نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

در ۱۷ ژوئن ۱۸۸۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر در اسكله منهتن صف كشيدند تا ورود كشتي فرانسوي حامل مجسمه آزادي به بندر نيويورك را تماشا كنند. حالا بيش از ۱۳۰ سال از آن زمان گذشته است.

⭕️ نام اصلي

همه شما با يك نگاه «مجسمه آزادي» را تشخيص مي‌دهيد، اما آيا نام واقعي آن را مي‌دانيد؟ به گفته طراح آن «فردريك آگوست بارتولدي»، نام اصلي مجسمه «آزادي روشنگر جهان» است.

⭕️ چهره مجسمه آزادي با الهام از يك مادر ساخته شده

مادر بارتولدي، شارلوت، مدل چهره اين مجسمه عظيم مسي بوده است. (همسر بارتولدي هم مدل بدن اين مجسمه بوده است)

⭕️ آن را قطعه‌قطعه آوردند

مجسمه آزادي تكه تكه به نيويورك رسيد. اين مجسمه به صورت ۳۵۰ قطعه در ۲۱۴ جعبه از فرانسه آمد.

⭕️ مجسمه آزادي، راهنماي فمنيسم بود

وقتي زنان از شركت در مراسم اهداي مجسمه در جزيره «bedloe» منع شدند، يك قايق دربست كرايه كردند و مراسم خود را در نزديكي بندر برگزار كردند و با صداي بلند دورويي مردان را اعلام كردند: «برپايي مجسمه يك زن در سرزميني كه هيچ زني آزادي سياسي ندارد»

⭕️ اين مجسمه يك دام گردشگري بود

حدود يك ميليون نفر در مراسم افتتاحيه شركت كردند، جايي كه پسران دستفروش عكس‌هاي مجسمه، مدال و نشان، توليدات برنزي مينياتوري و ساندويچ‌ مي‌فروختند. اين مجسمه هنوز يك جاذبه توريستي مجبوب است.

⭕️ بانوي آزادي دختر نيوجرسي است

اگرچه آب‌هاي اطراف اين مجسمه از لحاظ فني بخشي از نيوجرسي است، اما بانوي آزادي از نظر رسمي جزء دارايي‌هاي منهتن و افتخار ماليات‌دهندگان نيويورك است.

⭕️ نام جزيره بعد از آمدن مجسمه تغيير كرد

جزيره‌اي كه بانوي آزادي در آن ايستاده تا سال ۱۹۵۶ «bedloe» نام داشت، اما بعد‌ها توسط كنگره به جزيره آزادي تغيير نام داد.

⭕️ ابعاد لباس مجسمه آزادي

سايز كفش بانوي آزادي ۸۷۹ و دور كمر آن ۱۰.۶۶ متر است.

⭕️ ظاهر آن گمراه كننده است

مجسمه آزادي ۲۰۴ تن وزن دارد و پوست مسي آن بسيار نازك است و ۲.۳۷ ميليمتر ضخامت دارد.

⭕️ رنگ طبيعي آن سبز نيست

مجسمه آزادي ابتدا قهوه‌اي مسي بود، اما مس به مرور زمان اكسيد و زنگ مس تشكيل شد و به رنگ سبز در آمد. از سال ۱۹۰۶ مجسمه آزادي از سر تا پا سبز شده است. اگرچه پروژه رنگ زدن مجسمه آزادي چندين بار طي سال‌هاي مختلف مطرح شد، اما اين اتفاق هرگز رخ نداد، زيرا لايه «patina» از لايه‌هاي دروني‌تر فلز در برابر خوردگي و فرسايش محافظت مي‌كند.

⭕️ روي سر مجسمه

هفت شعاع نور روي تاج بانوي آزادي قرار دارد كه نماد هفت قاره هستند. آن‌ها در مجموع بيش از ۴۵۰ كيلوگرم وزن روي سر مجسمه ايجاد مي‌كنند.

⭕️ مجسمه آزادي تكان مي‌خورد

يك حقيقت شگفت انگيز ديگر درباره مجسمه آزادي اين است كه در باد با سرعت ۸۰ كيلومتر بر ساعت يا بيشتر، مجسمه تا ۷.۵ سانتيمتر و بازويي كه مشعل دارد تا ۱۵.۲ سانتيمتر نوسان مي‌يابد.

⭕️ مجسمه آزادي به روش خود جشن مي‌گيرد

در سال ۱۹۴۴، چراغ‌هاي تاج مجسمه آزادي به خاطر پيروزي در اروپا به صورت «نقطه نقطه نقطه خط» روشن شدند كه نشان دهنده كد مورس «v» است.

⭕️ مجسمه آزادي دوستان زيادي دارد

از سال ۱۸۹۲ تا ۱۹۴۳، مجسمه آزادي از بيش از ۱۲ ميليون مهاجر استقبال كرد كه با قايق به جزيره اليس رسيدند.

⭕️ بانوي آزادي قلعه خودش را دارد

بانوي آزادي روي يك پايه ايستاده و پايه هم روي يك قلعه گرانيتي به شكل ستاره ۱۱ پر قرار دارد. اين قلعه در سال ۱۸۱۱ ساخته شده و زماني ۳۵۰ سرباز در آن از بندر نيويورك حفاظت مي‌كردند.

⭕️ آزادي آزادي ارزان نيست

هزينه ساخت مجسمه و پايه آن بيش از ۵۰۰ هزار دلار تمام شد كه معادل بيش از ۱۰ ميليون دلار امروز است.

⭕️ فرانسه و ايالات متحده هزينه‌ها را تقسيم كردند

فرانسوي‌ها مجسمه را ساختند، اما ساخت و بنا نهادن پايه آن را به آمريكايي‌ها واگذار كردند.

⭕️ خواهرناتني مجسمه آزادي هم مشهور است

چارچوب داخلي مجسمه آزادي توسط گوستاو ايفل در سال ۱۸۸۰ طراحي شد. او از همان طراحي هفت سال بعد براي ساختن برج ايفل استفاده كرد.

منبع:
https://www.bartarinha.ir/fa/news/874783/%D8%AD%D9%82%D8%A7%DB%8C%D9%82%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%AC%D8%B3%D9%85%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%AF
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.