نمايش جزئيات مقاله

ديگر مقالات

۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
۲۵ آذر ۱۳۹۷
۱۵ آذر ۱۳۹۷
۲۶ آبان ۱۳۹۷
۱۵ آبان ۱۳۹۷
۱۱ شهريور ۱۳۹۷
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۷

روايتي اختصاصي از هلند و سبك‌زندگي جالب مردم آن

اواسط تابستان ۲۰۱۵ بود كه براي شركت در يك كنفرانس علمي به كشور هلند سفر كردم. هلند كشوري است در شمال غربي اروپا كه شانزده و نيم ميليون نفر جمعيت دارد.

مردم اين كشور به زبان داچ يا هلندي صحبت مي كنند، زباني پر از واج هاي «خ» و «گ» كه به نظرم تلفظ درست كلمات آن يكي از سخت ترين كارهاي دنيا ست. بسياري از زمين هاي هلند در ارتفاعي هم سطح يا حتي زير سطح دريا واقع شده اند، از همين رو هلند را در انگليسي نِدِرلند يا سرزمين پست مي نامند. مردم اين كشور براي مهار آب دريا و رودخانه هاي بسيار زياد در جاي جاي شهرها دست به حفر كانال زده اند كه در برخي موارد رفت و آمدشان از طريق همين كانال ها و توسط قايق صورت مي گيرد.

اين اولين ويژگي جالب كشور هلند است كه چشم هر گردشگري را در سفر به اين كشور به خودش خيره خواهد كرد. مقصد سفرمن شهر اوتريخت بود كه در جنوب آمستردام و در مركز هلند قرار دارد اما افزون بر اوتريخت از پايتخت اين كشور يعني شهر آمستردام و چندين شهر ديگر كه در مسير اين سفر بود نيز بازديد كردم. آن چه در ادامه مي خوانيد بخشي از مشاهداتم از اين كشور و آداب و رسوم جالب مردم آن است.

⭕️ در كشور لاله ها خبري از لاله نيست!

تصور اوليه ام از كشور هلند سرزميني پر از لاله هاي زيبا و رنگارنگ بود كه بارها و بارها در رسانه‌ها و البته كتاب‌ها ديده و خوانده بودم اما در تمام يك هفته اقامتم در اين كشور حتي يك عدد گل لاله را از نزديك نديدم! به جرئت مي توانم بگويم تعداد لاله هاي هلندي كه شهرداري مشهد هر سال در پارك ملت مي كارد از تعداد نه تنها لاله ها بلكه تمام گل هاي شهر آمستردام بيشتر است. البته نكته در اين است كه براي ديدن لاله هاي اين كشور بايد فقط در اوايل بهار به منطقه اي به نام «ليزل» برويد و از مزارع انبوه لاله بازديد كنيد؛ در غير از اين بازه زماني و اين مكان، نمي توانيد از لاله ها و گشت و گذار در بين‌شان لذت ببريد! بنابراين تصور اين‌كه مردم اين كشور هر روز، صبحانه يا شام‌شان را در كنار لاله‌ها مي‌خورند و روان‌شان شاد مي‌شود، همين الان از ذهن‌تان بيرون كنيد! با اين حال، نبودن لاله هاي چيزي از زيبايي بي نظير شهرهاي هلند كم نمي كند.

معماري در هلند منحصر به فرد است، به جرئت مي توان گفت ساختمان هاي هلندي با ساختمان هاي كشورهاي مجاور مانند آلمان، بلژيك و فرانسه بسيار متفاوت است و هويتي كاملاً مستقل دارند. ساختمان هاي بلند و چندين طبقه با راه پله هايي باريك كه بسياري از آن‌ها بيش از ۲۰۰ سال پيش ساخته شده اند. انعكاس اين ساختمان هاي رنگارنگ در آب كانال ها يكي از فراموش نشدني ترين تصاوير از اين كشور زيباست.

⭕️ آمستردام، پايتخت دوچرخه هاي دنيا

كنار ايستگاه قطار مركزي آمستردام يكي از بزرگ ترين پاركينگ هاي دوچرخه جهان قرار دارد. اولين سوالي كه با ديدن اين پاركينگ به ذهنم رسيد، اين بود كه مردم چگونه دوچرخه خود را از بين صدها دوچرخه مشابه ديگر تشخيص مي دهند؟ بسياري از مردم اين شهر از پير و جوان براي رفت و آمد خود در شهر از دوچرخه استفاده مي كنند. آن‌ها معتقدند با اين كار افزون بر حفظ سلامت و تناسب اندام به پاكيزگي هواي شهرشان نيز كمك مي كنند. البته لازم است يادآوري كنم هزينه بالاي بنزين و حمل و نقل با وسايل نقليه عمومي هم در اين تصميم بي تأثير نيست. دوچرخه سواري در بسياري شهرهاي كوچك اروپا امري عادي است اما آمستردام كه به لحاظ وسعت و جمعيت با شهرهاي بزرگي مثل پاريس و برلين مقايسه مي شود در اين زمينه استثنا است.

خيابان‌هاي اين شهر براي استفاده از دوچرخه كاملاً مناسب سازي شده است و چه بسا راندن دوچرخه در بسياري موارد راحت تر از راندن خودرو باشد چراكه آمستردام به ويژه در بخش مركزي پر از كوچه هاي باريك و كانال ها و پل هايي است كه عبور با خودرو تقريباً در آن‌ها غير ممكن است. از آن طرف جالب است بدانيد دوچرخه دزدي در اين شهر بسيار شايع است، به ويژه دوچرخه گردشگرها كه از رمز و راز بستن و قفل كردن دوچرخه شان در اين شهر بي خبرند. اين نكته‌اي است كه تا به اين شهر سفر نكنيد و با اين مسئله مواجه نشويد، كمتر رسانه‌اي به آن اشاره مي‌كند! در ضمن و با توجه به تعداد بالاي دوچرخه درآمستردام تعميركار دوچرخه يكي از پردرآمدترين مشاغل در اين كشور است و كمتر خياباني در اين شهر پيدا مي‌شود كه يك مغازه تعمير دوچرخه نداشته باشد.

⭕️ مردمي كه اندام‌شان ظريف نيست!

وقتي در ايستگاه مركزي قطار اوتريخت پياده شدم، اولين چيزي كه توجهم را به خود جلب كرد قد بسيار بلند مردم هلند بود. با عبور چندصد كيلومتر از جنوب آلمان به سمت هلند، اين اختلاف قد به شدت برايم مشهود و مشخص بود. من كه با قد ۱۶۰ سانتي متر در كشور خودمان و با كمي ارفاق در جنوب آلمان متوسط محسوب مي شدم، در هلند همچون ليلي پوتي ها در سرزمين گاليور بودم! تقريباً تمام زنان هلند كه از چهره سفيد و نسبتاً بي روح‌شان قابل تشخيص بودند، يك سر و گردن و چه بسا بيشتر از من بلندتر بودند، به طوري كه براي برقراري مكالمه ناگزير بايد سرم را بالا نگه مي داشتم. مردم هلند عموماً چهارشانه با پاهايي كشيده و عضلاني هستند و چهره ها و اندام هاي ظريف كمتر به چشم مي خورد.

⭕️ فروش حشيش، وسط خيابان!

دومين روز از اقامتم در شهر اوتريخت فرصتي فراهم شد تا به گشت و گذاري در شهر بپردازم. شهر اوتريخت كليساي بزرگي دارد كه برج و ناقوس آن بلندترين برج در بين كليساهاي هلند است. ساعت ۹ صبح بود و هنوز بسياري از مغازه ها و فروشگاه هاي دور و بر كليسا مشغول به كار نشده بودند. ورودي كليسا هم بسته بود و مجبور شدم به تنهايي روي يكي از نيمكت هاي مقابل در ورودي به انتظار بنشينم. هواي هلند به طرز عجيبي در اواسط جولاي (اواخر تير) سرد بود، به طوري كه با پوشيدن كاپشني بهاره هنوز هم احساس سرما مي كردم. به همين دليل بلند شدم تا در كوچه هاي اطراف چرخي بزنم. چند دقيقه اي نگذشته بود كه احساس كردم كسي تعقيبم مي كند.

چند بار پشت سرم را نگاه كردم و پسربچه اي حدود ۱۵ ساله را ديدم كه از فاصله اي چندمتري به دنبالم مي آيد، با هربار توقف مي ايستد و با حركت مجدد من راه مي افتد. اگرچه پسربچه كم سن و سال بود و به لباس و چهره اش نمي‌آمد كه خلافكار باشد اما باز هم احساس ترس داشتم. بالاخره با فرهنگ آن‌ها آشنا نبودم و احتمال هر خطري را براي خودم متصور بودم. عزمم را جزم كردم و برگشتم و مستقيم در چشم هاي پسرك چشم دوختم. چيزي به هلندي گفت كه متوجه نشدم و به انگليسي پرسيدم كه چه مي گويد. اين بار به انگليسي پرسيد: "?Do you want weed". مي دانستم كه weed به معناي حشيش است اما با خودم فكر كردم حتماً اشتباه شنيده ام و احتمالاً پسرك منظورش wood يا چيز ديگري بوده است.

از او پرسيدم كه درباره چه حرف مي زند، كه پسرك گفت: "?Marijuana, Do you want marijuana" هيچ كلمه اي مشابه ماري جوآنا به ذهنم نرسيد كه مثبت انديشانه منظورش را تفسير كنم! نمي دانم در من با آن كوله پشتي سنگين و پوستر لوله شده كنفرانس در دست چه ديده بود كه چنين سوالي مي پرسيد اما هرچه بود كوله پشتي را دو دستي چسبيدم، پوستر را روي دوشم انداختم و به سمت خيابان اصلي شروع به دويدن كردم. بعد از چند قدم با وحشت به پشت سرم نگاه كردم و ديدم پسرك نه تنها به دنبالم نيامده، بلكه با تعجب سرجايش ايستاده و من را تماشا مي كند.

بعدها فهميدم مصرف ماري جوآنا و برخي مواد روان گردان در هلند آزاد است، آن‌قدر آزاد كه در برخي كافه ها و رستوران ها سرو مي شود و شما مي توانيد از منوي مربوطه آن‌ها را انتخاب كنيد. خريد و فروشش در خيابان هم كه براي هر فردي با هر سني مقدور بود و بعد از چند سال، هر وقت آن لحظه را به ياد مي‌آورم باز هم ترس تمام وجودم را مي‌گيرد!

⭕️ عاشقان آشانتيون

در ادامه مشاهداتم از كشور هلند مي‌خواهم از اتفاقاتي جالب در زمان حضور در كنفرانسي كه براي شركت در آن به اين كشور سفر كرده بودم، بگويم. كنفرانسي بين المللي با موضوع كاتاليست هاي شيميايي. تقريباً مي توانم بگويم كشوري را سراغ ندارم كه نماينده اي در اين كنفرانس نداشته باشد. از آمريكا و كشورهاي اروپاي غربي گرفته تا چين و بنگلادش و هند و سنگاپور؛ حتي از بسياري كشورهاي آفريقايي از جمله آفريقاي جنوبي و مصر و كنيا هم استادان و دانشجويان براي شركت در اين همايش آمده بودند. از بخش علمي و زورآزمايي كشورهاي مختلف در به رخ كشيدن پيشرفت هاي خود و سخنراني هاي پيچيده برندگان جايزه نوبل كه بگذريم؛ بخش هاي غيرعلمي اين كنفرانس هم جذابيت هاي خاص خود ش را داشت.

يكي از اين جذابيت ها فرايند گرفتن هديه از اسپانسرهاي نام دار كنفرانس بود. بسياري از استادان و دانشجويان كه بيشترشان هلندي بودند چراكه اين كنفرانس در اين كشور برگزار مي شد، براي گرفتن هديه دقايقي را با مسئولان غرفه هاي مختلف هم كلام مي شدند و در نهايت هديه كوچكي را در كيف خود انداخته و به سراغ غرفه ديگر مي رفتند. گاهي تمايل به دريافت هداياي رايگان به حدي بود كه افراد قيد شركت در اجتماعات علمي را مي زدند و براي گرفتن يك خودكار يا يك ليوان بيشتر در سالن عمومي كنفرانس مي ماندند.

سپس در پايان هر روز هداياي خود را به هم نشان مي دادند و ديگران را به گرفتن مشابه آن تشويق مي كردند. استادي را در نظر بگيريد كه با لباسي كاملاً رسمي به همراه دانشجويانش و ديگر استادان دانشگاه كشورش در اين اجتماع شركت كرده و با كراواتي شكيل و عينكي ته استكاني و البته بدون خجالت، خودكارها و ليوان ها و دفترچه هاي يادداشت را يكي يكي از داخل ساك پلاستيكي كه آن هم هديه يكي از شركت هاست در مي آورد و به ديگران نشان مي دهد. البته كه زمان خوردن نهار و يا ميان وعده هم اوضاع به همين منوال بود و افراد اضافي غذا يا ميوه و شيريني خود و يا ديگران را برداشته و با خود مي بردند. ظاهرا همچنين رفتارهايي در هلند طبيعي بود چون با واكنش عجيب و غريب برگزار كنندگان اين كنفرانس رو به رو نمي شد و انگار آن‌ها توقع ديدن چنين رفتارهايي را داشتند!

⭕️ مسلمانان در هلند

يكي ديگر از مواردي كه در هلند توجهم را به خود جلب كرد، حضور زنان محجبه در سطح شهرها بود. حدود يك ميليون نفر از جمعيت شانزده و نيم ميليون نفري هلند را مسلمانان تشكيل مي دهند. تفاوت زنان محجبه هلندي با زنان محجبه ديگر شهرهاي اروپايي مثل پاريس يا برلين اين است كه شما آ‌ن‌ها را تنها در خيابان ها و در حال خريد و يا رفت و آمد مشاهده نمي كنيد بلكه آن‌ها بخشي از نيروي كار در اين كشور محسوب مي شوند و مانعي براي اشتغال‌شان وجود ندارد. بنابراين در بعضي از فروشگاه هاي آمستردام، فروشنده هاي محجبه به چشم مي‌خورند و همين طور در دانشگاه ها يا مدارس مشغول به كار هستند. جالب اين‌كه متصدي هتل محل اقامتم در شهر «اوتريخت» دختري محجبه به نام آمنه بود. آمنه سوري الاصل اما متولد هلند بود و پس از پايان تحصيلات متوسطه وارد بازار كار شده بود. آمنه اعتقاد داشت اگرچه وضعيت زنان مسلمان در هلند درباره بقيه كشورهاي اروپايي كمي بهتر است اما اين شرايط تا رفع تبعيض كامل فاصله دارد.

بسياري از كارفرمايان همچنان ترجيح مي دهند زنان غير محجبه را استخدام كنند. از طرفي شرايط زندگي مسلمانان در هلند با وقايع سياسي و تاريخي دستخوش تغيير مي شود. به عنوان مثال بعد از حملات ۱۱ سپتامبر يا هر اقدام گردشگري گروه هايي مثل القاعده، داعش يا طالبان شرايط زندگي براي آن‌ها سخت تر مي شود.

اگرچه هلندي ها در هر حال افراد مودب و محترمي هستند و در هر شرايطي از توهين مستقيم خودداري مي كنند، اما تغيير رفتار آن‌ها در اين بازه هاي زماني كاملاً مشهود است. از نظر آمنه مشكل ديگر مسلمانان اروپايي به ويژه مسلمانان هلند موج پناهندگي مسلمانان از كشورهاي سوريه و عراق يا شمال آفريقاست. جوامع ميزبان هنوز ظرفيت پذيرش اين حجم از افراد با فرهنگ و تفكرات متفاوت را ندارد و در تقابل با آن‌ها گروه هاي راست افراطي شروع به فعاليت مي كنند كه اين فعاليت ها شرايط را هم براي مسلمانان ساكن و هم مسلمانان تازه وارد دشوار مي كند.

منبع:
khorasanne​ws.‎​com
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ديبا محفوظ مي باشد.