نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

به گزارش ايسنا، دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي گردشگري تهران پس از چهار روز درحالي به كار خود پايان داد كه مسؤولان آن را موفق ارزيابي كردند و شركت‌كنندگان آن را در قياس با سال گذشته، كم‌جان‌تر. تبليغات محيطي نمايشگاه امسال مثل هر سال ديگر ناچيز بود، هرچند كه همزمان با نمايشگاه امسال بخش‌هايي از تلويزيون به تبليغ و اطلاع‌رساني آن پرداختند كه در آخرين روز نمايشگاه نتيجه داد و بالاخره محوطه نمايشگاه بين‌المللي تهران را با ازدحام مواجه كرد.

قرار بود نمايشگاه امسال رويدادمحور باشد براي همين يكصد برنامه در حاشيه آن ترتيب داده شد كه بيش از ۵۰ درصد اين رويدادها به اجراي موسيقي و آوازهاي محلي اختصاص داشت. دبير دوازدهمين نمايشگاه هم توضيح داد كه فقط ۱۲ رويداد برگزار نشد كه البته برخي هم در خارج از ساعت تنظيم‌شده و با تأخيرهاي طولاني برگزار شد. غيبت سفير انگليس، معاون وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان، رسانه‌هاي روسيه، مدير نمايشگاه بغداد، نمايندگان هند و البته بخش خصوصي ايران سبب لغو نشست‌هاي مرتبط با آن‌ها شد.

از طرفي قرار بود نمايشگاه امسال با رويكرد سفرهاي داخلي برگزار شود براي همين بيش از ۷۰ درصد فضا به استان‌ها اختصاص داده شد كه بسياري از آن‌ها حضور قوي را به نمايش گذاشتند و به گفته بازديدكنندگان، قيمت تورهاي نوروزي‌شان به مراتب ارزان‌تر از تورهاي آژانس‌هاي تهران بود، اما همچنان تبليغ تورهاي خارجي و تك‌فروشي ويزا در نمايشگاه غالب بود كه معاون گردشگري نيز با توجه به حجم آژانس‌هاي فعال در ايران، آن را امري كاملاً طبيعي مي‌داند.

فعاليت بيشتر آژانس‌هاي تهران نيز يا متمركز بر فروش تورهاي كشورهاي همسايه براي نوروز بود يا فروش ويزاي كانادا و شينگن كه با قيمت‌هاي پراكنده‌اي تبليغ مي‌شد. ويزاي كانادا در اين نمايشگاه از ۱۴۰۰ دلار به بالا قيمت داشت، ويزاي كار اروپا هم از جمله پرمخاطب‌ترين‌ها بود كه قيمت آن از ۲۰۰ يورو شروع مي‌شد.

موسيقي اقوام، امسال نيز بيشترين مخاطب را داشت كه با پيش‌بيني قبلي، فضايي را به اجراي اين گروه‌ها در محوطه باز نمايشگاه اختصاص دادند تا مزاحمت‌هاي صوتي سال گذشته در ميان مذاكرات و ديدارهاي تخصصي برطرف شود، اما يكجانشيني اين گروه‌ها با استقبال چنداني روبه‌رو نشد براي همين اين قانون هم برداشته شد و گروه‌هاي موسيقي علاوه بر مكان تعيين‌شده در تمام سالن‌ها هم اجرا رفتند كه باعث شد نمايشگاه از ريتم نيافتد.

خوراك بخش جدايي‌ناپذير گردشگري است اما تنها چيزي كه هميشه از اين بخش جذاب گردشگري قسمت نمايشگاه مي‌شد، بوي روغن سوخته و كباب‌هاي جزغاله‌شده بود. براي همين مسؤولان نمايشگاه چاره را در اختصاص سالني مشخصي به خوراك‌ها ديدند كه نه تنها از اين سالن خبري نبود بلكه از دومين روز نمايشگاه، بساط طبخ آش و خوراك و نان محلي در كنار چادرهاي عشايري و بيرون سالن‌هاي نمايشگاهي پهن شد كه اتفاقاً شلوغ‌ترين بخش را به خود اختصاص دادند.

محور نمايشگاه امسال «گردشگري و ديجيتال» بود، براي همين برخي از استان‌ها نرم‌افزارهاي گردشگري را در اين نمايشگاه رونمايي كردند كه برخي از آن‌ها محتواي خاصي در اختيار گردشگر قرار نمي‌داد و بسيار ابتدايي بود كه به تكميل و ارتقاي محتوا نياز داشت. همين شعار باعث شد براي چندمين بار سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري وب‌سايت معرفي ويزيت‌ايران را كه تمام رؤساي پيشين اين سازمان بارها آن را افتتاح كرده‌اند اين بار به بهانه فعال‌سازي بخش انگليسي‌زبان آن افتتاح كنند. اين درحالي بود كه قبلاً بخش انگليسي آن راه‌اندازي شده بود.

طراحي ديرهنگام بخش‌هايي از نمايشگاه ايرادهاي تاريخي را به همراه داشت، مثلاً در گذر زمان كه در سالن مربوط به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براي نشان دادن دوره‌هاي تاريخي ايران ايجاد شده بود، دالان بلافاصله بعد از پارينه‌سنگي به دوره آريايي‌ها وارد مي‌شد، درحالي‌كه بعد از پارينه‌سنگي دوره‌هاي نوسنگي، ايلاميان و سپس آريايي‌ها قرار دارد.

نبود راهنماي دقيق صرف‌نظر از نقشه‌هاي چاپ‌شده نيز يكي از كاستي‌هاي نمايشگاه امسال بود كه بسياري از مخاطبان را سرگردان مي‌كرد؛ اگرچه در بيرون سالن‌ها روي يك بنر بزرگ حاضران مشخص شده بودند اما در داخل سالن مسؤول مشخصي براي راهنمايي مخاطبان وجود نداشت. اين اتفاق در نمايشگاه نفت و يا گاز شايد خيلي طبيعي باشد اما در نمايشگاهي با موضوع تخصصي گردشگري كه خدمات و پاسخ‌گويي به نياز متقاضي حرف نخست را در آن مي‌زند، كمي دور از انتظار است.

بومگردي‌ها نيز از جمله بخش‌هاي پرمخاطب نمايشگاه امسال به شمار مي‌آمدند كه در هر استان اطلاع‌رساني مرتبط با آن صورت مي‌گرفت. امسال بازديدكنندگان زيادي در جست‌وجوي بومگردي‌ها بودند كه علت جامعيت آن‌ها هزينه پايين‌تر اين اقامتگاه‌ها در قياس با هتل‌ها و محيط خانوادگي و راحت‌شان بود. با اين حال برخي از استان‌ها تبليغات ضعيفي در اين‌باره داشتند. مشخصات برخي از بومگردي‌ها نيز مبهم ارائه شده بود. اعلام نشدن قيمتِ قطعي هم از ديگر معايب آن‌ها به شمار مي‌آمد.

عرضه صنايع‌دستي در نمايشگاه گردشگري امسال تا حدي فضاي آن را متفاوت‌تر از هر سال كرده بود، هرچند كه قيمت بالاي برخي از آن‌ها مخاطبان كمتري را جذب كرد. از طرفي بعضي هنرمندان كه صنايع‌دستي‌هاي فراموش‌شده را در اين نمايشگاه با قيمت‌هاي معقول‌تري عرضه كرده بودند در همان روزهاي نخست تمام محصولاتشان را به فروش رساندند.

مانور پوشاك سنتي و لباس اقوام با اين‌كه كمتر مورد توجه واقع شد يكي از نقاط قوت نمايشگاه امسال بود كه در برخي استان‌ها به عنوان فرهنگ و جاذبه معرفي شده بود.

در سالن استان تهران نيز براي نخستين‌بار برخي جاذبه‌هاي شهرستان‌هاي اين استان معرفي شد. دوغ‌هاي نوستالژيك اين منطقه كه به عنوان جاذبه توريستي معرفي شده بود، رايگان بين بازديدكنندگان توزيع مي‌شد و با استقبال زيادي هم روبه‌رو شد.

با توجه به گراني سفر كه تحت تأثير تورم و نرخ ارز اتفاق افتاده اين انتظار مي‌رفت كه مطابق دوره‌هاي قبل اين نمايشگاه، برخي خدمات با تخفيف نمايشگاهي عرضه شود درحالي‌كه تخفيف‌ها به ثابت ماندن قيمت‌هاي سال ۹۷ خلاصه شده بود. برخي آژانس‌هاي مسافرتي بازي‌هاي قرعه‌كشي‌هايي را با وعده بليت رايگان سفر به يكي از كشورهاي همسايه و يا در داخل ايران طراحي كرده بودند كه به يكي از سرگرمي‌هاي نمايشگاه امسال تبديل شده بود و مشاركت بالاي بازديدكنندگان را هم به دنبال داشت.

ولي تيموري، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، نمايشگاه امسال را به مراتب موفق ارزيابي مي‌كند و مي‌گويد: نظر آقاي مونسان رئيس سازمان هم كه هر روز از نمايشگاه بازديد كرد همين است.

او در آخرين روز برگزاري نمايشگاه در جمع خبرنگاران حاضر شد و به جمع‌بندي آن‌چه در چهار روز برپايي دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي گردشگري رخ داد، پرداخت.

تيموري، فروش ويزا در آژانس‌ها را با توجه به آئين‌نامه موجود طبيعي است و درباره تبليغات بيشتر تورهاي خارجي گفت: اين اتفاق با توجه به حجم زياد آژانس‌هايي كه در بخش تورهاي خروجي كار مي‌كنند غيرطبيعي نيست. هر سال همين‌طور بوده است. به اين نكته توجه كنيد كه در دو سال گذشته آمار سفرهاي خارجي ايراني‌ها ۱۰ ميليون نفر بوده و اكنون اين عدد با تعداد گردشگران ورودي متوازن شده است، اگر معتقديد فروش ويزا و تور خروجي در مقايسه با سال قبل در نمايشگاه بيشتر شده است پس جريان كاهش سفرهاي خارجي چه مي‌تواند باشد؟

او اضافه كرد: وقتي با كشورهاي خارجي براي تبادل گردشگر تفاهم مي‌كنيم خيلي طبيعي است كه شاهد حضور كشورهاي ديگر در نمايشگاه‌هاي ايران براي فروش تورهايشان باشيم.

معاون گردشگري با اشاره به پراكندگي نرخ ويزا در پاسخ به اين پرسش كه نظارت بر فروش ويزا و قيمت آن با كدام دستگاه است، گفت: وقتي در خيابان‌هاي تهران رانندگي مي‌كنيد قدم به قدم با پليس روبه‌رو مي‌شويد و اگر تخلف كنيد جريمه خواهيد شد؛ گردشگري هم شبيه آن است، و اگر تخلف شود و گزارش بدهند رسيدگي مي‌شود.

او كه به نظرش پراكندگي و تنوع زياد قيمت ويزا در آژانس‌هاي مسافرتي عجيب و غيرطبيعي نيست، اظهار كرد: هر ارزاني به معني تخلف نيست. اصل ماجرا اين است كه ويزا بايد با تور فروخته شود اما با توجه به آئين‌نامه‌اي كه فروش ويزا توسط آژانس‌هاي مسافرتي را غيرقانوني نمي‌داند، نمي‌توان جلو آژانس‌ها را گرفت كه ويزاي تك نفروشند. ما با اصلاح اين آئين‌نامه موافقيم ولي فعلاً با اين مقررات روبه‌رو هستيم و نمي‌توانيم كاري انجام دهيم.

رابطه‌ سوال‌برانگيز برخي سفارتخانه‌ها با بعضي آژانس‌هاي ايراني

وي همچنين اظهار كرد: در جريان نحوه كار آژانس‌هايي كه ويزا را گران مي‌فروشند هستم، آن‌ها چون خودشان نمي‌توانند مستقيم از سفارتخانه‌اي ويزا دريافت كنند، ويزا را با واسطه و از طريق آژانس ديگري مي‌خرند. اين ميان يكسري آژانس‌ها هم با سفارتخانه‌ها مستقيم در ارتباط هستند كه بازار را با مشكل روبه‌رو كرده‌اند. اتفاقاً يكي از بحث‌هاي ما با وزارت خارجه درباره محدود شدن روابط برخي سفارتخانه‌ها با يكسري آژانس خاص بود. سفارتخانه‌اي داريم كه فقط با يك آژانس كار مي‌كند. از وزارت خارجه ايران پرسيديم آيا از نظر حقوقي مي‌توانيم جلو اين كار را بگيريم كه گفتند چون اين در حوزه اختيار آن كشور است نمي‌توان اقدامي كرد، چون ويزا عملاً در اختيار كشور صادركننده است.

سفرهاي خارجي در نوروز ۶۰ درصد كمتر مي‌شود

تيموري در ادامه درباره تبليغ غالب تورهاي خارجي درحالي‌كه رويكرد نمايشگاه امسال توزيع سفرهاي داخلي بود، به استناد گزارش‌هاي آژانس‌هاي شركت‌كننده در نمايشگاه گردشگري امسال گفت: برآورد شده است سفرهاي خروجي در نوروز امسال ۶۰ درصد كمتر شود. برآورد ما هم اين است جمعيتي كه سفر خارج را از دست داده به سمت سفرهاي داخلي روي آورد. اين نمايشگاه فرصتي بود براي افرادي كه نتوانستند كشوري را براي سفر خارجي انتخاب كنند و احتمالاً جايي را در داخل كشور جايگزين كنند.

او با تكرار اين نكته كه رويكرد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي گردشگري توسعه سفرهاي داخلي است، بيان كرد: اين هدف در نمايشگاه امسال تقريباً محقق شده است، چرا كه هر سال ۷۵ تا ۸۰ درصد از فضاي نمايشگاه در اختيار شركت‌هاي گردشگري تهران بود و امسال فقط ۲۰ تا ۲۵ درصد اين فضا در اختيار آن‌ها قرار گرفت. هدف ما اين بود كه استان‌ها قوي‌تر و با همه بخش‌هاي خدماتي گردشگري، متمركز در فضايي مشترك حضور داشته باشند و به معرفي خود بپردازند.

معاون گردشگري گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد مردم ايران طبق فرهنگي كه دارند معمولاً از ۱۵ روز مانده به تعطيلات براي سفر خود برنامه‌ريزي مي‌كنند، براي همين مي‌توان نمايشگاه گردشگري امسال را كه استان‌ها در آن حضور جامع و پررنگي داشتند بستري براي برنامه‌ريزي سفرهاي نوروزي دانست كه اميدواريم بازديدكنندگان از اطلاعات آن براي تنظيم سفرهاي خود استفاده كنند.

اين مقام مسؤول در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از تخصصي شدن اين نمايشگاه در سال‌هاي بعد خبر داد و اضافه كرد: بايد به سمتي برويم كه نمايشگاه گردشگري بيشتر محفلي براي تعامل و رايزني ذي‌نفعان و مكاني براي برگزاري نشست‌ها و انجام گفت‌وگوها باشد. حتي به اين سمت مي‌رويم كه يك روز از اين نمايشگاه را به ذي‌نفعان و فعالان گردشگري اختصاص دهيم؛ فضايي كه در ساير نمايشگاه‌هاي بين‌المللي گردشگري حاكم است.

تيموري همچنين به حضور پررنگ برخي مقامات كشوري و استاني در نمايشگاه امسال اشاره كرد و افزود: بيش از ۲۰ استاندار از اين نمايشگاه بازديد كردند. برخي استان‌ها نيز با حمايت استانداري و شهرداري‌ها در اين نمايشگاه شركت كردند كه اين نشان مي‌دهد گردشگري در بين مسؤولان اهميت خود را پيدا كرده است.

او اضافه كرد: در گردشگري اگر موفق شويم همين يك كار را انجام دهيم كه مقامات محلي به درك و اهميت گردشگري پي ببرند مطمئنم به توسعه واقعي و قطعي دست پيدا خواهيم كرد.

چرا از هر طرف بوي غذا و صداي موسيقي مي‌آمد؟

وي همچنين درباره برپا شدن غرفه‌هاي خوراك و پراكنده بودن گروه‌هاي موسيقي برخلاف آنچه پيش از آغاز نمايشگاه گفته شده بود، توضيح داد: قصد داشتيم خريد و فروش خوراكي‌ها در فضاي باز نمايشگاه را حذف كنيم اما نياز بازديدكننده‌ها باعث شد اين كار را كامل انجام ندهيم.

تيموري نمايشگاه امسال را به استناد اظهارات علي‌اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كه هر چهار روز از اين نمايشگاه بازديد كرد، يك قدم رو به جلو دانست و آن را به طور كلي موفق ارزيابي كرد و افزود: كمتر نارضايتي‌اي ديدم، ضمن اين‌كه فضاي تخصصي و كارشناسي آن يك قدم رو به جلو بود.

او اضافه كرد: معاونت‌هاي سازمان نيز به اين آگاهي رسيده‌اند كه بهترين راه معرفي از طريق گردشگري است، براي همين در نمايشگاه امسال هر كدام غرفه‌اي مجزا داشتند و به معرفي دستاوردهاي خود پرداختند.

هتل‌ها حق ندارند نرخ‌ها را افزايش دهند

معاون گردشگري همچنين درباره تخفيف‌هاي كاذب هتل‌ها كه اگر خريد آن‌ها در اين نمايشگاه انجام شود حتماً مشمول قيمت سال ۹۷ مي‌شوند و قيمت‌ها براي آن‌ها بيشتر نخواهد شد، تاكيد كرد: هتل‌ها با آغاز سال جديد افزايش نرخ نخواهند داشت، چرا كه قيمت‌گذاري هتل فقط يك‌بار در سال آن هم در مهرماه انجام مي‌شود، غير از آن هتل‌ها حق ندارند قيمت‌ها را افزايش دهند.

او درباره بي‌برنامگي برخي نشست‌ها در نمايشگاه امسال هم توضيح داد: بيشتر رويدادها برگزار شد، اگر كميته فني افغانستان برپا نشد چون ما منتظر معاون وزير اطلاعات و فرهنگ اين كشور بوديم كه نيامد.

با احتياط در مسير افغانستان قدم برمي‌داريم

تيموري درباره انتقاد افغانستان به بي‌ميلي آژانس‌هاي ايراني براي تبادل گردشگر با اين كشور، اظهار كرد: مشكلي وجود دارد كه درحال پيگيري آن هستيم. ما با رسوب اتباع افغانستان مواجهيم. اين تصور وجود دارد كه اگر از افغانستان بدون ساز و كار گردشگر بياوريم آن‌ها نيز در ايران رسوب كنند. سعي ما اين است كه تصور درستي ايجاد شود، براي همين با احتياط در اين مسير قدم برمي‌داريم، چون مي‌دانيم افغانستان گردشگران خوبي دارد.

منبع:
https://www.isna.ir/news
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.