نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۶ خرداد ۱۳۹۸
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

بازديد از شهرهاي محبوبي مانند سنت پترزبورگ قطعاً مشكلات خود را دارد. اولاً، شما تنها توريست در آنجا نيستيد، و ثانياً، مردم اين شهر ميدانند كه گردشگران دائمي هستند و هميشه حضور خواهند داشت. البته، وقتي سفر مي كنيد، انتظار مي رود كه كمي بيشتر خرج كنيد و گاهي اوقات در ازدحام جمعيت اطراف جاذبه هاي گردشگري محبوب، گير بيافتيد. با اين حال، بهتر است بدانيد كه با چه چيزي مواجه هستيد و چگونه اين موقعيت ها را كاهش دهيد. در اينجا چند تله‌اي كه گردشگران در سنت پترزبورگ بايد از آنها دوري كنند را با هم مرور مي كنيم:

⭕️ ۱. صف‌هاي طولاني بازديد از موزه ها

ساعت‌ها انتظار بيرون يك موزه بسيار محبوب در سنت پترزبورگ امري شايع است. موزه‌ها داراي ظرفيت محدودي هستند و بسياري از افراد تلاش مي كنند تا وارد شوند. يكي از راه هاي گذر از اين صف‌ها، رزرو يك تور است كه يك زمان ورود خاص دارد و ورود به موقع شما را تضمين مي كند. اگر پرداخت اين هزينه اضافي در بودجه شما نيست، پس بهترين راه ورود اين است كه ديرتر براي بازديد از آن ها برويد. بسياري از گروه‌هاي گردشگري صبح‌هاي زود و در نخستين ساعات باز شدن موزه به آنجا مي رسند. قبل از رفتن به موزه‌ها ساعات باز شدن آنها را بررسي نماييد و ديرتر براي بازديد برويد. براي مثال موزه هرميتاژ و موزه دولتي روسيه تا ساعت 21:00 باز هستند و شما مي توانيد از اين فرصت استفاده نماييد و شلوغي جمعيت و صف‌هاي طولاني را دور بزنيد!

⭕️ ۲. تاكسي‌هاي فرودگاهي

چنان كه داخل سالن ورودي فرودگاه پالكوو قدم مي گذاريد، رانندگان زيادي مشتاقانه به شما پيشنهاد مي‌كنند كه شما را به مقصدتان برسانند. به احتمال زياد آنها رانندگان واقعي هستند كه قصد بدي ندارند و فقط مي خواهند دوبرابر كرايه معمول را از شما بگيرند. فريب آنها را نخوريد. مودبانه پيشنهادشان را رد كنيد و از فرودگاه خارج شويد تا بتوانيد به ايستگاه تاكسي فرودگاه برويد. در آنجا مي توانيد يك تاكسي با قيمت ثابت بگيريد. اگر شما هنوز هيچ روبلي با خود نداريد بررسي كنيد كه آيا تاكسي كارت هاي اعتباري را قبول مي‌كند يا خير تا از بروز هر گونه سوء تفاهمي پيشگيري كنيد.

⭕️ ۳. تاكسي‌هاي سياه

همانند تاكسي هاي فرودگاه، تاكسي‌هاي سياه شما را به مقصد خواهد رساند، اما انتظار اين را داشته باشيد كه كرايه بيشتري از شما بگيرند. تاكسي‌هاي سياه معمولاً شبها هنگامي كه اتومبيل هاي زيادي در خيابانها وجود ندارند، سر و كله‌شان پيدا مي‌شود. بهترين راه براي اجتناب از چانه زني سر قيمت با راننده‌هاي اين تاكسي‌ها اين است كه تاكسي ديگري را از قبل گرفته باشيد. اگر شما داريد از هتل يا يك رستوران و يا يك بار خارج مي شويد، احتمالا كاركنان آنجا مايل هستند كه به شما كمك نمايند و تلفني برايتان تاكسي بگيرند يا ماشين ديگري را برايتان فراهم نمايند. اگر اين گزينه مقدور نبود و شما چاره ديگري نداشتيد، هنگام چانه زني در مورد قيمت كرايه با رانندگان مراقب باشيد. اطمينان حاصل كنيد كه قيمت كاملاً روشن است، شايد حتي آن را بنويسيد تا در نهايت اختلاف نظري وجود نداشته باشد.

⭕️ ۴. عكسهاي خياباني

در نقاط مهم گردشگري مانند ميدان كاخ يا كليساي جامع اسحاق، شما اغلب بازيگراني را مي بينيد كه در لباس‌هاي قرن هجدهم در حال قدم زدن هستند و مانند شخصيت ‌هايي مثل كاترين كبير يا پتر كبير به نظر مي‌آيند. آنها اغلب بسيار دوستانه هستند و انگليسي را هم در سطح مبتدي مي دانند. به محض اينكه با آنها چشم در چشم شويد، پيشنهاد خواهند كرد كه با شما عكس بگيرند و اميدوارند كه در مورد قيمت آن سوالي نپرسيد. اگردوست داريد اين عكس را داشته باشيد، ابتدا قيمت را بپرسيد تا بعدا نااميد نشويد. همين امر در مورد عكس گرفتن با حيوانات نيز صدق مي‌كند كه يكي از فعاليت‌هاي گردشگري بسيار محبوب در روسيه به شمار مي‌آيد.

⭕️ ۵. فروشگاه Eliseev Merchant

فروشگاه تجاري Elisev Merchant يك فروشگاه است كه به تازگي بازسازي شده است و گردشگران را با دكور و غذاهاي مخصوصش به خود جلب مي‌كند. در حال حاضر، لازم نيست كه از اين مكان به طور كامل اجتناب كنيم، و قطعاً ارزش گشتن و بازديد را دارد، زيرا كه داخل آن بسيار زيبا است. همچنين مي توانيد چندين سوغاتي سرگرم كننده براي آوردن به خانه مانند شكلات، دسر و ... در اين فروشگاه پيدا كنيد. همه آنها به زيبايي بسته بندي شده‌اند و براي هديه دادن عالي هستند، اما مراقب باشيد كه مبلغي كه روي قيمت اصلي كالاها مي‌كشند در اين مكان بسيار زياد است. برخي از اين اقلام مانند خاويار، نوشيدني‌ها و پنيرها را ميتوانند در سوپر ماركت هاي معمولي با قيمت‌هاي بسيار بهتري خريداري نماييد و تنها تفاوت آن بسته بندي اين محصولات خواهد بود.

⭕️ ۶. قهوه استارباكس

در روسيه، استارباكس اساساً به معني نوشيدن قهوه با قيمتي بيش از اندازه است. در واقع، استارباكس روسيه به نام گرانترين استارباكس در جهان شناخته شده است. با اين حال اين مكان هميشه پر از گردشگران و مردم محلي است كه تمايل به پرداخت اين قيمت دارند. اگر استارباكس در زندگيتان يك ضرورت به شمار نمي‌آيد، بهتر است برخي از كافي‌شاپ‌هاي محلي را امتحان كنيد. فرهنگ قهوه‌خوري در سنت پترزبورگ بسيار فعال است و مطمئناً شما نا اميد نخواهيد شد و احتمالاً هزينه آن يك چهارم قيمت قهوه در استارباكس خواهد بود.

⭕️ ۷. بازارهاي خياباني

اگر شما اهل چانه‌رني هستيد خريدن سوغاتي در بازار ممكن است به نظر شما يك ايده سرگرم كننده باشد. بهتر اين است كه سعي كنيد بيش از حد در بازارهاي خياباني خريد نكنيد زيرا كه در اين بازارها هيچ نظارتي بر قيمت يا كيفيت وجود ندارد. علاوه بر اين، اگر دست‌فروشان ديگر شما را در حال خريد ببينند، ممكن است تهاجمي شوند و سعي كنند چيزهاي بيشتري را به شما بفروشند. يك دور در اين بازارها بزنيد و ببينيد كه آيا از چيزي خوشتان مي‌‌‌آيد يا خير، اما بهتر است چيزهاي خيلي گرانقيمت را از كنار خيابان نخريد.

⭕️ ۸. راهنمايان تور

در صف انتظار ورود به يك موزه چه موزه هرميتاژ باشد يا كاخ كاترين در شهر پوشكين، به احتمال زياد افرادي كه خود را "راهنمايان مجاز" مي‌نامند نزد شما خواهند آمد و ارائه تورهايي را در زبانهاي مختلف به شما پيشنهاد خواهند كرد. نيازي نيست كه از دست اين افراد عصباني شويد. آنها ممكن است راهنماهايي مجاز و واقعي باشند كه در تلاشند تا كاري براي خود بيابند. با اين حال، درشهر شلوغي مانند سنت پترزبورگ، كمي عجيب و غريب است كه هيچ يك از شركت هاي بيشماري كه در اين شهر مشغول به كارند آنها را استخدام نكرده‌اند بنابراين مراقب قيمت‌ها و كيفيت خدماتي كه به شما مي‌دهند باشيد.

⭕️ ۹. تماشاي پل‌هاي كاخ يا پل‌هاي متحرك

هنگامي كه در تابستان به سنت پترزبورگ مي آييد، ديدن پل‌هاي مشهور آن در شب ضروري است. بسياري از مردم محلي و بازديدكنندگان دور «پل كاخ» گرد هم مي‌آيند كه يكي از محبوب ترين مكان‌ها است تا بلند شدن پل‌هاي روي رودخانه نوا را تماشا كنند. چيزي كه بسياري از مردم فراموش مي‌كنند به آن توجه نمايند اين است كه بعد از اين چه اتفاقي مي افتد: تمام پل ها بالا رفته‌اند و مترو هم بسته است. اطمينان حاصل كنيد كه شما در سمت درستي از رودخانه قرار داريد، در غير اينصورت رفتن به خانه يا هتلتان بسيار پرهزينه خواهد بود، زيرا كه تاكسي بايد همه شهر را دور بزند تا بتواند شما را به آن سوي رودخانه برساند. علاوه بر اين، در آن ساعات ديروقت از شب تاكسي‌هاي زيادي در اختيار نخواهيد داشت.

⭕️ ۱۰. دكه‌هاي خياباني

دستفروشان خياباني معمولاً به طور استراتژيك خود را در مناطقي قرار مي دهند كه سوپرماركتي در نزديكي آنها وجود نداشته باشد اما تعداد زيادي گردشگر تشنه در اين مكان‌ها باشند. آنها آب، نوشيدني‌ها، بستني يا ساير تنقلات را مي فروشند كه ممكن است براي يك توريست گرسنه جذاب باشد. قيمت ها بالاتر از يك سوپرماركت معمولي خواهند بود. اگر شما نمي‌خواهيد هزينه بيشتري پرداخت نماييد، غذا و نوشيدني‌هايي را از قبل بخريد تا بعدا گير نيافتيد.

⭕️ ۱۱. جيب‌برها

مسافرت در روسيه عموماً بسيار امن است. شهرهاي بزرگ مانند سنت پترزبورگ در طول شب و روز مخصوصاً براي مسافران امن هستند. با اين حال يكي از مسائلي كه بايد از آن آگاهي داشته باشيد جيب‌برها هستند. از آنجايي كه گردشگران در شهر معمولاً همه در مركز يك مكان محبوب قرار دارند، جيب‌برها به خوبي مي داند كه چه كسي را هدف قرار دهند. آنها حتي داخل موزه ها مي شوند، بنابراين هميشه مراقب اموال خود باشيد. اطمينان حاصل كنيد كه گذرنامه خود را همراه خود و در جاي امني به دور از ساير اموال ارزشمندتتان بگذاريد. به اين ترتيب، در صورتي كه بدترين اتفاق بيافتد و جيب شما را بزنند، حداقل مدارك مورد نياز سفرتان را از دست نداده‌ايد.

مترجم: مهسا ظفرخواه

منبع:
https://theculturetrip.com/europe/russia/articles/11-tourist-traps-to-avoid-in-st-petersburg/
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.