نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

۱۳۰ سال پيش برج ايفل در پاريس افتتاح شد. امروز اين برج نماد و نشانه پايتخت فرانسه محسوب مي‌شود. اما در زمان بناي برج ايفل دشنام‌ها و اعتراض‌هاي زيادي متوجه آن بود.

⭕️ جاذبه گردشگري

برج ايفل از تاريخ ۳۱ مارس ۱۸۸۹ در ضلع شمال غربي ميدان شان دو مارس بنا شده و سالانه هفت ميليون گردشگر از آن ديدن مي‌كنند. بدين ترتيب برج ايفل پربازديدترين اثر معماري جهان به شمار مي‌رود.

⭕️ بنايي فوق‌العاده

برج ايفل در زمان افتتاح‌اش با ۳۰۰ متر ارتفاع بلندترين بناي جهان به شمار مي‌رفت. در سال ۱۸۹۹ ساخت آن به عنوان ورودي و برج ديدباني نمايشگاه جهاني به پايان رسيد. در ابتدا قرار بود برج ايفل پس از ۲۰ سال برچيده شود. اما نصب رادارهاي نظامي و تجهيزات ايستگاه هواسنجي در رأس اين برج، آن را از تخريب نجات داد.

⭕️ شهامتي حيرت‌انگيز

گوستاو ايفل، مهندس و معمار فرانسوي، بخش بزرگي از مخارج ۷،۸ ميليون فرانكي احداث اين برج را خود به عهده گرفت. او همچنين با دارايي شخصي خود افتتاح به هنگام آن را براي نمايشگاه جهاني پاريس تضمين كرد. اما در همان نخستين سال، پس از گشايش ايفل، تمام مخارج و هزينه‌هاي پرداختي به خاطر استقبال شديد بازديدكنندگان به او بازگردانده شد.

⭕️ قطعه‌هاي كوچك

۱۸هزار قطعه آهن چكش‌كاري شده و دو ميليون و ۵۰۰ هزار ميخ پرچ به وزن ۱۰ هزار و ۱۰ تن بناي ايفل را ريخته است. هر هفت سال يكبار بايد سرتاسر اين برج با قلم‌مو رنگ زده شود. نقاشان براي رنگ زدن سطحي به مساحت ۲۵۰ هزار متر مربع با دست، در مجموع به ۱۸ ماه زمان نياز دارند.

⭕️ برج مورد نكوهش

كار ساخت و ساز برج ايفل دو سال و دو ماه طول كشيد. به ويژه هنرمندان پاريس به انتقاد از آن برخاستند. آنها مي‌گفتند كه اين برج آهنين فاقد روبناست و قرار است همچون دودكش غول پيكر كارخانه‌اي خاموش بر فراز پاريس قرار گيرد. اما با گشايش برج ايفل صداي منتقدان نيز رو به خاموشي گذاشت.

⭕️ نماد ملي

هر شب ۲۰ هزار چراغ با روشنايي خود برج ايفل را نورباران مي‌كنند. همچنين برج ايفل متناسب با رخدادهاي گوناگون رنگهاي ويژه‌اي به خود مي‌گيرد. هنگام رخدادهايي همچون روز ملي فرانسه در ۱۴ ژوئيه، درگذشت جاني هاليدي، خواننده فرانسوي و "الويس" ملت فرانسه يا حمله تروريستي سال ۲۰۱۶ برج ايفل به رنگ پرچم فرانسه درآمد.

⭕️ فتح برج ايفل

دوچرخه‌سواران كوهستان همچون فرگوسن هوگو ريشار فرانسوي (تصوير بالا)، كوهنوردان آلپ و موتوركراس‌ها، همه براي به دست آوردن ركوردي جديد به دنبال فتح برج ايفل هستند. در سال ۱۹۴۸ پس از جنگ جهاني دوم يك فيل ۸۵ ساله كه مدير يك سيرك آن را هدايت مي‌كرد، از پله‌هاي برج، تا طبقه اول آن، بالا رفت.

⭕️ ميان زمين و آسمان

وقتي به بالاترين نقطه برج ايفل مي‌رسيد، نه در پاريس كه بر فراز آن قرار مي‌گيريد. گردشگران و بازديدكنندگان سراسر جهان براي تماشاي چنين منظره‌اي از ۱۷۰۰ پله بالا مي‌روند يا از پنج آسانسور موجود استفاده مي‌كنند.

⭕️ برج ايفل mon amour!

غروب كه مي‌شود، تراس فروشگاه Printemps بازديدكنندگان را به تماشاي يكي از زيباترين چشم‌اندازهاي ايفل دعوت مي‌كند. پاريس بدون برج ايفل، آن هم پس از ۱۳۰ سال، به نظر محال مي‌رسد.

منبع:
https://www.dw.com/fa-ir/tourism/g-48147761
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.