نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

همين چند وقت پيش بود كه آتشي سهمناك مرواريد معماري گوتيك، كليساي نوتردام در پاريس را فرا گرفت. تصاوير كليسايي كه در آتش مي‌سوخت بلافاصله سرتاسر جهان را فرا گرفت و باعث اندوه و شگفتي همگان شد. نوتردام در طي چندين قرن جنگ و انقلاب استوار ايستاده بود، اما ما در قرن ۲۱ از حفظ آن عاجز مانديم.

ناراحت كننده است كه مكان‌هاي شگفت انگيزي را كه دوست داريم يكي يكي از دست مي‌دهيم، حتي با اينكه كه هر چيزي كه براي حفظ و حراست از آن‌ها نياز است، امروزه در دسترس ماست.

ما مي‌خواهيم به مرور مكان‌هاي معماري و طبيعي زيبايي بپردازيم كه در طول ۵ سال گذشته از دست داده ايم و اميدواريم كه در آينده بتوان كاري براي توقف اين نابودي انجام داد. پس در ادامه با ما همراه باشيد.

⭕️ ۱- كليساي نوتردام – پاريس – فرانسه

آتش نوتردام جهان را در بهت و حيرت فرو برد و يك تراژدي غمناك را براي هر شهروند فرانسوي رقم زد. در ۱۵ آپريل ۲۰۱۹ شاهكاري از معماري گوتيك فرانسه در آتشي انبوه گرفتار شد. مطابق با تحقيقات پليس، آتش از مركز سقف كليسا آغاز شد. دليل اين تراژدي هنوز در دست بررسي است. يكي از حدسيات اين است كه آتش ممكن است در ارتباط با عمليات بازسازي باشد كه مدتي بود در اطراف كليسا انجام مي‌شد.

در طول عمر بيشتر از ۸ قرن، اين كليسا به عنوان مركز آموزه‌هاي ديني و فرهنگي فرانسه و حتي كل جهان و الهام بخش هنرمندان برجسته فراواني بود. كليسا نوتردام از چندين جنگ، و چندين انقلاب فرهنگي و مذهبي زنده باقي ماند و وحشتناك است كه ما نتوانستيم در قرن ۲۱ آن را حفظ كنيم.

⭕️ ۲- ساحل لزيرا – مراكش

يك گذرگاه طاق دار زيبا در ساحل لزيرا از مناطق ويژه گردشگري و از نماد‌هاي كشور مراكش بود تا زماني كه يك پايه آن در سپتامبر ۲۰۱۶ ريزش كرد. اين گذرگاه كه از خاك و سنگ به طور طبيعي ايجاد شده بود، سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب مي‌كرد. برخي از مردم مسئولان محلي را براي ريزش اين طاق سرزنش مي‌كنند.

چند ماه قبل از ريزش اين گذرگاه مردم مشاهده كردند كه شكاف‌هايي در آن‌ها وجود دارد و تكه سنگ‌هايي از روي آن مي‌ريزد. مردم مي‌گويند كه از اين نشانه‌ها مسئولان مي‌توانستند اين ريزش را پيش بيني كنند و براي جلوگيري از ريزش آن كاري انجام دهند.

⭕️ ۳- معبد بل – پالميرا - سوريه

معبد اصلي پالميرا در سال ۲۰۱۵ در ميانه جنگ سوريه تخريب شد. اين معبد از مهم‌ترين بنا‌هاي مذهبي قرن اول ميلادي و جهان باستان بود. تنها چيزي كه امروزه از آن باقي مانده است يك جفت ستون ايستاده در ميان خرابه هاست.

شهر پالميرا كه جز ميراث جهاني يونسكو نيز هست، امروزه شامل خرابه‌هايي از بنا‌هاي باستاني، هنر و ادبيات مربوط به قرن‌هاي اول و دوم ميلادي است كه در آن هنر‌هاي روم باستان با سنت‌هاي محلي ادغام شده است. اين شهر داراي بيش از ۱۰۰۰ ستون تاريخي، قناتي رومي و بيشتر از ۵۰۰ مقبره تاريخي بود كه متاسفانه بيشتر آن‌ها در طول جنگ سوريه از بين رفت.

⭕️ ۴- پارك ملي جاشوا - كاليفرنيا – آمريكا

پارك ملي درخت جاشوا در كاليفرنيا مكاني شگفت انگيز است كه شامل اكوسيستمي منحصر به فرد كويري با ويژگي‌هاي سورئال جغرافيايي و تنوع عظيمي از گياهان غيرمعمول بود كه در هيچ كجاي ديگر از جهان يافت نمي‌شد. در ژانويه ۲۰۱۹ در جريان تعطيلي ۳۵ روزه دولت، بازديد از پارك براي عموم آزاد شد. در اين ايام به دليل عدم وجود نظارت و بي توجهي مسئولان، خرابكاري‌هاي وحشتناكي توسط غارتگران طبيعت ايجاد شد.

مردم بسياري از درختان را قطع كردند، با روشن كردن آتش باعث از بين رفتن گونه‌هاي گياهي زيادي شد و حتي تعدادي نقاشي گرافيتي نيز از خود در اين منطقه زيبا بر جاي گذاشتند! به گفته يكي از سرپرستان سابق پارك، حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال طول مي‌كشد تا آسيب‌هايي كه در طول اين چند هفته به پارك وارد شده است، جبران شوند.

⭕️ ۵- پري دريايي كوچك – كپنهاگن – دانمارك

اين مجسمه در سال ۱۹۰۹ توسط "ادوارد اريكسون" ساخته شد و در طول عمر كوتاه خود، چندين بار تا كنون تخريب و يا مورد خرابكاري واقع شده است. در اولين خرابكاري اين مجسمه بازوي خود را از دست داد. هم چنين تا به حال چندين بار با رنگ‌هاي مختلف سعي در خراب كردن اين مجسمه داشته اند.

خرابكاران اين حركات را به دلايل مختلفي از جمله خستگي، مستي، بيماري‌هاي روحي و يا فقط به دليل اعتراض‌هاي سياسي انجام داده اند. متاسفانه بعيد است كه بتوان براي هميشه آن را از خرابكاري خرابكاران دور نگه داشت، اما اميدواريم كه بتوان راهي براي حفاظت آن پيدا شود.

⭕️ ۶- درياچه مكنزي – تاسماني – استراليا

در ژانويه و فوريه ۲۰۱۶ اتش سوزي سخت و شديدي قسمت‌هاي وسيعي از تاسماني را در بر گرفت كه بر روي يكي از زيباترين درياچه‌هاي منطقه يعني درياچه مكنزي، اثرات مخربي گذاشت. اين آتش سوزي همچنين گياهان منحصر به فرد و بومي اين منطقه را مانند نوعي از كاج‌هاي باستاني نابود كرد كه شانسي براي رشد و ترميم دوباره آن‌ها وجود ندارد.

دركل، اين آتش سوزي حدود ۲۰ هزار هكتار از مراتع و بوته زار‌هاي تاسماني را از بين برد. اگرچه بعد از گذشت چند سال از فاجعه، گياهان علائمي از حيات و جوانه زني را از خود نشان داده اند، اما مدت زمان زيادي طول خواهد كشيد تا اين مكان دوباره سرسبز و زنده بشود.

⭕️ ۷- صخره‌هاي بيرمم – يوركشاير شمالي – انگلستان

چيز عجيبي نيست كه بگوييم توريسم باعث خرابي مكان‌هاي گردشگري مي‌شوند، اما هنوز هم غيرقابل باور به نظر مي‌رسد كه بگوييم افرادي در چند ثانيه باعث نابودي تاريخي به قدمت ۳۲۰ ميليون سال شده اند. در ژوئن ۲۰۱۸، عده‌اي يكي از سنگ‌هاي ايستاده روي صخره‌هاي بيرمنگام را به پايين غلطاندند و باعث شدند تا اين سنگ تكه تكه بشود.

اين تكه سنگ كه به شكل عجيبي روي صخره‌اي در حالت تعادل ايستاده بود، حاصل اثرات باد و باران و برف، در طي ميليون‌ها سال ايجاد شده بود، اما افرادي پيدا شدند كه در چند ثانيه براي تفريح اين اثر طبيعي و تاريخي را نابود كردند. آن‌ها علاوه بر اين، نام‌هاي خود را بر روي اين تخته سنگ‌ها نيز حكاكي كردند!

با كمال تاسف در هر لحظه و هر زمان امكان تخريب يا از بين رفتن جاذبه هاي گردشگري در دنيا چه به دليل عوامل طبيعي و حوادث و يا به خاطر عوامل انساني وجود دارد بنابراين تا فرصت باقيست بازديد از اين جاذبه ها و ميراث فرهنگي اهميت ويژه اي دارد.

منبع:
https://www.sarpoosh.com/society/environment-tourism/environment-tourism980208228.html/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.