نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

هند هفتمين كشور بزرگ جهان است، اين سرزمين از كوه‌هاي بلند هيماليا تا مناطق سبز گرمسيري كرالا و از حريم رود گنگ تا ماسه‌هاي كوير تهار ادامه دارد. در اين كشور پهناور جاهاي ديدني بسيار زيادي است كه زبان از توصيف زيبايي آنها قاصر است. در اين نوشتار با ما همراه باشيد تا ديدني هاي هند و ۲۷ مهمترين جاذبه گردشگري هند كه فوق‌العاده هستند را بشناسيم.

جمعيت بيش از يك ميليارد نفري اين كشور، به دو هزار قوميت تقسيم شده است، كه به بيش از ۲۰۰ زبان مختلف صحبت مي‌كنند. همانطور كه از اندازه و جمعيت وسيع هندوستان برمي‌آيد، اين كشور داراي تنوع فرهنگي زياد، مناظر بي‌شمار، آثار تاريخي متعدد و مكان‌هاي زيادي براي كشف و بازديد است. از ويرانه‌هاي باستاني و ساختارهاي مذهبي جذاب گرفته، تا شهر‌هاي عجيب و غريب و چشم‌اندازهاي متنوع مجموعه‌اي بي‌پايان از جاذبه هاي توريستي در هند وجود دارد، كه هرگز هيجان و جذابيت آنها براي بازديد‌كننده تمام نمي‌شود.

۲۷. كاخ هوا محل

يك ساختمان پنج طبقه جالب و زيبا از سنگ ماسه قرمز رنگ در قلب جيپور قرار دارد. اين مكان يكي از ديدني هاي هند و جاذبه هاي توريستي شهر است، هوا محل، يك هدف منحصر به فرد است. اين بنا همچنين به عنوان كاخ باد شناخته مي‌شود، اين بنا جايي بود كه زنان سلطنتي مي‌توانستند از آن بدون آنكه خودشان ديده شوند، فعاليت‌هاي خياباني را در بيرون از كاخ ببينند. براي اين منظور، كاخ هرم شكل داراي ۹۵۳ پنجره است كه هر كدام داراي يك طراحي پيچيده هستند. هوا محل، در سال ۱۷۹۹ ساخته شده است و نمونه‌اي عالي از معماري راج پاتونا محسوب مي‌شود.

۲۶. جزيره هولاك

اكوتوريسم در جزيره هولاك، بزرگترين جزيره در آرامگاه ريچي واقع در مجموعه جزاير اندامان، به خوبي نمايان مي‌شود. هرچند اين جزيره به اندازه جزاير ديگر آسيا شلوغ نيست، اما تعداد بازديدكنندگان جزيره هولاك با توجه به سواحل بزرگ، فضاي راحت، امكان شنا و امكانات غواصي در حال افزايش است. بهترين زمان پيشنهادي براي بازديد از اين جزيره از اواسط دي تا اواسط ماه ارديبهشت است، زماني كه آب و هوا آفتابي است و دريا آرام تر و كم موج‌تر هستند. ساحل ردهاناگار يكي از بهترين سواحل آسيا و بهترين ديدني هاي هند است.

۲۵. پارك ملي بنداوگر

تماشاي حيات وحش در محيط زيستگاه آن، هدف جالبي براي بسياري از مسافران و توريست‌هاي هند است. بازديد از پارك ملي بنداوگر، آنها را نااميد نخواهد كرد. پارك ملي بنداوگر يكي از محبوب‌ترين پارك‌هاي ملي هند است كه فرصتي براي ديدن پلنگ‌ها، گوزن‌ها، خرس‌هاي شني، كفتارها و گاوميش‌هاي هندي و گرگ ها، براي بازديد‌كننده فراهم مي‌كند، اما ديدن ببرهاي بنگال قطعا جذاب‌ترين گزينه و اولويت اصلي در بين ساير گزينه‌ها هستند، هرچند تنها ۱۰ درصد از بازديد‌كنندگان احتمال دارد كه آن را ببينند. بهترين زمان براي ديدن حيات وحش در اين پارك صبح زود يا غروب است.

۲۴. دارامسلا

دارامسلا، خانه‌اي در نزديكي خانه‌ي دالايي لاما است كه در سال ۱۹۵۹ پس از فرار از تبت در آن ساكن شد. اين شهر همچنين مكاني براي محل تبعيد دولت تبت است. دارامسلا، به معني يك محل معنوي است. كاربري اين مكان به عنوان مكاني براي استراحت زائران مناسب مي‌باشد، چرا كه بسياري از تبتي‌ها در اين مكان زندگي مي‌كنند. با برنامه‌ريزي خوب، ممكن است بتوانيد در يكي از جلسات آموزشي عمومي دالايي لاما شركت كنيد. دارامسلا، براي علاقه مندان به گردش و پياده روي و مسافران علاقه‌مند به يوگا و مشتاقان به يادگيري درس‌هاي آشپزي هند، محبوب و معروف است.

۲۳. نمايشگاه شتر پوشكار

بازديد كنندگاني كه مي‌خواهند يك شتر را با خود، به عنوان سوغاتي از سفر به هند ببرند، بهتر است از نمايشگاه شتر پوشكار بازديد كنند. اين نمايشگاه دو هفته‌اي همچنين يك فرصت خوب براي خريد دام‌هاي ديگر است؛ زيرا در اين نمايشگاه بيش از ۱۰۰۰ نوع حيوانات خريد و فروش يا معاوضه مي‌شوند، و يا معامله مي‌شوند، هرچند شتر‌ها خريد و فروش اصلي هستند. در طول سال‌ها، نمايشگاه به مكاني بيش از يك مكان خريد و فروش دام براي دامداران تبديل شده است. اين نمايشگاه در طول سال‌ها به يك جشنواره كامل شامل مسابقات شتر دواني، رويدادهاي ورزشي، كارناوال سواري و حتي مسابقات سبيل تبديل شده است.

۲۲. معبد راناكپور

معبد راناكپور، بسيار معروف و پر از تزئين از معابد دين جين است كه براي هنر و معماري آن مشهور است و جزو نمونه‌هاي شاخص معبد در جهان در نظر گرفته شده است. اين معبد در قرن ۱۵ ميلادي ساخته شده است و ساخت آن بيش از ۵۰ سال طول كشيده است. يكي از بزرگترين معابد در هند، معبد راناكپور مي‌باشد كه داراي ۲۹ سالن و ۸۰ گنبد است، اما شهرت اصلي آن به خاطر ۱۴۴۴ ستون معروفش است كه هر يك از آنها منحصر به فرد است. مجسمه‌هاي خدايان در هر گنبدي قرار گرفته است. حكاكي بسيار پيچيده، سبب جلوه بيشتر طراحي داخلي اين معبد شده است و از بهترين ديدني هاي هند است.

۲۱. ساحل واركالا

ساحل واركالا، براي مسافراني كه مي‌خواهند براي مدتي از بازديد ديدني هاي هند دست برداشته و به يك استراحت بپردازند، بسيار محبوب است. سواحل شني آن در امتداد صخره‌هاي شگفت‌انگيز، براي ساحل گردي، آفتاب گرفتن و شنا مناسب است، به خاطر همين نكات است كه كانال ديسكاوري اين ساحل را يكي ده ساحل تاپ فصلي در جهان معرفي كرده است. همچنين اين ساحل براي چشمه‌هاي معدني آن نيز شناخته شده است.

اعتقاد بر اين است كه شنا كردن در اين چشمه‌ها باعث برطرف شدن بيماري‌هاي مزمن و پاك شدن گناهان مي‌شود. مسافراني كه مي‌خواهند گشت و‌گذاري يواشكي نيز در آن حوالي داشته باشند، مي‌توانند از معبد جاناردانا سوامي كه معبدي ۲۰۰۰ ساله است و به پرستش ويشنو اختصاص داده شده است، بازديد كنند.

۲۰. دارجلينگ

دارجلينگ، يك شهر در شمال شرقي هند است كه به خاطر چايش، قطارهايش و زيبايي منظره‌اش مشهور است. چاي دارجيلينگ چايي نازك، سبك، با رنگ ملايم و باطعم خوشبو، سبك و مناسب نوشيدن است. برگ اين چاي ها، در تپه هايي در اطراف شهر رشد مي‌كنند. در افق‌هاي دورتر، مسافران مي‌توانند قله‌هاي پر از برف صخره‌هاي هيماليا را ببينند. دسترسي به آنجا با سه ساعت سواري با ماشين از نزديك‌ترين فرودگاه يا با يك سفر هفت ساعته با راه آهن جاده هيماليا- دارجلينگ، كه به خاطر باريكي جاده‌اش به عنوان “قطعه اسباب بازي” شناخته شده است، ميسر مي‌شود.

۱۹. منار قطب

منار قطب، دومين مناره بلند آجري در جهان و زيباترين ديدني هاي هند است. اين مناره، كه با ارتفاع ۸۰ متري (۲۷۰ پا) سر به آسمان كشيده است، از سنگ مرمر و آجر سنگ ماسه قرمز ساخته شده است و بر روي آن جملاتي از قرآن حكاكي شده است. ساخت‌وساز آن چهار سال طول كشيد و در سال ۱۱۹۳ شروع شد. در داخل اين منار يك راه پله دايره‌اي با ۳۷۹ پله به سمت بالا وجود دارد؛ كه براي جلوگيري از آسيب ديدن بناي قديمي، بر روي بازديد‌كنندگان بسته است. مسجد قوت الاسلام نخستين مسجد ساخته شده در هند، در پاي اين مناره قرار دارد. در نزديكي اين مسجد ستوني معروف به ستون آهن قرار دارد كه به اين دليل كه از فلزاتي كه زنگ نمي‌زنند ساخته شده است، به اين نام خوانده مي‌شود.

۱۸. صومعه تيكس

مسافراني كه در تبت بودند، ممكن است تصور كنند كه وقتي به صومعه تيكس نگاه مي‌كنند، چيزهاي خاصي را مي‌بينند. اين موضوع به اين دليل ساختمان دوازده طبقه اين صومعه است كه شبيه به كاخ پوتالا در لهاسا است، اين تنها صومعه بودايي است كه در لاداخ هند واقع شده است. اين صومعه همانند الهامات تبت، در نقطه‌اي مرتفع در ارتفاع ۳۶۰۰ متري دريا (۱۱،۸۰۰ فوت) قرار گرفته است. اين صومعه نه تنها بزرگ‌ترين صومعه لاداخ است، بلكه داراي بلندترين مجسمه بودا كه يك مجسمه با دقت و جزييات زياد است كه چهارده متر ارتفاع دارد، و در سال ۱۹۷۰ در معبد ديدار دالايي لاما قرار گرفته است. مهم‌ترين هنرهاي بودايي مانند استپا و نقاشي ديواري را مي‌توان در اين صومعه مشاهده نمود.

۱۷. كاخ ميسور

بازديدكنندگان قصر ميسور كه به عنوان دومين جاذبه توريستي محبوب در هند مطرح است، يك تجربه عالي را پشت سر مي‌گذارند. هفت كاخ كه مجموعه قصر ميسور را تشكيل مي‌دهند، مجموعه‌اي از ديدني‌ها و جذابيت‌ها را دارا هستند. از سال ۱۳۹۹ تا ۱۹۵۰، وودايارها بر ميسور حكومت كردند. كاخ اصلي آنها در سال ۱۳۹۹ ساخته شد و كاخ كنوني در سال ۱۹۱۲ تكميل شد. كاخ جديد تركيبي از سبك‌هاي اسلامي، هندو، گوتيك و راپوتي مي‌باشد. اين كاخ سه طبقه، داراي گنبد سنگ مرمر صورتي رنگ و برجي دلفريب است. اين كاخ همه ساله ميزبان جشنواره هنر و فرهنگ داشارا است.

۱۶. قلعه مهرانگار

قلعه مهرانگار يكي از پرطرفدارترين و باصلابت‌ترين و بزرگ‌ترين قلعه‌ها در هندوستان است كه در بالاي يك تپه مشرف به جدپور قرار دارد. اين قلعه در اواسط قرن بيستم به عنوان مكانيسم دفاعي ساخته شده است. بازديد‌كنندگان اين قلعه مي‌توانند نقوش و تزئينات دايره‌اي را بر روي هفت دروازه ورودي قلعه مشاهده كنند. هنگامي كه بازديدكنندگان در داخل ديوارهاي قلعه هستند، كاخ‌هاي تزئين شده و زيبا را مشاهده خواهند كرد. موزه قلعه داراي مجموعه‌اي عالي از تخت روان، آلات موسيقي، كف‌پوش‌هاي سلطنتي و لباس‌ها است. باروهاي اين قلعه جايي است كه يك توپ قديمي در آن قرار گرفته است، در اين قسمت منظره‌اي جذاب از جدپور مشاهده مي‌شود.

۱۵. پارك ملي جيم كوربت

همه دوست دارند حيوانات را در طبيعت ببيند. پارك ملي جيم كوربت، قديمي‌ترين پارك ملي هند، موقعيت خوبي براي ديدن ببر بنگال كه در معرض خطر انقراض است، را فراهم مي‌كند. اين پارك در سال ۱۹۳۶ تاسيس شد، اين پارك در سال ۱۹۵۴، به پاس بزرگداشت جيم كوربت نويسنده و مدافع محيط زيست، كه به حفظ بخشي از منابع طبيعي كمك كرده بود، به پارك ملي جيم كوربت تغيير نام داد. پوشش گياهي ضخيم و فشرده كه شامل جنگل‌ها و مراتع مي‌شود، ديدن ببر را دشوار مي‌سازد، براي ديدن ببر بنگال بهترين زمان آوريل تا ژوئن است، اما بازديد‌كنندگان مي-توانند حيوانات وحشي ديگر، از جمله فيل، پلنگ، كرگدن وخرس‌هاي سياه هيماليا را مشاهده كنند.

۱۴. قلعه عامر

دژ عامر، اصلي‌ترين جاذبه گردشگري در اطراف جيپور مي‌باشد كه به خاطر معماري برجسته-اش شناخته شده است. اين مجموعه كه بر روي تپه‌اي قرار گرفته است، تركيبي از سبك معماري هندو و راجپوت است. اين قلعه در اواخر قرن ۱۶ميلادي ساخته شده است و در ساخت آن از سنگ ماسه صورتي و قرمز و سنگ مرمر استفاده شده است كه در فيلم‌هاي باليوود نيز شناخته شده است و به نشانه مخصوصي تبديل شده است.

اين قلعه بيشتر به واسطه كاخ آينه، كه يك اتاق افسانه‌اي با سقف شيشه‌اي خالص است، شناخته شده است. سقف اين تالار به گونه‌اي است كه ملكه مي‌توانسته است ستاره‌ها را قبل از خواب تماشا كند. دسترسي به اين بنا با پاي پياده، وسيله نقليه ۴ ديفرانسيلي يا فيل ممكن است.

۱۳. معبد آمون ميناكشي

معبد آمون ميناكشي، يكي از معابد قابل توجه هندو مي‌باشد كه تاريخش به قرن ششم برمي‌گردد، اما قسمت عمده ساختار فعلي آن، هزار سال بعد ساخته شده است. اين معبد كه شايد مهم‌ترين معبد در مادوري، شهري با قدمت ۲۵۰۰ ساله باشد، در كنار رودخانه ويجاي واقع شده است. حكاكي‌هاي ظريف و پيچيده در داخل و بيرون اين معبد قرار دارد. اين معبد باشكوه در مجموع داراي ۱۴ برج مي‌باشد كه هر كدام به يك خدا و يا شخص اختصاص داده شده است. حدود ۳۳،۰۰۰ مجسمه و همچنين نقاشي گرانبها را مي‌توان درداخل اين مجموعه معبد پيدا كرد.

۱۲. خاجوراهو

مجموعه معابد خاجوراهو، هنر را با جذابيت جنسي تركيب مي‌كند، و خروجي نهايي اين معابد از بهترين آثار هنري قرون وسطايي معابد، نه تنها در هند، بلكه در سراسر جهان است. اين معابد در حدود قرن ۱۰ ساخته شده است و تنها حدود ۲۵ مورد از ۸۵ معبد اصلي تا به امروز باقي مانده‌اند. اين معابد بزرگترين گروه معابد هندو و جين در جهان هستند، حكاكي‌ها و مجسمه‌هاي اين معابد، سبك زندگي سنتي زنان را در دوران قرون وسطا نمايش داده‌اند. مجسمه‌ها در زماني ايجاد شدند كه هنر عاشقانه و احساسي وابسته به جنسيت رواج بود و مورد پسند واقع مي‌شد؛ برخي از اين حكاكي‌ها از نظر هنر جنسي واضح و بي‌پرده هستند.

۱۱. غارهاي آجانتا

غارهاي آجانتا، آثار سنگ تراشي غار متعلق به قرن دوم قبل از ميلاد هستند. غارهاي باشكوه آجانتا، در حدود سال ۶۵۰ ميلادي رها شده و به فراموشي سپرده شدند و تا سال ۱۸۱۹ ميلادي، هنگامي كه يك گروه شكارچي بريتانيايي به طور اتفاقي آنها را كشف كردند، از يادها رفتند. اين انزوا و فراموشي آنها در واقع به نفعشان تمام شد، چرا كه آثار موجود در آنها از دسترس انسان‌ها به دور مانده و در نتيجه سالم‌تر مانده اند، به گونه‌اي كه بعضي از نقاشي‌هاي آنها تا به امروز به صورت كاملا سالم باقي مانده‌اند.

نقاشي‌هاي ديواري به جا مانده در اين غارها موضوعات متعددي را از ميدان‌هاي نبرد گرفته، تا كشتي‌هاي در حال حركت، خيابان‌هاي شهري و جنگل‌هاي پر از حيوانات و كوه‌هاي پوشيده شده از برف را به نمايش مي‌گذارند. همچنين شهر اورنگ آباد، كه دروازه ورود به غارهاي آجانتا مي‌باشد، همچنين راه ورود به غارهاي ديدني و شگفت‌انگيز الورا نيز هست. اين منطقه واقعا از برترين ديدني هاي هند است.

۱۰. حوضچه‌هاي كرالا

حوضچه‌هاي كرالا، زنجيره‌اي از تالاب‌ها و درياچه‌هاي موازي با ساحل درياي عربي، در ايالت كرالا هستند. حوضچه‌هاي آبريز كرالا، حوضه زيست بسياري از گونه‌هاي منحصر بفرد آبزي از جمله خرچنگ، قورباغه‌ها و لجن خوارها، پرندگان آبي و حيواناتي مانند سمورآبي و لاك پشت مي‌باشد. امروزه، گردش در آبراه‌هاي اين حوضچه‌ها با خانه قايقي، با چند قايق بزرگ معروف به كتووالام (قايق برنجي سنتي، كه در حال حاضر تبديل به هتل شناور شده است) محبوب‌ترين فعاليت گردشگري در حوضه اين آبريز مي‌باشد.

۹. كاخ درياچه

كاخ درياچه، واقع در درياچه پيچولا، در شهر اوديپور، به عنوان يك قصر تابستاني سلطنتي، در قرن ۱۸ ساخته شده است. امروزه از آن به عنوان يك هتل لوكس ۵ ستاره استفاده مي‌شود كه تحت برند “مجموعه هتل‌ها و كاخ‌هاي تفريحي تاج” فعاليت مي‌كند. كاخ درياچه، يك قايق دارد كه مسافرين را از اسكله‌اي در قصر شهر در ساحل شرقي درياچه پيچولا به هتل منتقل مي‌كند. اين كاخ در سال ۱۹۸۳ معروف شد، زماني كه در فيلم جيمز باند “اختاپوس” به عنوان خانه يكي شخصيت‌هاي مهم فيلم شناخته شد.

۸. معبد ويروپاكشا

معبد ويروپاكشا، در شهر همپي، به عنوان يك حرم كوچك اغاز به كار كرد و در ادامه در دوره حكمراني فرمان‌روايان ويجاياناگرا به يك مجموعه بزرگ گسترش پيدا كرد. اعتقاد بر اين است كه اين معبد از زمان ساخت حرم كوچك در قرن هفتم پس از ميلاد بدون وقفه برپا و فعال بوده است كه همين ويژگي آن را به يكي از قديمي‌ترين معابد هندو در هند تبديل مي‌كند.

۷. پالولم

پالولم، جنوبي‌ترين بخش سواحل توسعه يافته گوآ است و همچنين يكي از زيبا ترين‌ها ساحل‌ها در اين منطقه و از بهترين ديدني هاي هند است. اين ساحل يك خليج طبيعي است كه از هر دو طرف با سرزمين‌هاي بلند احاطه شده است و در نتيجه دريا به شكلي آرام و معتدل به مانند تختي شيب‌دار در برابر آن قرار گرفته است. براي كساني كه معتقدند كه يك ساحل بدون وجود رستوران‌هاي خوب و مناسب و هتل‌هاي خوب، ميزان لازم از تفريحات شبانه و تعداد زيادي از افراد علاقمند، نمي‌تواند بهشت باشد، پالولم جايي است كه گزينه خوبي است و مي‌توانند آن را به عنوان مقصد در نظر بگيرند.

۶. پارك ملي كانها

پارك ملي كانها، يكي از زيباترين ذخاير حيات وحش در آسيا مي‌باشد و يكي از بهترين مكانهايي است كه براي ديدن يك ببر در هند مي‌توان در نظر گرفت. تالاب سليمان و جنگل‌هاي بامبو، مراتع چمن دار و كوه‌هاي كانها، الهام بخش نويسنده شهير “روديارد كيپلينگ” براي نگارش رمان معروف او “كتاب جنگل” بوده است و آن را به يكي از جاذبه‌هاي برتر هند تبديل كرده است.

۵. دربار صاحب

دربار صاحب، كه بيشتر به عنوان معبد طلايي مشهور است، جاذبه گردشگري اصلي امريتسار محسوب مي‌شود و مهم‌ترين محل مذهبي براي سيك‌ها مي‌باشد. ساخت اين معبد توسط گورو رامداس جي، در قرن شانزدهم آغاز شد. در قرن نوزدهم، مهاراجه رانجيت سينگ، سطح بالاي معبد را با طلا روكش كرد. اين بنا يك معبد خيره‌كننده است و هميشه لبريز از هزاران زائر است كه از سرتاسر هند آمده‌اند، و به خاطر اينكه اين محل رويايي را كه پيشتر فقط از تلويزيون ديده بودند، از نزديك مي‌بينند، هيجان زده هستند.

۴. جيسلمير

جيسلمير، شهري بياباني و خاص است كه در نزديكي مرز هند با پاكستان واقع شده است، در نزديكي غربي‌ترين بخش غربي ايالت راجستان قرار گرفته است. ديوارهاي ماسه سنگي زرد رنگ‌اي “شهر طلايي”، به مانند يك صحنه از شبهاي عربي، از صحراي تار برمي‌خيزند، در حالي كه برج جيسلمير همچون تاجي بر سر اين شهر ديده مي‌شود. تجارتي غيرقابل كنترل، جنبه شاعرانه و عاشقانه جيسلمير را خنثي و كمرنگ كرده است، اما حتي با وجود تمام تورها و اتوبوس‌هاي گردشگري، اين شهر يكي از محبوب‌ترين ديدني هاي هند مي‌باشد.

۳. غارهاي الورا

هنر غار، از ارتفاع‌هاي جديد در غارهاي اليورا كه يكي از بزرگترين مجموعه‌هاي غارهاي ساخته شده از سنگ و تبديل شده به معبد در جهان مي‌باشند. مجموعه غارهاي الورا، داراي ۱۰۰ غار است، هرچند فقط ۳۴ مورد اين غارها براي عموم قابل بازديد هستند. بزرگ‌ترين اثر تراش خورده از سنگ يك تكه در معبد كايلاسا يافت شده است، كه شامل فضايي دو برابر اندازه معبد پارتنون در آتن مي‌شود، و بين قرن هفتم و نهم ميلادي ساخته شده است. اين غارها به پرستش خدايان مذاهب هندو، بودايي و جين اختصاص داده شده است.

۲. واراناسي

واراناسي، در ساحل رود گنگ واقع شده است و براي پيروان دين هندو، بودايي‌ و جين مقدس است و همچنين سال‌هاست كه يكي از قديمي‌ترين شهرهاي مسكوني در جهان است. در بسياري از موارد، وارانانسي بهترين و بدترين جنبه‌هاي هند را بيان مي‌كند و مي‌تواند كمي آزار دهنده باشد. صحنه زائراني كه در هنگام غروب و در ميان بازتاب معابد قديمي كه تصويرشان در آب افتاده است، مشغول نيايش در رودخانه گنگ هستند، احتمالا يكي از خارق العاده‌ترين چشم‌انداز‌هاي جهان است.

۱. تاج محل

تاج محل كه در آگرا واقع شده است، يك بناي عظيم از سنگ مرمر سفيد است كه بين سال‌هاي ۱۶۳۲ تا ۱۶۵۳ ميلادي، در دوره ي امپراتور مغول شاه جهان، به يادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. اين بنا كه يكي از شاهكارهاي معماري مغول و يكي از مهم‌ترين ديدني هاي هند و جاذبه هاي گردشگري هند است، با نام “اشكي بر گونه‌ي ابديت” معروف است. علاوه بر بناي عظيم سنگ مرمر سفيد، تاج محل همچنين شامل چندين ساختمان زيبا، حوض‌هايي كه تصوير بنا در آنها منعكس مي‌شود و باغ‌هاي زينتي گسترده با درختان متعدد و بوته‌هاي گل مي‌باشد.

ترجمه: تحريريه سايت كسب و كار بازده – نفيسه نجفي

منبع:
https://www.touropia.com/tourist-attractions-in-india/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.