماههاي اخير نشان داده است كه ماموران پليس گذرنامه گرجستاني هر زمان و به هر دليلي ممكن است از ورود اين قبيل شهروندان جلوگيري نمايند. علاوه بر اين، زندگي در گرجستان بدون داشتن مجوز اقامت دشواري‌هاي خاص خود را دارد. اين افراد از دسترسي به بسياري از خدمات از جمله افتتاح حساب بانكي محروم هستند.

در كنار جنبه‌هاي مثبت گرجستان جهت مسافرت و يا زندگي همچون امنيت، آزادي‌هاي اجتماعي، آساني كسب و كار و نزديكي به ايران؛ برخي نكات مهم نيز وجود دارند كه غفلت از آنها مي‌تواند به اتخاذ تصميم‌هاي اشتباه منجر شود. در زير به برخي از اين محورها كه با استناد به آمار و گزارش‌هاي موسسات بين‌المللي تهيه شده است اشاره مي‌شود.

1- گرجستان كشور مهاجرپذير نيست بلكه سرمايه محور است:

در قوانين و سياست‌هاي گرجستان بودجه و اولويتي براي مهاجران خارجي در نظر گرفته نشده است. زيرا خود اين كشور با مشكلات اقتصادي همچون بيكاري و مهاجرت شهروندان گرجي به خارج مواجه است. از طرفي با توجه به جمعيت 3.5 ميليوني اين كشور حضور گسترده مهاجران خارجي مي‌تواند بافت فرهنگي و اجتماعي اين كشور را تغيير دهد. در حقيقت گرجستان سياست جذب حداقل مهاجر با سرمايه حداكثري را دنبال مي‌كند و هجوم جمعيت انبوه ايرانيان در ماههاي اخير به اين كشور در تعارض با اين سياست است .

2- مشكل زبان گرجي:

زبان گرجي براي غالب ايرانيان زباني ناآشنا و سخت براي يادگيري مي‌باشد و چنانچه تصميم به اقامت در اين كشور را دارند مي‌بايست اين زبان را فراگيرند. طبيعي است در غير اين صورت با مشكلات بسياري روبرو خواهند شد. بسيار مشاهده شده است كه به دليل عدم آگاهي نسبت به اين زبان و عدم استفاده از مترجم، حقوق شهروندان ايراني مورد سوء استفاده قرار گرفته و زيان‌هاي هنگفتي را متحمل شده‌اند.

3- پايين بودن سطح آموزش و رتبه آكادميك:

دانشگاه‌ها و مدارس گرجستان داراي سطح كيفي لازم براي تحصيل نمي‌باشند. طبق ارزيابي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ايران، دانشگاه‌هاي گرجستان در رده ضعيف قرار دارند و فقط مدارك تحصيلي چند دانشگاه دولتي گرجستان قابل ارزشيابي است. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي كشورمان نيز هيچ يك از مدارك دانشگاهي گرجستان را ارزشيابي نمي‌كند.

4- ريسك بالاي انتقال سرمايه از طرق نامتعارف:

دادستاني مالي گرجستان هر لحظه ممكن است دارايي و املاكي كه با مبداء نامشخص مالي تهيه شده باشند ضبط كند و صاحبان آنها را تحت پيگرد قانوني قرار دهد. پليس مبارزه با فساد و جنايات سازمان يافته در آبان ماه سال جاري ضمن هجوم به تعدادي از دفاتر صرافي ايرانيان كه اقدام به ارسال حواله‌هاي ارزي مي‌كردند، آنها را دستگير و تمامي دارايي‌هاي آنها را ضبط و آنان را مورد پيگرد قانوني قرار داد.

5- مشكل بيكاري در گرجستان:

گرجستان خود با مشكل بيكاري مواجه است و در سال‌هاي اخير نرخ بيكاري نه تنها كاهش نداشته بلكه افزاش يافته است. به همين سبب نيز بسياري از اتباع اين كشور براي يافتن كار و درآمدي مناسب به خارج مهاجرت نموده اند. بنابر اين هر نوع فعاليت اقتصادي كه فرصت هاي شغلي را اشغال كند نمي تواند از سوي نهادهاي ذيربط گرجي مفيد تلقي گردد ، لذا كارهاي خدماتي كم سرمايه بر و پر اشتغال كه تعداد ايرانيان در آن حوزه ها كم نيست و فرصت‌هاي اشتغال ملي را از گرجيان گرفته است به هيچ وجه مورد حمايت دولت آن كشور قرار نمي‌گيرد .

6- بالا بودن هزينه‌هاي زندگي در گرجستان براي ايرانيان مقيم:

دولت گرجستان هيچ سوبسيدي براي هيچ نوع كالا و خدماتي ارائه نمي‌دهد. براي مثال هزينه سوخت خودرو در اين كشور نزديك به يك دلار در هر ليتر و هزينه ويزيت پزشك حداقل 20 دلار است. براي دارو نيز هيچ سوبسيدي وجود ندارد. اگر امكاناتي نيز در بيمارستان هاي دولتي فراهم باشد فقط براي شهروندان گرجي است.

7- گرجستان عضو اتحاديه اروپا نيست:

متاسفانه اشخاصي كه در ورود ايرانيان به گرجستان ذي‌نفع هستند هميشه تلاش مي‌كنند اينطور وانمود نمايند كه گرجستان عضو اتحاديه اروپا است و يا به زودي به عضويت اين اتحاديه درخواهد آمد. اولآ گرجستان عضو اتحاديه اروپا نيست ، ثانيا مشخص نيست كه چه زماني گرجستان مي‌تواند تمامي استانداردهاي اروپا را داشته باشد و عضو اين اتحاديه شود. سوما، تضميني نيست كه عضويت در اين اتحاديه به سود ايراني‌هايي باشد كه اقامت اين كشور را دريافت نموده و يا خواهند نمود. لازم به يادآوري است كه در خلال سفر اخير خانم مركل صدراعظم آلمان به گرجستان وي اظهار اميدواري كرد كه كشورهاي بالكان بتوانند در 10 سال آينده به اتحاديه اروپا ملحق شوند و بعد از آن در ظرف زماني 5 ساله گرجستان نيز به استاندارد عضويت دست يابد اين اظهارات مركل با تعجب آگاهان مواجه شد و آن را بسيار خوشبينانه تفسير كردند. طول زمان حداقل 15 ساله عضويت گرجستان با گوش ايرانيان كاملا نا آشناست .

8- دريافت اقامت گرجستان بسيار سخت است:

متاسفانه در تبليغات سوء در شبكه هاي اجتماعي دريافت اقامت گرجستان را به مثابه دريافت تابعيت اين كشور معرفي مي كنند. اين در حالي است كه در گرجستان تابعيت بر اساس خون (نژاد) است. يعني اقامت و يا تولد در خاك گرجستان موجب دريافت تابعيت گرجي نمي‌شود.

9- رتبه 135 نيكوكاري ميان 139 كشور جهان:

طبق تحقيق و گزارش موسسات بين‌المللي، گرجستان به لحاظ شاخص نيكوكاري در رديف آخرين كشورها قرار دارد و اين خصيصه، بيش از همه خود را در چالش‌هاي اجتماعي و به ويژه با اتباع خارجي مقيم نشان مي‌دهد. رئيس اتاق بين‌المللي بازرگاني چندي پيش طي مصاحبه خود بيان داشت، موج بيگانه ستيزي در جامعه گرجستان رشد يافته است و بهتر است دولت گرجستان موضع خود را در خصوص حمايت از سرمايه گذاران خارجي مقيم روشن كند. در همين حال امروزه عمدتاغ به شاخص‌هاي چشمگير براي جذاب نشان دادن گرجستان استناد مي‌شود.

10- سرانه توليد ناخالص داخلي پايين:

سرانه توليد ناخالص داخلي يكي از معيارهاي توسعه اقتصادي كشورها است. گرجستان با توليد سرانه ناخالص داخلي 10099 دلار (بر اساس قدرت خريد اهالي ـ PPP) در سال 2017 جايگاه 108 را در ميان كشورهاي جهان به خود اختصاص داد. براي مقايسه بايد گفت، از ميان كشورهاي منطقه روسيه با بيش از 20 هزار دلار جايگاه 52 ، و جمهوري آذربايجان با بيش از 16 هزار دلار رتبه 71 را به خود اختصاص داده اند. سرانه توليد ناخالص داخلي ايران نيز بيش از 16 هزار دلار است.

11- بيش از 20 درصد از مردم گرجستان زير خط فقر قرار دارند:

21.09 جمعيت گرجستان تا سال 2017 زير خط فقر بوده اند. در حالي كه دو سال قبل از آن16.4 درصد اهالي زير خط فقر قرار داشتند. ميانگين درآمد ماهيانه در سال 2017 در گرجستان 1061 لاري (433دلار) بوده است. به گزارش موسسه اوكسفام، بيش از 60 درصد از اهالي گرجستان براي تامين مواد غذايي خود مجبورند پول قرض كنند.

12- سطح پايين رفاه اجتماعي:

بنا بر گزارش موسسه Legatum Institute ، گرجستان به لحاظ رفاه اجتماعي در ميان 149 كشور، رتبه 84 را به خود اختصاص داده است. به نظر كارشناسان گرجي، 65 درصد اهالي گرجستان جزو طبقه‌اي هستند كه بايد بيش از 65 درصد از درآمد خود را براي تامين مواد غذايي مصرف كنند. لذا اگر به فكر تامين ديگر نيازهاي خود باشند با مشكل مواجه مي‌شوند.

13- بالا بودن نرخ بيكاري:

طبق نظرسنجي انجام شده توسط انستيتو ملي دموكراسي آمريكا، شصت درصد از اهالي (3.7 ميليون نفري) گرجستان خود را بيكار محسوب مي كنند. در صورتي كه طبق آمار رسمي گرجستان نرخ بيكاري در كشور در كمترين حد خود يعني 11.8 درصد مي باشد. كارشناسان گرجي رقم واقعي نرخ بيكاري را بسيار بيشتر از رقم اعلام شده از سوي دستگاه هاي دولتي مي دانند.

14- عدم احساس بهبود در وضعيت اقتصادي:

طبق نظرسنجي انستيتو جمهوري خواهان آمريكا در گرجستان، 65 درصد از مخاطبان معتقدند وضعيت اقتصادي آنها نسبت به سال گذشته بدتر شده است. 35 درصد مخاطبان معتقدند كه وضع اقتصادي آنها وخيم است و 28 درصد معتقدند نسبتا وخيم است. 27 درصد نيز معتقدند هيچ تغيير مثبتي در وضع اقتصادي نداشته است .

15- افزايش آمار ورشكستي در گرجستان:

طبق گزارشات رسمي آمار كساني كه در گرجستان سرمايه هاي خود را از دست مي دهند به سرعت در حال افزايش است. بطوري كه فقط طي دو ماه 4735 نفر به تعداد شهروندان ورشكسته گرجستان اضافه گرديد. اگر تا ماه نوامبر (2017) نام 230223 بدهكار در فهرست ورشكستگان به ثبت رسيده بود، در ماه ژانويه (2018) اين رقم به 234958 نفر رسيد. به تعبيري ديگر 6.5 درصد از جمعيت 3.5 ميليون نفري گرجستان اعلام ورشكستگي كرده‌اند كه به نظر كارشناسان گرجي اين آماري بسيار خطرناك است. آيا با چنين شرايط و ضعف اقتصادي ، براي ايرانيان آن هم با تخصص هاي نازل ، محدود و عمدتا در حوزه هاي خدمات عمومي و با حضور پرشمار و رقابت‌هاي غير حرفه‌اي با يكديگر چه ميزان فرصت شغلي و كار باقي مي‌ماند؟

16- اطمينان پايين اهالي به سيستم قضايي:

دادگاه‌ها، پارلمان و دادستاني به عنوان سه نهاد اصلي حكومتي در گرجستان، كمترين اعتبار را بين دستگاه‌هاي دولتي در ميان مردم دارند. علاوه بر اين در مقايسه با سال 2014 ؛ انتظار مردم به حل عادلانه مشكلات خود توسط دادگاه ها كاهش نيز يافته است. در موارد متعدد مشاهده شده است كه ايرانيان از وكلاي نصب شده در پرونده‌هايي كه طرف شكايت گرجي بوده است، از بي‌تجربگي و سستي وكلاي خود گله‌مند بوده و نتوانسته‌اند حقوق پايمال شده خود را اعاده نمايند و گفته مي‌شود برخي وكلاي فارغ‌التحصيل جوان و بي‌تجربه گرجي به بركت حضور ايرانيان توانسته‌اند بازار پر رونقي را براي خود فراهم كرده و موكلين بي‌دفاع و سرگردان ايراني را مدتها در يك فرايند بي پايان دادرسي، ناراضي، رها سازند. بخشي از دعاوي ايرانيان نيز با اتكا و يا ادعاي يك طرف به دستگاه‌هاي امنيتي و متمايل نمودن پرونده مالي به برخورد امنيتي عملا آسيب‌هاي فراواني به شرايط زندگي افراد وارد مي‌شود كه دستگاه قضايي در اين پرونده‌ها توان لازم براي اجراي عدالت را ندارد.

در پايان تاكيد مي‌شود چنانچه هم‌وطنان عزيز تصميم به مهاجرت به گرجستان را دارند بار ديگر شرايط اخذ اقامت و زندگي در اين كشور را به درستي ارزيابي كرده و آن را به طور دقيق با امكانات خويش تطبيق دهند تا پس از چندي ضمن صرف هزينه‌هاي هنگفت و اتلاف عمر خويش و احتمالا كسب تجربه‌اي ناموفق و ناخوشايند و با از دست دادن سرمايه، مجبور به بازگشت به كشور نشوند.

البته گرجستان به لحاظ ظرفيت‌هاي گردشگري مي‌تواند براي بسياري از گردشگران خارجي جذاب باشد. تجربه يك سفر توريستي به گرجستان با رعايت و احترام به قوانين و مقررات و با توجه به قرابت هاي تاريخي و فرهنگي براي هموطنان ما خالي از لطف نخواهد بود. بازهم تاكيد مي‌شود كه فقط سفر به منزله گردشگري باشد، آن هم با داشتن تمامي شرايط يك گردشگر از جمله بليط رفت و برگشت، بيمه مسافرتي و همراه داشتن وجه كافي و رزرو هتل.

با اميد به آنكه پليس گذرنامه گرجستان نيز ضمن رعايت آداب ميهمان نوازي با احترام از هم‌وطنان استقبال كرده و به بهانه‌هاي واهي با بي احترامي و هتك حرمت مسافران از ورود هم‌وطنان جلوگيري نكند . البته براي تحقق اين "اميد " متاسفانه تضميني وجود ندارد.

منبع:
https://www.isna.ir/news/97102614309/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.