نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

مردم هر كشوري خصوصيات و رفتارهاي خاص خود را دارند كه البته براي خودشان خيلي عادي است. اما از منظر ديگران شايد عجيب، ناپسند و سوال‌برانگيز باشد.

چيزهاي مورد تعجب ايراني‌ها در آلمان در اين گزارش تصويري:

⭕️ مردم هر كشوري خصوصيات و رفتارهاي خاص خود را دارند كه البته براي خودشان خيلي هم عادي است. براي آلماني‌ها فرقي نمي‌كند كجا هستند؛ در رستوران، اداره، كتابخانه و هنگام غذاخوردن. آن‌ها در هر جا كه باشند در صورت نياز و حتي با صداي بلند دماغ‌شان را پاك مي‌كنند. بسياري از ايراني‌هايي كه حتي سال‌هاست در آلمان‌زندگي مي‌كنند، هنوز با اين موضوع مشكل دارند.

⭕️ اگر خانه‌اي ماشين ظرف‌شويي نداشته باشد، آنگاه ظرف شستن آلماني‌ها تماشايي است. هنوز هم برخي آشپزخانه‌‌ها دو ظرف‌شويي دارند. ظرف را در آب گرم با چند قطره مايع ظرف شويي، مي‌شويند و سپس در آب سرد فرو مي‌كنند و در آخر با دستمالي آن را خشك مي‌كند. برخي حتي ظرف را در آب سرد هم فرو نمي‌كنند و با همان كف مايع ظرف شويي خشك مي‌كنند. ظرف‌ها در زير آب روان گرفته نمي‌شوند.

⭕️ اگر فكر مي‌كنيد آلماني‌ها شب‌ها خانه نيستند، سخت در خطا هستيد. آن‌ها از روشن‌كردن چرا‌غ‌هاي اضافي پرهيز مي‌كنند و دائما در فكر صرفه‌جويي در مصرف انرژي هستند.

⭕️ آلماني‌ها از امكان استفاده از صدها شبكه تلويزيوني و ديدن بهترين‌ و جديد‌ترين فيلم‌ها برخوردار هستند، اما شب يكشنبه بعد از اخبار ساعت هشت تقريبا همه آن‌ها فيلم جنايي و پليسي "تا‌ت‌اُورت" (Tatort) ساخت آلمان را تماشا مي‌كنند.

⭕️ اگر ندانيد فكر مي‌كنيد كه شوفاژ ساختمان خراب شده است. شب‌ها، ديرهنگام و معمولا قبل از خواب، سيستم گرمايشي ساختمان براي صرفه‌جويي در هزينه سوخت، بصورت اتوماتيك خاموش و صبح روز بعد دوباره روشن مي‌شود.

⭕️ با بالش در پشت پنجره. پليس آلمان در خيابان‌ها و محلات، به‌ويژه در شهرهاي كوچك نيازي به دوربين مداربسته ندارد. خيابان‌ها تحت نظر و كنترل افراد مسن قرار دارند. براي آنهايي كه نمي‌دانند: اگر بالشي در پشت پنجره ديديد بدانيد پيرمرد و يا پيرزني از پشت اين پنجره به بيرون نگاه مي‌كند كه فعلا در اينجا نيست.

⭕️ هنوز هم بسياري از آلماني‌ها هر صبح پس از بيدار شدن لحاف و بالش خود را در معرض هواي تازه قرار مي‌دهند. ديدن اين صحنه در آلمان براي بسياري از ايرانيان تعجب‌آور است.

⭕️ در جنوب آلمان جاروكشيدن و تميز كردن راه‌پله ساختمان هر هفته برعهده يكي از ساكنين آن ساختمان است. تابلو "كِر وُخه" براي خارجي‌ها ساخته نشده است. اين تابلو پشت در خانه به ساكنان اين وظيفه را يادآوري مي‌كند.

⭕️ در شمال آلمان براي سلام كردن "آهوي" (Ahoi) و "موين، موين" (Moin, Moin) مي‌گويند. در جنوب كشور "سرووس" (Servus) و "گروس گوت" (Grüß Gott) گفته مي‌شود. بقيه هم "هَلو" (Hallo) مي‌گويند. تازه نحوه بيان همين "هَلو" هم اين لغت را داراي معني‌هاي مختلف و حتي به ناسزا تبديل مي‌كند.

⭕️ بر پله برقي‌هاي آلمان هم قوانين راهنمايي و رانندگي حكم‌فرماست. بر روي بسياري حتي نوشته شده "سمت راست بايستيد، سمت چپ برويد!"

⭕️ آلماني‌ها با وسواس عجيبي زباله‌هايشان را تفكيك مي‌كنند.

⭕️ باورنكردني است، اما آلماني‌ها وقتي ماست ميوه مي‌خورند، ظرف پلاستيكي آن را اول مي‌شورند و سپس به ظرف زباله مي‌سپارند.

⭕️ حفظ حريم شخصي در آلمان بصورت عجيبي رعايت مي‌شود. در اتوبوس و قطار (اگر خالي ‌باشند) مردم هميشه با فاصله از يكديگر مي‌نشينند. در اماكن عمومي اگر صندلي كنار فردي خالي باشد، قبل از نشستن حتما سئوال مي‌كنند كه آيا اين صندلي خالي است؟ در ادارات، بانك‌ها و دستگاه‌هاي خودپرداز هم كه اصولا با يك خط بر روي زمين، فاصله فردي كه كارش در حال انجام شدن است با ديگران تعيين شده است.

⭕️ روزهاي شنبه و يكشنبه در آلمان آخر هفته محسوب مي‌شوند. روز يكشنبه در اين كشور روز خاصي است و همه فروشگاه‌ها و مراكز خريد تعطيل هستند. (پمب‌بنزين، رستوران، ساندويچ‌فروشي و سينماها مشمول اين قانون نمي‌شوند)

⭕️ در آلمان تنوع گيج‌كننده و عجيبي در پخت نان وجود دارد. در اين كشور بيش از هزار نوع نان پخته مي‌شود.

منبع:
https://www.dw.com/fa-ir/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%DA%86%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D8%B9%D8%AC%D8%A8-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF/g-37166636/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.