نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

بي‌شك براي شما هم پيش‌آمده كه بخواهيد براي مدتي كوتاه يا طولاني به سفري برويد اما براي شما سوال پيش‌آمده كه براي سفري كه قصد داريد برويد چه مواردي را بايد در نظر بگيريد. يكي از مهم‌ترين مواردي كه بايد در مورد آن حساس باشيد خريد بليت است.

به گزارش ايسنا، شايد رفتن به سفرهاي خارجي به دليل ناآشنايي با فرهنگ و زبان كشور مقصد، كمي ترس و دلهره را به همراه داشته باشد؛ اما اگر قبل از رفتن خود را آماده ظنماييد مي‌توانيد يك سفر خاطره‌انگيز را براي خود رقم بزنيد. نكته‌هايي كه در ادامه بيان مي‌شوند مي‌توانند در اين زمينه كمك‌كننده باشند. در ادامه در مطلب دانستني‌ها سفر در مورد مهم ترين نكات سفر به خارج از ايران بيشتر صحبت خواهيم كرد.

از نياز داشتن ويزا براي ورود به كشور مقصد خود مطلع باشيد: كشورهايي چون تاجيكستان، عراق، ارمنستان و گرجستان ويزاي فرودگاهي (صدور ويزا همزمان با صدور بليط هواپيما) صادر مي‌كنند، برخي از كشورها چون مالزي (۱۴ روز اقامت)، تركيه (۹۰ روز اقامت)، اكوادور (۹۰ روز اقامت)، دومنيكا (۲۱ روز اقامت) و ونزوئلا (۱۵ روز اقامت) نياز به ويزا نيست اما براي برخي از كشورها بايد به‌طور مجزا ويزا تهيه كرد.

⭕️ نكات مهم قبل از سفر به خارج از ايران

پرداخت فيش عوارض خروج از كشور يكي از مهم‌ترين كارهايي است كه بايد حتي‌الامكان چند روز قبل از سفر انجام شود، در غير اين صورت ممكن است با مشكلات مهمي از جمله از دست دادن پرواز روبه‌رو شويد.

همراه داشتن نسخه پزشك براي داروهاي مصرفي الزامي است. در مورد موارد پوشش‌دهنده بيمه مسافرتي خود از مسئولتان سوال كنيد.

در بعضي از مكان‌ها به دليل بيماري‌هاي واگيردار شايع بايد قبل از سفر واكسن مورد نياز را بزنيد. از مدارك خود مانند پاسپورت به خوبي نگه‌داري كنيد و چند كپي از آن‌ها درجاهاي مختلف داشته باشد. مثلاً مي‌توانيد عكس آن‌ها را درگوشي خود ذخيره نماييد

همراه داشتن آدرس سفارت ايران مي‌تواند كمك‌كننده باشد. قرار دادن پول‌هاي نقد همراهي در قسمت‌هاي مختلف كيف و يا لباس، استفاده بيشتر از كارت‌هاي اعتباري، همراه داشتن ارز مناسب كشور مقصد، اطلاع از شعبه‌هاي خارجي بانكتان و مراجعه به بانك براي دريافت ارز از برخي توصيه‌هاي مربوط به پول است.

اطلاع از رويدادهاي كشور مقصد در زمان اقامت، بررسي مكان‌هاي تاريخي و گردشگري و جزئيات مربوط به آن‌ها قبل از سفر و تهيه بليت‌هاي ورودي قبل از رفتن به مكان موردنظر براي صرفه‌جويي در وقت و استفاده هر چه بيشتر از زمان سفر بسيار كمك مي‌نمايند

از بردن بار اضافي و غيرضروري پرهيز كنيد تا هم تمركزتان به جاي حفظ وسايل روي سفر باشد و هم مشمول قانون اضافه‌بار نشويد. يك لباس سبك و كم جا با خود به داخل هواپيما ببريد تا در صورت اتفاقات ناگهاني مانند ريخته شدن غذا روي لباس آرامشتان به هم نريزد.

اگر با تور به مسافرت نمي‌رويد و يا كسي به استقبال شما نخواهد آمد، بهتر است موقعي سفر كنيد و زماني از بليط اتوبوس استفاده كنيد كه هنگام روزبه كشور مقصد برسيد. اين‌گونه پيدا كردن آدرس‌ها راحت‌تر خواهد بود.

هتل خود را قبل از سفر رزرو نماييد و از همه امكانات موجود در آن اطلاعات كسب نماييد. بدانيد كه كدام‌ يك رايگان است و براي كدام‌يك بايد پول بپردازيد. در برخي از هتل‌ها سيستم حمل‌ونقل رايگان وجود دارد، در نتيجه با اين كار آن را از دست نخواهيد داد

از ايستگاه‌هاي مترو، خريد بليت اتوبوس vip و تاكسي و نرخ‌هاي كرايه آن‌ها مطلع شويد. از آداب و رسوم و قوانين خاص كشور مقصد آگاهي لازم را كسب نماييد تا دچار جرم‌هاي ناخواسته و دردسرهاي بعد از آن نشويد. براي مثال عكاسي از افراد پليس در فرانسه و يا لمس كودكان در برخي از كشورها جرم شناخته مي‌شود.

بايد بدانيد حمل برخي از مواد كه شايد از نظر كشور شما مهم نباشد در كشورهاي ديگر ممنوع است. پس قبل از سفر از اين موارد نيز مطلع شويد. هرگز وسايل خود را در اختيار افراد غريبه نگذاريد و يا درخواستي را قبول ننماييد. چون ممكن است آن‌ها مواد مخدر يا وسيله مشكوكي را داخل وسايل شما بگذارند و اين‌گونه مجرم شناخته شويد.

هميشه در موقع مناسب از خانه بيرون آييد و حوادث پيش‌بيني‌نشده را نيز در نظر بگيريد تا مبادا پرواز خود را از دست دهيد. به اين نكته نيز توجه داشته باشيد كه پريز برق برخي از كشورها ممكن است با كشور ما متفاوت باشند و يا از آنجايي كه برق در برخي از كشورها گران است از شما هزينه آن را بگيرند؛ بنابراين بهتر است وسايل الكترونيكي خودتان را كاملاً شارژ نماييد و يا مي‌توانيد پاور بانك به همراه داشته باشيد.

در آخر ذكر اين نكته خالي از لطف نخواهد بود كه از آنجايي‌كه همه به زبان انگليسي آشنايي ندارند، دانستن چند كلمه و درخواست كاربردي به زبان كشور موردنظر مي‌تواند بسيار كمك‌كننده باشد.

اديتور : زهرا ميعادي
منبع:
https://www.isna.ir/news/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.