نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

اتحاديه اروپا به تازگي سيستم جديدي را با هدف افزايش امنيت در منطقۀ شنگن طراحي كرده است.

اين سيستم اتباع كشورهايي را هدف قرار داده كه براي ورود به خاك اتحاديه اروپا نياز به دريافت ويزا ندارند و از معافيت‌هايي برخوردارند.

۲۶ كشور منطقه شنگن عبارتند از اتريش، مجارستان، نروژ، بلژيك، ايسلند، لهستان، جمهوري چك، ايتاليا، پرتغال، دانمارك، لتوني، اسلواكي، استوني، ليختن اشتاين، اسلووني، فنلاند، ليتواني، اسپانيا، فرانسه، لوكزامبورگ، سوئد، آلمان، مالت، سوئيس، يونان و هلند.

بر اساس قوانين كنوني، رفت و آمد در داخل اين منطقه براي همه آزاد است و براي عبور از مرزهاي ملي در داخل اين منطقه، نيازي به داشتن رواديد نيست اما حملات تروريستي پاريس، برلين و بروكسل ضرورت افزايش امنيت در مرزهاي خارجي شنگن را برجسته كرد.

مدارك امنيتي آن دسته از خارجي‌هايي كه براي ورود به اتحاديه اروپا نياز به ويزا دارند، از جمله شهروندان ايران و افغانستان، در جريان روند دريافت ويزا كنترل و ارزيابي مي‌شود اما خارجي‌هايي كه معاف از دريافت ويزا هستند، مي‌توانند تهديدي امنيتي براي اين اتحاديه باشند.

به همين دليل بر اساس سيستم جديد كه قرار است از سال ۲۰۲۱ ميلادي اجرايي شود، خارجي‌هاي معاف از ويزا نيز بايد براي ورود به منطقه شنگن مجوز ورود دريافت كنند.

اين سيستم جديد «سيستم اطلاعات مسافرتي و مجوز اروپايي» يا به اختصار «اتياس» نام دارد (European Travel Information and Authorization System: ETIAS).

بر اساس اين سيستم، خارجي‌هاي معاف از ويزا بايد قبل از سفر به اين اتحاديه، فرم درخواستي را بصورت آنلاين پر كنند و به طيف وسيعي از سوالات مرتبط با سفر و امنيت پاسخ دهند.

پر كردن اين فرم آنلاين حدود ۱۰ دقيقه زمان مي‌برد و به كمك آن اطلاعات مسافرات مطابق با داده‌هاي اروپايي و بين‌المللي ارزيابي مي‌شود. به اين ترتيب تعيين خواهد شد كه آيا مسافر مربوطه بطور بالقوه يك تهديد امنيتي يا جنايي براي منطقۀ شنگن محسوب مي‌شود يا خير.

اين فرم آنلاين بصورت الكترونيكي بررسي شده و پاسخ مقامات حدودا ۹۶ ساعت پس از پردازش آن با ايميل براي متقاضي فرستاده مي‌شود.

هزينۀ انجام اين پروسه ۷ يورو است و مجوز سفري كه به اين ترتيب صادر مي‌شود حداكثر سه سال اعتبار دارد. بايد توجه داشت كه اگرچه اعتبار چنين مجوزي تا سه سال است اما مقامات مي‌توانند تحت شرايطي آن را زودتر از اين زمان نيز لغو كنند.

⭕️ تفاوت اين مجوز سفر با ويزا چيست؟

«اتياس» نوعي مجوز سفر در چهارچوب «برنامۀ معافيت از ويزا» است و يك ويزاي رسمي محسوب نمي‌شود.

اين مجوز به مسافران اجازه مي‌دهد تا بتوانند براي سفر به منطقه شنگن، اعتبار هويت و امنيت خود را به تاييد مقامات اتحاديه اروپا برسانند. هم اكنون در برخي ديگر از كشورهاي جهان از جمله كانادا، استراليا و ايالات متحده آمريكا نيز سيستم مشابهي اجرا مي‌شود.

بر اساس برآوردها هزينه اجرايي كردن اين سيستم در سراسر اتحاديه حدود ۲۱۲.۱ ميليون يورو است و بنا بر اعلام كميسيون اروپا سيستم «اتياس» مي تواند از مسير كارمزدي كه از متقاضيان دريافت مي‌شود، هزينه‌هاي مالي خود را تامين كند.

⭕️ چه كشورهايي تحت سيستم «اتياس» هستند؟

شهرونداني از بيش از ۶۰ كشور جهان براي سفر به منطقۀ شنگتن بايد مجوز «اتياس» دريافت كنند.

اتباع ايالات متحده آمريكا، استراليا، كانادا و نيوزيلند كه براي ورود به منطقه شنگن نياز به ويزا نداشتند، احتمالا از سال ۲۰۲۱ ميلادي بايد اجازه‌ نامه «اتياس» را دريافت كنند.

در داخل قاره اروپا نيز شهروندان صربستان، اوكراين، آلباني، بوسني و هرزگوين، جمهوري مقدونيه شمالي و مولداوي براي ورود به منطقۀ شنگتن بايد اجازه نامۀ «اتياس» داشته باشند.

⭕️ وضعيت شهروندان بريتانيايي چگونه خواهد بود؟

با توجه به وضعيت كنوني، احتمالا شهروندان بريتانيا پس از جدايي از اتحاديه اروپا به مجوز «اتياس» نياز خواهند داشت.

كميسيون اروپا تاييد كرده است كه به احتمال زياد در پي جدايي بريتانيا از اين اتحاديه، چه با توافق و چه بدون توافق، شهروندان اين كشور به چنين مجوزي براي ورود به خاك اتحاديه نياز دارند.

بريتانيا نيز درصدد است تا در آينده چهارچوب طرح مهاجرت به اين كشور، براي شهروندان اتحاديه اروپا قوانين سختگيرانۀ مشابهي را به اجرا بگذارد و يك سيستم مجوز الكترونيكي طراحي كند.

بنا بر اعلام سخنگوي دولت بريتانيا قرار است در اين باره در دور جديد مذاكرات با نمايندگان اتحاديه اروپا گفتگو شود.

منبع:
https://fa.euronews.com/2019/03/12/visa-free-entry-terrorist-attacks-etias-european-travel-system-online-application
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.