نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

هنگام خريد بليط هواپيما با كلاس‌هاي مختلف پروازي و قيمت‌هاي متفاوتي مواجه مي‌شويم كه انتخاب كردن آن متناسب با موقعيت و شرايط، مستلزم آگاهي و شناخت اين كلاس‌هاي پروازي است.

به گزارش سرويس بازار ايسنا، ايرپلين تيكت درباره مقايسه بليط هواپيماي اكنومي با بيزينس يادداشتي منتشر كرده كه در ادامه مي‌خوانيم:

در ميان سه كلاس پروازي فرست كلاس، بيزينس كلاس و اكونومي كلاس، كلاس‌هاي بيزينس و اكونومي به طور گسترده‌تري مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه در ادامه خصوصيات و امكانات اين دو مورد بررسي شده است.

- معرفي كلاس‌هاي پروازي بيزينس و اكونومي

• پروازهاي اكونومي كلاس

اكونومي كلاس، آخرين كلاس پروازي كه بيشتر مردم عادي و گردشگران آن را انتخاب مي‌كنند و بيشتر صندلي‌هاي يك هواپيما به اين كلاس پروازي تعلق دارد و در ايران نيز بيشتر مردم از آن استفاده مي‌كنند. پروازهاي اكونومي با ارائه كمترين خدمات و امكانات، ارزان‌ترين بليط‌هاي موجود را به خود اختصاص مي‌دهند.

• پروازهاي بيزينس كلاس

دومين كلاس پروازي بعد از فرست كلاس و در درجه بالاتر نسبت به كلاس اكونومي قرار دارد و با قيمتي بالاتر از آن، خدمات و امكانات بهتري به مسافران ارائه مي‌دهد. كابين مسافران بيزينس كلاس بعد از فرست كلاس و در وسط قرار دارد كه به صورت جداگانه نسبت به ساير كلاس‌هاي پروازي است.

• قيمت بليط

بليط‌هاي اكونومي (economy) و بيزينس (business class) تفاوت‌هايي با هم دارند كه مهم‌ترين آن تفاوت قيمت اين دو كلاس پروازي است. واژه فرانسوي اكونومي به معناي صرفه‌جويي است و همان‌طور كه از نامش مشخص است اين نوع كلاس پروازي نسبت به ساير كلاس‌هاي پروازي به‌صرفه‌تر بوده و قيمت پايين‌تري دارد و در واقع ارزان‌ترين كلاس پروازي را به خود اختصاص مي‌دهد. كلاس بيزينس يا تجاري در رده دوم كلاس‌هاي پروازي قرار مي‌گيرد و معمولا با ارائه امكانات و خدماتي گسترده‌تر نسبت به اكونومي قيمت بليط هواپيما آن بالاتر است.

• خدمات فرودگاه تا سوارشدن به هواپيما

سالن‌هاي استراحت فرودگاه براي پرواز بيزينس كلاس متفاوت بوده كه البته اين امكانات در هر فرودگاه نيز متغير است. از آنجايي كه اين سالن مخصوص افرادي است كه در سفر تجاري و كاري هستند، به همين دليل فضايي آرام و ساكت و راحت براي استراحت دارد و امكانات لازم براي ارتباطات كاري مثل واي‌فاي رايگان، ميز كار و صندلي و اسنك و نوشيدني نيز در آن وجود دارد. به علاوه براي ورود به هواپيما بدون ماندن در صف‌هاي طولاني وارد مي‌شوند و مي‌توانند از لانژهاي اختصاصي ايرلاين‌ها در فرودگاه استفاده كنند. اين در حالي است كه پروازهاي اكونومي سالن اختصاصي و امكانات خاصي در فرودگاه ندارند و براي سوار شدن به هواپيما نيز بايد منتظر بمانند تا ابتدا مسافران فرست كلاس، بعد از آن بيزينس كلاس وارد شوند.

• امكانات و خدمات

هر ايرلاين و شركت هواپيمايي خدمات و امكانات رفاهي متفاوتي در كلاس‌هاي پروازي خود ارائه مي‌دهد بنابراين تفاوت كلاس بيزينس و اكونومي در هر ايرلاين مي‌تواند متغير باشد.

صندلي‌هاي بيزينس كلاس برخلاف اكونومي در دو رديف جدا هستند و معمولا با كمي فاصله جلوي آن قرار دارند و مبله، اتوماتيك، جادار و راحت‌تر هستند. بسياري از ايرلاين‌ها صندلي‌هاي تخت‌خواب‌شو را در كلاس تجاري نصب كرده‌اند كه اين صندلي‌ها قبلا در فرست ‌كلاس‌هاي بين‌المللي ارائه مي‌شدند. همچنين برخي صندلي‌هاي بيزينس كلاس به صورت كابين‌دار هستند و به مسافران حريم خصوصي بيشتري مي‌دهند. اين صندلي‌ها معمولا در هواپيماهاي پهن‌پيكر به شكل دو صندلي در وسط و يك صندلي در هر دو طرف، قرار مي‌گيرند. در هر دو طرف صندلي‌ها يك پنل اختصاصي وجود دارد. غذاهاي اين كلاس پروازي بسيار خوب و با كيفيت‌تر است و در آن انواع نوشيدني سرد و گرم سرو مي‌شود. در بسياري موارد مسافران بيزينس كلاس مي‌توانند از ميان چند نوع غذا، يكي را انتخاب كنند. كابين بيزينس كلاس معمولا از فرست كلاس و اكونومي كلاس جدا است و در در رديف وسط هواپيما بعد از كابين فرست كلاس قرار دارد.

كلاس‌هاي اكونومي صندلي‌هاي هواپيما به صورت رديفي چيده شده‌اند و فضاي محدودي وجود دارد. در طول پرواز براي راحتي مسافران و ايجاد سرگرمي براي گذراندن زمان، مجله يا روزنامه در اختيارشان قرار مي‌دهند و در قسمت جلوي صندلي معمولا سيستم صوتي تصويري وجود دارد كه فيلم‌ها و برنامه‌هاي از پيش تعيين شده‌اي دارد. صندلي‌هاي كلاس اكونومي به راحتي كلاس اكونومي نيستند و كوچك‌ترند و فضاي كمتري در قسمت جلو دارند بنابراين اگر صندلي را كمي بيشتر خم كنيد ممكن است فردي كه در عقب نشسته، اذيت شود. همچنين مسافران اكونومي براي سرگرم شدن در طول سفر انتخاب‌هاي محدودتري در اختيار دارند.

در اين كلاس پروازي معمولا يك وعده غذاي بسته‌بندي شده با نوشيدني سرو مي‌شود كه وعده آن به ساعت پرواز بستگي دارد، كه غذاها معمولا يك يا دو مدل است كه مسافر مي‌تواند فقط يكي را انتخاب كند. ميزان وزن بار مسافران هر كلاس پروازي متفاوت است و معمولا در بيزينس كلاس ميزان بار از كلاس اكونومي بيشتر است كه معمولا با توجه به قوانين ايرلاين‌ها مشخص مي‌شود و مسافر براي بار اضافي مستلزم به پرداخت هزينه بيشتر مي‌شود. مسافران كلاس اقتصادي معمولا اجازه ندارند وارد كابين كلاس تجاري شوند.

هنگام پياده‌شدن از هواپيما، ابتدا مسافران بيزينس و بعد از آن اكونومي كلاس پياده مي‌شوند. به طور كلي در مسيرهاي طولاني تفاوت‌هاي بين كلاس اكونومي و بيزينس بسيار مشهودتر است و تفاوت پرواز بيزنس كلاس و اكونومي كلاس بيشتر در ارائه خدمات، امكانات و قيمت اين دو كلاس پروازي است و هر مسافر بايد با توجه به شرايط خود و در نظر گرفتن امكانات رفاهي و كيفيتي كه از پرواز انتظار دارد، نوع كلاس پروازي خود را انتخاب كند.

منبع:
https://www.isna.ir/news/97062110727/%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%86%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%86%D8%B3-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.