نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست گزارش سالانه خود را از "قابل سكونت‌ترين" شهرهاي جهان براي زندگي منتشر كرده كه در آن ملبورن استراليا و دمشق در سوريه به ترتيب به عنوان بهترين و بدترين شهرهاي جهان نام گرفته‌اند.

در اين گزارش ۱۴۰ شهر در كشورهاي مختلف مورد تحقيق گرفته‌اند و شاخصهايي نظير ثبات، بهداشت و درمان، فرهنگ و محيط، وضعيت آموزش و همچنين زيرساخت‌ها در رتبه‌بندي لحاظ شده‌اند.

از نظر اكونوميست تهران، پايتخت ايران كه در ميان ۱۴۰ شهر مورد بررسي رتبه ۱۲۷ را دارد در پنج سال اخير بالاترين نرخ بهبود كيفيت زندگي را داشته است.

هر چند پنج شهر برتر جهان، جايگاه خود در گزارش پارسال را حفظ كرده‌اند، اما طي چند سال گذشته افزايش بي‌ثباتي در جهان، باعث شده بعضي شهرها رتبه بهتر يا بدتري در اين گزارش كسب كنند.

جايگاه بعضي شهرهاي اروپايي به دليل افزايش تهديدهاي "تروريستي" در اين قاره تنزل يافته است.

اين در حالي است كه جايگاه بعضي شهرهاي ديگر نظير ريكياويك، پايتخت ايسلند و آمستردام، در هلند به دليل افزايش تنوع فرهنگي و كاهش نرخ جرم و جنايت بهتر شده است.

در اين گزارش ملبورن استراليا، وين اتريش، ونكوور، تورنتو و كالگري كانادا بهترين شهرهاي جهان نام گرفته‌اند.

سه شهر از كانادا در اين ليست، جزو ۵ شهر برتر دنيا لقب گرفته‌اند.

در بعضي كشورها، مانند عراق، سوريه، ليبي و تركيه رتبه شهرها از عواملي نظير حوادث "تروريستي" و بروز جنگ داخلي تاثير گرفته و تنزل پيدا كرده است.

در بعضي كشورهاي ديگر نظير نيجريه كماكان جنگ داخلي و كشمكش با شورشيان ادامه دارد كه اين به نوبه خود در رتبه بندي اكونوميست تاثيرگذار بوده.

سال‌هاي اخير افزايش تنش ديپلماتيك بين بعضي كشورهاي جهان باعث كاهش ثبات شده و در نتيحه آن رتبه شهرهاي آن‌ها كاهش يافته است.

در مورد ايران، روابط ديپلماتيك اين كشور با كشورهاي اروپايي بهبود يافته ولي در عوض تنش اين كشور با عربستان افزايش يافته است.

در گزارش امسال اكونوميست همچنين به شهرهايي اشاره شده كه در مقايسه با پارسال از بهبود قابل توجهي برخوردار بوده‌اند.

پنج شهري كه در اين گزارش بيشترين پيشرفت را داشته‌اند تهران، دوبي، ابيجان، هراره و كلمبو هستند.

تهران، پايتخت ايران در صدر شهرهايي در جهان قرار گرفته كه در پنج سال گذشته شرايط زندگي در آن بهتر شده و در مقايسه با گزارش پارسال جهش قابل توجهي داشته است.

بر همين اساس، كيف، پايتخت اوكراين و دمشق پايتخت سوريه و طرابلس در ليبي، سه شهري هستند كه بيشترين پسرفت را داشته‌اند.

شديدترين نرخ سقوط كيفيت زندگي مربوط به كيف، پايتخت اوكراين است كه مطابق برآورد اكونوميست كيفيت زندگي در آن ظرف پنج سال اخير ۲۱ و نيم درصد كاهش يافته است.

هر چند كه در آخرين آماري كه از واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست در سال ۲۰۱۸ منتشر شد شهر وين پايتخت اتريش گوي سبقت را از ملبورن ربوده است!منبع:
http://www.bbc.com/persian/world-features-40952938
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.