نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

اين كشور مانند بقيه كشورهاي جنوب شرق آسيا با آب هواي استوايي و مرطوب مقصد مناسبي براي سفرهاي نوروزي مي باشد. ويتنام داراي فرهنگ غني بسيار كهن و متاثر از فرهنگ فرانسه كه آن هم معلول استعمار اين كشور در قرن نوزدهم ميلادي است حتي بر خط ويتنام تاثير گذاشته و از خط لاتين استفاده ميكنند بنابراين خواندن نوشته ها كمي براي گردشگران تسهيل شده است. از ديگر جذابيت هاي ويتنام ميتوان به تنوع غذايي بي نظيرش اشاره كرد كه بسيار لذيذ و مناسب اكثر ذائقه هاست ازمشهور ترين غذاهاي آن ميتوان به سوپ فا اشاره كرد كه طعم و مزه اين سوپ در شمال و جنوب ويتنام متفاوت است تفاوت آن هم ازنوع آب وهواي اين مناطق نشات ميگيرد در قسمت هاي جنوبي از ادويه ها بويژه فلفل درسوپ فا استفاده ميشود ولي در قسمت هاي شمالي طعم هاي ملايم تري را دارا ميباشد. ميتوان گفت ويتنام بهشتي براي گردشگران خوراك است انواع سوپ و گوشت هاي كبابي طرفداران زيادي دارد از قهوه هاي ويتنامي كه بسيار مشهور و مورد توجه است نميتوان گذشت بعد از برزيل ويتنام بزرگترين توليد كننده قهوه در جهان است كه در نوع هاي گوناگوني سرو ميشود كه ميتوان قهوه ماست كه با ماست و چاشني قهوه سياه است و قهوه تخم مرغي كه با شيرغليظ شده به علاوه قهوه اضافه است اشاره كرد.

دو شهري كه محبوب بيشتر گردشگران است شهرهاي هوشي مين يا همان سايگون و هانوي كه پايتخت فعلي ويتنام است البته يكي از عيب هاي اين مقاصد اين است كه اين دو شهر بسيار از هم دور است كه براي تلف نكردن وقت بهتر است از هواپيما استفاده كرد البته استفاده از پروازهاي داخلي مانند ويت جت بسيار مقرون به صرفه ميباشد زيرا با حذف وعده غذايي و بار پروازهاي بسيار ارزاني به مسافران ارائه ميدهند.

⭕️ شهر سايگون

شهرسايگون يا همان هوشي مين در جنوب ويتنام قرارگرفته است كه در واقع پايتخت اقتصادي وفرهنگي كشور ويتنام ميباشد اين شهر به بهشت خريد ويتنام براي مراكز خريد بسيار با قيميت هاي مناسب و كيفيت بالا نيز شهره شده است.

از ديدني هاي اين شهر ميتوان به كليساي آجري نوتردام كه يادگار استعمار فرانسه در قرن نوزدهم است اين كليسا مانند همان كليساي نوتردام پاريس توسط معماران فرانسوي ساخته شده است.

مكان بعدي ساختمان پست شهر سايگون است كه اين بنا نيز در زمان استعمار فرانسه در اين كشور توسط معمارمشهورفرانسوي گستاوفلوبر بنا شده است داراي سبك نيوكلاسيك است كه ظرافت بسيار زيادي در ساخت آن بكار رفته است و ازساختمان هاي برجسته شهر به شمار ميرود.

از ديگر يادگارهاي استعمار فرانسويان در اين شهر ميتوان به خانه اپرا سايگون اشاره كرد كه توسط معمار فرانسوي اوژن فرست در قرن نوزدهم ميلادي ساخته شد و نقشه آن از كاخ پتي پاريس الگوبرداري شده است. امروزه نيز ميزبان كنسرت هاي بزرگ مويسيقي شهر ميباشد.

كاخ استقلال سايگون نيز از ديگر از جاذبه هايي است كه ساخته معمار نامدار ويتنامي نگو ويت تو در چهار طبقه بنا شده است اين كاخ بقدري محكم ساخته شده است كه در حملات پي در پي آمريكا نيز آسيبي نديد. شامل اتاق هاي بازي تالار پذيرايي اتاق هاي ملاقات و سينما است فضاي بيروني اين كاخ نيز با چمنزار و نخل هاي چشم نواز احاطه شده است.

يكي از شگفتي ها و در واقع ملموس ترين يادمان هاي جنگ ويتنام و آمريكا مجموعه تونل هاي كوچي است كه در خلال جنگ در سال ۱۹۶۰ ساخته شد همين تونل ها بسياري از حملات بزرگ سربازان آمريكايي را خنثي كرد. تونل هاي كوچي براي بازديد عموم بازاست و امروزه از جاذبه هاي مورد علاقه گردشگران است.


پارك تفريحي دام سن كه در سال ۲۰۰۸ در اين شهر احداث شد ازديگر مكان هاي تفريحي و توريستي سايگون است كه مناسب هر نوع سليقه است داراي باغ وحش رستوران و هتل و باغ هاي متعدد يك مكان تفريحي تمام عيار براي تمام گروه هاي سني است.

⭕️ شهر هانوي

شهرهانوي در شمال ويتنام قرار گرفته و پايتخت ويتنام است بدليل كوهستاني بودن اين منطقه داراي آب هوايي خنك ترميباشد.

شهر هانوي كه به شهرهيجده درياچه معروف است در كنار رودخانه رد ريور واقع شده است يكي زيباترين شهرهاي ويتنام از نظر طبيعت ميباشد از ديگر جاذبه هاي طبيعي شهر درياچه هوان كيم ام به معني شمشيربازيافته است.در مورد اين درياچه افسانه هاي بسيار زيادي وجود دارد از اين رو مورد توجه مردم هانوي است كه معروف ترين آن مربوط به امپراطور «لي لو‌ اي» است. طبق اين افسانه، امپرطور «لي لو‌ اي» در حال قايق‌سواري بوده كه خداي لاك‌پشت طلايي با شمشيري جادويي بر پشت خود را مي‌بيند. امپراطور شمشير جادويي را درخواست ميكند چرا كه آن را نشانه‌اي بر ماهر بودن خود در فنون رزمي مي دانست. در نزديكي ساحل شمالي اين درياچه، جزيره Jade قرار دارد كه معبد كوههاي Jade ديدعه ميشود. اين معبد در قرن هجدهم بنا شده است. در قرن ۱۹ اين جزيره با پل چوبي سرخ رنگي به ساحل متصل شد. نام اين پل معروف Huc به معني خورشيد صبحگاهي است.

معبد ادبيات هانوي كه كهن ترين دانشگاه اين كشور محسوب ميشود در سال ۱۰۷۰ ميلادي در دوره امپراتوريTRAN براي آموزش دين كنفسيوس در ۵۴ هزارمتربناشده است معماري اين ساختمان از زيباترين معماري هاي منحصر به فرد چيني آسيايي ميباشد و امروزه نيزميزبان آكادمي سلطنتي ويتنام است.

شهر هانوي كه علاوه بر جاذبه هاي طبيعي جاذبه هاي فرهنگي بسيار دارد موزه هاي متعدد و جذاب مانند موزه ملي ويتنام كه اشيا باستاني و كهن اين سرزمين را به نمايش ميگذارد از ديگر موزه هاي اين شهر ميتوان به موزه انقلاب ويتنام كه بسيار مورد توجه گردشگران است ساختمان اين موزه از تركيب معماري فرانسوي ويتنامي ساخته شده است.

آرامگاه «هوشي مين» رهبرآزادي‌خواه ويتنام، در آرامگاهي با شكوه در شهر هانوي قرار گرفته است قسمت پاييني اين آرامگاه يك سالن كنفرانس بزرگ بناشده است مقبره «هوشي مين» در قسمت دوم و در قسمت ساخته شده ازسنگ مرمر قرار دارد Ba Dinh بناي يادبود هوشي‌ مين، ساختماني عظيم و مكعبي شكل است كه در مركز ميدان قرار گرفته است. اين همان ميداني است كه در سال ۱۹۴۵ بيانيه استقلال جمهوري دموكراتيك ويتنام خوانده شد. همچنين محل زندگي هوشي مين به عنوان كاخ رياست جمهوري در همين مكان بوده است. درساخت اين بنا از معماري بناي يادبود لنين در مسكو الهام گرفته شده اما سبك معماري ويتنام درآن دخيل است. درنماي بيروني بنا از گرانيت خاكستري رنگ و نماي داخلي از سنگ صيقل داده شده‌ي سرخ و سفيد و خاكستري‌رنگ بهره برده‌اند. ارتفاع بنا ۲۱.۶ متر بوده و عرضي تقريبا ۴۱ متري دارد از جذاب ترين نقاط اين مجموعه، محوطه‌اي در روبروي بناي يادبود است كه به ۲۴۰ قطعه مربعي شكل سبز بخش بندي شده است. اطراف بناي يادبود نيز باغي بزرگ با بيش از ۲۵۰ نوع گل و گياه مختلف وجود دارد كه ازتمام نقاط ويتنام گرد آوري شده‌اند موزه‌ي هوشي مين كه مي‌توان آن را كامل كننده اين بنا دانست نيز در سال ۱۹۹۰ با معماري زيبا به شكل گل لوتوس سفيد در شهر هانوي ساخته شد. بسياري از نامه‌ها و عكس‌هاي قديمي در اين موزه به نمايش گذاشته شده است. از ديگر موزه هاي مربوط به جنگ شهر هانوي ميتوان به موزه هوآلو اشاره كرد كه در واقع زنداني مخوف بوده است و در زمان استعمار فرانسه توسط فرانسوي ها ساخته شد و دوران استعمار براي زنداني كردن مخالفان سلطه فرانسه بر اين كشور به كار برده ميشد و پس از آن محلي براي زنداني كردن اسراي امريكايي بود كه به طعنه هيلتون هانوي خوانده ميشد از مشهورترين زندانيان اين زندان مخوف سناتورجان مكين بود اين زندان در دهه نود ميلادي به كار خود پايان داد و تبديل به موزه شد.

خانه اپراي هنر نيز از ديگر ساختماي تاريخي توريستي است كه از روي نمونه پاريسي پالايس گرينردر سال ۱۹۱۱ ساخته شد و از مكان هاي مورد توجه گردشگران است.

شهرهانوي يكي از بهترين شهرها براي خريد بويژه خريد لباس و پارچه است پارچه ها و لباس ها از كيفيت بسيار بالايي برخوردارند قيمت شان نيز مناسب است بطور مثال يك دست كت شلواربا كيفيت با پيراهن از ۷۰ دلار شروع ميشود مراكزخريد و مغازه هانوي مانند بقيه مراكز خريد جنوب شرق آسيا بازارچانه زني بسيارداغ است بدين ترتيب ميتوان تخفيف هاي بسيار خوبي گرفت. ازبازارهاي معروف اين شهر هانوي كوچك است كه لوازم تزئيناتي خانه و همچنين سوغاتي‌هاي عالي و با كيفبت را در آن مي‌توان در آن پيدا كرد.

هانوي از شهرهايي است كه نميتوان از رستوران ها محلي و كوچك و همچنين دكه هاي خياباني غذاي آن گذشت ويتنام كه يكي از مقاصد محبوب گردشگري خوراك است داراي غذاهايي با تنوع بسيار و طعم هاي متفاوت است غذاهاي ويتنامي نه مانند غذاهاي هندي بسيار تند و با ادويه بسيار است نه مانند غذاهاي همسايه هاي شرقي خود بدون ادويه و نمك است درواقع ميتوان گفت داراي طعم هاي بسيار لطيف و لذيذ است

ازغذاهاي مشهور هانوي بان كوين است كه ازگندم، تخم مرغ و لبنات تهيه مي‌شود، سوپ نودل قو و بان تنگ كه شبيه اسپاگتي است از جمله اين غذاها هستند. علاوه بر اين غذاها چاكالاونگ نيزبسياردرجهان مشهور است به طوريكه جزء غذاهايي است كه مي گويند پيش از مرگ بايد امتحان شود.

⭕️ خليج هالونگ بي

اين خليج كه جزوعجايب هفتگاه جهان نيز به شمار ميرود برجسته جاذبه طبيعي كشور ويتنام به شمار ميرود وداراي غروب هاي چشم نواز و شگفت انگيز است كه هر چشمي را خيره خود ميكند. اين خليج كه به شهرهانوي نزديك است بهترين كار اين است پس از ديدن هانوي به خليج هالونگ بي برويد در اين خليج ۱۹۶۰ جزيره هاي بزرگ و كوچك وجود دارد بسياري از آنها هنوز نام گذاري نشده اند است بطور مثال جزيره {ويي} كه به معناي فيل است كه واقعا شكل ظاهري جزيره شبيه فيل است. اگرچه اين خليج بسيار عميق به چشم ميايد ولي عمق آن بيش از ده متر نيست در خليج هالونگ بي غارهاي آهكي زيادي وجود دارد كه در بيشتر آنها به روي گردشگران باز است ولي بسياري از ها نيز ممنوع الورود هستند. بهتر است حداقل دو روز براي ديدن اين خليج وقت گذاشت تا هم از تمام مناطق بكر آن ديدن كرد و هم كمي بتوان از هياهوي بقيه توريست ها دور شد و از مناطق خلوت تر و زيبا ترديدن كرد. بهترين زمان سفر به اين خليج ازماه نوامبر تا آوريل است چون در زمستان سرد است و در تابستان بدليل باران هاي موسمي بيشتر سفرهاي دريايي با قايق ها و كشتي هاي تفريحي كنسل ميشود.

گردآوري: سارا ساطع راد
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.