نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

بعد از حادثه اخير سقوط يك هواپيما در اتيوپي، كاملا طبيعي است كه عده زيادي از مردم اعتمادشان را نسبت به پرواز از دست بدهند. اما واقعيت اين است كه سال گذشته از هر دو و نيم ميليون پرواز تنها يك هواپيما دچار سانحه مرگبار شده و اين آماري ناچيز به حساب مي‌آيد. اما چطور مي‎شود از ترس سوار شدن به هواپيما خلاص شد؟

وقتي سوار هواپيما مي‎شويد، كف دست‎تان عرق مي‎كند؟ آيا هنگام بلند شدن هواپيما، با تمام قدرت‌تان دسته‎هاي صندلي‌ را فشار مي‎دهيد؟ موقع فرود هواپيما چطور، آيا حس مي‎كنيد قلبتان تندتر مي‎زند؟

اگر پاسخ‌تان مثبت است، بنابر نظرسنجي شركت بوئينگ احتمالا شما هم مثل ۱۷ درصد از مردم آمريكا ترس از پرواز داريد.

بعد از سقوط هواپيماي خطوط هوايي اتيوپي كه به مرگ ۱۵۷ سرنشين آن منجر شد، ترس از پرواز مسأله‎اي كاملا منطقي به نظر مي‎رسد، اما واقعيت اين است كه سوانح مرگبار هوايي بسيار كم اتفاق مي‎افتند.

بنابر آمار و ارقام شبكه امنيت هوايي در سال ۲۰۱۸، از هر ۲ ميليون و ۵۲۰ هزار پرواز تنها يك هواپيما دچار سانحه مرگبار شده و اين در حاليست كه ميزان ترافيك هوايي در اين سال ۳۷ ميليون و ۸۰۰ هزار پرواز برآورد شده است.

ولي از آنجايي كه اخبار مربوط به سقوط هواپيما بازتابي گسترده در جهان دارد، ترس و نگراني از پرواز هم ممكن است افزايش يابد.

اما خوشبختانه ترس از پرواز قابل درمان است؛ در واقع راه‎هاي زيادي براي رفع اين مشكل وجود دارد و به كار بستن توصيه‌هاي روانشناسان مي‌تواند كمك بزرگي براي خلاص شدن از اين مشكل باشد:

⭕️ تمرين نفس كشيدن

متيو پرايس، استاد روانشناسي باليني در دانشگاه ورمونت مي‎گويد شماري از مردم به اين دليل از پرواز مي‎ترسند كه يا هيچ وقت سوار هواپيما نشده‎‌اند و يا در گذشته تجربه بدي در اين رابطه داشته‌اند: "متأسفانه، يك دليل مشخص براي توضيح ترس از پرواز وجود ندارد اما عوامل زيادي مي‎توانند در آن دخيل باشند؛ مثلا تجربه واقعي پرواز، شنيدن اخبار مربوط به سقوط يك هواپيما يا نگراني از قرار گرفتن در مكان بسته."

توصيه اين روانشناس تمرين نفس كشيدن است؛ هوا را آرام و عميق از طريق دهان وارد ريه‏هايتان كنيد و به همان شكل از بيني بيرون دهيد. تكرار يك دعاي آرامش‎بخش هم گاهي اوقات مي‎تواند مفيد باشد.

⭕️ روش‎هاي درمان

عده‎اي براي پرت كردن حواس‎شان در طول پرواز هدفون در گوش خود مي‏گذارند، برخي ديگر هم قرص‎هاي آرام‎بخش يا خواب‌آور مي‎خورند. در اين ميان شماري هم به نوشيدني‎هاي الكلي روي مي‎آورند.

اما اگر ترس شما به اندازه‎اي فلج‎كننده باشد كه حتي جرأت سوار شدن به هواپيما را نداشته باشيد، بد نيست راه‎هاي درماني مختلفي كه وجود دارد را امتحان كنيد.

هيپنوتيزم، روان درماني يا رفتار درماني شناختي از جمله روش‎هايي هستند كه از آن‎ها براي مقابله با ترس از پرواز استفاده مي‎شود.

اين روش‎هاي درماني بر شناخت الگوي اضطراب فرد، چگونگي افزايش آن و ايجاد ترس در او و مهم‎تر از همه، نحوه رويارويي با اين حس تمركز دارند.

⭕️ رويارويي با ترس

|كارشناسان مي‎گويند بهترين راه مقابله با ترس از پرواز، "مواجهه كنترل شده با موقعيت اضطراب‏زا" است. اين كه طبق ضرب‎المثل قديمي "با ترس‏هايت روبرو شو" عمل كنيم و تحت نظر يك روانشناس باليني آموزش ديده به تدريج خود را در معرض مراحل مختلف پرواز قرار دهيم.

دوره‏‌‌‌هاي آموزشي مختلفي براي چگونگي رويارويي با اين مسأله وجود دارد، از جمله برنامه‎ "پرواز بدون ترس" كه از سوي شركت ويرجين آتلانتيك ارائه مي‏شود. پاسخ خلبانان آموزش ديده به سوالات شركت‎كنندگان هم بخشي از اين دوره آموزشي است؛ در اين جلسات در رابطه با طرز كار هواپيما، دليل طبيعي بودن تلاطم‎هاي هوايي، برنامه‏هاي خطوط هوايي مختلف براي مقابله با تروريسم و نحوه برخورد خلبانان با مشكلات احتمالي نظيرخرابي موتور هواپيما صحبت مي‏شود.

باربارا راثبام، استاد روانپزشكي دانشگاه اموري آتلانتا ، درمان از طريق قرار گرفتن در موقعيت پرواز مجازي را با درمان به واسطه تجربه پرواز واقعي مقايسه كرده است. او مي‎گويد: "۹۳ درصد از شركت كنندگان در هر دو روش بعد از ۸ جلسه توانسته‎اند پرواز كنند."

به گفته او در ۴ جلسه اول اين دوره درماني تكنيك‎هاي مديريت اضطراب تدريس مي‎شود. اين كه چگونه افكار منفي و غيرمنطقي (مثلا اين كه " سقوط خواهيم كرد") را شناسايي و اصلاح كنيم.

در چهار جلسه پاياني هم از واقعيت مجازي به عنوان روشي درماني استفاده مي‎شود تا افراد با ترس خود روبرو شوند و در نتيجه آن ميزان اضطراب‏شان كاهش يابد.

راثبام مي‏گويد: "اين طور كه پيداست هم هواپيماي مجازي و هم هواپيماي واقعي در اين روش به يك اندازه خوب جواب مي‎دهند. هر چند مزيت اصلي واقعيت مجازي عملي‏تر بودن آن است. اين روش هم ارزان‎تر است و هم در طول ۴۵ دقيقه جلسه درماني، هر چقدر كه لازم باشد مي‎تواني از زمين بلند شوي و فرود بيايي."

هدف اصلي اين روش درماني آگاهي رساني و بالابردن سطح درك نسبت به منبع اضطراب و در نتيجه مهار آن است. در واقع وقتي اطلاعات كافي نسبت به يك مسأله داشته باشيد، آن مسأله ديگر نمي‎تواند بر شما تسلط پيدا كند.

⭕️ توجه به آمار و ارقام

هواپيماي بوئينگ ۷۳۷ خطوط هوايي اتيوپي ۶ دقيقه بعد از بلند شدن از فرودگاه آديس‎آبابا سقوط كرد و همه ۱۵۷ سرنشين آن كشته شدند.

سوانح هوايي هميشه به اخباري داغ در رسانه‎ها تبديل مي‎شوند. همين چند وقت پيش بود كه هواپيماي بوئينگ ۷۳۷ خطوط هوايي اتيوپي ۶ دقيقه بعد از بلند شدن از فرودگاه آديس‎آبابا سقوط كرد و همه ۱۵۷ سرنشين آن كشته شدند.

اما كارشناسان امنيت هوايي هميشه گفته‎اند احتمال مرگ افراد در تصادف‎هاي رانندگي در مقايسه با سقوط هواپيما بيشتر است و تلفات سوانح هوايي در دو دهه اخير به تدريج كاهش يافته است.

بنابر آمار سازمان بهداشت جهاني، در سال ۲۰۱۳ يك ميليون و ۲۵۰ هزار نفر در سوانح رانندگي كشته شده‎اند. به طور كل مسافرت با ماشين، ۱۰۰ برابر خطرناك تر از سفر با هواپيماست. از سوي ديگر احتمال مرگ بر اثر بيماري قلبي و سرطان از هر چيز ديگري بيشتر است.

بنابر پژوهش‎هاي انجام شده در صنعت هواپيمايي، سال ۲۰۱۷ امن‎ترين سال براي خطوط هوايي تجاري بوده است. طبق گزارش‎هاي شركت مشاوره پرواز هلندي To۷۰ و شبكه امنيت هوايي در اين سال هيچ سانحه‎اي براي جت‎هاي مسافرتي در جهان رخ نداده است.

هارو رانتر، مدير عامل شبكه امنيت هوايي مي‏گويد اين كه در سال ۲۰۱۸ از دو ميليون و ۵۰۰ هزار پرواز تنها يك مورد دچار سانحه مرگبار شده، نشان مي‏دهد سطح امنيت در پروازها به ميزان چشمگيري افزايش يافته است: "اين نشان مي‎دهد در دو دهه اخير پيشرفت‌هاي‏ گسترده‏اي در زمينه امنيت هوايي صورت گرفته است."

منبع:
http://www.bbc.com/persian/world-features-47695187
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.