نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

«همگي به بام كليسا چشم دوختند. آنچه مي‌ديدند عجيب بود. در بالا‌ترين نقطه كليسا، بالا‌تر از پنجره رز مركزي، شعله بزرگ آتش از ميان دو مناره كليسا به شكل جرقه‌اي از گردباد زبانه مي‌كشد.»

ويكتور هوگو در رمان «نوتردام پاريس» كه در سال ۱۸۳۱ منتشر شد و در ايران با نام «گوژپشت نوتردام» شناخته مي‌شود، آتش‌سوزي كليساي نوتردام را اين‌گونه توصيف و پيش‌بيني كرده بود. كليسايي ۸۵۶ ساله كه روز ۱۵ آوريل ۲۰۱۹ (۲۶ فروردين ۱۳۹۸) آتش گرفت و سوخت.

كليساي نوتردام؛ طرحي از ويكتور هوگو

شخصيت‌هاي اصلي رمان نوتردام پاريس ويكتور هوگو، «اسمرالدا»، دختر كولي، «كلود فرولو» مردي كه تصميم به دوري از زنان گرفته ‌است، ولي روزي اتفاقي اسمرالدا را مي‌بيند و عاشق او مي‌شود و در ‌‌نهايت شخصيت ديگر اين رمان، «كازيمودو»، مردي با ظاهري زشت و پشتي خميده است. كازيمودو توسط كلود فرولو بزرگ شده‌ است. نوتردام يكي از علايق اين گوژپشت داستان ويكتور هوگو است.

يك سال قبل از انتشار رمان ويكتور هوگو، نماي جنوبي اين كليسا در جريان يك شورش، آتش مي‌گيرد. ويكتور هوگو در آن زمان با وجود آسيب اين كليسا از آتش‌سوزي، در مقدمه كتاب خود نوشته بود: «بدون شك نوتردام پاريس همچنان يك بناي باشكوه و بلندمرتبه است.»

انتشار كتاب هوگو در آن زمان و انتقاد‌هايش نسبت به وضعيت نامناسب اين كليسا، توجه‌ها را به اين بناي تاريخي جلب كرد. در سال ۱۸۴۴ كارزاري شكل گرفت و مسابقه‌اي برگزار و از معماران خواسته شد تا پروژه‌هاي خود را براي احياي كليساي نوتردام طراحي كنند. در ژوئيه ۱۸۴۵ در ‌‌نهايت قانون بازسازي كليساي جامع نوتردام تصويب و اين‌گونه خواسته ويكتور هوگو هم عملياتي شد.

عبارت نوتردام (Notre-Dame) از دو واژه Notre (صفت مالكيت اول شخص جمع) و Dame (بانو) تشكيل شده است و بنابراين به معناي «بانوي ما» است. بانو در اين تركيب،‌‌ همان مريم مقدس، يا آن‌طور كه كاتوليك‌ها و مسلمانان مي‌گويند، مريم باكره است. «ما» در اين تركيب اشاره به مسيحيان يا رستگاران دارد، افرادي كه با پذيرش «پادشاهي خدا بر زمين» عيسي را به‌عنوان فرستاده و «پسر» خدا بر كره‌خاكي ياد كردند. به همين منوال «Notre Père» (پدرِ ما: خدا) و «Notre-Seigneur» (آقاي ما: عيسي) بخش لاينفك ادبيات كليسايي فرانسه است.

در سنت مسيحيت كاتوليك و در زبان فرانسه مجسمه‌هاي «مريم مادر» يا آئين‌هاي مذهبي به نام وي نوتردام نام دارند. به همين ترتيب كليساهاي «وقف» يا پيشكش شده به مريم مقدس، به نام نوتردام «متبرك» مي‌شدند. با اين حال براي فرهنگ و هنر متاخر فرانسوي و با وجود تعدد «نوتردام»‌‌ها در سطح اين كشور، نوتردام به خودي خود، نشانگر كليساي بزرگ پاريس است. نوتردامي كه براي دست‌كم دومين‌بار در تاريخ، در آتش سوخت.

از شامگاه دوشنبه ۱۵ آوريل كه آتش به جان نوتردام افتاد، دوستداران هنر براي اين مهم‌ترين كليساي فرانسه نگران شدند. اما نوتردام تنها يك عمارت نيست، بلكه در آن آثار گرانبهايي ذخيره شده است. مقام‌هاي پاريس اطمينان مي‌دهند كه در حريق نوتردام به اين آثار آسيبي نرسيده است.

همه كليساهاي كاتوليك جهان پنجره‌هاي بزرگ و رنگين (ويتراي) دارند، اما نه به زيبايي ويتراهاي نوتردام كه در ضلع جنوبي، شمالي و غربي كليسا قرار گرفته‌اند. پنجره‌هاي بزرگ نوتردام نورهاي قرمز و آبي را به صحن كليسا سرازير مي‌كنند.

پنجره گرد در ضلع جنوبي كليسا ۱۳ متر قطر دارد. شيشه‌كاري رنگين پنجره بار‌ها نوسازي شده است و هنرمندان بي‌شماري در تكميل آن نقش داشته‌اند. اين پنجره از قرن سيزدهم تا امروز الگويي براي كليساهاي بي‌شمار در سراسر اروپا بوده است.

ارگ نوتردام يكي از گرانبها‌ترين ارگ‌هاي جهان است. اين ارگ در قرن سيزدهم نصب شده و در سال ۱۷۳۰ مورد تعمير و مرمت قرار گرفته است. در جريان انقلاب كبير فرانسه، چيزي نمانده بود كه انقلابيون اين ارگ بزرگ را نابود كنند، اما طرفداران موسيقي ديني آن را نجات دادند. اين ارگ يكي از خوش‌آوا‌ترين ارگ‌هاي جهان است و تاكنون به دست استادكاران ماهر كامل‌تر و كامل‌تر شده است.

هر كليسايي شماري از بقاياي آثار زندگي اولياي كيش مسيحيت را حفظ مي‌كند و نوتردام حافظ «تاج مقدس» است،‌‌ همان تاج خاري كه مطابق باور مسيحيان، هنگام به صليب كشيدن حضرت مسيح براي تمسخر بر سر او گذاشتند. اين «تاج» گرانبها را لويي نهم، پادشاه فرانسه در ۱۲۳۹ به كشورش آورد. اين «تاج» در آتش‌سوزي اخير آسيب نديده و گفته مي‌شود كه هم‌اكنون در شهرداري پاريس نگهداري مي‌شود.

منبع:
https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-36/3529615-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%86%D9%88%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%AA%D8%B4
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.