نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

منطقه گرجستان نيز مانند ايران جنگ‌هاي بيشماري را پشت سر گذاشته و حمله مغول‌ها، عثماني‌ها و روس‌ها را به خود ديده است.

گرجستان كشوري كهن و باستاني است كه در منطقه قفقاز اوراسيا قرار گرفته است. كشوري زيبا و در حال توسعه كه فرهنگ و آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد و امروز قصد داريم تا در نگاهي كوتاه به معرفي اين كشور تاريخي بپردازد.

⭕️ گرجستان كجاست؟

گرجستان كشوري سرسبز و زيبا واقع در منطقه قفقاز اوراسياست؛ بدين معني كه در هر دو قاره اروپا و آسيا و در سر حد آسياي غربي و اروپاي شرقي قرار گرفته است.

پايتخت گرجستان شهر زيباي تفليس است و زبان رسمي مردم گرجستان هم نام با اسم كشورشان است و به زبان گرجي تكلم مي‌كنند.

گرجستان در طول سال‌هاي اخير داراي رشد و پيشرفت خوبي بوده و به يكي از مقاصد گردشگري نزديك به ايران تبديل شده است.

اين كشور در سواحل درياي سياه قرار گرفته و مرز بين اروپا و آسيا را تشكيل مي‌دهد. گرجستان با وجود وسعت كمي كه دارد، تنوع آب و هوا و جاذبه‌هاي طبيعي آن قابل توجه است؛ از كوه‌هاي سربه‌فلك كشيده با آب‌و‌هواي كوهستاني تا مناطق ساحلي درياي سياه و دره‌هاي سرسبز.

گرجستان كشوري به سرعت در حال توسعه است و از اواسط دهه‌ي ۲۰۰۰ ميلادي صنعت گردشگري اين كشور شروع به گسترش يافتن كرده است و زيرساخت‌هاي گردشگري در اين كشور در حال افزايش و بهبود هستند؛ به نحوي كه روز به روز بر تعداد گردشگران اين كشور افزوده مي‌شود.

شهر‌هاي كوچك و تاريخي، صومعه‌ها و كليسا‌هاي ديدني، كوه‌هاي سر به فلك كشيده، غذا‌هاي لذيذ و اهالي مهربان و مهمان‌نواز از عواملي هستند كه دست به دست هم داده‌اند تا گرجستان به مقصدي ايده‌آل براي سفر‌هاي خارجي تبديل شود.

منطقه‌ كوهستاني قفقاز بزرگ مانع از ورود هواي سرد از سمت شمال مي‌شود.

آب‌و‌هواي گرم و مرطوب ناشي از مجاورت درياي سياه در نواحي كم‌ارتفاع ساحلي مشاهده مي‌شود. ارتفاع از سطح دريا و فاصله تا درياي سياه، تفاوت آب‌و‌هوايي را در مناطق مختلف ايجاد مي‌كند.

در سواحل درياي سياه، از آبخاز تا مرز تركيه و در منطقه‌اي به نام زمين‌هاي پست كولخيس، آب‌و‌هواي نيمه‌گرمسيري غالب است. در اين مناطق رطوبت و ميزان بارندگي بسيار بالا است.

بندر باتومي در درياي سياه، سالانه ۲۵۰۰ ميليمتر بارندگي دارد. انواع مختلفي از درختان نخل در اين منطقه رشد مي‌كنند. ميانگين دماي هوا در فصل زمستان در اين مناطق ۵ درجه سانتي‌گراد و در تابستان ۲۲ درجه سانتي‌گراد است.

دشت‌هاي شرقي گرجستان، به دليل وجود كوهستان، از تاثير درياي سياه حفظ شده‌اند و آب‌و‌هواي قاره‌اي در آن‌ها غالب است. ميانگين دماي هوا در تابستان ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتي‌گراد و در زمستان ۲ تا ۴ درجه سانتي‌گراد است.

ميزان رطوبت كمتر است و بارش باران سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ ميلي‌متر است. مناطق مرتفع در غرب و شرق و مناطق نيمه خشك در جنوب شرقي گرجستان، اندكي تفاوت آب‌و‌هوايي با ساير بخش‌ها دارند.

⭕️ گرجستان كهن

منطقه اوراسيا داراي تاريخ بسيار كهني است و باستان شناسان رد انسان‌هاي اوليه را در اين منطقه پيدا كرده و عمر آن را به دوره پارسنگي نسبت داده اند. به لحاظ تاريخي بودن منطقه، جمجمه‌اي از انسان‌هاي اوليه در اين منطقه پيدا شده است كه متعلق به يك ميليون ۸۰۰ سال پيش است!

در دوره‌هاي عصر مفرغ و اوايل عصر آهن نيز منطقه گرجستان داراي رشد بسيار خوبي بوده است و پيشرفت‌هاي گسترده‌اي در حوزه اقتصادي در اين منطقه رخ داد.

در دوره پيش از ميلاد دو اتحاديه اصلي در منطقه گرجستان حضور داشتند كه به نام‌هاي ديائوخي و كولخيس شناخته مي‌شدند و پس از ميلاد مسيح اين حكومت به اوراتو‌ها رسيد كه وسيع‌ترين امپراتوري دوران خود بود.

شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد كه بعد از ميلاد مسيح در اين منطقه و جنگ‌هايي كه بين ماد‌ها و اوراتو‌ها رخداد، بالاخره از حكومت ماد‌ها شكست خورده و آريايي‌ها در اين منطقه به همزيستي با گرجي‌ها پرداختند.

منطقه گرجستان نيز مانند ايران جنگ‌هاي بيشماري را پشت سر گذاشته است و حمله مغول ها، ايرانيان، عثماني‌ها و روس‌ها را به خود ديده است.

و در نهايت در سال ۱۷۸۳ گرجستان در حمايت روسيه رفت و در دوره شوروي سابق به مدتي ۷۰ ساله در اشغال نيرو‌هاي شوروي بود تا اينكه در ۱۹۹۱ به استقلال رسيد.

⭕️ فرهنگ مردم گرجستان

فرهنگ كلي مردمان گرجستان به طور غالب برگرفته از فرهنگ قفقاز و تركيب شده با فرهنگ گرجي هاست و از جمله فرهنگ‌هاي غني دنياست.

زبان رسمي مردم منطقه نيز گرجي است كه از زبان‌هاي قفقازي و با ريشه كارتولي است. شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد كه خوشنويسي يكي از هنر‌هاي معروف و كهنه در اين كشور است.

همچنين بهتر است بدانيد كه گرجستان در ليست كشور‌هاي بدون ويزا قرار دارد.

مردم گرجستان همچنين داراي رقص‌هاي سنتي و خاصي نيز هستند كه از گذشته نسل به نسل منتقل شده و امروز رسيده است.

اين رقص‌هاي سنتي هم زيادند و هم نام‌هاي مختلفي دارند. براي مثال از معروف‌ترين رقص‌هاي منطقه گرجستان مي‌توانيم رقص كارتولي، رقص جيراني، رقص خورومي، آچارولي و سوانوري را نام ببريم.

⭕️ دين گرجي ها

دين رايج مردم گرجستان مسيحي است و حدود ۷۰ درصد از مردم منطقه مسيحي اند.

بعد از مسيحيت دومين دين رايج در كشور گرجستان اسلام است و بزرگترين سهم از اقليت‌هاي ديني را به خود اختصاص مي‌دهد.

⭕️ بررسي اقتصاد گرجستان

اقتصاد كشور گرجستان به دليل دسترسي به آب‌هاي آزاد، آب و هواي مناسب، كشاورزي پيشرفته و داراي بودن منابع و معادن مختلف داراي تنوع بسياري است.

همچنين با اضافه شدن صنعت گردشگري به اين كشور، اقتصاد گرجستان رشد خوبي داشته و داراي اقتصاد خوبي است. براي سفر به گرجستان تنها انتخاب پيش روي شما استفاده از هواپيما نيست و مي‌توانيد با خريد بليط قطار، از راه زميني نيز به گرجستان برويد.

ارز رايج در كشور گرجستان با واحد لاري شناخته مي‌شود كه هر لاري نيز به واحد كوچكتري به نام تتري تقسيم مي‌شود. علامت و اختصار مورد استفاده براي نشان دادن ارز رايج در گرجستان واژه GE يا gel است.

لاري به شكل اسكناس‌هاي ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ لاري و گاهي تا ۲۰۰ و ۵۰۰ لاري ترويج دارد. تتري هم به شكل سكه‌هاي ۱، ۲, ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ تتري است.

البته توصيه مي‌كنيم در سفر به گرجستان ترجيحا دلار با خود به همراه ببريد تا در نوسانات ارزي، ضرر زيادي متحمل نشويد. همچنين براي تبديل ريال به لاري هم بايد كارمزد‌ها بيشتري بپردازيد، پس بهترين راه همان استفاده از دلار و به همراه داشتن دلار بجاي لاري است.

منبع:
https://www.yjc.ir/fa/news/6850524/%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%87%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D9%81%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7-%D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.