نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

نشنال جئوگرافي عكس‌هاي برتر مسابقه عكس مسافرتي سال ۲۰۱۸ خود را اعلام كرد. در اين مسابقه تصويري از ريكو تاكاهاشي از دم يك بچه وال كه در زير آب گرفته شده بود به عنوان عكس برتر شناخته شد.

⭕️ طبيعت، رتبه اول

نشنال جئوگرافي تصاوير برنده مسابقه مشهور خود، بهترين عكس مسافرتي سال، در سال ۲۰۱۸ را اعلام كرد. اين مسابقه هر سال در سه دسته‌بندي اصلي طبيعت، شهرها و مردم برگزار و تصاوير برتر انتخاب مي‌شوند. جايزه بزرگ اين مسابقه، به عكاس ژاپني، ريكو تاكاهاشي براي عكسي از دم يك بچه وال كوهان‌دار در زير آب اختصاص يافت.

عكس برنده با عنوان «پري دريايي» از ميان ۱۳۰۰۰ عكس در اين سال انتخاب شد. عكاس اين تصوير درباره داستان گرفتن اين عكس گفت:

خوش‌شانس بودم كه در روز غواصي در نزديكي جزيره كوميجيماي ژاپن با يك نهنگ كوهان‌دار و بچه او مواجه شدم. بيش‌تر اوقات، بچه وال نزديك مادر خود شنا مي‌كند اما در يك لحظه، كودك در نزديكي ما شروع به پريدن و ضربه زدن با دم خود بر آب كرد. بسيار كنجكاو بود و رفتار دوستانه‌اي داشت. بالاخره مادر كه در همان نزديكي مشغول تماشاي رفتار كودك بود، جلو آمد و او را با خود برد. من واقعا شيفته اين بچه وال شدم. او بسيار پرانرژي و بزرگ بود و دم بسيار زيبايي داشت.

تاكاهاشي عكاس باسابقه‌اي است كه براي دنبال كردن عكس‌برداري زير آب كار در دفتر را رها كرد و براي عكاسي از وال‌هاي كوهان‌دار و بچه‌هاي آن‌ها، به چزيره كوميجيماي ژاپن سفر كرد.

او به نشنال جئوگرافي گفت: «عكس گرفتن از بچه وال درحالي‌كه با شادي در آب‌هاي آرام به حال خود بود، حس خاصي داشت. واقعا باور نمي‌كردم رويايي كه هميشه در ذهن داشتم به واقعيت تبديل شود. افتخار مي‌كنم كه در اين موقعيت قرار گرفته‌ام و فكر مي‌كنم نيرو و انرژي كارهاي آينده‌ام را فراهم خواهد كرد.»

خانم تاكاهاشي مبلغ ۱۰ هزار دلار به عنوان جايزه دريافت كرد. ساير عكس‌هاي برنده امسال را مي‌توانيد در زير ببينيد.

⭕️ طبيعت، رتبه دوم

«بلند شدن فلامينگوها» اثر هائو.ج، رتبه دوم مسابقه بهترين عكس مسافرتي سال ۲۰۱۸ نشنال جئوگرافي را به دست آورد. «فلامينگوها براي گرفتن شتاب لازم براي به هوا بلند شدن، بايد براي مدتي با سرعت روي آب حركت كنند. در لحظه گرفتن عكس، گروه بزرگي از فلامينگوها در حال شتاب گرفتن هستند و پاهاي قرمز و بلند آن‌ها انحناهايي مانند موج در آب ايجاد كرده كه از بالا شبيه به حركت گياهان در داخل آب به نظر مي‌رسد. اين عكس از داخل هليكوپتر گرفته شده است.»

⭕️ طبيعت، رتبه سوم

«مريخ» (Mars)، اثر ماركو گرسي، رتبه سوم مسابقه بهترين عكس مسافرتي سال ۲۰۱۸ نشنال جئوگرافي را به دست آورد. «اين برج‌هاي ماسه‌اي طبيعي كه با سنگ‌هايي بزرگي بر رويشان پوشانده شده‌اند، با نام اهرام زميني پلاتن (Earth Pyramids of Platten) شناخته مي‌شوند. اين برج‌ها كه در منطقه تايرل جنوبي در شمال ايتاليا قرار گرفته‌اند، قرن‌ها قبل بر اثر طوفان‌ها و رانش‌هاي متعدد زمين ايجاد شده‌اند و ظاهري شبيه به منظره‌هاي خارج از كره زمين پيدا كرده‌اند. برج‌ها در طول سال‌هايي كه از ايجاد آن‌ها گذشته تغييرات زيادي داشته‌اند و حتي با عوض شدن فصل‌ها در اثر تغييرات جوي هم تغيير مي‌كنند. اين پديده طبيعي ناشي از ادامه پيدا كردن دوره‌هاي باران‌هاي سيل‌آسا و خشكسالي‌هاي پياپي بوده است كه باعث فرسايش زمين و شكل‌گيري قله‌هايي نوك‌تيز شده است. با تغيير فصل‌ها دماي هوا از بالاترين به پايين‌ترين حد تغيير مي‌كند و طوفان‌ها منطقه را تحت تأثير قرار مي‌دهند و همين باعث مي‌شود برج‌ها به تدريج فرسايش يافته و از بين‌ بروند، درحالي‌كه برج‌هاي جديدي تشكيل مي‌شوند.»

⭕️ شهرها، رتبه اول

«يك روز باراني ديگر در ناكازاكي» اثر هيرو كوراشينا، رتبه اول مسابقه بهترين عكس مسافرتي نشنال جئوگرافي در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد. «اين تصوير چشم‌اندازي از خيابان اصلي شهر ناكازاكي از داخل يك تراموا در يك روز باراني را نشان مي‌دهد. عكس از داخل يك ترامواي قديمي كه به تجهيزات مدرن فروش بليت مجهز شده گرفته شده است. راهنما (كمك راننده) در تصوير نيست و فقط راننده را مي‌توان ديد. خيابان خلوت و تضاد آن با مراكز شهري شلوغ ژاپن مانند توكيو و اوزاكا كه از داخل تراموا ديده مي‌شود توجه مرا به خود جلب كرد. سواري با ترامواي قديمي در در يك خيابان نسبتأ خلوت، يكي از تجربه‌هاي به ياد ماندني من در سفر يك هفته‌اي به شهر تاريخي ناكازاكي بود.»

⭕️ شهرها، رتبه دوم

«هندسه خورشيد» اثر انريكه پسكانتيني، رتبه دوم مسابقه بهترين عكس مسافرتي نشنال جئوگرافي در سال ۲۰۱۸ را دريافت كرد. «اين تصوير از يك شهر باستاني به نام تئوتيهواكان به معناي جايي كه خدايان متولد مي‌شوند گرفته شده است. هنگامي كه بازديدكنندگان، در خيابان مردگان اين شهر باستاني قدم مي‌زنند، حس اين مكان كاملا به آن‌ها منتقل مي‌شود و انگار كه وجود خدايان را احساس مي‌كنند. اين تصوير را در هنگام طلوع خورشيد از هرمي كه به خداي خورشيد اختصاص يافته بود گرفتم و آنچه توجه مرا به خود جلب كرد اين نكته شگفت‌آور بود كه در هنگام طلوع خورشيد، آفتاب نيمي از هرم را دربر گرفته و نيم ديگر آن در سايه قرار داشت. به خاطر علاقه‌اي كه به باستان‌شناسي و تمدن‌هاي قديمي داشتم براي جستجو و ديدن بازمانده‌هاي تمدن پيش كلمبيايي مكزيك به اين كشور سفر كردم. براي بازديد از تئوتيهواكان طوري برنامه‌ريزي كردم كه در هنگام طلوع خورشيد آنجا باشم تا بتوانم از تركيب نورهاي طلايي خورشيد، بازي سايه‌ها و جمعيت اندك اطراف آن تصاويري تهيه كنم. براي اين كه تصويري كه در ذهن خود داشتم را شكار كنم با يك هواپيماي شخصي از بالا به تصويربراداري پرداختم و خوشبختانه اين تصوير در پايين، منتظر دوربين من بود.»

⭕️ شهرها، رتبه سوم

«انعكاس» اثر گانش پراساد، رتبه سوم مسابقه عكاس سفر سال ۲۰۱۸ نشنال جئوگرافي در بخش شهر را به خود اختصاص داد. «صبح زود بود و من مي‌خواستم از منظره مه در دبي كه روياي هر عكاسي در اين منطقه از جهان است، عكس‌برداري كنم. بين ماه‌هاي دسامبر تا ژانويه هنگام صبح مه زيبايي در شهر دوبي به وجود مي‌آيد كه حس و حال شاعرانه‌اي دارد. متاسفانه موفق نشدم كه به بالاترين طبقه روي پشت‌بام بروم بنابراين از يك پنجره شيشه‌اي از يك طبقه پايين‌تر نگاه كردم. از ديدن زيبايي شهر و حالتي كه مه ايجاد كرده بود بسيار هيجان‌زده بودم كه ناگهان بازتاب جاده و ساختمان‌هاي شهر را روي ساختماني كه در آن بودم مشاهده كردم. پنجره را تا جايي كه ممكن بود باز كردم و با دست كشيده از بازتاب شهر در شيشه عكس گرفتم.»

⭕️ مردم، رتبه اول

«فرهنگ چاي» اثر الساندرا منيكونزي، رتبه اول مسابقه عكاس سفر سال ۲۰۱۸ نشنال جئوگرافي در بخش مردم را به خود اختصاص داد. زمان زيادي بود كه با روش شكار منحصر به فرد مغول‌ها كه از طريق عقاب‌هاي طلايي انجام مي‌شد آشنا شده بودم و به شدت تحت تأثير آن قرار گرفته بودم. اوايل سال ۲۰۱۸ يكي از خانواده‌هاي شكارچي را دنبال كردم و به همراه آن‌ها از اقامتگاه زمستاني به اقامتگاه تابستاني آن‌ها مهاجرت كردم. مغولستان كشور كم‌جمعيتي است ولي مردم آن بسيار مهمان‌نواز و خون‌گرم هستند. چاي در فرهنگ قزاق يكي از نمادهاي مهمان‌نوازي است. در اين فرهنگ، چاي فقط يك نوشيدني نيست، بلكه تركيبي از سنت، فرهنگ، آرامش، تشريفات و لذت است. دامل، دختري كه در عكس ديده مي‌شود، با پوشيدن لباس پشمي و نوشيدن چاي، خود را از سرماي شديد غرب مغولستان در زمستان سرد و طاقت‌فرساي اين منطقه محافظت مي‌كند.

⭕️ مردم، رتبه دوم

«ليدا و لي‌لي، من شما را بلند خواهم كرد» اثر تاتي ايتات، رتبه دوم مسابقه عكاس سفر سال ۲۰۱۸ نشنال جئوگرافي در بخش مردم را به خود اختصاص داد. «از سال ۲۰۱۶ با مهاجران هائيتي و پناهجوياني كه در شهر محل زندگي‌ام، استرلا سكونت داشتند آشنا شدم و كم‌كم ارتباط برقرار كردم. با بسياري از خانواده‌ها و بخصوص دو خواهر دوقلو، ليدا و لي‌لي دوست شدم. براي آن‌ها زندگي در برزيل مانند زندگي در بهشت و كاملا با زندگي در كشور خودشان متفاوت بود. آن‌ها در مقابل خانه‌شان بازي مي‌كردند و نمايش‌هاي بداهه‌اي براي پرورش تخيل و خلاقيتشان اجرا مي‌كردند. درست مثل اين بود كه اين دو خواهر هنرپيشه و مشغول بازي در يك نمايش هستند. در يك لحظه، لي‌لي با دست خود صورت ليدا را بالا آورد و به او نشان داد به كجا بايد نگاه كند. در همين لحظه كوتاه، اين عكس را گرفتم.

⭕️ مردم، رتبه سوم

«سفر پرچالش»، اثر تنوير حسن، رتبه سوم مسابقه عكاس سال ۲۰۱۸ نشنال جئوگرافي در بخش مردم را به خود اختصاص داد. «اين عكس ايستگاه قطار فرودگاه داكا در تعطيلات «عيد» گرفته شده است. مردم در حال برگشت به روستاهايشان براي گذراندن روزهاي تعطيل عيد با خانواده‌هايشان هستند. در آخرين لحظات حركت قطار همه در حال عجله هستند. مردي توجه مرا به خود جلب كرد، او به يك دسته قطار آويزان شده و در حال تلاش براي وارد شدن به قطار بود. در اين لحظه، ناگهان باران شروع به باريدن كرد و قطار به آرامي حركت خود را آغاز كرد. خانواده بليت‌هاي خود را در دست داشتند، ولي نتوانستند روي صندلي‌هاي خود بنشينند. افراد زيادي مانند اين خانواده براي كار ناچار به ترك روستا شده و به داكا مي‌آيند و تعطيلات فرصت مناسبي براي ديدن خانواده‌هايشان است. آن‌ها به هيچ قيمتي و با هر سختي پيش رو، نمي‌خواهند فرصت گذراندن روزهايي با عزيزانشان را از دست بدهند.»

نويسنده: روشنك قمري

منبع:
https://www.zoomit.ir/2018/7/10/284010/winning-photos-nat-geo-travel-photographer-2018/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.