نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

دولت آلمان اعلام كرده است كه ۱۲ميليون يورو به قربانيان و بازماندگان محاصره لنينگراد كه هنوز زنده هستند مي‌پردازد. اين مقدار پول مستقيما براي افرادي كه از اين محاصره هولناك جان سالم به در بردند صرف خواهد شد و يا به مراكزي كه براي بازماندگان جنگ خدماتي ارائه مي‌كنند پرداخت مي‌شود.

وزارت امور خارجه آلمان گفته است كه پرداخت اين خسارت نشانه‌اي از به رسميت شناختن مسئوليت اين جنايت است كه در آن زمان ارتش آلمان مرتكب شده بود.

هايكو ماس و سرگئي لاوروف، وزراي خارجه آلمان و روسيه هم در ارتباط با سالگرد پايان محاصره لنينگراد بيانيه مشترك صادر كردند.

در اين بيانيه آمده است: «۷۵ سال پيش لنينگراد كه امروزه به عنوان سن‌ پترزبورگ شناخته مي‌شود به طور كامل توسط نيروهاي شوروي از محاصره ارتش آلمان آزاد شد. اين محاصره در تاريخ به عنوان يك اقدام وحشيانه شناخته شده است. محاصره مرگبار بعد از ۸۷۲ روز به پايان رسيد و با پايان اين محاصره مرگ، گرسنگي و درد و رنج بيش از يك ميليون نفر نيز خاتمه يافت.»

در بخشي از اين بيانيه آمده است كه پرداخت ۱۲ ميليون يورو خسارت كيفيت زندگي بازماندگان محاصره لنينگراد را بهتر خواهد كرد. اين اقدام آلمان به معناي "آشتي تاريخي بين دو كشور" تلقي مي‌شود و پايه و اساس روابط دو جانبه آينده را تشكيل مي‌دهد.

- رژه نظامي در سن پترزبورگ

روز يكشنبه ۲۷ ژانويه (هفتم بهمن) در سن پترزبورگ حدود ۲۵۰۰ كهنه سرباز و قربانيان باقيمانده از محاصره لنينگراد رژه رفتند.

كهنه سربازان روس در گورستان مشهور "پيسكاريوفسكي" جمع شدند و با گذاشتن دسته گل و روشن كردن شمع ياد قربانيان محاصره لنينگراد را گرامي داشتند. در اين گورستان صدها هزار نفر از كشته‌شدگان محاصره لنينگراد آرميده‌اند.

محاصره لنينگراد ۸ سپتامبر ۱۹۴۱ آغاز شده بود. حكومت ناسيونال سوسياليسم (نازي) به رهبري آدولف هيتلر هدفش كشتن اهالي اين شهر از طريق گرسنگي و سرما بوده است.

هيتلر لنينگراد را "گهواره بلشويك‌ها" توصيف كرده بود و خواهان نابودي كامل اين شهر شده بود.

اما اين شهر در زمان شوروي سابق نماد مقاومت شناخته شد و بسياري از مورخان شكست محاصره اين شهر را آغاز فروپاشي حكومت نازي مي‌دانند.

نيروهاي ارتش سرخ محاصره لنينگراد را ۲۷ ژانويه ۱۹۴۴ شكستند. اين محاصره به عنوان يكي از طولاني‌ترين و ويرانگرترين محاصره‌ها در تاريخ بشريت ثبت شده است.

منبع:
https://www.dw.com/fa-ir/world/a-47256262
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.