نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

«ما ايراني‌ها وقتي مي‌خواهيم سفر برويم، باجناق را صدا مي‌زنيم، بار و بنديل را مي‌بنديم و مي‌زنيم به جاده، آن هم جاده شمال!» اين تعريفي بود كه «محمدعلي اينانلو»، از بي‌برنامگي سفر ايراني‌ها داشت، مدلي كه هنوز هم پابرجاست و اتفاقاً افزايش هزينه‌ها به آن بيشتر دامن زده است.

به گزارش ايسنا، سال‌ها است كه مي‌خواهند رسم سفرهاي گروهي يا همراه با تور را در كشور جا بياندازند، اما تا كنون برنامه‌ريزي‌ها منسجم، استراتژيك، روش‌مند، كاربردي، انگيزه‌شي و به لحاظ هزينه‌اي مقرون‌به صرفه نبوده كه به اين نيت كمكي كرده باشد و كماكان تا تعطيلي كوتاه‌مدت و ميان هفته‌اي پيش مي‌آيد، جاده‌هاي منتهي به شمال كشور از انبوه اتومبيل‌هاي شخصي قفل مي‌شود و در پايان تعطيلات هم گزارش‌هاي پليس راهنمايي و رانندگي از ميزان تصادف‌هاي جاده‌اي است كه منتشر مي‌شود.

در تعطيلات طولاني‌تري مثل ۲۲ بهمن‌ماه كه تقريباً وسط هفته بود و زمان بيشتري را براي سفر در اختيار مي‌گذاشت، علاوه‌بر جاده‌هاي شمال، شهرهاي جنوبي هم مملو از جمعيت شده بود كه در برخي از آن‌ها، مواد غذايي، آرد و نان كم آمد و درحالي‌كه سامانه هواي سرد و بارشي به كشور وارد مي‌شد، جمعيت زيادي به خاطر پر بودن اقامتگاه‌ها كنار ساحل در چادرهاي مسافرتي اسكان كرده بودند. در شهرهاي مركزي هم اوضاع تفاوت چنداني نداشت، وسط تعطيلات، شهرداري‌ها وارد عمل شدند تا جمعيتي كه اقامتگاه البته از نوع ارزان‌قيمت پيدا نكرده بود را به مدارس و كمپ‌هاي شهرداري‌ها هدايت كنند.

وضعيت نابه‌سامان در برخي از استان‌ها بويژه در شمال و جنوب كه تحت تأثير ازدحام جمعيت بود، اين تصور را ايجاد مي‌كند كه انگار تعطيلات بهمن‌ماه در برنامه‌ريزي‌ها از قلم افتاده بود.

فريدون محمدي، دبير ستاد مركزي هماهنگي خدمات سفر كه به نوعي متولي سامان‌دهي و برنامه‌ريزي سفر در كشور است، برگزاري نمايشگاه بين‌المللي گردشگري و تمركز اين ستاد بر سفرهاي نوروزي را بهانه‌اي براي كم‌توجهي به تعطيلات بهمن‌ماه ذكر مي‌كند و به ايسنا مي‌گويد: براي تعطيلات بهمن‌ماه از طريق مديران كل استاني به استانداران و دبيران اجرايي ستاد، ابلاغ‌هاي لازم شده بود تا جلساتي در سطح دستگاه‌ها داشته باشند و براي تعطيلات بهمن آماده شوند. به هر حال احكام تازه ابلاغ شده است و اين ستاد هنوز شكل و شمايل خود را پيدا نكرده، براي همين بيشتر اقدامات آن در قالب ابلاغيه با تمركز بر تعطيلات نوروز بوده است.

وي كه تاكيد مي‌كند ستاد هماهنگي خدمات سفر تعطيل نشده است، اضافه مي‌كند: در يك ماه گذشته (يعني از زماني كه حكم دبيري آن را گرفته است) اين ستاد پنج جلسه داشته كه دو جلسه آن به ابلاغ دستور سياست‌هاي جديد و ارائه برنامه‌هاي اعضا، اختصاص داشت و باقي جلسه‌ها نيز بر برنامه‌هاي سفرهاي نوروزي متمركز بود.

او بي‌اطلاعي از برنامه‌هاي ستاد هماهنگي خدمات سفر و رسانه‌اي نشدن آن‌ها را در رفتار انفعالي روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مي‌بيند و بيان مي‌كند: اميدواريم با تغييرات اخير در روابط عمومي، اوضاع عوض شود.

محمدي توضيح مي‌دهد كه قالب كار ستاد، دبيرخانه‌اي با محوريت ابلاغ بخشنامه‌ها و اطلاعيه‌هاي مرتبط با تعطيلات به استانداران و فرمانداران و ديگر اعضاي ستاد است تا تمهيدات اجرايي را براي سفر فراهم كنند. براي همين به شكل روتين، هر تعطيلات و فرصت سفري كه پيش مي‌آيد، بخشنامه مرتبط با آن را براي آماده‌سازي استان‌ها ابلاغ مي‌كنيم. پس ما كار خودمان را در ستاد انجام مي‌دهيم، اين روابط عمومي سازمان است كه بايد اطلاع‌رساني كند.

وي اضافه مي‌كند: در حال حاضر بيشتر كارهاي ستاد بر سفرهاي نوروزي متمركز است تا پيش از اين هم كه سرپرست ستاد بودم اتفاقات زيادي رخ داد، نمونه آن تشكيل كميته‌اي با حضور سازمان هواپيمايي و تعزيرات حكومتي در ارتباط با گران شدن بليت هواپيما بود كه كمتر رسانه‌اي شد.

محمدي در پاسخ به اين پرسش كه آيا ستاد براي تعطيلات بهمن‌ماه برنامه‌ريزي كرده بود و يا ستادهاي استاني طرح و يا بخشنامه‌اي براي سامان‌دهي داشتند، مي‌گويد: در آخرين جلسه ستاد، دستورالعمل برنامه‌هاي نوروزي تصويب و به همه دستگاه‌ها ابلاغ شد كه آن‌ها به دستگاه‌هاي مرتبط ابلاغ كردند و جلسه‌هاي مرتبط با نوروز هم درحال برگزاري است. براي تعطيلات بهمن‌ماه هم از طريق مديران كل استاني به استانداران و دبيران اجرايي ستاد ابلاغ‌هاي لازم شده بود تا جلساتي در سطح دستگاه‌ها داشته باشند و براي تعطيلات بهمن آماده شوند. برخي از استان‌ها به خاطر موقعيت جغرافيايي درگير مشكلات جوي بودند كه جلسات آن‌ها در چارچوب دبيران اجرايي استان‌ها برگزار شد.

ستاد مركزي هماهنگي خدمات سفر كه خود را از كم‌كاري در تعطيلات گذشته مبرا كرده است، حالا اعلام كرده قصد دارد در فرصت باقي‌مانده به گونه‌اي برنامه‌ريزي كند كه نوروز خاطره‌انگيزي براي گردشگران بسازد.

ولي تيموري، معاون گردشگري و رئيس اين ستاد در سي و هفتمين نشست آنكه ديروز برگزار شد، براي برگزاري تعطيلاتي با نشاط، توصيه‌ها و سفارش‌هايي كرد و با اشاره به اعياد مذهبي متقارن با ماه پاياني سال و نوروز، بيشتر حول محور تزريق نشاط به جامعه، توزيع سفر و خدمات‌رساني بهتر سخن گفت.

او به موضع بحث‌برانگيز اقامت مسافران نوروزي در مدارس نيز وارد شده و گفته بود: «شكل اسكان مسافران در مدارس محل اقامت فرهنگيان شايسته گردشگران اعم از فرهنگيان و غير فرهنگيان نيست. در برخي از مدارس محل اسكان شاهد اين هستيم كه كلاس‌هاي درس تبديل به محل اسكان براي مسافران شده است كه شكل خوبي ندارد، چرا كه بحراني مانند سيل و زلزله اتفاق نيفتاده است كه افراد را به اين شكل اسكان دهيم، ضمن اين‌كه بخش خصوصي با سرمايه‌گذاري نسبت به احداث مراكز اقامتي اقدام كرده است و چشم اميد آن‌ها به تعطيلات نوروز و فصل تابستان براي جذب و اسكان مسافران و گردشگران است.»

تيموري اضافه كرده كه «برخي از دستگاه‌هاي دولتي با احداث مهمانسرا و اماكن اقامتي به نوعي فعاليت موازي با بخش خصوصي و هتلداران دارند، ضمن اينكه در بررسي‌هايي كه انجام داديم، هزينه اقامت در مهمانسراهاي دولتي و مراكز اسكان فرهنگيان با هزينه اسكان در برخي از مراكز اقامتي مانند مسافرخانه‌ها و مهمانپذير ها برابر است.»

با اين حال رئيس ستاد مركزي هماهنگي خدمات سفر در جريان اين نشست كه بنا به گفته‌اش كمتر از ۲۰ روز فرصت دارند تا كارها را به سرانجام برسانند، دقيقاً به برنامه متفاوتي براي تغيير شيوه مرسوم مسافرت مردم در نوروز يا همان «سفر باجناقي»، اصطلاح شادروان اينانلو (كارشناس و مستندساز طبيعت) اشاره نمي‌كند. درحالي‌كه اين انظار مي‌رود سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كه پرونده‌اي براي آسان‌سازي سفر با تاكيد بر سفرهاي گروهي و توزيع در همه نقاط باز كرده است، دست‌كم در همين راستا ايده‌ي جديدي را با استان‌ها مطرح كند و يا اهداف را مشخص‌تر تعيين كند تا از ازدحام بي‌برنامه و نابه‌سامان مردم در نقاطي خاص مانع شود و سرگرداني‌ها و كمبودهاي خدماتي كه در سال‌هاي گذشته در برخي شهرها پيش آمد را با آسيب‌شناسي قبلي، مديريت كند.

منبع:
https://www.isna.ir/news/97112814916/%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%AC%D9%86%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.