نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

اگر چه پل‌ سازه‌اي براي عبور از موانع فيزيكي مانند رودخانه و يا دره است، اما بعضي‌ از اين سازه‌ها از زيبايي خاصي برخوردار هستند. در اين گزارش تصويري با تعدادي از زيباترين ‌پل‌هاي اروپا آشنا مي‌شويد:

⭕️ پل "ريالتو" در ونيز

پل ريالتو (Rialto) كه بر روي "كانال گرانده" ساخته شده است، دو محله سان ماركو و سان پولو را در شهر ونيز به هم متصل مي‌كند. براي استحكام بخشيدن به پايه‌هاي اين پل، ۱۲ هزار پايه چوبي از تنه درختان بر بستر كانال كوبيده شده است. بازارچه اين پل سرپوشيده براي گردشگران جذابيت خاصي دارد.

⭕️ پل "پونته وكيو" در فلورانس

پل سرپوشيده پونته وكيو (Ponte Vecchio) بر روي رودخانه آرنو كه از دامنه‌ كوه‌هاي فالترونا سرچشمه مي‌گيرد در سال ۱۳۴۵ ميلادي ساخته شد. در آغاز قصابان گوشت‌هاي خود را در مغازه‌هاي روي پل به فروش مي‌رساندند و آشغال‌گوشت‌ها را به درون روخانه پرتاب مي‌كردند. از سال ۱۵۶۵ طلا و نقره‌ سازان با فرمان حاكم جايگزين قصاب‌ها شدند و هنوز هم جواهرفروشي‌هاي زيادي در آنجا ديده مي‌شوند.

⭕️ پل كارل در پراگ

ساخت پل كارل در سال ۱۳۵۷ ميلادي بر روي رودخانه مولداو يا ولتاوا آغاز شد. اين پل با ۱۶ طاق، بخش مركزي شهر پراگ را به قلعه شهر متصل مي‌كند. مشهورترين بخش پل، مجسمه قديس"نپوموك" است كه طبق روايات در اين نقطه به درون رودخانه پرتاب شده است.

⭕️ پل "صومعه" در لوسرن

پل صومعه (Kapell) در سال ۱۳۳۲ ميلادي در شهر لوسرن سوئيس ساخته شده و قديمي‌ترين پل چوبي سرپوشيده اروپا است. بخش‌هايي از اين پل به دليل بي‌توجهي بازديد‌كنندگان و پرتاب ته‌سيگار در سال ۱۹۹۳ در آتش سوخت كه بازسازي آن يك سال طول كشيد.

⭕️ پل قديمي هايدلبرگ

پل سنگي كارل تئودور كه بيشتر با نام "پل قديمي" در هايدلبرگ شناخته شده است در سال ۱۷۸۸ ميلادي ساخته شده است. پيشتر در اين مكان پل چوبي ساخته شده بود كه ۹ مرتبه در جنگ‌ها و سيل‌ها ويران شده بود. اين پل يك‌بار هم در جنگ جهاني دوم منهدم شد كه ساخت آن در تابستان سال ۱۹۷۰ به پايان رسيد.

⭕️ پل "كرمر" در ارفورت

پل كرمر (Krämer) در شهر ارفورت آلمان نخست از چوب ساخته شده بود كه در سال ۱۳۲۵ ميلادي پايه‌هاي سنگي جايگزين چوب شدند. اين پل طولاني‌ترين پل اروپا است كه بر روي آن ساختمان سازي شده و مسكوني است. در گذشته اينجا بازار ادويه‌جات، رنگ و فلزات گران‌بها بوده است. هنوز هم گردشگران زيادي از مغازه‌ها و گالري‌هاي در پل كرمر خريد مي‌كنند.

⭕️ پل اوبرباوم در برلين

پل اوبرباوم (Oberbaum) كه ساخت آن در سال ۱۸۹۵ به پايان رسيد، يكي از زيباترين پل‌هاي برلين است كه بصورت دو كفه‌اي روي رودخانه شپري بنا شده است. اين پل دو منطقه فريدريشس‌هاين و كرويتزبرگ را به هم متصل مي‌كند كه پس از پايان جنگ جهاني دوم توسط ديوار برلين به آلمان غربي و آلمان شرقي تقسيم شده بود. قطار شهري برلين نيز از روي طبقه دوم پل عبور مي‌كند.

⭕️ پل "پون نوف" در پاريس

گرچه "پون نوف" (Pont Neuf) به معني "پل جديد" است، اما اين پل كه ساخت آن در سال ۱۵۷۸ آغاز و در سال ۱۶۰۷ ميلادي به پايان رسيد، قديمي‌ترين پل در سراسر رودخانه سن است. فيلم "عشاق پون نوف" به كارگرداني لئو كاراكس و با ايفاي نقش ژوليت بينوش نيز نام اين پل را جهاني كرد.

⭕️ پل تاور بريج لندن

پل تاور بريج (Tower Bridge) از مشهورترين پل‌هاي جهان است كه بر روي رود تيمز ساخته شده‌ است. اين پل كه كار ساختش در سال ۱۸۹۴ ميلادي به پايان رسيد در نزديكي پل و برج لندن قرار دارد. برج‌هاي اين پل داراي معماري گوتيك است و بخشي از مسير جاده‌ روي آن را مي‌توان در مواقع لزوم بالا كشيد تا كشتي‌هاي بزرگ بتوانند به‌راحتي از زير آن عبور نمايند. روزي ۴۰ هزار خودرو از روي پل عبور مي‌كنند.

⭕️ پل "گلن‌فينين وادوكت" در اسكاتلند

پل راه‌آهن "گلن‌فينين وادوكت" (Glenfinnan Viaduct) در اسكاتلند در ۱۴ آوريل سال ۱۹۰۱ ميلادي افتتاح شد. اين پل به طول ۳۸۰ متر و با ۲۱ طاق از شاهكار‌هاي معماري در آن زمان محسوب مي‌شده است. "گلن‌فينين وادوكت" اولين پلي است كه بطور كامل از بتون ساخته شده است. اين پل زيبا با فيلم "هري‌پاتر" شهرت جهاني يافت.

⭕️ پل‌هاي سه‌گانه ادينبرا

پل قرمز رنگ راه‌آهن فورث كه در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد، بزرگترين پل راه‌آهن جهان در آن دوران بود. اين پل اكنون در ليست ميراث فرهنگي يونسكو جاي گرفته است. در كنار اين پل در سال ۱۹۶۴ پل چهار بانده براي عبور خوردوهاي تاسيس شد و بالاخره پل بسيار مدرن سوم (Queensferry Crossing) به طول ۲ هزار و ۶۰۰ متر در سال ۲۰۱۷ تاسيس شد.

منبع:
https://www.dw.com/fa-ir/%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D9%84%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7/g-48420479
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.